Προς το περιεχόμενο

Επίδομα στέγασης - μη πραγματικό εισόδημα


Tsigounarades

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαίρετε,

Στην φετινή δήλωση Ε1 το μοναδικό εισόδημα που είχα ήταν 67,94 ευρώ (κωδικός: 617 [ Εισοδήματα που εξαιρούνται από φόρο και εισφορά]) κάποια επιστροφή ήταν από παλιά.
 
Και από αυτό εμφανίστηκε στο εκκαθαριστικό ΠΡΟΣΤΙΘΕΜΕΝΗ ΔΙΑΦΟΡΑ ΔΑΠΑΝΩΝ2.932,06 ευρώ το οποίο δεν είναι πραγματικό εισόδημα και αυτό προστέθηκε στο Εισόδημα Νοικοκυριού στην αίτηση επιδόματος το οποίο και είναι υπεύθυνο που ξεπεράστηκε το όριο εισοδήματος του επιδόματος στέγασης.
Έχουμε:
11.754,88 €, (πραγματικό οικογένειας) + 2.932,06 €, (μη πραγματικό, δικό μου) = 14.686,94 €, αυτό εμφανίζει στο Εισόδημα Νοικοκυριού.
 
Στην προηγούμενη αίτηση είχαμε εγκριθεί ως οικογένεια μόνο που τότε δεν είχα ούτε 1 ευρώ εισόδημα και στο εκκαθαριστικό δεν εμφάνιζε τίποτα, ενώ τώρα εμφανίζει όπως είπα πριν ΠΡΟΣΤΙΘΕΜΕΝΗ ΔΙΑΦΟΡΑ ΔΑΠΑΝΩΝ: 2.932,06 και ΦΟΡΟΣ ΚΛΙΜΑΚΑΣ: 645,05.
Τα 67 ευρώ είναι υπεύθυνα για το εισόδημα των 2.932 ευρώ ή άλλαξε κάτι;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

τα 3 χιλιάρικα τεκμήριο διαβίωσης είναι 

 

τα 2932.06 είναι το τεκμαρτό μείον το πραγματικό 

 

ίσως το σύστημα δεν τον παίρνει τελείως μηδέν γιατί λόγω αυτού του μικρού εισοδήματος δεν τον βλέπει ως άνεργο, με τις αποδείξεις για το αφορολόγητο πάντως την πατάς έτσι

 

αν έχεις μηδέν εισόδημα δεν ήθελες καθόλου, αν είχες έστω και 100 ευρώ άρχιζες να θες για το 3χιλιαρο τουλάχιστον, όπως είχα πει κάποτε το κράτος σε τιμωρεί εάν δουλεύεις, καλύτερα άνεργος κάτω από τη φτερούγα του.. 

 

λογικά κι εδώ κάτι τέτοιο θα παίζει 

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, greengr21 είπε

Τεκμήριο 3 χιλιάρικα έχεις από καπου(αμαξι κτλπ). 

Όχι δεν έχω τίποτα στο όνομά μου.

Τα 3.000 πρέπει να είναι το τεκμήριο διαβίωσης

55 λεπτά πριν, logistoulis είπε

τα 3 χιλιάρικα τεκμήριο διαβίωσης είναι 

τα 2932.06 είναι το τεκμαρτό μείον το πραγματικό 

ίσως το σύστημα δεν τον παίρνει τελείως μηδέν γιατί λόγω αυτού του μικρού εισοδήματος δεν τον βλέπει ως άνεργο, με τις αποδείξεις για το αφορολόγητο πάντως την πατάς έτσι

αν έχεις μηδέν εισόδημα δεν ήθελες καθόλου, αν είχες έστω και 100 ευρώ άρχιζες να θες για το 3χιλιαρο τουλάχιστον, όπως είχα πει κάποτε το κράτος σε τιμωρεί εάν δουλεύεις, καλύτερα άνεργος κάτω από τη φτερούγα του.. 

λογικά κι εδώ κάτι τέτοιο θα παίζει 

Οι αποδείξεις που έχω βάλει καλύπτουν το τεκμαρτό εισόδημα (3.000).

