Προς το περιεχόμενο

Τα νέα gaming laptops της ASUS θα έχουν οθόνες με refresh rate 300Hz


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 33
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Ωραίο τα 300hz, αλλά αυτό δημιουργεί πρόβλημα, διότι οι επεξεργαστές δεν μπορούν να ανεβάσουν πάνω από 144-165hz εύκολα, πόσω μάλλον 240 ή και 300hz (εξαιρώντας το CS GO και άλλα παιχνίδια πολύ ελαφριά στο CPU ή πολύ καλά optimized προφανώς). Επίσης, το ανέβασμα από 240hz σε 300hz είναι συγκριτικά χαμηλότερο σε σχέση με 144hz σε 240hz, και πιο ακραία, από 60hz σε 144hz, και αν δεν είσαι ψημένος παίκτης του CS GO θα έχει ακόμα χαμηλότερο όφελος από 240hz σε σύγκριση με ένα απλό 144hz. Είναι σαν να πας από 60hz σε 75hz, αλλά δε θα σε χτυπάει τόσο πολύ διότι τα 60hz είναι αντικειμενικά ψιλοχαμηλά, κακά τα ψέματα, και ~50hz είναι το χαμηλότερο όριο για ομαλό gameplay (30hz console fanboys get out 😏).

300hz θα ήταν τέλεια για VR όμως, εξαιρόντας το πρόβλημα με τον επεξεργαστή. Δεν νομίζω κανείς να διαφωνεί για αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Leonman44 είπε

Το είδα και στο βίντεο του linus

Προσωπικά εχω χρησιμοποιήσει 240hz monitors και θα πω το εξής,  ενώ το ανέβασμα στα hz ειναι προσωπικά αντιληπτό, το input lag ειναι ενα κλικ πιο αυξημένο απο τα πιο γρήγορα 165hz στην αγορά. 

Και εδω ειναι το αληθινό πρόβλημα, επειδή τοσο ψηλά τρως bottleneck απο διάφορα κομμάτια, κυρίως τον cpu δεν θα παίζεις 240 συνέχεια αλλα πιο πολύ 180-200, που σημαίνει κατα συνέπεια πως το input lag μεγαλώνει αρκετά περισσότερο. 

Αρα στην τελική ενα 165hz με πολυ χαμηλό input lag που οδηγείται εύκολα και σταθερά ειναι πολυ καλύτερη επιλογή απο ένα 240hz που δεν υπάρχει cpu να οδηγήσει σωστά τα 240fps. 

Πόσο μάλλον σε λαπτοπ 300hz που οι cpu δεν πιάνουν καν τις συχνότητες των desktops. 

Υπάρχει κάποιο γράφημα που να δείχνει το πραγματικό input lag του κάθε monitor ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Retromaniac είπε

Μένει να βρεθεί και παιχνίδι που πιάνει 300 fps. Σε wireframe ίσως... :P

001.jpgF8D7C04C-8855-4CDD-ADA9-6DE431902

CS:GO, Overwatch... γιαυτό το δείχνει και στην φωτογραφία του άρθρου. Το OW έχει και fps cap στα 300 άμα δεν κάνω λάθος, δεν είναι τυχαίο.

Επεξ/σία από Phoenix4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Black Demis είπε

το τελευταίο που πέρασα από τα χέρια μου (εξαιρετικό μηχάνημα) ήταν στα 240

βεβαία δύο κακά

γωνίες θέασης κακές έπρεπε  συνέχεια να προσαρμόζεις την οθονη

παιχνίδι μην παίξεις βράζει το σύμπαν γινεται κόλαση

είναι όμως καλό για autocad, 3d max  κλπ τα τραβάει για πλάκα

δεν ξέρω γιατι τα ονομάζουν gaming ναι μεν δύναμη έχουν αλλα θερμοκρασίες που ανεβάζουν τα κάνουν άχρηστα (με τέτοιες θερμοκρασίες το μηχάνημα περνάει δεν περνάει 2 χρονάκια )

Ούτε καν χρόνια, προσωπικά το έστειλα στον μήνα επάνω και ρέφαρα κάπως την χασούρα απο την αγορά του.

