Προς το περιεχόμενο

Super Ultra Wide οθόνες, εμπειρίες χρήσης


malakudi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, thanosAIAS είπε

Σκεφτόμουνα ότι ένα καλό 34αρι όπως πχ το LG 34GK959F κάνει όσο αυτή.

Με τις μπάρες το μέγεθος της οθόνης στα 3440:1440 είναι ίδιο με αυτό της LG, οπότε θα έχω ότι αναλύσεις θέλω.

Εσύ τι λες;

Φαντάζομαι για να έχουν τα ίδια χρ΄ληματα με διαφορά στις ίντσες θα έχει καλύτερο πάνελ της LG? Γενικά δεν είναι λύση να πάρεις 32:9 και να παίζεις σε 21:9, προσωπικά το ψιλομετανιώσα. Βέβαια θέλω και λίγο χρόνο να συνηθίσω, μπορεί σε κάνα μήνα να μην με βολεύει καθόλου να πάω πίσω σε UW. Πάντως σήμερα αν με ρώταγες θα άλλαζα το δικό μου για ένα καλό 34αρι UW

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Ryzenlake είπε

Φαντάζομαι για να έχουν τα ίδια χρ΄ληματα με διαφορά στις ίντσες θα έχει καλύτερο πάνελ της LG? Γενικά δεν είναι λύση να πάρεις 32:9 και να παίζεις σε 21:9, προσωπικά το ψιλομετανιώσα. Βέβαια θέλω και λίγο χρόνο να συνηθίσω, μπορεί σε κάνα μήνα να μην με βολεύει καθόλου να πάω πίσω σε UW. Πάντως σήμερα αν με ρώταγες θα άλλαζα το δικό μου για ένα καλό 34αρι UW

Έχει πάρει ο αδερφός μου ένα 43αρι για το στούντιο του, το c43j890 και είδα το Witcher 3 σε Super Ultra Wide και έπαθα!

Εγώ έχω ένα 27αρι παλιό το Samsung 275T, οπότε όπου και να πάω αναβάθμιση θα είναι.

Απλά έλεγα άμα είναι να δώσω λεφτά μην κλειδωθώ σε καμία περίεργη ανάλυση.

Με προβληματίζει αν θα μπορώ να παίρνω κάθε φορά μια κάρτα γραφικών τύπου Ti και αν θα είναι αρκετή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, thanosAIAS είπε

Έχει πάρει ο αδερφός μου ένα 43αρι για το στούντιο του, το c43j890 και είδα το Witcher 3 σε Super Ultra Wide και έπαθα!

Εγώ έχω ένα 27αρι παλιό το Samsung 275T, οπότε όπου και να πάω αναβάθμιση θα είναι.

Απλά έλεγα άμα είναι να δώσω λεφτά μην κλειδωθώ σε καμία περίεργη ανάλυση.

Με προβληματίζει αν θα μπορώ να παίρνω κάθε φορά μια κάρτα γραφικών τύπου Ti και αν θα είναι αρκετή.

Αν είσαι των ultra settings τότε όχι, ούτε η TI δεν φτάνει. Άμα είσαι okay να ρίχνεις settings, κύριως shadows και ambient occlusion τοτε θα την παλέψεις. Ξαναλέω, η 1080ti μου τα πάει εξαιρετικά δεδομένης της ανάλυσης. Oυσιαστικά κοιτάς τα 4k benchmarks, γιατί εκεί κόντα είναι η ανάλυση (5120*1440) και κρίνεις ανάλογα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/12/2019 στις 8:05 ΜΜ, Ryzenlake είπε

Αν είσαι των ultra settings τότε όχι, ούτε η TI δεν φτάνει. Άμα είσαι okay να ρίχνεις settings, κύριως shadows και ambient occlusion τοτε θα την παλέψεις. Ξαναλέω, η 1080ti μου τα πάει εξαιρετικά δεδομένης της ανάλυσης. Oυσιαστικά κοιτάς τα 4k benchmarks, γιατί εκεί κόντα είναι η ανάλυση (5120*1440) και κρίνεις ανάλογα. 

Το παρήγγειλα...θα είναι εδώ το Σάββατο!

Θα πω εντυπώσεις! 

Ας ελπισω να μην είναι καμμένο κανένα από τα 7 εκατομμύρια πίξελ του! 😜

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Ryzenlake Καλοδούλευτη. Πιο πολύ με ενδιαφέρει σε χρήση για δουλειά, ανάλυση text για παράδειγμα για coding, ομοιομορφία, αν έχει clouding. Πήγα είδα την αντίστοιχη Dell στο Dell shop που άνοιξε Θεσσαλονίκη, είναι IPS panel στα 60Hz, δεν έχει gaming features, αλλά γι' αυτό που το θέλω κυρίως εγώ μου άρεσε πραγματικά.

