Προς το περιεχόμενο

Τα κορυφαία iPhone 11 Pro και iPhone 11 Pro Max διαθέτουν τριπλή κύρια κάμερα


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, haHa είπε

Μονος σου αυτοαναιρεισαι. Οτι δεν ειναι τοσο χρησιμο, δεν σημανει οτι ειναοι αχρηστο. Οποτε προσωπικα πιστευω οτι καλο ειναι να υπαρχει για οσους το χρειαζονται.
Αλλα μικρη ελλειψη θα ειναι αν δεν μπει, σε αυτο συμφωνω:

-------------------

Δεν αυτοαναιρούμαι καθόλου. Εγώ εγραψα ότι τελικά δεν είναι τόσο χρήσιμο όσο το παρουσίαζες. Δεν έγραψα πουθενά ότι είναι άχρηστο. Αυτή τη λέξη την χρησιμοποίησες εσύ.

Εννοείται ότι είναι καλό να υπάρχει έστω για την ακραία περίπτωση όπως είπες, που κάποιος χρησιμοποιεί edge case.

Επεξ/σία από D.Luffy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 443
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, D.Luffy είπε

Δεν αυτοαναιρούμαι καθόλου. Εγώ εγραψα ότι τελικά δεν είναι τόσο χρήσιμο όσο το παρουσίαζες. Δεν έγραψα πουθενά ότι είναι άχρηστο. Αυτή τη λέξη την χρησιμοποίησες εσύ.

Εννοείται ότι είναι καλό να υπάρχει έστω για την ακραία περίπτωση όπως είπες, που κάποιος χρησιμοποιεί edge case.

Εχεις δικιο, δεν το εθεσα σωστα. Δεν ειναι αχρηστο, ειναι χρησιμο(οχι τοοοοοσο χρησιμο) και ειναι υπερ στο να υπαρχει στις επιλογες του λογισμικου.

13 λεπτά πριν, D.Luffy είπε

Η φυσική λέει ότι η υψηλοτερη θερμοκρασια πανω απο ενα οριο μειωνει την διαρκεια ζωης της μπαταριας. 

Πάντως εφόσον όπως λες ότι το edge case είναι ακραίο σενάριο και στις περισσότερες περιπτώσεις οι ταχυφορτιστές είναι higher voltage, τότε το setting απενεργοποίησης του fast charge στο Android δεν είναι τελικά τόσο χρήσιμο όπως το παρουσίαζες προηγουμένως και εννοείται ότι η Apple δεν χρειάζεται όπως είπες, να το βάλει στο iOS. Οπότε τελικά δεν τίθεται θέμα υπέρ ή κατά στις επιλογές που υπάρχουν μεταξύ των δυο οικοσυστημάτων.

 

Ειναι ιδια περιπτωση με την προσθηκη της ρυθμισης του overnight charging που εβαλε η apple στο iOS 13:  εχει μικρη χρησιμοτητα, αλλα οπως και να εχει προσφερει κατι στην διαρκεια ζωης της μπαταριας(εστω και λιγο) και αυτο ειναι θετικο.

Μικρη χρησιμοτητα, αλλα θετικο(υπερ) οτι υπαρχει η ρυθμιση στο iOS 13, οπως θετικο και υπερ θα ηταν να υπαρχει επιλογη να απενεργοποιησεις του fast charging.

-----------------

13 λεπτά πριν, D.Luffy είπε

Πάντως εφόσον όπως λες ότι το edge case είναι ακραίο σενάριο και στις περισσότερες περιπτώσεις οι ταχυφορτιστές είναι higher voltage

Χαιρομαι που καταληξαμε οτι στις περισσοτερες περιπτωσεις δεν επηρεαζεται η διαρκεια ζωης της μπαταριας μιας και οι ταχυφορτιστες ειναι στις περισσοτερες περιπτωσεις higher voltage.
Αυτο ομως που ισχυει στην πραξη ειναι οτι στις συσκευες με χαμηλοτερη αυτονομια(iPhone) γινονται περισσοτερες φορτισεις/κυκλοι, οποτε υπαρχει μεγαλυτερη φθορα/wear στην μπαταρια, αρα και μικροτερη διαρκεια ζωης της μπαταριας στο χρονο.

Επεξ/σία από haHa
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, haHa είπε

Εχεις δικιο, δεν το εθεσα σωστα. Δεν ειναι αχρηστο, ειναι χρησιμο(οχι τοσο χρησιμο) και ειναι υπερ στο να υπαρχει στις επιλογες του λογισμικου.