ASUS ποτέ ξανά για μένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, purespyros είπε

Ούτε καν χρόνια, προσωπικά το έστειλα στον μήνα επάνω και ρέφαρα κάπως την χασούρα απο την αγορά του.

ASUS ποτέ ξανά για μένα.

δεν είναι μόνο asus όλα μα όλα τα laptop που τα λένε "gaming" λόγο θερμοκρασιών απλά διαλύονται.... ετσι χρόνος ζωής τους είναι ~2 χρονάκια (ίσα ίσα να αντέξει να περάσει η εγγύηση)

βεβαία αν δεν τα εχεις για gaming αλλα για γραφιστική κλπ μπορεί να μην χαλάσουν και ποτε...........

 

 

αν θελεις gaming ενα καλο desktop η xbox/playstation ειναι μονόδρομος

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 λεπτά πριν, Black Demis είπε

δεν είναι μόνο asus όλα μα όλα τα laptop που τα λένε "gaming" λόγο θερμοκρασιών απλά διαλύονται.... ετσι χρόνος ζωής τους είναι ~2 χρονάκια (ίσα ίσα να αντέξει να περάσει η εγγύηση)

βεβαία αν δεν τα εχεις για gaming αλλα για γραφιστική κλπ μπορεί να μην χαλάσουν και ποτε...........

αν θελεις gaming ενα καλο desktop η xbox/playstation ειναι μονόδρομος

 

Έχω ακούσει, χωρίς όμως να το έχω ψάξει και πολυ λόγω τιμής κυρίως, ότι τα μόνα που τιμούν το "gaming" όνομα τους είναι τα Alienware.

Αλλά ναι θα συμφωνήσω ότι ενας σταθερός ή μια κονσόλα είναι ότι πρέπει για να παίζεις παιχνίδια αντί του λαπτοπ.

Επεξ/σία από purespyros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, purespyros είπε

Έχω ακούσει, χωρίς όμως να το έχω ψάξει και πολυ λόγω τιμής κυρίως, ότι τα μόνα που τιμούν το "gaming" όνομα τους είναι τα Alienware.

Αλλά ναι θα συμφωνήσω ότι ενας σταθερός ή μια κονσόλα είναι ότι πρέπει για να παίζεις παιχνίδια αντί του λαπτοπ.

ειναι λιγο καλύτερα ναι (αυτα που ειναι πολύ χοντρά σαν 3 λαπτοπ ενα πάνω στο άλλο πχ area 51 αλλα αυτα δεν ειναι ακριβός laptop λόγο όγκου είναι ουσιαστικά αναδιπλουμενα desktop (φαντάσου εχουν δυο τροφοδοτικά...........)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εν τω μεταξύ το 3D vision laptop μου από το 2013 έχει 120Hz οθόνη που όντως χρησιμεύει ως 120Hz (δηλαδή δεν είναι μόνο για το 3D) και η Asus ήταν πρώτη το 2016...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου πανω απο 100 hz πρεπει να εισαι νιντζα η να εχεις το ματι του ρομποκοπ για να καταλαβεις την διαφορα.. Ωραιο marketing μπραβο, πληρωστε θυματα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, Egoeinai είπε

Αφου πανω απο 100 hz πρεπει να εισαι νιντζα η να εχεις το ματι του ρομποκοπ για να καταλαβεις την διαφορα.. Ωραιο marketing μπραβο, πληρωστε θυματα!

Έχεις προσωπική εμπειρία; Δηλαδή έχεις δει μόνιτορ στα 240 και στα 100 και ήταν το ίδιο; Έχεις παίξει κάποιο παιχνίδι σε αυτά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...