Προς το περιεχόμενο

καμερα παρανομη η' οχι?


mike15

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ποιες παρατυπες? αποτιβλεπω μια ειναι ο σακος του μποξ. που δεν το ηξερα.αλλα μην κολλατε εκει.παω και στην ταρατσα βολτα που ειναι δικη μου σαν μετρα.αρα η καμπυρα μου ειναι καθαρη αν βγαλω τον σακο του μποξ απο εκει.

5 ώρες πριν, sphinxgr είπε

Εφόσον είναι οροφοδιαμέρισμα, είναι απόλυτα νόμιμος. Πόσο μάλλον όταν είναι και ρετιρέ.

Μην την ψάχνεται να τσακωθείτε με το παραμικρό για μ@λ@κιες, επειδή απλά μπορείτε. 

https://www.lawspot.gr/nomika-nea/apdph-ti-akrivos-ishyei-gia-tin-topothetisi-kameras-stin-eisodo-diamerismatos-nees

Στην περίπτωση αυτή: Γ1) δεν πρέπει να λαμβάνεται εικόνα από λοιπούς κοινόχρηστους χώρους ..ναι αλλα εδω αλλα λεει.νομιμος αλλα με αυτον τον ορο.ετσι οπως την εβαλε βλεπει στην σκαλα και την εισοδο του ασανσερ που ειναι κοινοχρηστα. αυτος εχει το κομπλεξ ,οχι εμεις.να σου γιατι.πριν την ειχε οπως επρεπε δλδλ. να βλεπει στην πορτα του αλλα απο την απεναντι πλευρα.τωρα την αλλαξε για να βλεπει οποιος παει πανω.και δεν ειναι μαλακιες.να σου πω γιατι...περσι που ειχαν φυγει διακοπες ηρθε απο την απεναντι οικοδομη ενας κατοικος και λεει οτι ετρεχε ο ηλιακος.εγω κατι ακουγα ολη μερα και ρωτησα ολους τους κατοικους που ηταν εκει αν ειχαν διαροη.οταν μαθαινω αυτο 2 ειχαν ηλιακο πανω.η αδερφη μου και αυτος.ρωταω την αδερφη μου και δεν ηταν ο δικος της.οποτε παω πανω να δω την ζημια..τους πηραν τηλεφ. και μας ειπαν οτι δεν θα ερθουν να το σταματησουμε εμεις.πηγα εγω πανω ειδα την ζημια και μετα με τους αλλυς κλεισαμε την παροχη τους.οταν ηρθαν ειδαν μεσα της καμερα οτι μονο εγω πηγα πανω και με κατηγορησαν οτι εγω προκαλεσα την ζημια.προκειται για μαλ@κες.μετα αλλαξαν και θεση στην καμερα.γιαυτο τα εχω παρει.γιατι εγω παω πανω για διαφορα πραγματα.νομιμα.αν κατι χαλαζει θα λενε οτι εγω το εκανα.καταλβες? εχω να κανω με αχαριστους,ζωα

Επεξ/σία από mike15
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, mike15 είπε

ποιες παρατυπες? αποτιβλεπω μια ειναι ο σακος του μποξ. που δεν το ηξερα.αλλα μην κολλατε εκει.παω και στην ταρατσα βολτα που ειναι δικη μου σαν μετρα.αρα η καμπυρα μου ειναι καθαρη αν βγαλω τον σακο του μποξ απο εκει

Η ταράτσα  & το δωμάτιο ανελκυστήρα είναι ΚΟΙΝΟΧΡΗΣΤΑ υποχρεωτικά χωρίς να προβλέπεται εξαίρεση (άλλο ο "αέρας" που μπορεί να είναι δικός σου και άλλο η ταράτσα). ΛΑΘΟΣ τα ξέρεις για την κοινόχρηστη ταράστα , ρώτα έναν μηχανικό ή  συμβολαιογράφο να σου εξηγήσουν τι είναι ο "αέρας" που λες ότι είναι δικός σου.

Αν εσύ γίνεις νόμιμος , πάρεις τα πράγματα σου από ταράτσα και σέβεσαι τον κοινόχρηστο χώρο , τότε ναι μπορείς να τους πεις ότι ο διάδρομος μπροστά στο ασανσέρ στο επίπεδο τους είναι κοινόχρηστος χώρος και πρέπει να σέβονται τους κανόνες καταγραφής στους κοινόχρηστους χώρους.

