Προς το περιεχόμενο

Το USB4 βασίζεται στο πρότυπο Thunderbolt 3 και προσφέρει ταχύτητες έως και 40Gbps


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σειρά έχουν τα HDMI Καλώδια.

Αντε επιτέλους να τα καλώδια για να μπορούμε να βλέπουμε "Τρού"  8Κ σε 120fps η 4Κ 240fps περιεχόμενα,που μας περιμένουν στίς τηλεοράσεις/monitor μας και βέβαια να απολαμβάνουμε τα παιχνίδια μας σε αυτήν την ανάλυση με τις GPU που εεμμμ σχεδόν διαθέτουμε,στο εγγυής μέλλον ..:rolleyes:

Επεξ/σία από ELMastas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 ώρες πριν, alexakos89 είπε

Ακόμα και στα USB, ναι αυτά που μεταφέρετε τσόντες και αλλά απαραίτητα αρχεία , η Apple το βοήθησε να γίνει. Κι τώρα στα πρότυπα  THUNDERBOLT θα γίνει και το USB 4. Έφερε WiFi στα laptop , έφερε smartphone  στην παγκόσμια αγορά , έφερε την μεταφορά δεδομένων ενσύρματα. 

Για αυτό από εδώ και πέρα όταν θα περνάτε αρχεία θα σκέφτεστε ΜΗΛΟ.

Θα σέβεστε !

Όνειρα βλέπετε παντού ακόμα και στα καλωδια

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

10gbps το 3.1 ,20gbps το 3.2 και τώρα 40gpbs. δηλαδή τί ακριβώς δεν είχαν ανακαλύψει στα δύο προηγούμενα και το ανακάλυψαν τώρα ώστε να δίνει τόσο μεγάλη διαμεταγωγή που δε μπορούσαν τα προηγούμενα να δώσουν; 

Εν τω μεταξύ λίγες συσκευές χρησιμοποιούν του 3.1 gen 1, ακόμη λιγότερες το gen 2 και μία δύο θήκες για nvme υποστηρίζουν το 3.2.  φωτογραφικές και βιντεοκάμερες ούτε καν.

Επεξ/σία από gdriver
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι και να βγάλουν αν δεν γίνει mainstream κλαιν... Εδώ usb 3.1 δεν είναι mainstream ακόμη... Οι δίσκοι και τα στικάκια σε usb 3.0 είναι σχεδόν όλα... Άντε θα το χρησιμοποιήσουν για egpu... Μετά;;; Σε τι άλλο;;;;; Μπα.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, ELMastas είπε

Σειρά έχουν τα HDMI Καλώδια.

Αντε επιτέλους να τα καλώδια για να μπορούμε να βλέπουμε "Τρού"  8Κ σε 120fps η 4Κ 240fps περιεχόμενα,που μας περιμένουν στίς τηλεοράσεις/monitor μας και βέβαια να απολαμβάνουμε τα παιχνίδια μας σε αυτήν την ανάλυση με τις GPU που εεμμμ σχεδόν διαθέτουμε,στο εγγυής μέλλον ..:rolleyes:

Για 8Κ 120fps streaming θα θέλεις γύρω στα 250Mbps.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η εμπειρία δείχνει ότι άλλο το θεωρητικό και άλλο το πρακτικό. Το USB 3.0 που υποτείθεται ότι έχει πλέον γίνει mainstream, έχει θεωρητικό ταβάνι τα 5Gbps ή 640ΜΒ/s. Έχει δει ποτέ κανείς τέτοιες ταχύτητες; Γιατί προσωπικά πάνω από 180ΜΒ/s δεν έχω δει ποτέ (ούτε καν όταν συνδέω εξωτερικά SSD με αντάπτορα SATA to USB3 με ξεχωριστή τροφοδοσία. Καλά λοιπόν ακούγονται τα 5GB/s αλλά πρακτικά αμφιβάλλω αν θα βλέπουμε πάνω από 1GB/s. Όχι ότι μας χαλάει κιόλας αλλά λέμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, ThReSh είπε

Σε external case?