Στο λογισμικό του Android γιατί μόνο εκεί υπάρχει μεγάλη πιθανότητα κάποιος να χρησιμποποιήσει edge case. Στο iOS είναι ακόμα λιγότερο χρήσιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, D.Luffy είπε

Στο λογισμικό του Android γιατί μόνο εκεί υπάρχει μεγάλη πιθανότητα κάποιος να χρησιμποποιήσει edge case. Στο iOS είναι ακόμα λιγότερο χρήσιμο.

Δεν ισχυει αυτο που γραφεις και ηδη ανεφερα τον λογο:

"Δεν υπαρχουν μεσα στο κουτι των συσκευων(iphone ή android) higher amperage φορτιστες. Ειναι φθηνοτεροι third-party που ο χρηστης τους διαλεξε και αυτος ο χρηστης μπορει να φορτισει iphone ή android. Ειναι edge case(ακραιο σεναριο) και ειναι επιλεκτικη συγκριση μηλα με πορτοκαλια."

 

Στις περισσοτερες περιπτωσεις (iphone fast charger αλλα android/samsung/oneplus κλπ fast charger) ειναι higher voltage.

Επεξ/σία από haHa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
3 minutes ago, D.Luffy said:

Στο λογισμικό του Android γιατί μόνο εκεί υπάρχει μεγάλη πιθανότητα κάποιος να χρησιμποποιήσει edge case. Στο iOS είναι ακόμα λιγότερο χρήσιμο.

Σε δικαιολογώ πάντως γιατί είσαι "φρέσκος" σε αυτές τις συζητήσεις. Εμένα μου πήρε μερικά χρόνια για να "δαμάσω" το στυλ του Haha και πλέον ...είμαι ο Bill και είμαι καλά!

Δεν το λέω ούτε ειρωνικά ούτε υποτιμητικά. Αν δεν προσαρμοστείς γρήγορα, θα πέσετε σε μια λούπα ατελειωτων συζητήσεων τύπου "Βίρνα - Γιάγκος"! :) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, haHa είπε

Δεν ισχυει αυτο που γραφεις και ηδη ανεφερα τον λογο:

"Δεν υπαρχουν μεσα στο κουτι των συσκευων(iphone ή android) higher amperage φορτιστες. Ειναι φθηνοτεροι third-party που ο χρηστης τους διαλεξε και αυτος ο χρηστης μπορει να φορτισει iphone ή android. Ειναι edge case(ακραιο σεναριο) και ειναι επιλεκτικη συγκριση μηλα με πορτοκαλια."

Στις περισσοτερες περιπτωσεις (iphone fast charger αλλα android/samsung/oneplus κλπ fast charger) ειναι higher voltage.

Γαμώτο, θα το συνέχιζα κι άλλο αλλά πρέπει να φύγω σε meeting :P

Anyway. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, billdanos είπε

Σε δικαιολογώ πάντως γιατί είσαι "φρέσκος" σε αυτές τις συζητήσεις. Εμένα μου πήρε μερικά χρόνια για να "δαμάσω" το στυλ του Haha και πλέον είμαι ο Bill και είμαι καλά!

Δεν το λέω ούτε ειρωνικά ούτε υποτιμητικά. Αν δεν προσαρμοστείς γρήγορα, θα πέσετε σε μια λούπα ατελειωτων συζητήσεων τύπου "Βίρνα - Γιάγκος"! :) 

+1

Δυστυχως, πεφτουμε στην λουπα ατελειωτων συζητησεων γιατι ο D.Luffy επιλεγει να αγνοει οτι το edge case που περιγραφει ισχυει και για iphone και για android, αλλα συνεχιζει να συγκρινει μηλα με πορτοκαλια. 

 

 

Επεξ/σία από haHa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
3 minutes ago, haHa said:

+1

Δυστυχως, πεφτουμε στην λουπα ατελειωτων συζητησεων γιατι ο D.Luffy επιλεγει να αγνοει οτι το edge case που περιγραφει ισχυει και για iphone και για android, αλλα συνεχιζει να συγκρινει μηλα με πορτοκαλια. 

Oh you did it again! :p 

Εγώ πάντως δεν ασχολούμαι ξανά με wireless φορτιστές σε συσκευές που έχουν επιλογή και για "παραδοσιακή" φόρτιση. Οι μπαταρίες εξελίσσονται συνεχώς αλλά για την ώρα το θέμα της ασύρματης και της fast φόρτισης βγήκε λίγο πριν την ώρα του και γι αυτό και τρέχουν όλοι μέσω software να σώσουν κάπως την κατάσταση. :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, billdanos είπε

Oh you did it again! 😛

Εγώ πάντως δεν ασχολούμαι ξανά με wireless φορτιστές σε συσκευές που έχουν επιλογή και για "παραδοσιακή" φόρτιση. Οι μπαταρίες εξελίσσονται συνεχώς αλλά για την ώρα το θέμα της ασύρματης φόρτισης βγήκε λίγο πριν την ώρα του και γι αυτό και τρέχουν όλοι μέσω software να σώσουν κάπως την κατάσταση. :) 

