Προς το περιεχόμενο

eBay 10$ έκπτωση για αγορές 20$


carolosjk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, makhs5 είπε

Φιλε μου, ακομη και με Cainiao economy, δινουν tracking που φαινεται εστω στη κινα οτι ταξιδευει, ψωνιζω χρονια και απο Aliexpress και παντα δινουν ολοι οι πωλητες. Και αυτο δεν ειναι καθολου μικρο σε πληροφορω, δες και μονος σου μεγεθος

 θα κλαπει στανταρ αυτο αν ερθει ¨Τελειως" ασυνοδευτο. 

55 εκατοστά είναι 55 εκατοστά. Στις φωτογραφίες στο eBay το δείχνει σαν να είναι 1.5 μέτρο, κάτω από τεράστια τηλεόραση. Είναι παραπλάνηση. Αν τα 55 εκατοστά σου φαίνονται ΟΚ, κανένα πρόβλημα.

Ναι, στο Ali πάντα δίνουν γιατί υποχρεώνονται, δεν μπορούν να βάλουν πως στάλθηκε χωρίς να βάλουν αριθμό αποστολής. Στο eBay που μπορούν απλά να πατήσουν "στάλθηκε", δεν ασχολούνται. Σε κάθε περίπτωση, δεν υπάρχει "τελείως ασυνόδευτο". Η ίδια διαδικασία θα ακολουθηθεί από την μεταφορική, είτε σου πει εσένα τον αριθμό ή όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 85
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Μόλις τώρα, God είπε

55 εκατοστά είναι 55 εκατοστά. Στις φωτογραφίες στο eBay το δείχνει σαν να είναι 1.5 μέτρο, κάτω από τεράστια τηλεόραση. Είναι παραπλάνηση. Αν τα 55 εκατοστά σου φαίνονται ΟΚ, κανένα πρόβλημα.

Ναι, στο Ali πάντα δίνουν γιατί υποχρεώνονται, δεν μπορούν να βάλουν πως στάλθηκε χωρίς να βάλουν αριθμό αποστολής. Στο eBay που μπορούν απλά να πατήσουν "στάλθηκε", δεν ασχολούνται. Σε κάθε περίπτωση, δεν υπάρχει "τελείως ασυνόδευτο". Η ίδια διαδικασία θα ακολουθηθεί από την μεταφορική, είτε σου πει εσένα τον αριθμό ή όχι.

Size: 550 x 50 x 50mm. Δες καλυτερα. 550 x 50 x 50mm

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, makhs5 είπε

Size: 550 x 50 x 50mm. Δες καλυτερα. 550 x 50 x 50mm

Δεν ξέρεις να μετατρέψεις τα χιλιοστά σε εκατοστά, ή σε μπερδεύει κάτι που δεν καταλαβαίνω τι;

55 εκατοστά μήκος είναι, αυτό γράφει, αυτό είπα.

Επεξ/σία από God
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, God είπε

Δεν ξέρεις να μετατρέψεις τα χιλιοστά σε εκατοστά, ή σε μπερδεύει κάτι που δεν καταλαβαίνω τι;

Συγνωμη αλλα θα σε ξαναρωτησω κατι, στο βιντεο δεν μπορεις να καταλαβεις οτι δεν λεγεται μικρο αυτο, φιλικα παντα το λεω.

Και εκτος αυτο, ο πωλητης ρισκαρει να χασει 21 ευρω, αν καποιος πει οτι δεν παρελαβε? Που θα το καναν αρκετοι σου λεω με τελειως ασυνοδευτο. Εγω με την πειρα μου, δεν πιστευω θα το στειλει, οκ θα δειξει, λεφτα δεν χανονται, απλα δεν περιμενω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, makhs5 είπε

Συγνωμη αλλα θα σε ξαναρωτησω κατι, στο βιντεο δεν μπορεις να καταλαβεις οτι δεν λεγεται μικρο αυτο, φιλικα παντα το λεω.

