Προς το περιεχόμενο

καθρεπτες saxo


cheaptech

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα σε ολους,εχω μια απορία.Επειδη στο βαθυ παρελθον εχω χαλασει εξωτερικο καθρεφτη γιατι νομιζα οτι κλεινει θα ηθελα να ρωτησω αν οι εξωτερικοι καθρεφτες το σαξο κλεινουν κανονικα.Ειναι απλοι οχι ηλεκτρικοι.Επισης κατι ακομα,το παραθυρο του οδηγου (ηλεκτρικο)  ζοριζεται να κατεβει ενω του συνοδηγου τριζει τι να κανω? να ανοικω ταπετσαριες και να λαδωσω το ενα και να σφιξω το αλλο? Οι οποιες απαντησεις ευπροσδεκτες, σιγουρα εχω κιαλες αποριες μιας και το φτιαχνω το αυτοκινητακι μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις αυτοκινητάκι saxo και δεν ξέρεις αν κλείνουν οι καθρέπτες;;;;;; Χωρίς παρεξήγηση, λίγο παράξενο μου φαίνεται.

Δες στο manual. Αν δεν έχει manual, ρωτα αυτόν που σου το πούλησε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, dtzgr είπε

Έχεις αυτοκινητάκι saxo και δεν ξέρεις αν κλείνουν οι καθρέπτες;;;;;; Χωρίς παρεξήγηση, λίγο παράξενο μου φαίνεται.

Δες στο manual. Αν δεν έχει manual, ρωτα αυτόν που σου το πούλησε.

Εχεις δικιο οτι ακουγεται παραξενο αλλα το πειρα μεταχειρισμενο και ως σημερα δεν υπηρχε καμια αναγκη να τους κλεισω και ετσι δεν ασχολήθηκα ποτε.Μανουαλ δυστυχως δεν υπαρχει και αυτος που το ειχα αγορασει δεν ζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γενικά σε αυτοκίνητο της τελευταίας 20ετιας πρέπει να γίνεται να κλείσουν οι καθρέπτες. Ειναι ρυθμιζόμενοι από μέσα;

Σπρώξε απαλά. Αν είναι ρυθμιζόμενοι από μέσα, με το σπρώξιμο απ' έξω πρέπει να κλείσει ή απλά να διπλώσει και μετά να επανέλθει (αν έχει κανένα ελατήριο για να διπλώνει προσωρινά σε περίπτωση μικροχτυπηματος).

Αυτοί που δεν ρυθμίζονται από μέσα κατά πάσα πιθανότητα δεν κλείνουν κιόλας.

Κανονικά δεν θέλει και πολλή δύναμη, πάντως. Λίγο δίνεις στην αρχή να "ξεκουμπωσει" από την θέση πλήρους έκτασης και μετά λογικά θα πάει εύκολα.

Αν δεις ότι σπρώχνεις δυνατά και δεν νιώθει, σταματάς.

Επεξ/σία από dtzgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, dtzgr είπε

Γενικά σε αυτοκίνητο της τελευταίας 20ετιας πρέπει να γίνεται να κλείσουν οι καθρέπτες. Ειναι ρυθμιζόμενοι από μέσα;

Σπρώξε απαλά. Αν είναι ρυθμιζόμενοι από μέσα, με το σπρώξιμο απ' έξω πρέπει να κλείσει ή απλά να διπλώσει και μετά να επανέλθει (αν έχει κανένα ελατήριο για να διπλώνει προσωρινά σε περίπτωση μικροχτυπηματος).

Αυτοί που δεν ρυθμίζονται από μέσα κατά πάσα πιθανότητα δεν κλείνουν κιόλας.

Κανονικά δεν θέλει και πολλή δύναμη, πάντως. Λίγο δίνεις στην αρχή να "ξεκουμπωσει" από την θέση πλήρους έκτασης και μετά λογικά θα πάει εύκολα.

Αν δεις ότι σπρώχνεις δυνατά και δεν νιώθει, σταματάς.