Oh you did it again! 😛

Αντιστοιχα και με εσενα billdano στο παρελθον διαβαζαμε διαφορα (αβολα τα μεγαλα κινητα, ποιος νοιαζεται για ασυρματη φορτιστη, χειροτερες οι oled οθονες κλπ, μεχρι που μπηκαν αυτα και σε apple συσκευες) , οποτε μας πηρε λιγο καιρο να δαμασουμε το στυλ σου και να καταλαβουμε οτι "η αποψη σου" εξαρταται πολλες φορες απλα απο τις επιλογες/αποφασεις που κανει η μαμα-apple.

 

H ευχρηστια που προσφερουν οι ασυρματοι φορτιστες ειναι απιστευτη. Ενδεικτικα, μπορεις με κλειστα ματια και ενα χερι, να βαζεις το κινητο να φορτιζει στο αυτοκινητο και με ενα χερι να το βγαζεις:

@Fotis13 , δες αυτο, πιστευω μπορει να σε βολεψει:

MOUNT_GIF_large.gif

DENT-Qi-Wireless-Car-Charger.gif

 

002_225754e2-e799-4dd0-aba2-f94d22a6c4dd

 

 

Ειναι εξαιρετικο οτι το 2017(με ~5 χρονια καθυστερηση) ακολουθησε και η apple τον ανταγωνισμο και προσφερει πια wireless charging και ετσι οι αγοραστες απολαμβανουν αυτην την εξαιρετικη ευκολια.

Επεξ/σία από haHa
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, D.Luffy είπε

Ισχύει για τους ταχυφορτιστές που είναι higher amperage. Κι εσύ ο ίδιος λες παραπάνω ότι τυχαίνει να υπάρχουν. Δεν γνωρίζω για το edge case.

 

2 ώρες πριν, D.Luffy είπε

Εννοείται ότι είναι καλό να υπάρχει έστω για την ακραία περίπτωση όπως είπες, που κάποιος χρησιμοποιεί edge case.

 

2 ώρες πριν, D.Luffy είπε

Στο λογισμικό του Android γιατί μόνο εκεί υπάρχει μεγάλη πιθανότητα κάποιος να χρησιμποποιήσει edge case. Στο iOS είναι ακόμα λιγότερο χρήσιμο.

Καταλαβα τωρα γιατι εχεις πεσει σε αυτην την λουπα και επαναλαμβανεις κατι που δεν ισχυει: Δεν εχεις καταλαβει τι σημαινει edge case. Δεν "χρησιμοποιει καποιος edge case".
Edge case, δεν ειναι case με την εννοια της θηκης. Edge case ειναι αγγλικος ορος για να περιγραψουμε χοντρικα ενα ακραιο/απιθανο σεναριο.

https://en.wikipedia.org/wiki/Edge_case

Αναφορά σε κείμενο

An edge case is a problem or situation that occurs only at an extreme (maximum or minimum) operating parameter. For example, a stereo speaker might noticeably distort audio when played at maximum volume, even in the absence of any other extreme setting or condition.

 

Αναφερα οτι ειναι edge case(δηλαδη ακραιο/απιθανο σεναριο) το να φορτισει καποιος με third-party high amperage ταχυφορτιστη. Αυτο μπορει να συμβει και σε καποιον με android και σε καποιον με iphone, που πηγαν να αγορασουν third-party ταχυφορτιστη.
Για αυτο λεω οτι ειναι συγκριση μηλα με πορτοκαλια να συγκρινεις third-party high amperage ταχυφορτιστη στην περιπτωση του android χρηστη και μαμισιο φορτιστη στην περιπτωση του iphone χρηστη.

Επεξ/σία από haHa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, haHa είπε

Καταλαβα τωρα γιατι εχεις πεσει σε αυτην την λουπα και επαναλαμβανεις κατι που δεν ισχυει: Δεν εχεις καταλαβει τι σημαινει edge case. Δεν "χρησιμοποιει καποιος edge case".
Edge case, δεν ειναι case με την εννοια της θηκης. Edge case ειναι αγγλικος ορος για να περιγραψουμε χοντρικα ενα ακραιο/απιθανο σεναριο.

https://en.wikipedia.org/wiki/Edge_case

Αναφερα οτι ειναι edge case(δηλαδη ακραιο/απιθανο σεναριο) το να φορτισει καποιος με third-party high amperage ταχυφορτιστη. Αυτο μπορει να συμβει και σε καποιον με android και σε καποιον με iphone, που πηγαν να αγορασουν third-party ταχυφορτιστη.
Για αυτο λεω οτι ειναι συγκριση μηλα με πορτοκαλια να συγκρινεις third-party high amperage ταχυφορτιστη στην περιπτωση του android χρηστη και μαμισιο φορτιστη στην περιπτωση του iphone χρηστη.