Δεν είναι ανάγκη να έχεις μια μόνο συσκευή πάνω στην θύρα. Μπορείς να έχει ολόκληρο hub που εξυπηρετεί πολλές συσκευές (που είναι και το συνηθισμένο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 ώρες πριν, alexakos89 είπε

Ακόμα και στα USB, ναι αυτά που μεταφέρετε τσόντες και αλλά απαραίτητα αρχεία , η Apple το βοήθησε να γίνει. Κι τώρα στα πρότυπα  THUNDERBOLT θα γίνει και το USB 4. Έφερε WiFi στα laptop , έφερε smartphone  στην παγκόσμια αγορά , έφερε την μεταφορά δεδομένων ενσύρματα. 

Για αυτό από εδώ και πέρα όταν θα περνάτε αρχεία θα σκέφτεστε ΜΗΛΟ.

Θα σέβεστε !

 

1. Σιγά μη σεβαστούμε την κάθε πολυεθνική που κονομάει εις βάρος των καταναλωτών και αυτούς που την υποστηρίζουν λες και έχουν μερίδιο από την πίτα.

 

2. Εσένα λυπάμαι, που δεν σε σέβεται η πολυεθνική που προσκυνάς.

 

3. Δεν έχω κανένα πρόβλημα με τη συνεισφορά της apple στην τεχνολογία, αρκεί να κάνω χρήση της με open source εκδοχές, από τρίτους. Αλλιώς μου είναι Α-Χ-Ρ-Η-Σ-Τ-Η.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 5/9/2019 στις 11:38 ΜΜ, spsomas είπε

Εγώ πάντως ονειρεύομαι ένα καλώδιο που θα είναι και από τις 2 πλευρές USB-C. Όπως και να το βάζεις να μην έχεις θέμα.

μπερδεύτηκα

https://www.amazon.com/AmazonBasics-USB-Type-C-2-0-Cable/dp/B01GGKZ1VA

Στις 6/9/2019 στις 10:14 ΠΜ, cr77 είπε

Για 8Κ 120fps streaming θα θέλεις γύρω στα 250Mbps.

με τι συμπίεση?

Στις 6/9/2019 στις 10:25 ΠΜ, TasMan είπε

Η εμπειρία δείχνει ότι άλλο το θεωρητικό και άλλο το πρακτικό. Το USB 3.0 που υποτείθεται ότι έχει πλέον γίνει mainstream, έχει θεωρητικό ταβάνι τα 5Gbps ή 640ΜΒ/s. Έχει δει ποτέ κανείς τέτοιες ταχύτητες; Γιατί προσωπικά πάνω από 180ΜΒ/s δεν έχω δει ποτέ (ούτε καν όταν συνδέω εξωτερικά SSD με αντάπτορα SATA to USB3 με ξεχωριστή τροφοδοσία. Καλά λοιπόν ακούγονται τα 5GB/s αλλά πρακτικά αμφιβάλλω αν θα βλέπουμε πάνω από 1GB/s. Όχι ότι μας χαλάει κιόλας αλλά λέμε...

με στικάκι patriot κοπιάρω από το στικάκι στον ssd εσωτερικά με usb3.0 χαμπάκι της tplink ασταμάτητα 400mb/sec... και φαντάζομαι αν είχα κάποιον γρήγορο κοντρόλερ εξωτερικό με έναν αξίσου γρήγορο ssd θα χτύπαγε τα 600+

Επεξ/σία από leonproniknidis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
40 minutes ago, leonproniknidis said:

με τι συμπίεση?

250Mbps φαντάζομαι εννοεί. Αλλά επειδή μιλάει για 120fps, είναι σαν να λέμε 50Mbps στα 24fps. Για 1080 στα 24fps καλό είναι, για 8K μου φαίνεται λίγο.

40 minutes ago, leonproniknidis said:

με στικάκι patriot κοπιάρω από το στικάκι στον ssd εσωτερικά με usb3.0 χαμπάκι της tplink ασταμάτητα 400mb/sec... και φαντάζομαι αν είχα κάποιον γρήγορο κοντρόλερ εξωτερικό με έναν αξίσου γρήγορο ssd θα χτύπαγε τα 600+

400mbps, δηλαδή 50MB/sec? Ο tasman μιλάει για 180MB/sec. Μήπως εννοείς 400MB/sec? Στο write με πόσα πάει; Ποιο στικάκι είναι;

Επεξ/σία από CheOnWeb
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, CheOnWeb είπε
 

250Mbps φαντάζομαι εννοεί. Αλλά επειδή μιλάει για 120fps, είναι σαν να λέμε 50Mbps στα 24fps. Για 1080 στα 24fps καλό είναι, για 8K μου φαίνεται λίγο.