Αφού υπάρχει έχθρα και αντιπάθεια , σημαίνει ότι ΑΜΦΟΤΕΡΟΙ πρέπει να είσαστε νόμιμοι για να μην βρίσκετε αφορμές για τσακωμούς. Αν πρόκειται να ξεκινήσεις εσύ τον καυγά , φρόντισε πρώτα να είσαι εσύ σωστός πριν κατηγορήσεις τον άλλο.

Επεξ/σία από jgeorgiou
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο με τη ταρατσα συμβαινει συχνα πχ  θεια την εχει καπαρωσει με τη κορη να δηλωνει οτι ειναι δικο της και δε παταει ανθρωπος .  Κλειδωνουν και τη πορτα και εχει καταντησει αηδια να μη μπορεις να επισκευασεις διαροες και να τρεχεις να ζητας  κλειδι . Ταράτσα  & το δωμάτιο ανελκυστήρα ΚΟΙΝΟΧΡΗΣΤΑ σημαινει οτι δε παει ο καθενας να αφηνει  πραματα σα να ειναι αποθηκη του 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, jgeorgiou είπε

Η ταράτσα  & το δωμάτιο ανελκυστήρα είναι ΚΟΙΝΟΧΡΗΣΤΑ υποχρεωτικά χωρίς να προβλέπεται εξαίρεση (άλλο ο "αέρας" που μπορεί να είναι δικός σου και άλλο η ταράτσα). ΛΑΘΟΣ τα ξέρεις για την κοινόχρηστη ταράστα , ρώτα έναν μηχανικό ή  συμβολαιογράφο να σου εξηγήσουν τι είναι ο "αέρας" που λες ότι είναι δικός σου.

Αν εσύ γίνεις νόμιμος , πάρεις τα πράγματα σου από ταράτσα και σέβεσαι τον κοινόχρηστο χώρο , τότε ναι μπορείς να τους πεις ότι ο διάδρομος μπροστά στο ασανσέρ στο επίπεδο τους είναι κοινόχρηστος χώρος και πρέπει να σέβονται τους κανόνες καταγραφής στους κοινόχρηστους χώρους.

Αφού υπάρχει έχθρα και αντιπάθεια , σημαίνει ότι ΑΜΦΟΤΕΡΟΙ πρέπει να είσαστε νόμιμοι για να μην βρίσκετε αφορμές για τσακωμούς. Αν πρόκειται να ξεκινήσεις εσύ τον καυγά , φρόντισε πρώτα να είσαι εσύ σωστός πριν κατηγορήσεις τον άλλο.

εσυ ρε εξυπνε εχεις ρωτησει? γιατι πιο πολυ σαν ειδικος του πληκτρολογιου φαινεσαι με το υφακι σου.εγω απο την αλλη εχω υπογεγραμμενο συμβολαιο και απο εμενα και απο αυτην που τυχαινει να ειναι και η εργολαβος της οικοδομης και μενει συατον τον οροφο ,που λεει οτι ο αερας ειναι δικος μου και οτι υποχρεωουμαι να αφηνω κοινοχρηστη χρηση για την εγκατασταση  δεξαμενης νερου και πετρελαιου για τους υπολοιπους,οπως και ηλιακο .επισης δεν επιτρεπει αλλη κεραια ιδιωτικη εκτος της κεντρικης.γιαυτο και την δορυφορικη τους την εβαλαν πανω στην κεντρικη και τα αιρ κοντισιον τους εξω απο την ταρατσα στο παραπετο.ολα αυτα με σφραγιδα συμβολαιογραοφυ και υπογραφες απο τους 2 μας και τους αλλους ιδοκτητες.η ταρατσα ειναι κοινοχρηστη με ορους λογω οτι ο αερας ειναι δικος μου για να μην υπαρξει παραβιαση αυτου του δικαιωματος που υπογραψαν και συμφωνησαν.οταν υπαρχει ιδιωτικο συμφωνητικο  υπερισχυει του γενικου κανονα.κομπρεντε?

