Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με διαχειριστή


ZPist92

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας. Το θεμα μου έχει ως εξής.. νοικιάζω εδώ και 2 χρόνια ένα ρετιρέ. Τον πρώτο χρόνο με ρώτησε ο διαχειριστής εάν θα συμμετέχω για τη θέρμανση (αυτόνομη) και του έδωσα 100€. Στο τέλος θα υπολογιζε τις ώρες και ανάλογα το ποσό που είτε θα είχα επιστροφή είτε θα έπρεπε να πληρώσω εάν έκαιγα πάνω από αυτά που είχα δώσει. Όταν τελείωσε το πετρέλαιο μου είπε πως δεν έχω κάψει πολύ και θα έχω επιστροφή αλλά θα πληρώσω το πάγιο που πληρώνουν όλα τα διαμέρισματα. Περιμενα.. περίμενα δεν με ενημέρωνε για το πόσο. Περιμενα μήπως το γράψει σε επόμενα κοινόχρηστα η αναρτήσει στον πίνακα ανακοινώσεων τα ποσά... Τίποτα. Λέω εντάξει όταν με ξαναρωτησει τον επόμενο χειμώνα αν θα συμμετέχω θα του πω να τα βρούμε εκεί. Δεν με ρώτησε πότε την επόμενη χρονια... Μετά από ένα χρόνο αποφασίζω να του τα ζητήσω και η απάντηση που πήρα είναι ότι μου τα έχει δώσει. Όχι μόνο δεν έχω πάρει τίποτα αλλά δεν ξέρω καν ποιο ήταν το ποσό που έπρεπε να μου επιστραφεί. Να σημειώσω επίσης ότι δεν έχει αναρτήσει πότε αποδείξεις από τα έξοδα της πολυκατοικίας κ επίσης δεν λαμβάνω πότε απόδειξη για τα κοινόχρηστα που πληρώνω καθώς έχει ζητήσει τα χρήματα να τα βάζουμε στο κουτί αλληλογραφίας του. Και θέλω κάποιος να μου πει τώρα πως εγώ μπορώ να πάρω πίσω τα χρήματα που δικαιούμαι τα οποία δεν ξέρω και πόσα είναι ενώ αυτός λέει ότι μου τα έχει δώσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 39
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πρέπει να 'ναι μεγάλος μ@λ@κ@ς!!!!!!!!!!!

Άμα ακούω κάτι τέτοια....😤

Η υπόλοιπη πολυκατοικία τι λέει;

Επεξ/σία από Ηλεκτροσόκ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω ιδιαίτερες σχέσεις με τους υπολοιπους, τα τυπικά δυστυχώς και η αλήθεια είναι φοβάμαι να ρωτήσω να ανοιχτώ γιατί οι περισσότεροι δεν είναι σε ενοίκιο όπως εγω. Με λίγα λόγια πρέπει να αποδείξω ότι δεν είμαι ελεφαντας καθώς από αμέλεια μου πες το χαζομάρα δεν ζητούσα ούτε αποδείξεις ούτε τίποτα για να μην φανώ "κακία " σαν μια απλή φοιτήτρια... 

7 λεπτά πριν, Ηλεκτροσόκ είπε

Πρέπει να 'ναι μεγάλος μ@λ@κ@ς!!!!!!!!!!!

Άμα ακούω κάτι τέτοια....😤

Η υπόλοιπη πολυκατοικία τι λέει;

 

2 λεπτά πριν, ZPist92 είπε

Δεν έχω ιδιαίτερες σχέσεις με τους υπολοιπους, τα τυπικά δυστυχώς και η αλήθεια είναι φοβάμαι να ρωτήσω να ανοιχτώ γιατί οι περισσότεροι δεν είναι σε ενοίκιο όπως εγω. Με λίγα λόγια πρέπει να αποδείξω ότι δεν είμαι ελεφαντας καθώς από αμέλεια μου πες το χαζομάρα δεν ζητούσα ούτε αποδείξεις ούτε τίποτα για να μην φανώ "κακία " σαν μια απλή φοιτήτρια... 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορείς να κάνεις πολλά πλέον. Έχει περάσει μεγάλο χρονικό διάστημα. 

