Προς το περιεχόμενο

Φιξάρισμα υπαρξιακών μέσω ωδείου.


JiovanniGeorgeo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά έχω βαρεθεί ιδιαίτερα τη ζωή μου. Αν και περνάω -για άλλους- ιδιαίτερα καλά, εμένα όλα μου περνάνε στο ντούκου και τα βρίσκω μάταια. Δεν ξέρω, ίσως έχω ξεπεράσει τα  borders της αχαριστίας. Ενώ μεγαλώνω επίσης, σιχαίνομαι ολοένα τη καθημερινότητα και την ύπαρξη κατ' επέκτασιν. Θέλω αναμφίβολα κάτι καλλιτεχνικό για να μην κρεμαστώ.

 

Το ζήτημα είναι το εξής. Δεν πάω ποτέ πουθενά μόνος μου, μεταφορικά το εννοώ, πάντα τα παρατάω μόλις φτάνω ένα επίπεδο και αποδεικνύω στον εαυτό μου πως "το 'χω". Άρα είναι πολύ σημαντικό, εάν μου προτείνετε κάποιο ωδείο, ο άνθρωπος που θα με αναλάβει να είναι αυστηρός a la Miyagi για να μπορέσει να μου ανεβάζει το ηθικό και προ πάντων να με κρατάει σε γραμμή.

 

Δεν ξέρω τι παραμικρή νότα πάνω στο πεντάγραμμο, παρόλα αυτά μου κάνει ο κάθε ένας παραγγελιά ροκιές ή κλασσικά 80s/90s ή μερικά Metal κομμάτια, και πιθανότατα τα παίζω χωρίς δισταγμό by heart χωρίς καν να ανατρέξω σε χαρτί.

 

Είμαι σαν μετανάστης που ομιλεί τη γλώσσα, αλλά είναι αγράμματος.

 

Εν κατακλείδι, βρίσκομαι στο Αιγάλεω και θα εκτιμούσα το πλησιέστερο δυνατό. Επίσης, έχω κάνει κάτι διετής ρυθμισάρες, και αν ακούσω 50€ / μήνα ίσως με τσούξει λίγο ή ίσως διακόψω αργότερα λόγω οικονομικών. Για 30€ θα έκανα κρα, αλλά αφήστε το οικονομικό σε δεύτερη μοίρα εάν γνωρίζετε τον κατάλληλο μουσικό για τη περίπτωση μου.

 

Υ.Γ.: Απαγορεύω αυστηρά την λέξη "ψυχολόγος" σε αυτό το θέμα... I have a specific set of skills κτλπ κτλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν κατάλαβα για ποιό μουσικό όργανο ενδιαφέρεσαι πάντως...
Επίσης, έχεις στην κατοχή σου κάποιο μουσικό όργανο; (ώστε να κάνεις εξάσκηση και στο σπίτι)
Οπωσδήποτε να ξεκινήσεις με το να μάθεις να διαβάζεις πεντάγραμμο! Μετά θα μπορείς να κατεβάζεις τα scores των αγαπημένων σου κομματιών και να προσπαθείς να τα παίξεις.

Η μουσική είναι διέξοδος απ'την ρουτίνα πάντως και βοηθάει και με τα υπαρξιακά, σε καταλαβαίνω απόλυτα (η μουσική είναι το χόμπι μου).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρεπιπτοντως τα πιο πολλα ωδεια παιζουν πανω κατω στα 100 ευρω. πχ το Lab που για μενα ειναι απο τις καλες επιλογες παιζει απο 90-120 αναλογα το υποκαταστημα και τον χρονο που θες να κανεις. 

Εννοειται οτι τα εξοδα ενος μουσικου οργανου δεν σταματουν στα διδακτρα του ωδειου. πχ παιζω ηλεκτρικο μπασο. Χρειαζεται ενα 120-150 το χρονο για σερβις+χορδες συν  το κοστος αγορας. Παρομοιως και για αλλα οργανα. 

Για ωδεια και μουσική συνολικα, τα 30-50 ειναι πιο κοντα στα χρηματα που θα δινεις ανα εβδομαδα. ειδικα για coaching τυπου miyagi

 

Ως προς τα υπαρξιακα σου... ολοι τα εχουμε και σε καταλαβαινω απολυτα. δεν ξερω αν θα σου τα λυσει το ωδειο. εμενα δεν μου τα λυσε παντως αλλα τα καταπνιγει που και που

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φιλε μου να ξερεις οτι αυτο ειναι μια μορφη καταθλιψης εγω θα σου προτεινα να το κοιταξεις...

Επεξ/σία από isim
ορθογραφια
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αφου εισαι αιγαλεω, θα πας στο μπαρουταδικο, θα βρεις τους δρομεις που ειναι στο συλλογο δρομεων υγειας, θα τους πεις οτι τους εχεις ολους για πλακα ....

αφου γελασουν λιγο μαζι σου, θα τους πεις οτι το πηρες αποφαση να τρεξεις στο σπαρταθλο του χρόνου...

θα γελασουν μια δευτερη μαζι σου ... θα τους πεις οτι μιλας σοβαρα ... οποτε θα σου πουν ελα μαζι μας για προπονηση ...