οσο για τον σακο του μποξ που εγινε θεμα γιατι ειναι το μονο κοινοχρηστο και μου το κοπανατε τοση ωρα, δεν παραπονεθηκε ποτε κανεις,και ειπα οτι δεν ηξερα οτι ειναι παρανομο και θα τον παρω τωρα που το εμαθα.αφηστε εμενα και επικεντρωθθειτε σε εκεινη και την καμερα της,αντε τωρα τιμωροι του δικτυου.

Επεξ/σία από mike15
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, mike15 είπε

οταν υπαρχει ιδιωτικο συμφωνητικο  υπερισχυει του γενικου κανονα.κομπρεντε?

Ο εργολάβος σου "πούλησε" αυτό που ήθελες να ακούσεις. (δεν ισχύει , πρώτα είναι οι νόμοι , μετά τα συμβόλαια)

Αν ρωτήσεις ΟΠΟΙΟΝΔΗΠΟΤΕ μηχανικό/συμβολαιογράφο θα σου εξηγήσει ότι έχεις τα ίδια δικαιώματα σε κοινόχρηστους χώρους μαζί και ταράτσα/ανελκυστήρα με όλους τους ιδιοκτήτες.

Αυτό που σου πούλησαν είναι ΑΕΡΑΣ , ξέρεις γιατί τον λένε αέρα? Γιατί είναι ΑΕΡΑΣ κοπανιστός , αν κτίσεις πάνω στον "αέρα" τότε έχεις δικαιώματα ιδιοκτησίας. Οσο ο αέρας είναι άκτιστος , είναι αέρας κοπανιστός σαν και αυτόν που αναπνέεις και εσύ και οι αγαπημένοι σου συγκάτοικοι. Είναι αστείο να επικαλείσαι ιδιοκτησία του "αέρα" ,  δεν το καταλαβαίνεις και μόνος σου? Αν δεν καταλαβαίνεις την έννοια του "αέρα" , βάλε τον αέρα σου σε ένα σακουλάκι και κρύψε τον σε θυρίδα να μην στον κλέψουν.

ΥΓ

Οταν ρωτάς σε ένα φόρουμ με χιλιάδες χρήστες πρέπει να είσαι έτοιμος να ακούσεις και απόψεις που δεν σε βολεύουν. Αξιολόγησε τες , αν στέκονται προβληματίσου , αν είναι κουταμάρες προσπέρασε.

Επεξ/σία από jgeorgiou
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, jgeorgiou είπε

Ο εργολάβος σου "πούλησε" αυτό που ήθελες να ακούσεις. (δεν ισχύει , πρώτα είναι οι νόμοι , μετά τα συμβόλαια)

Αν ρωτήσεις ΟΠΟΙΟΝΔΗΠΟΤΕ μηχανικό/συμβολαιογράφο θα σου εξηγήσει ότι έχεις τα ίδια δικαιώματα σε κοινόχρηστους χώρους μαζί και ταράτσα/ανελκυστήρα με όλους τους ιδιοκτήτες.

Αυτό που σου πούλησαν είναι ΑΕΡΑΣ , ξέρεις γιατί τον λένε αέρα? Γιατί είναι ΑΕΡΑΣ κοπανιστός , αν κτίσεις πάνω στον "αέρα" τότε έχεις δικαιώματα ιδιοκτησίας. Οσο ο αέρας είναι άκτιστος , είναι αέρας κοπανιστός σαν και αυτόν που αναπνέεις και εσύ και οι αγαπημένοι σου συγκάτοικοι. Είναι αστείο να επικαλείσαι ιδιοκτησία του "αέρα" ,  δεν το καταλαβαίνεις και μόνος σου? Αν δεν καταλαβαίνεις την έννοια του "αέρα" , βάλε τον αέρα σου σε ένα σακουλάκι και κρύψε τον σε θυρίδα να μην στον κλέψουν.

ΥΓ

Οταν ρωτάς σε ένα φόρουμ με χιλιάδες χρήστες πρέπει να είσαι έτοιμος να ακούσεις και απόψεις που δεν σε βολεύουν. Αξιολόγησε τες , αν στέκονται προβληματίσου , αν είναι κουταμάρες προσπέρασε.

