Προς το περιεχόμενο

Η AMD ετοιμάζει τρία chipsets για τους 3ης γενιάς Ryzen Threadripper, τα TRX40, TRX80 και WRX80


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

27 λεπτά πριν, james rod είπε

δε γινεται να πεσει η τιμη σε κατι που ειναι ανωτερο τεχνολογικα. να πεσει λιγο μπορει αλλα μη περιμενεις θαυματα.

Ακομα καλυτερα. Ασε τις ψωναρες στον χαβα τους κ τον κοσμο να πηγαινει στην AMD. Οσο πιο αργα ξυπνησουν, τοσο πιο καλα ειναι για τους καταναλωτες. Βλεπεις, ακομα κ μετα απο τοσα κενα ασφαλειας, τοσα δικαστηρια για μονοπωλιακες ταχτικες, τοση κοροιδια με ψευτικα προμοταρισματα, τοσες fake παρουσιασεις, τοσα πληρωμενα τεστακια κ φτιαχτα benchmarks, τοσες απιστευτες/αγιογδυτικες τιμες, τοσο τρελη καθυστερηση στην προοδο των καταναλωτικων προιοντων, τοσες καθυστερησεις παραγωγης, τοσο ΔΟΥΛΕΜΑ ΨΙΛΟ ΓΑΖΙ με λιγα λογια κ για τοσα χρονια κ σε τοσους τομεις, υπαρχουν ακομα πολλοι μαζοχιστες που εχουν συνηθισει κ ειναι πιστοι στο μαστιγιο. Ευτυχως λοιπον, που συνεχιζει τις ιδιες λανθασμενες πολιτικες η Ιντελα. Ισως καποτε ερθει κ η ωρα τους να αναρωτηθουν "μα αφου ολος ο κοσμος περνα καλα με φτηνους κ καλους επεξεργαστες, γιατι εγω συνεχιζω να τρωω καροτα?" 

Αρα, το λογικο συμπερασμα ειναι οτι ---> Η τιμολογιακη πολιτικη της Ιντελας βοηθα στις καλυτερες διατροφικες μας συνηθειες!!! Ενα μεγαλο ευχαριστω στο team blue λοιπον!!! 

Προσωπικα το μονο που μπορω να κανω ειναι να δωσω τα λεφτα μου στην κοκκινη (για να εχω ησυχο κεφαλι), κ να παρω καφε/ποπ κορν για να ευχαριστηθω την ταινια. 

12 λεπτά πριν, ThReSh είπε

Μπαρούφες το guru3d και το tweakedtown σύμφωνα με τον james rod, sure, ό,τι πεις...

Δεν ειναι ασχετοι τα σαιτ που αναφερεις, αλλα ανα τα χρονια εχουν υποπεσει σε "περιεργα" σφαλματα....

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 51
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Η AMD ξύπνησε για τα καλά και ανοίγει και 2ο μέτωπο στο high-end και workstation.
Εν τω μεταξυ σσσσσσσς η intel κοιμάται.
Μαντεύω ότι όταν ξυπνήσει και καταλάβει ότι δεν βλέπει κακό όνειρο αντί να μειώσει τις τιμές θα τις αυξήσει.
Και θα βγάλει και 2-3 καινούργια socket έτσι για να βρίσκονται και να ζουν ανάμεσά μας οπως οι Νεφιλίμ και Ελοχίμ.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 minutes ago, SilverMachine said:

Δεν ειναι ασχετοι τα σαιτ που αναφερεις, αλλα ανα τα χρονια εχουν υποπεσει σε "περιεργα" σφαλματα....

Ένα "δείγμα" έβαλα για την είδηση που είχε βγει ώστε να στηρίξω τα λεγόμενά μου. Την οποία έχουν κι άλλα πολλά sites, όχι μόνο αυτά τα 2, λογικά ακόμα και το Ιnsomnia. 

Επεξ/σία από ThReSh
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, ThReSh είπε

Ένα "δείγμα" έβαλα για την είδηση που είχε βγει ώστε να στηρίξω τα λεγόμενά μου. Την οποία έχουν κι άλλα πολλά sites, όχι μόνο αυτά τα 2, λογικά ακόμα και το Ιnsomnia. 

Βρε καλα εκανες- μακαρι να βαζαν περισσοτεροι "δειγματα" να διαβαζαμε. Απλα τα συγκεκριμενα ειναι πολυ παλιες στο "επαγγελμα". Καλα τα λενε αλλα το χερι κατω απ το τραπεζι καποιες φορες το αρπα το φακελακι. Φροντιζουν να ειναι "κυριλε" γιατι εχουν καποιο ονομα να διατηρησουν φυσικα, γι αυτο κ γω τους κοιταω συχνα-πυκνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 hour ago, james rod said:

δε γινεται να πεσει η τιμη σε κατι που ειναι ανωτερο τεχνολογικα. να πεσει λιγο μπορει αλλα μη περιμενεις θαυματα.