Το γραφείο μου είναι 82 + 10 πόντους από τοίχο. Θα έχω θέμα λες; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, malakudi είπε

@Ryzenlake Καλοδούλευτη. Πιο πολύ με ενδιαφέρει σε χρήση για δουλειά, ανάλυση text για παράδειγμα για coding, ομοιομορφία, αν έχει clouding. Πήγα είδα την αντίστοιχη Dell στο Dell shop που άνοιξε Θεσσαλονίκη, είναι IPS panel στα 60Hz, δεν έχει gaming features, αλλά γι' αυτό που το θέλω κυρίως εγώ μου άρεσε πραγματικά.

Το γραφείο μου είναι 82 + 10 πόντους από τοίχο. Θα έχω θέμα λες; 

Θα έχεις θέμα με την Samsung ναι, θες γραφείο 1.20 γιατι η βάση γέρνει προς τα εμπρός. Οπότε ουσιαστικά σε γραφείο 80cm η οθόνη ξεκινάει στα 40cm, στη μέση δηλαδή του γραφείου. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, malakudi είπε

Για πες μας για γωνία θέασης, clouding, αναλυτικότητα κειμένου κτλ ...

Έχει back-light bleeding και παραδόξως όχι στις γωνίες αλλά λίγο πιο μέσα. Δεν το θεωρώ τραγικό βέβαια, παρόλο που παίζω σε σκοτεινό δωμάτιο, δεν το έχω παρατηρήσει πάρα μόνο όταν το testata με μαύρο background. 

Για τις γωνίες θέασης τα review λέγανε ότι είναι μάπα, εγώ δεν παρατήρησα κάτι διαφορετικό σε σχέση με τo ips που είχα πριν. 

Το μόνο που με ενοχλήσε ειναι το ghosting στην αρχή, κυρίως κατά το browsing. Πλέον το συνήθισα μάλλον και δεν το καταλαβαίνω / ενοχλεί. 

 

Πάντως για productivity με πολλά παράθυρα είναι καλύτερη λύση τα 2 monitors. Το πολύ 4 παράθυρα μπορείς να δουλέψεις σε αυτό εδώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/12/2019 στις 7:33 ΜΜ, Ryzenlake είπε

Πάντως για productivity με πολλά παράθυρα είναι καλύτερη λύση τα 2 monitors. Το πολύ 4 παράθυρα μπορείς να δουλέψεις σε αυτό εδώ. 

Γιατί το λες αυτό; Τώρα έχω δύο DELL U2415 και πολλές φορές με ενοχλεί που πρέπει να βάζω παράθυρα ή στη μία ή στην άλλη, ενώ αν πχ ήταν ένα ενιαίο desktop θα μπορούσα να είχα 3  ή 5 παράθυρα ανοιχτά (ενώ τώρα πχ μπορώ 2 ή 4)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 31/12/2019 στις 8:08 ΜΜ, malakudi είπε

Γιατί το λες αυτό; Τώρα έχω δύο DELL U2415 και πολλές φορές με ενοχλεί που πρέπει να βάζω παράθυρα ή στη μία ή στην άλλη, ενώ αν πχ ήταν ένα ενιαίο desktop θα μπορούσα να είχα 3  ή 5 παράθυρα ανοιχτά (ενώ τώρα πχ μπορώ 2 ή 4)

Νταξει αλλο 2 24αρια. Εγω ειχα ενα 34αρι και ενα 27αρι και θαρρω σε καποιςε δουλειες βολευε παραπανω, ειδικα οταν εχεις 15 παραθυρα το ενα πανω στο αλλο, γιατι θυμαμαι καλυτερα σε ποια οθονη εχω τι :P 

Παντως σιγα σιγα παρατηρω ποσο τουμπανο ειναι το monitor. Χτες εβαλα το witcher να δω στην TV, και δεν μου αρεσε η ποιοτητα του stream. Το φερνω πισω στο monitor και λεω εδω δειχνει φοβερο. Τελικα ηταν θεμα contrast, συνηθισα το VA και τωρα το IPS της τηλεορασης μου φαινεται σκουπιδι. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/1/2020 στις 10:11 ΠΜ, Ryzenlake είπε

Νταξει αλλο 2 24αρια. Εγω ειχα ενα 34αρι και ενα 27αρι και θαρρω σε καποιςε δουλειες βολευε παραπανω, ειδικα οταν εχεις 15 παραθυρα το ενα πανω στο αλλο, γιατι θυμαμαι καλυτερα σε ποια οθονη εχω τι :P 

Παντως σιγα σιγα παρατηρω ποσο τουμπανο ειναι το monitor. Χτες εβαλα το witcher να δω στην TV, και δεν μου αρεσε η ποιοτητα του stream. Το φερνω πισω στο monitor και λεω εδω δειχνει φοβερο. Τελικα ηταν θεμα contrast, συνηθισα το VA και τωρα το IPS της τηλεορασης μου φαινεται σκουπιδι. 