δεν εχω προβλημα να ακουσω διαφορες γνωμες ακομα και αυτες που δεν με βολευουν οπως λες.αλλα εχω προβλημα με τους αγενεις με υφακι σαν εσενα.και αλλοι ειπαν γωνμες αλλα τις εξεφρασαν σαν ανθρωποι με τροπους.το να φωναζεις και προσβαλεις τον αλλο για να δειξεις οτι ξερεις και εχεις δικιο ανηκουν στο βασιλειο των ζωων και ειναι ξεπερσαμενη τακτικη,αλλου αυτα οχι σε εμενα.

στην ουσια θα σου απαντησω οτι δεν μου πουλησε κανεις τιποτα.το γνωριζω οτι μεχρι να χτισω ειναι απλα αερας.αλλα στην χρηση της ταρατσας εχω δικαιωμα .οι νομοι εχουν ερμηνειες,σαφως δεν παρανομησαμε οταν υπογραψαμε το συμφωνητικο.και επειδη τιποτα δνε καταλαβες αλλα ηθελες να φωναξει για να φωναζεις,ο εργολαβος ειναι αυτος που μενει στον τελευταιο οροφο που εχουμε μαλωσει και ειναι αυτος που υπογραψε το συμβολαιο και τους ορους για την χρηση της ταρατσας.γιαυτο το σεβεται και το τηρει. ξεκολα με την ταρατσα το θεμα ειναι η καμερα,αν εχεις αποψη πεστην αλλιως εισαι ασχετος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αφήστε την ταράτσα, είναι άσχετο το θέμα.

Για την κάμερα τώρα. Αν κοιτάει τους κοινόχρηστους και δεν εστιάζει στην είσοδό του και μόνο, τότε υπάρχει περίπτωση να εντάσσεται στον νόμο περί ΠΔ και να μην θεωρείται οικιακή. Όπερ και σημαίνει πως για να κρατήσει την κάμερα εκεί θα πρέπει να γίνει συνέλευση των ιδιοκτητών και να συμφωνήσουν τα 2/3.

Καθώς τα σύγχρονα DVR έχουν την δυνατότητα blackout τμήματος της επισκόπησης, ο ιδιοκτήτης μπορεί να προφασιστεί πως το έχει κάνει ήδη, αν και αν καταλαβαίνω καλά, ο λόγος που άλλαξε θέση στην κάμερα είναι για να βλέπει τους κοινόχρηστους (από άποψη ασφάλειας και όχι νόμου btw - που είναι και το αντικείμενό μου - αυτό είναι το σωστό, δλδ να καλύπτεις την είσοδο και έξοδο στο αγαθό που προστατεύεται).

Νομικά δεν θα κάνεις κάτι το ιδιαίτερο. Είναι οροφοδιαμέρισμα, και η οδηγία υπάρχει κυρίως για την προστασία των ΠΔ των ιδιοκτητών άλλων διαμερισμάτων. Δλδ να μην έχει κάμερα ο άλλος και να ξέρει πότε βγαίνεις ή μπαίνεις στο σπίτι σου (η ταράτσα είναι κοινόχρηστη και ο αέρας της άσχετος). Αν είχε άλλο διαμέρισμα στον όροφο, ή αν ο μόνος τρόπος για να φτάσεις σε άλλο διαμέρισμα θα ήταν να περάσεις μπροστά από την κάμερα, τότε το έρεισμα σου θα ήταν καλύτερο.

Σε γενικές γραμμές (και επειδή είσαι τσακωμένος), δεν νομίζω πως θα καταφέρεις κάτι. Μπορείς να τους αναφέρεις την οδηγία για τους κοινόχρηστους χώρους, και αν είσαι σίγουρος πως τα 2/3 των ιδιοκτητών είναι μαζί σου τότε να τους υποχρεώσεις να στρέψουν την κάμερα έπειτα από γενική συνέλευση. 

Επεξ/σία από Dante80
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 ώρες πριν, mike15 είπε

αρχιζω απο τον τελευταιο χρηστη.ναι ανεβαινω στην ταρατσα γιατι εκει βρισκεται το αποθηκακι που ειναι το ανσανσερ και εκει μεσα εχω κρεμασει ενα σακο του μποξ καικανω προπονηση.το θεμα ειναι οτι λογικα δεν με ενοχλει αλλα δεν μου αρεσει να με παρακολουθουν αν ειναι παρανομο.μικροτερος πηγαινα και κοπελλες μου εκει για φασεις αλλα και φιλους για ποτο γλεντακια.η ταρατσα ειναι δικη μας με το συμβολαιο αλλα με παραχωρηση χρησης για ορισμενα πραγματα οπως κεραιες ,λεβητες και ηλιακους για αλλους.