Πες τα αδερφέ. Έτσι, να ακούγεται η αλήθεια. Τι, όχι;

https://www.guru3d.com/news-story/amd-epyc-chips-beat-intel-xeon-in-geekbench-for-price-25-of-the-price.html

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, forgotten είπε

γνωστος του στησανε συστημα με  9900x ο οποιος ασχολειται αποκλειστικα με την φωτογραφια και την επεξεργασια της

Εάν πήρε το σύστημα για να δουλεύει photoshop cc, είχε καλό λόγο, το συγκεκριμένο πρόγραμμα είναι optimized ειδικά για ίντελ, φαντάσου ότι ξεζουμίζει μέχρι και την ενσωματωμένη gpu όπου αυτή υπάρχει, και εγώ δέν την θέλω την μπλέ αλλά η αλήθεια να λέγεται.

https://www.pugetsystems.com/labs/articles/Photoshop-CC-2019-CPU-Roundup-Intel-vs-AMD-vs-Mac-1295/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, cpc464 είπε

Εάν πήρε το σύστημα για να δουλεύει photoshop cc, είχε καλό λόγο, το συγκεκριμένο πρόγραμμα είναι optimized ειδικά για ίντελ, φαντάσου ότι ξεζουμίζει μέχρι και την ενσωματωμένη gpu όπου αυτή υπάρχει, και εγώ δέν την θέλω την μπλέ αλλά η αλήθεια να λέγεται.

https://www.pugetsystems.com/labs/articles/Photoshop-CC-2019-CPU-Roundup-Intel-vs-AMD-vs-Mac-1295/

https://www.pugetsystems.com/labs/articles/Premiere-Pro-CC-2018-AMD-Threadripper-2990WX-2950X-Performance-1218/#AMEExport-BenchmarkAnalysis

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Alexaras1991 είπε

Δεν θα πέσουν. Intel gonna Intel.

Εδώ ένας 6900Κ ακόμα είναι στο χιλλιάρικο.

Πέρα από το γεγονός πως δεν ρίχνουν τις τιμές γιατί είναι Intel, είναι και γιατί ότι παράγουν είναι μονολιθικό ενώ η AMD δουλεύει με chiplets, το yield rate των intel είναι μικρότερο και αφού παράγουν λιγότερο είναι πιο ακριβοί. Eδώ νομίζω ο καλύτερος τους ένας Xeon Platinum έχει yield/success rate 0.1% νομίζω και κάνει 10.000$...

Άμα θυμάστε πριν από κανά εξάμηνο δεν είχε stock σε i7 κτλπ και ενδυνάμωσαν την γραμμή παραγωγής των 14nm για να μπορέσουν να ανταπελξέθουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, cpc464 είπε

Εάν πήρε το σύστημα για να δουλεύει photoshop cc, είχε καλό λόγο, το συγκεκριμένο πρόγραμμα είναι optimized ειδικά για ίντελ, φαντάσου ότι ξεζουμίζει μέχρι και την ενσωματωμένη gpu όπου αυτή υπάρχει, και εγώ δέν την θέλω την μπλέ αλλά η αλήθεια να λέγεται.

Ναι ε?... μαλλον εχεις χασει επεισοδια https://www.pugetsystems.com/labs/articles/Photoshop-CPU-Roundup-AMD-Ryzen-3-AMD-Threadripper-2-Intel-9th-Gen-Intel-X-series-1529/

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, forgotten είπε

Τι ακριβώς θέλεις να μου δείξεις?, τα benchmark που παραθέτεις είναι για 8700κ και xeon i7 7xxx, ειλικρινά δεν καταλαβαίνω, μπορείς να μου βάλεις το bench με sniping tool και να κάνεις highlight?.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, forgotten είπε

γνωστος του στησανε συστημα με  9900x ο οποιος ασχολειται αποκλειστικα με την φωτογραφια και την επεξεργασια της , το κοστος του ολου συστηματος του ηρθε διπλασιο σε σχεση με 2920x tr4 και με απειροελαχιστες υποχωρησεις θα ειχε το ιδιο αποτελεσμα.... αλλα οπως φαινεται τον καθοδηγησαν προς intel ,οταν ειδε την αποδοση του φτωχικου μου tr4 1920x το μετανιωσε.....

Imo για επεξεργασία φωτογραφίας δεν θέλεις hedt και ws πλατφόρμες, ίσα ίσα με το χαλι της Adobe είναι και χειρότερα.

Για Photoshop/Lightroom καλύτερα να έπαιρνε 9900Κ. Σήμερα δυνατό value είναι και ο 3700x.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, sakis han είπε

Και τι σχέση έχει αυτό με τον threadripper 1920 vs τον 9900 του φίλου του?, ο 3900 βγήκε τώρα και εάν είχε διαθεσιμότητα θα είχα αλλάξει και εγώ τον 2700χ που έχω.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...