Η περίπτωσή μου μήπως έχει σχέση με αύτον τον νόμο;

Σύμφωνα με το άρθρο 34 του ΚΦΕ (Ν 4172/2013), εφόσον το τεκμαρτό εισόδημα είναι μεγαλύτερο του πραγματικού, προστίθεται στο φορολογητέο εισόδημα και φορολογείται σύμφωνα με τα ισχύοντα, κατά περίπτωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

αυτό αφορά τη φορολογία σου και πράγματι για την εφορία βγάζεις 3 χιλιάρικα, απλά στην περίπτωσή σου είναι αφορολόγητα για αυτό δεν πληρώνεις τίποτα (σε αλλες περιπτώσεις θα πλήρωνες και για αυτά)

 

σε ο,τι αφορά το επίδομα στέγασης, δες τι ισχύει σχετικά με αυτό (δεν το έχω ψάξει ιδιαίτερα αναλυτικά.. ) . απλά υποθέτω με βάση τα όσα είπες  ότι αν είχες μηδέν δεν θα έβαζε καν το τεκμαρτο όπως έγινε την τελευταία φορά, από τη στιγμή που έχεις οτιδήποτε πάνω από μηδέν πιάνει είτε αυτό είτε τα τεκμήρια, ότι είναι μεγαλύτερο.. 

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 6/9/2019 στις 2:36 ΜΜ, Tsigounarades είπε

Αν έτυχε και σε κάποιον άλλον κάτι ανάλογο ας το πει..

Δεν είναι θέμα τύχης πάντως. Είναι θέμα νομοθέτη.

Είτε 1 ευρώ συναλλαγές πραγματοποιήσεις, είτε 2500, το τεκμήριο σου πιστώνει 3000.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/9/2019 στις 7:14 ΜΜ, Tsigounarades είπε

Χαίρετε,

Στην φετινή δήλωση Ε1 το μοναδικό εισόδημα που είχα ήταν 67,94 ευρώ (κωδικός: 617 [ Εισοδήματα που εξαιρούνται από φόρο και εισφορά]) κάποια επιστροφή ήταν από παλιά.
 
Και από αυτό εμφανίστηκε στο εκκαθαριστικό ΠΡΟΣΤΙΘΕΜΕΝΗ ΔΙΑΦΟΡΑ ΔΑΠΑΝΩΝ2.932,06 ευρώ το οποίο δεν είναι πραγματικό εισόδημα και αυτό προστέθηκε στο Εισόδημα Νοικοκυριού στην αίτηση επιδόματος το οποίο και είναι υπεύθυνο που ξεπεράστηκε το όριο εισοδήματος του επιδόματος στέγασης.
Έχουμε:
11.754,88 €, (πραγματικό οικογένειας) + 2.932,06 €, (μη πραγματικό, δικό μου) = 14.686,94 €, αυτό εμφανίζει στο Εισόδημα Νοικοκυριού.
 
Στην προηγούμενη αίτηση είχαμε εγκριθεί ως οικογένεια μόνο που τότε δεν είχα ούτε 1 ευρώ εισόδημα και στο εκκαθαριστικό δεν εμφάνιζε τίποτα, ενώ τώρα εμφανίζει όπως είπα πριν ΠΡΟΣΤΙΘΕΜΕΝΗ ΔΙΑΦΟΡΑ ΔΑΠΑΝΩΝ: 2.932,06 και ΦΟΡΟΣ ΚΛΙΜΑΚΑΣ: 645,05.
Τα 67 ευρώ είναι υπεύθυνα για το εισόδημα των 2.932 ευρώ ή άλλαξε κάτι;

Δεν ξέρουμε αν τελικά έλυσες το πρόβλημά σου.

Πάντως σε παρόμοια περίπτωση γείτονάς μου πέρυσι είχε πάει στην εφορία, έκανε τροποποιητική και λύθηκε το πρόβλημά του.

Δεν ξέρω σε ποια εφορία ανήκεις και πόσο εξυπηρετικοί είναι, γιατί αυτό είναι το σημαντικότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 21/9/2019 στις 1:14 ΜΜ, SB_1957 είπε

Δεν ξέρουμε αν τελικά έλυσες το πρόβλημά σου.

