Προς το περιεχόμενο

Θερμοαγώγιμη πάστα σε thermal pads


noo_mercy

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω στην κατοχή μου την Gigabyte RX 480 G1 Gaming και οι θερμοκρασίες ως γνωστόν είναι αρκετά ψηλά. Τώρα έχω φάει σκάλωμα να της αλλάξω πάστα αλλά 

1ον. Δεν ξέρω πόσο πάχος έχουν τα thermal pads να τα άλλαζα και αυτά 

2ον Δεν θέλω να αγοράζω aftermarket ψύκτρα μιας και στο μέλλον θα την αλλάξω την κάρτα

3ον Διάβασα πολλές αναφορές στο ίντερνετ ότι πολλοί μετά από αλλαγή thermal pads είχαν χειρότερα αποτελέσματα από στοκ

4ον  Αν αλλάξω μόνο την πάστα στον πυρήνα, θα χάσουν την αποτελεσματικότητά τους τα pads;

 

Και εδώ το ερώτημα, κρατώντας τα ίδια pads και βάζοντας ελάχιστη πάστα ανάμεσα 1)στα pads και το heatsink ή και 2)ανάμεσα στα τσιπ και τα pads θα κερδίσω κάτι; Η θα δημιουργηθεί κάποιο άλλο θέμα πχ βραχυκύκλωμα; Το έχει δοκιμάσει κάποιος;

Επεξ/σία από noo_mercy
διευκρίνιση μοντέλου κάρτας
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα από θέμα επιδόσεων δεν μπορώ να πω ότι δεν καλύπτομαι 1080@60ΗΖ (Ps RX 480 8gb είναι😉 με i5 6400 16gb ram 2400) , Κάποια στιγμή θα ανέβω σε ΗΖ ή ανάλυση και θα την αλλάξω απλά με ξύνει λίγο το χέρι να την κάνω ένα refresh και να την δροσίσω λίγο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, ilos είπε

Τζάμπα κόπος, πάρε καμιά μεταχειρισμένη 670/770/7950/7970 με κανένα 50ρικο (υποθέτω και το υπόλοιπο σύστημα είναι αρχαίο) and call it a day.😂

Τι σόι πρόταση είναι αυτή? Αυτές που του προτείνεις είναι όλες χειρότερες εως πολυ χειρότερες από την RX 480 8GB, η οποία για ενα midrange pc που παίζει 1080p είναι μια χαρά κάρτα. Σίγουρα όχι high end με τα σημερινά δεδομένα, άλλα και σίγουρα όχι αρχαία. Τα περισσότερα στο high θα τα παίζει.

Επεξ/σία από TheMechanic1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, TheMechanic1 είπε

Τι σόι πρόταση είναι αυτή? Αυτές που του προτείνεις είναι όλες χειρότερες εως πολυ χειρότερες από την RX 480 8GB, η οποία για ενα midrange pc που παίζει 1080p είναι μια χαρά κάρτα. Σίγουρα όχι high end με τα σημερινά δεδομένα, άλλα και σίγουρα όχι αρχαία. Τα περισσότερα στο high θα τα παίζει.

Ναι νόμιζα όπως έγραψε ότι είχε nvidia ton φούρνο γιατί έγραφε ότι ήταν ζεστή. RX 480 δε βρίσκεις κάτω από 100-120 μτχ, και βέβαια το γεγονός ότι ίσως έχει αρχαία μητρική και να μη τη βλέπει καν ίσως δε το σκέφτηκες καν ότι πέρασε από το μυαλό μου. Για να μη μπούμε στη συζήτηση για BN αν είχε κανέναν phenom κλπ. Δε πρότεινα μόνο nvidia αν είδατε επίσης.

Μετά που είπε ότι διευκρίνισε έχει τον 6400, μπορεί να κάνει εγχέιρηση στην RX480, άφοβα πάντως έχετε δίκιο.

Επεξ/σία από ilos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...