Και εκτος αυτο, ο πωλητης ρισκαρει να χασει 21 ευρω, αν καποιος πει οτι δεν παρελαβε? Που θα το καναν αρκετοι σου λεω με τελειως ασυνοδευτο. Εγω με την πειρα μου, δεν πιστευω θα το στειλει, οκ θα δειξει, λεφτα δεν χανονται, απλα δεν περιμενω

Στο βίντεο, αν το τραβήξω από αρκετά κοντά, μπορώ να στο κάνω να φαίνεται σαν αμαξοστοιχία. :)

Αν τα 55 εκατοστά ικανοποιούν κάποιον, κανένα πρόβλημα. Δεν είναι όμως το 1+ μέτρο που δείχνει στις φωτογραφίες. Κάτω από 42+ τηλεόραση θα είναι σαν παιχνίδι. Πάρτε ένα μέτρο και δείτε το πόσο είναι πριν αγοράσετε.

Και ξανά, δεν υπάρχει "εντελώς ασυνόδευτο". Και το πιο απλό δέμα έχει αριθμό αποστολής. Αυτός όμως και να βάλει tracking που δεν ανιχνεύεται εκτός Κίνας, ακριβώς το ίδιο μπορείς να κάνεις, δεν φαίνεται ποτέ που και αν παραδόθηκε. Δεν τον βοηθάει σε τίποτα σε περίπτωση dispute. Επίσης, πάτησες φαντάζομαι το κουμπί "show shipping details" για να δεις αν έχει βάλει κάποιο tracking number, αφού δεν φαίνεται αλλιώς.

Επεξ/σία από God
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, God είπε

Στο βίντεο, αν το τραβήξω από αρκετά κοντά, μπορώ να στο κάνω να φαίνεται σαν αμαξοστοιχία. :)

Αν τα 55 εκατοστά ικανοποιούν κάποιον, κανένα πρόβλημα. Δεν είναι όμως το 1+ μέτρο που δείχνει στις φωτογραφίες. Κάτω από 42+ τηλεόραση θα είναι σαν παιχνίδι. Πάρτε ένα μέτρο και δείτε το πόσο είναι πριν αγοράσετε.

Και ξανά, δεν υπάρχει "εντελώς ασυνόδευτο". Και το πιο απλό δέμα έχει αριθμό αποστολής. Αυτός όμως και να βάλει tracking που δεν ανιχνεύεται εκτός Κίνας, ακριβώς το ίδιο μπορείς να κάνεις, δεν φαίνεται ποτέ που και αν παραδόθηκε. Δεν τον βοηθάει σε τίποτα σε περίπτωση dispute. Επίσης, πάτησες φαντάζομαι το κουμπί "show shipping details" για να δεις αν έχει βάλει κάποιο tracking number, αφού δεν φαίνεται αλλιώς.

Θα ξεκινησω απο την τελευταια ερωτηση, φυσικα το εχω πατησει, δεν υπαρχει κανενα απολυτως tracking, Οσο για το dispute, ξαναλεω, με την εμπειρια που εχω απο ebay 3.5 χρονια με παρα πολλες αγορες, για ποσα πανω απο 9-10 ευρω ολοι δινανε tracking, μα ολοι οσους αγορασα. Το ξαναλεω, για 21 ευρω, δεν θα ρισκαρε ο ιδιος ο πωλητης να στειλει κατι ασυνοδευτο. Απλη λογικη ειναι.

Ας πουν και τα αλλα παιδια οσοι αγορασαν με το κουπονι ενα ειδος των 20 ευρω, πηραν tracking number? Εγω πιστευω ναι

Επεξ/σία από makhs5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, makhs5 είπε

Θα ξεκινησω απο την τελευταια ερωτηση, φυσικα το εχω πατησει, δεν υπαρχει κανενα απολυτως tracking, Οσο για το dispute, ξαναλεω, με την εμπειρια που εχω απο ebay 3.5 χρονια με παρα πολλες αγορες, για ποσα πανω απο 9-10 ευρω ολοι δινανε tracking, μα ολοι οσους αγορασα. Το ξαναλεω, για 21 ευρω, δεν θα ρισκαρε ο ιδιος ο πωλητης να στειλει κατι ασυνοδευτο. Απλη λογικη ειναι.