Αν θες να του τριξεις τα δόντια, τον ενημερώνεις ότι αν δεν αναρτήσει δαπάνες και παραστατικά κοινοχρήστων, δε θα πάρει μία. Είναι υποχρεωμένος βάσει νόμου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, christakos07 είπε

Δεν μπορείς να κάνεις πολλά πλέον. Έχει περάσει μεγάλο χρονικό διάστημα. 

Αν θες να του τριξεις τα δόντια, τον ενημερώνεις ότι αν δεν αναρτήσει δαπάνες και παραστατικά κοινοχρήστων, δε θα πάρει μία. Είναι υποχρεωμένος βάσει νόμου.

Ναι η αλήθεια είναι ότι δεν περιμένω μετά από τόσο καιρό να μου επιστραφούν τα χρήματα αλλά με ανησυχεί και το γεγονός ότι τόσο καιρό πληρώνω κοινόχρηστα χωρίς κάποια απόδειξη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι εννοείς τα βάζετε στο κουτί της αλληλογραφίας; Δηλαδή χαλαρά μπορεί να σας πει οτι δε βρήκε λεφτά στο κουτί του...

Και αποδείξεις γιατί δε δίνει; Μαζι με τα ειδοποιητήρια οι εταιρείες έχουν και τις αποδείξεις... Σε μικρή πολυκατοικία που έμενα και έβγαζε μόνος του ο διαχειριστής τα κοινόχρηστα, είχε απλό διπλογραφικό μπλοκάκι που υπέγραφε και ο ίδιος και ο κάθε ένοικος σε κάθε πληρωμή και έπαιρνε το ένα απόκομμα.

Δε νομίζω θα κάνεις κάτι, απλά στο εξής θα ζητάς απόδειξη, αλλιώς δε θα πληρώνεις. Ενημέρωσε και τον ιδιοκτήτη του διαμερίσματος σου, μήπως μεσολαβίσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, ZPist92 είπε

Μετά από ένα χρόνο αποφασίζω να του τα ζητήσω και η απάντηση που πήρα είναι ότι μου τα έχει δώσει. Όχι μόνο δεν έχω πάρει τίποτα αλλά δεν ξέρω καν ποιο ήταν το ποσό που έπρεπε να μου επιστραφεί. Να σημειώσω επίσης ότι δεν έχει αναρτήσει πότε αποδείξεις από τα έξοδα της πολυκατοικίας κ επίσης δεν λαμβάνω πότε απόδειξη για τα κοινόχρηστα που πληρώνω καθώς έχει ζητήσει τα χρήματα να τα βάζουμε στο κουτί αλληλογραφίας του. Και θέλω κάποιος να μου πει τώρα πως εγώ μπορώ να πάρω πίσω τα χρήματα που δικαιούμαι τα οποία δεν ξέρω και πόσα είναι ενώ αυτός λέει ότι μου τα έχει δώσει.

Δεν μπορώ να καταλάβω πώς κάνετε δοσοληψίες χωρίς αποδείξεις!

Στη θέση σου θα ενημέρωνα τον ιδιοκτήτη και αν εκείνος δεν ενδιαφέρεται θα σταματούσα να πληρώνω κοινόχρηστα και αν μου έλεγε κάτι ο διαχειριστής ή θα του έλεγα ότι τα έβαλα στο κουτί αλληλογραφίας ή ότι θα πληρώσω όταν θα αρχίσει να βγάζει κανονικά κοινόχρηστα και να δίνει αποδείξεις!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκέφτομαι να του ζητήσω να δηλώσει εγγράφως με την υπογραφή και τα στοιχεία του πως δεν χρωστάω κοινόχρηστα για το διάστημα που μένω εδώ. Τουλάχιστον να καλυφθω για τα προηγούμενα που πληρωσα. Φυσικά δεν πρόκειται να ξαναπεταξω τα λεφτά στο κουτάκι παρά μόνο χέρι με χέρι με απόδειξη. Κ επίσης να αναρτήσει τις δαπάνες στον πίνακα ανακοινώσεων όπως ορίζει ο νομος εάν θέλει να πληρωθεί. Θα ενημερώσω και την ιδιοκτήτρια να είναι ενήμερη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μ'αρεσει που 2 χρονια δε σε ενοιαζε που τα παιρνει μαυρα, δε δινει αποδειξεις και δεν αναρτα τις δαπανες, αλλα μολις ετσουξε η τσεπη σου αποφασισες οτι πρεπει να γινονται ολα προβλεπομενα...🙄