Ναι απο μεσα, με λεβιεδακι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eίχα παλιά το 1.4 look Vts και ένας φίλος το απλό το 1100. Μιλάμε πάντα για τους εργοστασιακούς ε? όχι τίποτα aftermarket look M3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, cheaptech είπε

Ναι για τους εργοστασιακους, αληθεια ποιες εντυπωσεις σου άφησε;

εντυπώσεις για ένα αμάξι που είχα πριν 18 χρόνια σαν νέος οδηγός? :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, cheaptech είπε

καλησπερα σε ολους,εχω μια απορία.Επειδη στο βαθυ παρελθον εχω χαλασει εξωτερικο καθρεφτη γιατι νομιζα οτι κλεινει θα ηθελα να ρωτησω αν οι εξωτερικοι καθρεφτες το σαξο κλεινουν κανονικα.Ειναι απλοι οχι ηλεκτρικοι.Επισης κατι ακομα,το παραθυρο του οδηγου (ηλεκτρικο)  ζοριζεται να κατεβει ενω του συνοδηγου τριζει τι να κανω? να ανοικω ταπετσαριες και να λαδωσω το ενα και να σφιξω το αλλο? Οι οποιες απαντησεις ευπροσδεκτες, σιγουρα εχω κιαλες αποριες μιας και το φτιαχνω το αυτοκινητακι μου.

   Ναι , κλείνουν κανονικά , δυστυχώς στέκονται με κάποια γωνία προς τα έξω , δεν μαζεύονται πλήρως δλδ , ενώ  με τον καιρό υποχωρεί η μπίλια που τους ασφαλίζει στην κανονική θέση για οδήγηση , οπότε δεν κουμπωνουν πλέον , έχουν βγεί όμως ημιτασιον που είναι σχετικά φθηνοί , η εφαρμογή στο τρίγωνο πάνω στην πόρτα δεν είναι το ότι καλύτερο , αλλά η διαφορά τιμής είναι αρκετή . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τα τζάμια λογικά είτε θες συρματόσχοινα ή να ανοίξεις να δεις που ζοριζεται.

Ρίξε σπρέι σιλικόνης για αρχή στα λάστιχα μόνο στα κάθετα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, babisskg είπε

   Ναι , κλείνουν κανονικά , δυστυχώς στέκονται με κάποια γωνία προς τα έξω , δεν μαζεύονται πλήρως δλδ , ενώ  με τον καιρό υποχωρεί η μπίλια που τους ασφαλίζει στην κανονική θέση για οδήγηση , οπότε δεν κουμπωνουν πλέον , έχουν βγεί όμως ημιτασιον που είναι σχετικά φθηνοί , η εφαρμογή στο τρίγωνο πάνω στην πόρτα δεν είναι το ότι καλύτερο , αλλά η διαφορά τιμής είναι αρκετή . 

Παντοτε κατατοπιστικός, ευχαριστω

16 ώρες πριν, meletis_m είπε

Για τα τζάμια λογικά είτε θες συρματόσχοινα ή να ανοίξεις να δεις που ζοριζεται.

Ρίξε σπρέι σιλικόνης για αρχή στα λάστιχα μόνο στα κάθετα 

Λεω καποια στιγμη να ανοιξω ταπετσαριες και να ριξω αντισκοριακο, σπρει σιλικονης επανω στα λαστιχα του παραθυρου δεν θα μαζεψει σκονη και βρωμια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, cheaptech είπε

Παντοτε κατατοπιστικός, ευχαριστω

Λεω καποια στιγμη να ανοιξω ταπετσαριες και να ριξω αντισκοριακο, σπρει σιλικονης επανω στα λαστιχα του παραθυρου δεν θα μαζεψει σκονη και βρωμια?

Όχι επανω στο λάστιχο.

Πάρε σπρέι σιλικόνης χωρίς λάδι , και ρίξε στον οδηγό κάθετα δηλαδή στα 2 λάστιχα γιατί εάν βάλεις στο οριζόντιο λάστιχο θα σου λερώσει το τζαμί.

Το είδα σε συνεργείο που το έκαναν και έκανα το ίδιο και στο δικό μου αμαξι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, meletis_m είπε

Όχι επανω στο λάστιχο.

Πάρε σπρέι σιλικόνης χωρίς λάδι , και ρίξε στον οδηγό κάθετα δηλαδή στα 2 λάστιχα γιατί εάν βάλεις στο οριζόντιο λάστιχο θα σου λερώσει το τζαμί.

Το είδα σε συνεργείο που το έκαναν και έκανα το ίδιο και στο δικό μου αμαξι

Το έκανα και εγώ σε ενα πόλο που ειχα και σταμάτησε να ζορίσει άμεσα χωρίς ανοιγμα ταπετσαρίας

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...