Προς το περιεχόμενο

Μια πρώτη επαφή με το iPhone 11 Pro Max


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το μαύρο πάντως είναι πιο normal με τον Ταμτάκο το Gold και τις μαύρες κάμερες. Στο μαύρο μου αρέσει, αλλά οι τεχνολογίες "θα βάλουμε μπροστινή κάμερα που δεν θα φαίνεται θα είναι πίσω από την οθόνη" και άλλα τι έγιναν; Αχ αυτό το Notch.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 194
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

5 minutes ago, margaritagr said:

Δεν κατάλαβες λοιπόν τι είπα , το οποίο ήταν προφανές αλλά δεν πειράζει. 

Ο φίλος που έκανε τη σύγκριση των φωτογραφιών χρησιμοποίησε stock εφαρμογή για το iphone Και gcam για το poco. Δε στέκει λοιπόν αυτό το πράγμα πουθενά. Για να κάνεις σωστη σύγκριση βάζεις 2 φωτο και τις 2 με stock κάμερα. Εκεί βλέπεις τι έφτιαξε ο κατασκευαστής, τι συνδυασμό σου έδωσε σε hardware & software . 

Η δε ένσταση για τη gcam συγκεκριμένα, Έχει να κάνει με το ότι δεν πρόκειται για official app που βρίσκουμε στο store. Εκεί ακριβώς πηγαίνει και το "στη ζουλα". 

Τοτε αν ειναι για να γινει σωστη συγκριση να βαλουμε και ιδιες τιμες κινητων, oh wait 🤣 Επισης στο iphone δεν εχεις τις επιλογες του να κατεβαζεις app εκτος του store, ενα μειονεκτημα ακομα.

Το μονο πραγματικα που με εντυπωσιασε στα νεα iphone ειναι η καμερα που φαινεται τρομερη αλλα ως εκει. Design, τιμη, 64gb μοντελα εν ετη 2019, night mode που ανοιγει μονο στο σκοταδι( εκτος αν το μπερδεψεις με κανα χερι κτλ)

Δεν ξερω θα περιμενω τον ανταγωνισμο.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, margaritagr είπε

Δεν κατάλαβες λοιπόν τι είπα , το οποίο ήταν προφανές αλλά δεν πειράζει. 

Ο φίλος που έκανε τη σύγκριση των φωτογραφιών χρησιμοποίησε stock εφαρμογή για το iphone Και gcam για το poco. Δε στέκει λοιπόν αυτό το πράγμα πουθενά. Για να κάνεις σωστη σύγκριση βάζεις 2 φωτο και τις 2 με stock κάμερα. Εκεί βλέπεις τι έφτιαξε ο κατασκευαστής, τι συνδυασμό σου έδωσε σε hardware & software . 

Η δε ένσταση για τη gcam συγκεκριμένα, Έχει να κάνει με το ότι δεν πρόκειται για official app που βρίσκουμε στο store. Εκεί ακριβώς πηγαίνει και το "στη ζουλα". 

Ρε συ και τον browser που χρησιμοποιώ στο pc δεν το βρίσκεις στο Windows store. Και το λοιπόν? Έτσι λειτουργεί το Android, δεν χρειάζεται να κατεβάζεις κάτι απτό store αποκλειστικά. Δεν τοποθετούμε στο ποιο έχει καλύτερη κάμερα μιας και δεν γνωρίζω και δεν με ενδιαφέρει κιόλας, απλά η τοποθέτηση σου στερείται ουσίας. 

Αν υπάρχει και στο ios πάντως εφαρμογή αντίστοιχη του gcam τότε συμφωνώ απόλυτα, θα έπρεπε να δοκιμάσει και τα 2 με την εφαρμογή που δίνει τα καλύτερα αποτελέσματα. Αλλιώς ειλικρινά δεν καταλαβαίνω που είναι το θέμα. 