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απο εδώ και πέρα να είσαι πιο προσεκτική και τουλάχιστον με ευγένεια πάντα πες στον διαχειριστή ότι απο εδώ και πέρα να ειναι πιο τυπικός και να μην επαναλάβει το γεγονός ότι εκμεταλλεύτηκε τη χαλαρότητα σου. Δεν απαιτείς τα περσινά απαιτείς απο εδώ και πέρα να μη σε περνάνε για χαζή. Φυσικά τέτοιοι άνθρωποι δεν ιδρώνουν και δε θα του κόψεις ούτε την όρεξη για φρούτο...έτσι είχα και εγώ ένα διαχειριστή που χρέωνε για 2 χρόνια σε 3 φοιτητές που έμεναν εκτός πολυκατοικίας ρεύμα  κλιμακοστασίου και ασανσέρ. Τον κατάλαβε η σπιτονυκοικοιρα που έμενε αλλου και τον ξεφτιλισε αλλα αυτός αρκέστηκε να πει ότι το έκανε καταλαθως...

Επεξ/σία από SpirtouLisS
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, duende είπε

μ'αρεσει που 2 χρονια δε σε ενοιαζε που τα παιρνει μαυρα, δε δινει αποδειξεις και δεν αναρτα τις δαπανες, αλλα μολις ετσουξε η τσεπη σου αποφασισες οτι πρεπει να γινονται ολα προβλεπομενα...🙄

Εντάξει ποτέ δεν είναι αργά. 

Ο μέσος φοιτητής δεν έχει την έγνοια του ντεντέκτιβ. Οπότε λογική η αντίδραση της.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με πήρε τηλέφωνο να μου πει ότι έψαξε για το χαρτί από το πετρέλαιο και δεν το βρήκε. Ότι μάλλον μπερδευτηκε, θόλωσε κλπ. Και ότι θα το ψάξει για να Μ δώσει πίσω ότι είναι όχι άμεσα φυσικα. Επίσης μου επισήμανε να διπλώνω καλά τον φάκελο με τα χρήματα για τα κοινόχρηστα όταν τα βάζω στο κουτάκι γιατί είναι έξω και μπορεί κάποιος να το κλέψει... Του είπα ότι θέλω να του τα δίνω στο χέρι για να παίρνω την απόδειξη όπως επίσης ότι θέλω και για τα προηγούμενα. Επιμένει στο να τα βάζω στο κουτί και ότι θα ψάξει και για τις παλιές η θα μου τις τυπώσει. Ακόμη είπε να κρατάω το ειδοποιητηριο σαν απόδειξη και ότι τα μικρά αποκόμματα είναι πιο πολύ για αυτόν για να βλέπει ποιος έχει πληρώσει. Συγγνώμη όταν πληρώνετε τα κοινόχρηστα δεν παίρνεται ένα μικρό απόκομμα που γράφει απόδειξη ρε παιδιά? Επίσης δεν μπορώ να καταλάβω γιατί το πετρέλαιο είναι ξεχωριστά από τα κοινόχρηστα. Επειδή είναι αυτόνομη? Εννοείται πως ήμουν αφελής αλλά επίσης έχω άγνοια για το πώς λειτουργεί η αυτόνομη θέρμανση. Και δεν με ενδιαφέρει τόσο το ποσό το οποίο στην τελική μπορεί να είναι και 10€ επιστροφή αλλά ο ισχυρισμός του ότι τα έχω πάρει. Ε και έτσι ξύπνησα κ λέω κάτσε δίνω τόσο καιρό λεφτά στα τυφλά πως θα καλυφθω εγώ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...