Προς το περιεχόμενο

[EDITED] Πειράματα και διορθώσεις σε ένα Acer Aspire 5020 του 2005


Ntouris3

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα!

Έχω στην κατοχή μου ένα Acer Aspire 5020 (για τα χαρακτηριστηκά του δες εδώ). Από αυτή τη συζήτηση αλλά και από την εμπειρία μου μπορώ να πω ότι δεν είναι και από τα καλύτερα τώρα, ή μάλλον από πάντα :P ! 

Τέλος πάντων μιας και μου το έδωσαν μισοχαλασμένο είπα να το αναστηλώσω. Τώρα είναι συνδεδεμένο μέσω vga σε μία crt (έχει αφαιρεθεί η αρχικά σπασμένη ενσωματομένη οθόνη) και ανοίγει στα windows 7 μέσω liveUSB (τα 7 γιατί τα xp δεν υποστηρίζουν το liveUSB, το λάπτοπ ήρθε χωρίς σκληρό). 

Από την εμπειρία μου μπορώ να πω ότι το botleneck του συστήματος είναι η μικρή και αργή RAM(1 GB) . ΓΙΑ ΝΑ ΣΑΣ ΠΡΟΛΑΒΩ, ναι το liveusb σε usb port 2.0 με usbstick 3.0 και η cpu τα πάνε πολύ καλά.

Έχει όμως μερικα θέματα στα οποία θα χρειαζόμουν βοήθεια:

      1) Προτάσεις για να μειωθεί η RAM που καταλαμβάνουν τα windows 7.

      2)Για κάποιο λόγο το windows update βγάζει το σφάλμα <<ACCESS DENIED>> . Προσπάθησα να το λύσω εγκαθιστώντας το windows 7 sp1 convinience rollup αλλά το ίδιο δεν εγκαθίσταται.

      3)Δεν έχω καταφέρει ακόμη να βρω drivers του ήχου (realtek ac'97) που να δουλεύουν στα windows 7.

      4) Υπάρχει καμία πιθανότητα τα windows 10 να τρέχουν καλύτερα;

Πληροφοριακά, το λάπτοπ θα χρησιμοποιηθεί για απολύτως βασικό web browsing (google δηλαδή) άντε ίσως και λίγο youtube αν φτιαχτέι ο ήχος.

Σας περιμένω να αρχίσει η συζήτηση, καλή σας μέρα!

 

 

 

Επεξ/σία από Ntouris3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, qwertyuiop2 είπε

lubuntu Και βλέπουμε.

Με τα linux δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω το wifi  επειδή αυτό ενεργοποιήται μέσω ενός κουμπιού , το οποίο είναι λειτουργικό μόνο με την χρήση του launch manager το οποίο είναι διαθέσιμο μόνο στα windows...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...