Δηλαδη το iPhone το χρησιμοποιείς χωρίς εφαρμογες για να δεις τι έφτιαξε ο κατασκευαστής σε hw και software? Όχι βέβαια. Και στη τελικη τι σημασία έχει κιόλας. Για smartphone μιλάμε, αν μια εφαρμογή κάνει το Χ κινητό 100 φορές καλύτερο από το Ψ κινητό έχει σημασία αν δεν την έχει εγκατεστημένη από Stock? Mε ποια λογική? Αυτός που θα πάρει το Poco θα κατεβάσει το gcam και θα έχει καλύτερες φώτο από αυτόν με το iPhone (αν ισχύουν αυτά που γράφει το παιδί). Το αν το gcam ήταν από stock η όχι πραγματικά δεν καταλαβαίνω τι σημασία έχει. 

 

Αν έχει το ios αντίστοιχη εφαρμογή δεν θα την κατεβάσεις? Αλήθεια δηλαδή, διαβαζω κάτι posts και αντί να λέτε 2 πράματα αντικειμενικά το γυρνάτε σε full υποστήριξη Apple, μη χάσει καμία πώληση η εταιρία ξέρω γω....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, mants118 είπε

πραγματικά τα συλλυπητήρια μου για αυτό το αισθητικά απαράδεκτο design. Θα κάνω κορνίζα το iPhone 4 που είχα το 2011 για να το βλέπω και να μου περνάει η τάση για εμετό βλέποντας αυτό το πράμα.

edit: ΟΚ είμαι έτοιμος να το δω στα καταστήματα.

spacer.png

Δεν είναι ανάγκη αφού δεν σου αρέσει ποιος ο λόγος να χαλαστής και να ξανά χαλάσεις την μέρα σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Ryzenlake είπε

Ρε συ και τον browser που χρησιμοποιώ στο pc δεν το βρίσκεις στο Windows store. Και το λοιπόν? Έτσι λειτουργεί το Android, δεν χρειάζεται να κατεβάζεις κάτι απτό store αποκλειστικά. Δεν τοποθετούμε στο ποιο έχει καλύτερη κάμερα μιας και δεν γνωρίζω και δεν με ενδιαφέρει κιόλας, απλά η τοποθέτηση σου στερείται ουσίας. 

Αν υπάρχει και στο ios πάντως εφαρμογή αντίστοιχη του gcam τότε συμφωνώ απόλυτα, θα έπρεπε να δοκιμάσει και τα 2 με την εφαρμογή που δίνει τα καλύτερα αποτελέσματα. Αλλιώς ειλικρινά δεν καταλαβαίνω που είναι το θέμα. 

Δηλαδη το iPhone το χρησιμοποιείς χωρίς εφαρμογες για να δεις τι έφτιαξε ο κατασκευαστής σε hw και software? Όχι βέβαια. Και στη τελικη τι σημασία έχει κιόλας. Για smartphone μιλάμε, αν μια εφαρμογή κάνει το Χ κινητό 100 φορές καλύτερο από το Ψ κινητό έχει σημασία αν δεν την έχει εγκατεστημένη από Stock? Mε ποια λογική? Αυτός που θα πάρει το Poco θα κατεβάσει το gcam και θα έχει καλύτερες φώτο από αυτόν με το iPhone (αν ισχύουν αυτά που γράφει το παιδί). Το αν το gcam ήταν από stock η όχι πραγματικά δεν καταλαβαίνω τι σημασία έχει. 

Αν έχει το ios αντίστοιχη εφαρμογή δεν θα την κατεβάσεις? Αλήθεια δηλαδή, διαβαζω κάτι posts και αντί να λέτε 2 πράματα αντικειμενικά το γυρνάτε σε full υποστήριξη Apple, μη χάσει καμία πώληση η εταιρία ξέρω γω....

Πρώτα απ ολα εγώ δεν έχω iPhone, το τελευταίο μου ηταν το 5s. Καταλαβαίνεις οτι δε μιλάς σε κάναν ιδιαίτερο φαν του iPhone.

κατα τα αλλα, ναι μπορείς να κατεβάσεις ο,τι θες, επίσημο ή σε apk. Να συγκρίνεις ομως ίδια πραγματα. Αν δε μπορούμε να συμφωνήσουμε πως ίδια σύγκριση ειναι πχ stock με stock ή ακόμα gcam με gcam, Ε τότε τι να πουμε παραπάνω ?? 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, margaritagr είπε

Πρώτα απ ολα εγώ δεν έχω iPhone, το τελευταίο μου ηταν το 5s. Καταλαβαίνεις οτι δε μιλάς σε κάναν ιδιαίτερο φαν του iPhone.