400mbps, δηλαδή 50MB/sec? Ο tasman μιλάει για 180MB/sec. Μήπως εννοείς 400MB/sec? Στο write με πόσα πάει; Ποιο στικάκι είναι;

για να δούμε καλή ποιότητα 8κ θέλει και μικρή συμπίεση δίχως τεχνάσματα λόγο ανάλυσης... βάλε και τα 120fps... πρέπει να μιλάμε για μεγάλο όγκο δεδομένων και όχι μόνο να περνάνε τα data αλλά να περνάει και ο ήχος και η εικόνα σωστά κλπ... gbit και βάλε...

όχι 400mbps αλλά 400MBYTES/sec. supersonic rage 2 patriot 256gb και 128gb Και τα 2 κοπιάρουν το ίδιο... 400+ ανάγνωση σε ιδανικές συνθήκες 150-200 εγγραφή το ίδιο. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, CheOnWeb είπε
 

250Mbps φαντάζομαι εννοεί. Αλλά επειδή μιλάει για 120fps, είναι σαν να λέμε 50Mbps στα 24fps. Για 1080 στα 24fps καλό είναι, για 8K μου φαίνεται λίγο.

Δεν πάει έτσι η αναλογία. Όσο ανεβαίνουν τα fps τόσο μικραίνουν οι διαφορές μεταξύ των frames. Οπότε επειδή πρακτικά συμπιέζονται οι διαφορές από το ένα frame στο άλλο (για την ακρίβεια το prediction των διαφόρων) δεν χρειάζονται τόσα δεδομένα. Πχ αν ήθελες 50mbit για 30 fps σε 4κ δεν σημαίνει ότι θες 100mbit στα 60fps για να κρατήσεις την ίδια ποιότητα. Για την ακρίβεια θες το ενδιάμεσο, δηλαδή 75.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, Retromaniac said:

Δεν πάει έτσι η αναλογία. Όσο ανεβαίνουν τα fps τόσο μικραίνουν οι διαφορές μεταξύ των frames. Οπότε επειδή πρακτικά συμπιέζονται οι διαφορές από το ένα frame στο άλλο (για την ακρίβεια το prediction των διαφόρων) δεν χρειάζονται τόσα δεδομένα. Πχ αν ήθελες 50mbit για 30 fps σε 4κ δεν σημαίνει ότι θες 100mbit στα 60fps για να κρατήσεις την ίδια ποιότητα. Για την ακρίβεια θες το ενδιάμεσο, δηλαδή 75.

Ισχύει αυτό που λες αλλά δεν είναι απόλυτο. Δεν μπορείς να ξέρεις με ακρίβεια πόσα θες, εξαρτάται απ' το περιεχόμενο. Εγώ υπολογίζω ώστε να είμαι safe σε κάθε περίπτωση. Στο υποβρύχιο πλάνο ή στο απαλό φως (π.χ. κεριά) στον τοίχο, ακόμα και σε ακίνητο πλάνο θα το δεις το compression, δεν θα βοηθήσει τόσο ο codec, εκεί θέλει resolution και >10bit .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, CheOnWeb είπε

Ισχύει αυτό που λες αλλά δεν είναι απόλυτο. Δεν μπορείς να ξέρεις με ακρίβεια πόσα θες, εξαρτάται απ' το περιεχόμενο. Εγώ υπολογίζω ώστε να είμαι safe σε κάθε περίπτωση. Στο υποβρύχιο πλάνο ή στο απαλό φως (π.χ. κεριά) στον τοίχο, ακόμα και σε ακίνητο πλάνο θα το δεις το compression, δεν θα βοηθήσει τόσο ο codec, εκεί θέλει resolution και >10bit .

Δυστυχώς εκεί δεν φταίει ούτε το 10 bit ούτε το bitrate. Φταίει το chroma subsampling που θα κάνουν οι encoders πριν το compression. Το κανόνα του 50% επιπλέον compression για κάθε διπλασιασμό των fps το λέω σαν μέσο. Αν έχεις vbr με στόχο τα 75(60 fps) θα έχεις παρόμοια ποιότητα που είχες με 50(30fps).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...