Προς το περιεχόμενο

Κατασκευή SMF forum?


Nikolas_D

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα.

 

Εδώ και πολύ πολύ καιρό προσπαθώ να στήσω ένα δικό μου SMF forum, πάντα καταλήγω με ένα " σφάλμα " και με ένα σπασμένο Υπολογιστή...

[ Έχω Domain Name από το Papaki.com ]

 

Και εδώ θέλω μια μικρή ( μεγάλη βασικά ) βοήθεια...

 

Κατεβάζω την έκδοση 2.0.15 της SFM

Πάω στο 000webhost κάνω install τον φάκελο SMF στον φάκελο public ( του 000webhost ) ύστερα πάνω στο αρχείο > extract και μετά > view.

 

Αποδέχομαι τους όρους και φτάνω στο σημείο της MySQL που ζητά να βάλω username server, password και άλλα τέτοια παρόμοια.

Στο username server αυτόματα υπάρχει η επιλογή " localhost " η οποία δεν γίνεται αποδεκτή από το φόρουμ μιας που βγάζει πως το username server ( To localhost ) είναι εσφαλμένο.

 

Μπορεί να με βοηθήσει κάποιος;;

 

Επεξ/σία από Nikolas_D
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο σημείο αυτό, θα σταματήσεις για λίγο, χωρίς να κλέισεις αυτό το παράθυρο. Θ' ανοίξεις ένα νέο, θα πάς στην phpmyadmin σελίδα κι εκεί θα φτιάξεις ένα χρήστη και password για τη mysql.

Μετά, θα γυρίσεις πίσω στο παράθυρο με την εγκατάσταση και θα συνεχίσεις βάζοντας τα username/password αυτά.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

Σε ευχαριστώ πολύ.

Και κάτι άλλο..

Μπαίνω στο phpmyadmin.net και λέει να το κατεβάσω και να δοκιμάσω το Demo τους.

Πατάω να μπει με την επιλογή Demo ή υπάρχει και άλλος τρόπος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν τον server τον τρέχεις μόνος σου, τότε θα έχει έρθει το phpmyadmin με την εγκατάσταση του server σου. Π.χ. Με apache θα πρέπει να πας στο https://<serverUrl>/phpmyadmin.

Αν το hosting είναι στο papaki, τότε δες εδώ πως θα μπεις στο phpmyadmin:

https://www.papaki.com/support/kb/article/Πώς-θα-βρώ-το-phpmyadmin-για-να-συνδεθώ-στη-βάση-δεδομένων-μου%3B-1612.html

H MySQL που έχει μπει; Είναι σε localhost ή σε κάποιον άλλο server;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς το papaki.com έχει σταματήσει την υποστήριξη του phpmyadmin στο πακέτο που έχω εγώ.

Υπάρχει κανένα παρόμοιο site που να μπορώ να αγοράσω Domain με PaySafe card ;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκει που γραφει Host θα πρεπει να βαλεις localhost

Δοκιμασε να βαλεις φτιαξεις μια βαση δεδομενων με το ιδιο ονομα χρηστη και ονομα βασης δεδομενων,ισως το δουλεψει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Nikolas_D είπε

@George b το έχω δοκιμάσει και αυτό, και το localhost ( Όπως είναι αυτόματα ) αλλά λέει σφάλμα στο localhost... 

Από το πάνελ του παπάκι αν δεν κάνω λάθος είναι πλεσκ, φτιάχνεις μια βάση δεδομένων. Πολύ πιθανό να είναι σε άλλο σέρβερ η βάση, οπότε δεν θα είναι localhost αλλά μια άλλη διεύθυνση την οποία και θα δεις κατά τη δημιουργία του db.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι το Plesk κάπως έτσι.

Αλλά είναι διαθέσιμο μόνο στα άτομα που έχουν το premium πακέτο, δηλαδή με λίγα λόγια είναι περίπου 10-15 ευρώ το μήνα .

Οπότε στο Basic πακέτο που έχω εγώ δεν υπάρχει η επιλογή του να προσθέσω MySQL datebase...

 

Δεν γνωρίζω αν μπορώ με άλλον τρόπο να φτιάξω SMF forum...

Επεξ/σία από Nikolas_D
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για στείλε τα specs του πακέτου σου! Δεν είναι δυνατόν, εν έτει 2019, να μην υποστηρίσει PHP-MySQL ακόμα και το πιο απλό πακέτο! Εδώ υποστήριζαν τα δωρεάν, από το 2005 που ασχολούμουν με το (τότε) Mambo! Ρώτα στο support στο papaki, πώς μπορείς να φτιάξεις μια βάση και πώς θα ορίσεις username-password...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...