κατα τα αλλα, ναι μπορείς να κατεβάσεις ο,τι θες, επίσημο ή σε apk. Να συγκρίνεις ομως ίδια πραγματα. Αν δε μπορούμε να συμφωνήσουμε πως ίδια σύγκριση ειναι πχ stock με stock ή ακόμα gcam με gcam, Ε τότε τι να πουμε παραπάνω ?? 

Σε αυτο συμφώνησα ήδη, αν έχει και το ios αντίστοιχη εφαρμογή τότε ναι, θα πρέπει να γίνει η σύγκριση με την εφαρμογή αυτή. Αν όμως δεν έχει τότε έλλειψη του iPhone και συν του Poco.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Ryzenlake είπε

Σε αυτο συμφώνησα ήδη, αν έχει και το ios αντίστοιχη εφαρμογή τότε ναι, θα πρέπει να γίνει η σύγκριση με την εφαρμογή αυτή. Αν όμως δεν έχει τότε έλλειψη του iPhone και συν του Poco.

Ναι ρε προφανώς , κι εγώ έχω βάλει σε .apk το Android auto πχ που δεν υποστηρίζεται επίσημα στην Ελλάδα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, Looter είπε

Μεγάλο μείον η έλλειψη 5G , Αγγλία τουλάχιστο είναι το next best thing το οποίο δυστυχώς λείπει. Η συνεργασία με την Intel στο κομμάτι των modems την άφησε ουσιαστικά 1.5 χρόνο πίσω.

Ειμαι σίγουρος ότι θα έχει και πάλι τον ταχύτερο επεξεργαστή , η κάμερα δείχνει υποσχόμενη χωρίς όμως να ξεχωρίζει από τον ανταγωνισμό και η μπαταρία ελπίζουμε να έχει βελτιωθεί όσο λένε.

Το iPhone 11 με αυτή την τιμή θα σαρώσει στις πωλήσεις καθώς είναι κατά πολύ πιο αναβαθμισμένο από το περσινό XR.

Σε γενικές γραμμές ότι περιμέναμε και ότι είχαμε δει από τα leaks.

Αυτό που ΔΕΝ είδαμε και με απογοήτευσε είναι το 16αρι MacBook Pro για το οποίο θα χρειαστεί περαιτέρω αναμονή..

θες να βγαλεις καρκινο πριν τα 40 σου? μακρυα το 5G

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ασχημο, καθολου καινοτομο μεγαλο και καθολου χρηστικο. Λειτουργικο καλο και σιγουρα θα δουλευει ρολοι αλλα εχουμε ξεφυγει νομιζω. Εγω προσωπικα θελω ενα κινητο σε μεγεθος se με καλη μπαταρια και να μην κολαει απλα. ολα τα αλλα δεν με αφορουν. τι να τις κανω τις 3 καμερες ; γιναμε ολοι φωτογραφοι ξαφνικα ; το κινητο παραμενει κινητο δηλαδη συσκευη για τηλεφωνο μηνυματα και με τις νεες τεχνολογιες μειλ λιγο φβ και ινσταγκραμ και γουατσαπ. βλεπω στον δρομο τον κοσμο με τις παντοφλες στο χερι και πραγματικα τον λυπαμαι. δυστυχως ξεπεραστηκε το μετρο και ολοι εγιναν αντικοινωνικοι, εθισμενοι κλπ. αντι να χρησιμοποιουμε την τεχνολογια ομορφα την καναμε την ιδια τη ζωη μας. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@gzisis69 κουρδιστό πορτοκάλι.

Εδω και χρόνια δουλεύει αυτο το σχεδιο δεν είναι τωρινό,απλα με τα smartphone φτιάξανε το τέλειο όπλο.

Τωρα και με την τεχνίτη νοημοσύνη πάνω στα πρόσωπα;

θα σου μιλάει ο πεθαμένος και θα σε κατευθύνει!