Βλέπω ήδη συνετίστηκες και αυτά που λες τώρα δεν έχουν σχέση με αυτά που έλεγες παραπάνω. Κάπως κερδισμένος βγήκες που έπεσες σε εμένα τον ιδιότροπο με το υφάκι. Σου εύχομαι να πέφτεις συχνά πάνω σε ιδιότροπους προκειμένου να προσγειώνεσαι και να αντιμετωπίζεις τα προβλήματα της ζωής καλύτερα.

Επεξ/σία από jgeorgiou
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

H καμερα εινα υποχρεωμένη να βλεπει μονο την πορτα του διαμερίσματος,οτιδήποτε αλλο ειναι παρανομο.Μπορει να ειναι ορφοδιαμερισμα αλλα υπαρχει και η σκαλα τής ταράτσας που ειναι κοινοχρηστη και αρα δεν μπορει να την βλεπει.Δεν τιθετε ζητημα συνέλευσης ενοίκων καθως το θεμα ρυθμίζεται απο τους νομους του κρατους.Δηλαδη δεν μπαίνει εκτός αν συμφωνήσουν ολοι οι ιδιοκτητες.

Επεξ/σία από spyros007
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έβαλα κάμερα στην είσοδο πυλωτης γιατί έχουμε καλή γειτόνισσα ( ένα θρεντ μόνη της η μούμια) και έπρεπε να προστατευτούμε με κάποιον τρόπο από την αλητεία της.Κάποια στιγμή έκανε για πολλοστή φορά καταγγελία στην αστυνομία ,εις βάρος γειτόνισσας που έχει υποστεί τα πάντα από την μούμια, με την υποσημείωση για την κάμερα.μας κάλεσε η αστυνομία,με ενημέρωσαν ότι απλά δεν πρέπει να κοιτάει δρόμο.τους ενημέρωσα ότι δεν σκοπεύω να την βγάλω,ότι η μόνη που ενοχλήθηκε είναι η μούμια,και ότι από την στιγμή που τοποθετήθηκε η κάμερα σταμάτησαν μαχαίρι οι οποίες ζημιές .ο αστυνομικός απλά μου είπε οκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν αποδειξει η ενοικος και ιδιοκτητρια της καμερας οτι η καμερα ειναι για παρακολουθηση(εικονα μονο και οχι ηχο)  και οχι για καταγραφη , τοτε απλα πας σουπερ μαρκετ αγοραζεις 1 λιτρο ξυδι και τη βγαζεις την νυχτα στο δωματιακι στη ταρατσα με το σακο του μποξ αγκαλια. Πριν βιαστεις να αντιδρασεις μια καμερα που δεν καταγραφει ειναι το ιδιο νομικο αδικημα με το ματακι της πορτας εισοδου. Λογω εργασιας μου εχω τυχει σε δεκαδες τετοια περιστατικα και πολλοι κατεληξαν στο σουπερ μαρκετ.

Τωρα ως προς τη χρηση και ιδιοκτησια της ταρατσας και λοιπα να γνωριζεις οτι σε περιπτωση συμβαντος οπως σεισμος , φωτια κλπ κλπ αν καποιος ενοικος εγκλωβιστει στην εισοδο της ταρατσας γιατι καποιος τσαμπασης την ειχε κλειδωσει επειδη αγορασε αερα ή αφησε πραγματα η οτι και αν εκανε ωστε να μην ειναι αμεσα προσβασιμη η ταρατσα τοτε αυτος διωκεται ποινικα.

Οι ταρατσες ειναι σαν μια ατυπη εξοδος κινδυνου απο το χωρο. 

Φιλικη συμβουλη , να ρωτησεις με ευγενικο και κοσμιο τροπο την ιδιοκτηρια της καμερας να σου δειξει τη βλεπει , να μαθεις αν καταγραφει και να την ευχαριστησεις που αυξησε την ασφαλεια του κτιριου.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...