ετσι θα πετυχεις

1) θα βγεις απο το σπιτι

2) θα σου φυγει ο κ...ος στην προπονηση

3) θα εχεις νεο ενδιαφερον

4) νεες παρεες

5) θα κανεις καλο στην υγεια σου, σωματικη - ψυχικη - ψυχολογικη

5) θα εχεις νεους στοχους

που θα σε απασχολησουν για πολλα πολλα χρόνια μεχρι να τα καταφέρεις

  • Like 1
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σου ρε Νένυα, thank you for your support - καλό μου κάνει.

Η ακουστική κιθάρα είναι η αδυναμία μου γιατί είναι συντροφιά, όπου και όποτε τη θέλω - υπό όποιες συνθήκες. Η πρώτη μου κιθάρα, που τώρα πήγα και την έκανα ρεκτιφιέ και ΤΩΡΑ μπορώ να παίξω σαν άνθρωπος ήταν ηλεκτρική. Την έχω ξαναπιάσει τώρα φουλ, κάνω cover κομμάτια της ακουστικής εκεί και έχω μάθει και τις πρώτες μεταλλιές μου (τα ρυθμικά τα πάω αρκετά καλά). Και επίσης μια μέρα ήρθε ο κορίτσαρος με έκπληξη ένα Ukulele Soprano και τελικά έμαθα τρεις ντουζίνες γνωστά κομμάτια και σε αυτό.

Αυτά.

 

Πάντα βαθιά μέσα μου νόμιζα πως είμαι του ρυθμού, και κυριολεκτικά ζηλεύω τη ζωή των drummer αλλά δεν θέλω να το κάνω και αυτό στους γειτόνους μου, ας παραμείνω και λίγο ρεαλιστής μιας και έχω μια ήδη υπάρχουσα αδυναμία και ένα προβάδισμα στα έγχορδα.

 

@conkal Όντως πάει τόσα ε; Δε ξέρω εάν θα με βοηθήσει να τα κάνω με μεγάλα διαλείμματα λόγω οικονομικού. Δεν έχω ιδέα αν θα επέφερε σοβαρά αποτελέσματα έτσι όπως πάω μέχρι τώρα..

Από την άλλη έστω και με 5 μαθήματα, όλο και κάτι θα κρατήσω να θυμάμαι από το πεντάγραμμο και όλα αυτά που θα διαβάσω. Εάν κανένας άλλος ινσομνίτης δεν έχει κάτι οικονομικότερο για συχνότερες επισκέψεις να προτείνει......

 

@xrhstosiak Τι είναι ο "δρομέας υγείας", να σου πω. Τα γράφεις ωραία btw.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με συγχωρείτε ρε παίδες που δεν τόνισα τη κιθάρα εξ' αρχής.

Αν και η άρπα ήταν δελεαστική. Με φαντάζομαι να τη τζαμάρω τσίτσιδος στους κολλητούς μου. Κάργα φολκλόρ.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, cumulus είπε

Απο Δευτερα δροσιζει παντως ....

Ξέρεις αυτό το meme με τις Παρασκευές και το trolling κ.τ.λ. αρχίζει και κουράζει. Είναι σαν το pay debts το οποίο σαν αστείο πάλιωσε, μη το λέτε πια.

  • Like 1
  • Thanks 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, JiovanniGeorgeo είπε

Πάντα βαθιά μέσα μου νόμιζα πως είμαι του ρυθμού, και κυριολεκτικά ζηλεύω τη ζωή των drummer αλλά δεν θέλω να το κάνω και αυτό στους γειτόνους μου

Υπάρχουν κι ηλεκτρονικά drums, τον ήχο των οποίων ακούς αποκλειστικά στα αυτιά σου με ακουστικά. Ακριβά μεν, σε σύγκριση με "συμβατικά" sets, αλλά εάν θέλεις να μάθεις να παίζεις drums και λυπάσαι τους γείτονές σου, ε, είναι μονόδρομος.
ΟΚ, υπάρχει κι η λύση αγοράς συμβατικού set drums και πάνω στα τύμπανα να βάλεις "φίμωτρα", αλλά - υποθέτω ότι - οι μπαγκέτες δεν θα έχουν την ίδια ανταπόκριση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Ison_ είπε

Ξέρεις αυτό το meme με τις Παρασκευές και το trolling κ.τ.λ. αρχίζει και κουράζει. Είναι σαν το pay debts το οποίο σαν αστείο πάλιωσε, μη το λέτε πια.

Ότι πεις αρχηγέ 

  • Confused 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, wizzy είπε

Υπάρχουν κι ηλεκτρονικά drums, τον ήχο των οποίων ακούς αποκλειστικά στα αυτιά σου με ακουστικά. Ακριβά μεν, σε σύγκριση με "συμβατικά" sets, αλλά εάν θέλεις να μάθεις να παίζεις drums και λυπάσαι τους γείτονές σου, ε, είναι μονόδρομος.
ΟΚ, υπάρχει κι η λύση αγοράς συμβατικού set drums και πάνω στα τύμπανα να βάλεις "φίμωτρα", αλλά - υποθέτω ότι - οι μπαγκέτες δεν θα έχουν την ίδια ανταπόκριση.

Αυτο απλα ΔΕΝ ισχυει. Δεν τα ακους μονο στα αυτια σου, απλα η ενταση δεν ειναι τετοια ωστε να προκαλει μυνησεις απο γειτονες. Εχω τα forge στο σπιτι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...