Νόμιζα ότι όντως εννοούσες θήκη των Galaxy 😄 ή γενικά Android.

Δεν πήγε το μυαλό μου σε αυτή την έννοια του ακραίου σεναρίου. 
 

Παντως η αλήθεια είναι ότι παρόλο που είμαι κάτοικος Αγγλίας την τελευταία δεκαετία, δεν μου έτυχε να ακούσω αυτόν τον όρο. Συνήθως λένε extreme case scenario.  Ίσως σε άλλη Αγγλόφωνη χώρα να είναι πιο συνηθισμένος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, D.Luffy είπε

Νόμιζα ότι όντως εννοούσες θήκη των Galaxy 😄 ή γενικά Android.

Δεν πήγε το μυαλό μου σε αυτή την έννοια του ακραίου σεναρίου. 
 

Παντως η αλήθεια είναι ότι παρόλο που είμαι κάτοικος Αγγλίας την τελευταία δεκαετία, δεν μου έτυχε να ακούσω αυτόν τον όρο. Συνήθως λένε extreme case scenario.  Ίσως σε άλλη Αγγλόφωνη χώρα να είναι πιο συνηθισμένος. 

Εχεις δικιο, χρησιμοποιεται πιο συχνα σε IT/programming περιπτωσεις, οχι σε καθομιλουμενη, που συνηθως χρησιμοποιειται ο ορος extreme case scenario.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, haHa είπε

Oh you did it again! 😛

Αντιστοιχα και με εσενα billdano στο παρελθον διαβαζαμε διαφορα (αβολα τα μεγαλα κινητα, ποιος νοιαζεται για ασυρματη φορτιστη, χειροτερες οι oled οθονες κλπ, μεχρι που μπηκαν αυτα και σε apple συσκευες) , οποτε μας πηρε λιγο καιρο να δαμασουμε το στυλ σου και να καταλαβουμε οτι "η αποψη σου" εξαρταται πολλες φορες απλα απο τις επιλογες/αποφασεις που κανει η μαμα-apple.

H ευχρηστια που προσφερουν οι ασυρματοι φορτιστες ειναι απιστευτη. Ενδεικτικα, μπορεις με κλειστα ματια και ενα χερι, να βαζεις το κινητο να φορτιζει στο αυτοκινητο και με ενα χερι να το βγαζεις:

@Fotis13 , δες αυτο, πιστευω μπορει να σε βολεψει:

MOUNT_GIF_large.gif

DENT-Qi-Wireless-Car-Charger.gif

002_225754e2-e799-4dd0-aba2-f94d22a6c4dd

Ειναι εξαιρετικο οτι το 2017(με ~5 χρονια καθυστερηση) ακολουθησε και η apple τον ανταγωνισμο και προσφερει πια wireless charging και ετσι οι αγοραστες απολαμβανουν αυτην την εξαιρετικη ευκολια.

Ωραιο gadgetaki  .

Ο bill  παντως ειναι συνεπης σε οσα εχει πει .Αποδειξη πως δεν παει σε μεγαλυτερες οθονες αλλα μενει στα μικροτερου μεγεθους  μοντελα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Fotis13 είπε

Ο bill  παντως ειναι συνεπης σε οσα εχει πει .Αποδειξη πως δεν παει σε μεγαλυτερες οθονες αλλα μενει στα μικροτερου μεγεθους  μοντελα .

Θα μου βγει ο καφες απο τη μυτη!

Καποτε ελεγε παντοφλα οτι ηταν πανω απο 4" και δεν βολευουν κλπ. Καποτε ελεγε διαφορα για τις οθονες OLED(παρολο που εδω και 6+ χρονια ειναι οι καλυτερες στην αγορα) κλπ κλπ.

Επεξ/σία από haHa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, haHa είπε

Θα μου βγει ο καφες απο τη μυτη!

Καποτε ελεγε παντοφλα οτι ηταν πανω απο 4" και δεν βολευουν κλπ. Καποτε ελεγε διαφορα για τις οθονες OLED(παρολο που εδω και 6+ χρονια ειναι οι καλυτερες στην αγορα) κλπ κλπ.

Ε δεν αλλαξε καπου σε αυτα .Παλι διαλεγει την μικροτερη νεα  εκδοση που κυκλοφορει και για τις oled  δεν εχει επιλογη  αλλη πλεον .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...