Μου ήρθε χτες, χτυπημένο πάνω δεξιά ☹️

Είχε και κάτι που έμοιαζε με χτύπημα κατω δεξιά, αλλά είχε τσαλακωθεί το σελοτέιπ.

Και μια χαράκια στην οθόνη που έφυγε με καθάρισμα με μαντιλακι. Να ήταν κόλα;;;

Επιστροφή σήμερα στο Πλαίσιο για αντικατάσταση με "καινούριο".

Άμα είναι έτσι τα καινούρια...Ήττα...

20200104_141714.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H συσκευασια ηταν κομπλε? Εγω πηγα και παρελαβα ο ιδιος και την μετεφερα και ολα αψογα. Αυτο πρεπει να ειναι απο εργοστασιο ετσι, πολυ δυσκολο ετσι που ειναι χωμενη εκει μεσα η οθονη να εχει τετοια χτυπηματα. 

Καλοριζικη παντως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Ryzenlake είπε

H συσκευασια ηταν κομπλε? Εγω πηγα και παρελαβα ο ιδιος και την μετεφερα και ολα αψογα. Αυτο πρεπει να ειναι απο εργοστασιο ετσι, πολυ δυσκολο ετσι που ειναι χωμενη εκει μεσα η οθονη να εχει τετοια χτυπηματα. 

Καλοριζικη παντως

Έχεις απόλυτα δίκιο και εγώ αυτό σκέφτηκα.

Η συσκευασία ήταν τέλεια. 

Εγώ φοβάμαι, μήπως μου πάσαραν κάνα πάνελ από βιτρίνα για καινούριο. Το ξέρω ότι ακούγεται χοντρό, αλλά μου πέρασε από το μυαλό.

Βέβαια η συσκευασία ήταν σφραγισμένη, οπότε δύσκολο;;;

Το θέμα είναι ότι το πάνελ λειτουργούσε και δεν είχε κανένα καμένο πίξελ. Αν το καινούριο έχει άλλο πρόβλημα;  Θα το αλλάξουν ή θα το επισκευάσουν; Αυτοί λένε θα το αλλάξουν.

Αυτά σκεφτόμουνα όλο το βράδυ. Να το κρατήσω μια και δουλεύει η να το ρισκάρω για άλλο;

Και αν από το κοπανημα που έφαγε χαλάσουν τίποτα ηλεκτρονικά αργότερα; Τελικά αποφάσισα να το ρισκάρω.

Πάντως το επόμενο, θα ανοιχτεί μπροστά τους στο μαγαζί, αυτό το συμφωνήσαμε.

Να σε ρωτήσω και κάτι. Όταν έβγαλες την οθόνη από την "κουκούλα" του κουτιού, το πάνελ από μπροστά είχε κάποιο κάλυμμα με πλαστικό; Κάποιο προστατευτικό ίσως; Εμένα δεν είχε τίποτα.

Επεξ/σία από thanosAIAS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/1/2020 στις 7:53 ΜΜ, thanosAIAS είπε

Έχεις απόλυτα δίκιο και εγώ αυτό σκέφτηκα.

Η συσκευασία ήταν τέλεια. 

Εγώ φοβάμαι, μήπως μου πάσαραν κάνα πάνελ από βιτρίνα για καινούριο. Το ξέρω ότι ακούγεται χοντρό, αλλά μου πέρασε από το μυαλό.

Βέβαια η συσκευασία ήταν σφραγισμένη, οπότε δύσκολο;;;

Το θέμα είναι ότι το πάνελ λειτουργούσε και δεν είχε κανένα καμένο πίξελ. Αν το καινούριο έχει άλλο πρόβλημα;  Θα το αλλάξουν ή θα το επισκευάσουν; Αυτοί λένε θα το αλλάξουν.

Αυτά σκεφτόμουνα όλο το βράδυ. Να το κρατήσω μια και δουλεύει η να το ρισκάρω για άλλο;

Και αν από το κοπανημα που έφαγε χαλάσουν τίποτα ηλεκτρονικά αργότερα; Τελικά αποφάσισα να το ρισκάρω.

Πάντως το επόμενο, θα ανοιχτεί μπροστά τους στο μαγαζί, αυτό το συμφωνήσαμε.

Να σε ρωτήσω και κάτι. Όταν έβγαλες την οθόνη από την "κουκούλα" του κουτιού, το πάνελ από μπροστά είχε κάποιο κάλυμμα με πλαστικό; Κάποιο προστατευτικό ίσως; Εμένα δεν είχε τίποτα.

Όχι δεν είχε κάποιο προστατευτικο. Εντυπωσεις πες μας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...