Πάντως σε παρόμοια περίπτωση γείτονάς μου πέρυσι είχε πάει στην εφορία, έκανε τροποποιητική και λύθηκε το πρόβλημά του.

Δεν ξέρω σε ποια εφορία ανήκεις και πόσο εξυπηρετικοί είναι, γιατί αυτό είναι το σημαντικότερο.

Ρώτησα στην εφορία, η μοναδική λύση  απ' ότι μου είπαν είναι να κάνω αίτηση αμφισβήτησης τεκμηρίων διαβίωσης ώστε να μειωθεί το τεκμήριο των 3.000 ευρώ, αλλά μου είπαν επίσης επειδή είμαι φιλοξενούμενος πολύ δύσκολα να εγκριθώ (με τον τρόπο τους σίγουρη απόρριψη, τζάμπα ασχολούμαι σαν να έλεγαν) παρόλο που έχω βεβαίωση ανεργίας για το 2018  και το τεκμήριο δεν θα διαγραφεί θα μεταφερθεί στους γονείς μου, από αυτά που μου είπαν θα πρέπει να έχεις κάποιον ιδιαίτερο λόγο και όχι κάτι συνηθισμένο για να σε μειώσουν το τεκμήριο διαβίωσης.

Αν εγκριθείς μετά θα πρέπει να κάνεις τροποποιητική δήλωση.

Μπορούν να αμφισβητήσουν την ετήσια δαπάνη οι κατηγορίες: στρατευμένων, φυλακισμένων, ανέργων, και αυτοί που συγκατοικούν με συγγενείς πρώτου βαθμού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό είναι μεγάλη ανοησία και την είχα πατήσει και εγώ. όταν δεν έχεις καθόλου εισόδημα δεν σου καταλογίζει τεκμαρτό εισόδημα. όταν έχεις έστω και 1€ σου χρεώνει τη διαφορά από τα 3κ. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί το κάνουν έτσι. 

αν κάνεις τροποποιητική και δηλώσεις ανάλωση κεφαλαίου από προηγούμενα έτη (είτε δικό σου είτε των γονιών σου) δεν θα υπολογιστεί το τεκμαρτό εισόδημα στο σύνολο των εισοδημάτων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Tsigounarades είπε

Ρώτησα στην εφορία, η μοναδική λύση  απ' ότι μου είπαν είναι να κάνω αίτηση αμφισβήτησης τεκμηρίων διαβίωσης ώστε να μειωθεί το τεκμήριο των 3.000 ευρώ, αλλά μου είπαν επίσης επειδή είμαι φιλοξενούμενος πολύ δύσκολα να εγκριθώ (με τον τρόπο τους σίγουρη απόρριψη, τζάμπα ασχολούμαι σαν να έλεγαν) παρόλο που έχω βεβαίωση ανεργίας για το 2018  και το τεκμήριο δεν θα διαγραφεί θα μεταφερθεί στους γονείς μου, από αυτά που μου είπαν θα πρέπει να έχεις κάποιον ιδιαίτερο λόγο και όχι κάτι συνηθισμένο για να σε μειώσουν το τεκμήριο διαβίωσης.

Αν εγκριθείς μετά θα πρέπει να κάνεις τροποποιητική δήλωση.

Μπορούν να αμφισβητήσουν την ετήσια δαπάνη οι κατηγορίες: στρατευμένων, φυλακισμένων, ανέργων, και αυτοί που συγκατοικούν με συγγενείς πρώτου βαθμού.

Δικαιούνται επίδομα στέγασης οι φιλοξενούμενοι?

Ο γείτονας πάντως δεν ήταν φιλοξενούμενος, αλλά ενοικιαστής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 ώρες πριν, SB_1957 είπε

Δικαιούνται επίδομα στέγασης οι φιλοξενούμενοι?

Ο γείτονας πάντως δεν ήταν φιλοξενούμενος, αλλά ενοικιαστής.

Φυσικά και δεν δικαιούνται.

Για να δικαιούσε; πρέπει να ενοικιάζεις, το συμφωνητικό να έχει γίνει στο όνομα σου , να έχει δηλωθεί η μίσθωση στο taxis και να δηλώνεις την συγκεκριμένη οικία ως 1η κατοικία.

Επεξ/σία από teddy71
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...