Ποιος ειπε οτι η τεχνολογία δουλεύει για εμάς;

Και οχι μονο αυτη που σχολιάζουμε ,γενικά.

Το περσινό μοντέλο κλαρκ ήταν λιγότερο αποδοτικό από το φετινό το pc το software η καφετιέρα το φορτηγο ..........και .......ολα!

Τι δουλεύουμε λιγότερο;τι έχουμε περισσότερα λεφτά;τι λιγότερο άγχος;

Αλλα αυτή η εξέλιξη καπου μεταφράζεται δε γίνεται αλλιώς.

Οι πλούσιοι γίνονται πιο γρήγορα πλούσιοι και πιο δυνατοί.

Μονο οτι τους συμφέρει βγαζει ανταποδώση στην ζωη σου.

Η τηλεόραση π.χ .

Φοβερές με ηχο με ωραίες σειρές .........για να μπεις μεσα!

Και φυσικα το smartphone.

Μεγάλη κουβέντα αυτή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, themdro είπε

Πέρα από τους haters και όλα τα άλλα, ως κάτοχος XS MAX εκνευρίστηκα άπειρα χθες όταν είδα οτι εν έτει 2019 σε Pro μοντέλο, έχουν αφήσει 64GB την αρχική χωρητικότητα. 

 

Αυτο μαλιστα να το κρινουμε ,ειναι απαραδεκτο  και θα πρεπει να  αυξησει την  base  χωρητικοτητα στο επομενο μοντελο γιατι εχει καταντησει τραγικο .

Ολα οι υπολοιπες γνωστες γραφικοτητες  ειναι σαχλαμαρες απο ατομα που εχουν κατωτερες συσκευες σε ολα  τα επιπεδα γιατι μεχρι εκει μπορουν .

Επεξ/σία από Fotis13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, georgerapp είπε

@gzisis69 κουρδιστό πορτοκάλι.

Εδω και χρόνια δουλεύει αυτο το σχεδιο δεν είναι τωρινό,απλα με τα smartphone φτιάξανε το τέλειο όπλο.

Τωρα και με την τεχνίτη νοημοσύνη πάνω στα πρόσωπα;

θα σου μιλάει ο πεθαμένος και θα σε κατευθύνει!

Ποιος ειπε οτι η τεχνολογία δουλεύει για εμάς;

Και οχι μονο αυτη που σχολιάζουμε ,γενικά.

Το περσινό μοντέλο κλαρκ ήταν λιγότερο αποδοτικό από το φετινό το pc το software η καφετιέρα το φορτηγο ..........και .......ολα!

Τι δουλεύουμε λιγότερο;τι έχουμε περισσότερα λεφτά;τι λιγότερο άγχος;

Αλλα αυτή η εξέλιξη καπου μεταφράζεται δε γίνεται αλλιώς.

Οι πλούσιοι γίνονται πιο γρήγορα πλούσιοι και πιο δυνατοί.

Μονο οτι τους συμφέρει βγαζει ανταποδώση στην ζωη σου.

Η τηλεόραση π.χ .

Φοβερές με ηχο με ωραίες σειρές .........για να μπεις μεσα!

Και φυσικα το smartphone.

Μεγάλη κουβέντα αυτή.

Είναι πολύ εύκολο να τα αποδίδουμε όλα αυτά που περιγράφεις σε παγκόσμιες συνομωσίες και οργανωμένα "σχέδια". Πότε επιτέλους θα σταματήσουμε να φορτώνουμε τις δικές μας προσωπικές ευθύνες αλλού???

Εάν απομακρυνόμαστε εμείς μεταξύ μας κοινωνικά και έχουμε χάσει πχ το νόημα του να είσαι άνθρωπος, δεν φταίει η τεχνολογία και η εξέλιξη της αλλά εμείς οι ίδιοι με τη χρήση που κάνουμε. Πχ βάλε το ριμάδι το κινητό στην τσέπη σου και πιάσε συζήτηση με έναν συνάνθρωπο στο τρένο/λεωφορίο. Και ας μην τον ξέρεις.