Εμένα πάλι στην 16ετή εμπειρία μου, σπάνια δίνουν κανονικό tracking, ακόμη και για αρκετά μεγαλύτερα ποσά, εκτός και ζητήσεις και πληρώσεις για tracking number.

Και πάλι - δεν υπάρχει "ασυνόδευτο". Και η πιο απλή μέθοδος αποστολής θα έχει αριθμό που θα λειτουργεί όμως μόνο εντός Κίνας. Αυτό δεν εξυπηρετεί και δεν εξασφαλίζει ούτε εσένα, ούτε αυτόν. Εσύ, απ'ότι καταλαβαίνω, εννοείς πως σου δίνουν πάντα κάποιον αριθμό, έστω και τέτοιους. Αυτοί όμως δεν είναι αριθμοί tracking και δεν είναι χρήσιμοι. Ούτε καν να ξεχωρίσεις αν το δέμα πάει στην Ελλάδα ή στον Άρη δεν μπορείς να ξέρεις. Οπότε κάποιοι δεν ασχολούνται να στον δώσουν καν και κακώς εσύ νιώθεις την οποιαδήποτε ασφάλεια όταν σου δίνουν τέτοια νούμερα.

Είναι επίσης πιθανό απλά να μην το έστειλε ακόμα και να βάλει κάποιον αριθμό πιο μετά. Το πιθανότερο βέβαια είναι να μην βάλει τίποτα, αφού έτσι κι αλλιώς δεν μπορείς να τον χρησιμοποιήσεις τον αριθμό κι εσύ. Έμπειρος είσαι, βλέπεις πως είναι πωλητής με 52000 αξιολογήσεις και όχι κανένα φάντασμα. Κάνε απλώς υπομονή (αρκετή) και θα έρθει. Μην ανησυχείς έτσι εύκολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, God είπε

 Ούτε καν να ξεχωρίσεις αν το δέμα πάει στην Ελλάδα ή στον Άρη δεν μπορείς να ξέρεις. Οπότε κάποιοι δεν ασχολούνται να στον δώσουν καν και κακώς εσύ νιώθεις την οποιαδήποτε ασφάλεια όταν σου δίνουν τέτοια νούμερα.

 

https://global.cainiao.com/detail.htm?mailNoList=S00000033214865&spm=a3708.7860688.0.d01 Και ομως ολα αυτα δειχνουν αν πανε ελλαδα η σε καποιο αλλο κρατος, και ναι μια ασφαλεια εστω μικρη υπαρχει, οτι εστω το εστειλε η κατι εστειλε ο πωλητης. Χωρις κανενα tracking number, δεν υπαρχει καμια ασφαλεια οτι εστειλε κατι ο πωλητης.

Και να προσθεσω αυτο το tracking number που ανεβασα ειναι για  ενα ειδος που κοστιζει 0.80 cents, οχι για 21 ευρω του πωλητη που μιλαμε που δεν εβαλε εστω ενα τετοιο tracking

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Vasilis 07 είπε

Σε εσάς που πέρασε μήπως είχατε να κάνετε αγορά μεγάλο χρον. διάστημα ?

Όχι. Είχα αγοράσει πριν μια εβδομάδα πράγματα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εληξε το κουπονι λεει. Μπορεί τις επόμενες βδομάδες να ξαναβγάλει για όσους δεν προλαβαν...

Επεξ/σία από panagiotisr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετα απο προσωπικο μυνημα που εστειλα στον πωλητη τελικα μου εδωσε tracking number, και " Με πασα επιφυλαξη μαλλον ειναι EMS CHINA " , δεν ειμαι σιγουρος γι αυτο, απλα απο τα αρχικα νουμερα το συμπεραινω LO_ _ _ _ _ _ _ CN

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...