Κανείς δεν είναι υποχρεωμένος να αγοράσει την τελευταία TV, το τελευταίο κινητό ή το φετινό PC ή να δει τη σειρά στο Netflix. Όποιος έχει τέτοιες ανυσηχίες (και καλά κάνει) ας κοιτάξει να περιοριστεί λίγο και να μιλήσει στα παιδιά του και στον κύκλο του. Και αναρωτιέμαι τι κάνει σε τέτοιο θέμα κιόλας (ή ακόμα και φόρουμ)...

Όσο αναφορά για την καραμέλα με τους πλούσιους και τους φτωχούς, μήπως φταίμε κι εμείς λίγο γι αυτό (εννοείται βάζω και τον εαυτό μου μέσα) και η νοοτροπία μας? Για παράδειγμα, στην Ελλάδα συγκεκριμένα, τις "καλές" εποχές ο μέσος Έλληνας ονειρευόταν πως να "βολευτεί" στην δημοσιάρα στην οποία θα έπερνε το μισθό του κάνοντας όσο το δυνατόν λιγότερα πράγματα. Κανείς δεν έλεγε ότι θέλει να ανοίξει πχ ένα μαγαζί, μια επιχείρηση, να κάνει μια επένδυση, κάτι τέλοσπαντων εκτός απο το υπαλληλίκι. Τα δάνεια όλα έφευγαν στον καταναλωτσμό και στα μπουζούκια και όχι σε αυτά που ανέφερα... Μήπως έφταιγε και γι αυτό η τεχνολογία και οι σκοτεινές δυνάμεις? 

Τέλος, όποιος νομίζει ότι η τεχνολογία δεν δουλεύει για εμάς, ας δει τα άλματα που έχουν γίνει πχ στον τομέα της ιατρικής τα τελευταία χρόνια. Και δεν μιλάω μόνο για φάρμακα αλλά και για νέες διαγνωστικές μεθόδους, AI, gene sequencing και χίλια δυο. 

Η τεχνολογία είναι ένα χρήσιμο εργαλείο που πρέπει να εξελίσσεται για να μας βοηθήσει να επιβιώσουμε πιο εύκολα, εμείς όμως όλοι μαζί είμαστε υπεύθηνοι για την χρήση της. 

Ξεφύγαμε πολύ αλλά δεν μπορώ να διαβάζω ότι συνεχώς φταίνε οι σκοτεινές δυνάμεις, η τεχνολογία και γενικώς "οι άγνωστοι εκείνοι". 

 

 

Επεξ/σία από D.Luffy
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ φυσικά σε αυτα που λές.

Ετσι ειναι η πραγματικότητα πολυδιάστατη με πολλές αλήθειες.

Αλλα δε μιλησα για σκοτεινές δυνάμεις,πιο πολυ ηθελα να το παω στο οτι είμαστε περίεργο ον που ευκολα να μπορεί να κανει κατι θετικο εν τελη ζημιογόνο για τη ζωή του.

Αλλα να σου πω και κάτι;

Εγω και εσυ μπορεί να ειμαστε ώριμοι πλεον,αλλα δες τι ντου απο παντού γίνεται στην νεολαία απο ολα τα μέσα και που την κατευθύνουν.

Δηλαδη να εχει φαει η χώρα τετοια απαξίωση τετοια υπερφορολογια και ποσα αλλα και οι φοιτητες αλλού;

Να κατεβαίνουν οι γέροι;

Δηλαδη δεν ειμαι και εκτός τόπου,δεν ειμαι Βελόπουλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, georgerapp είπε

Εγω και εσυ μπορεί να ειμαστε ώριμοι πλεον,αλλα δες τι ντου απο παντού γίνεται στην νεολαία απο ολα τα μέσα και που την κατευθύνουν.

Δηλαδη να εχει φαει η χώρα τετοια απαξίωση τετοια υπερφορολογια και ποσα αλλα και οι φοιτητες αλλού;

Να κατεβαίνουν οι γέροι;

Όσο αναφορά για τις σκοτεινές δυνάμεις, να ξέρεις ότι πήρα το μύνημα σου περισσότερο ως αφορμή για να πω κάποια πράγματα πιο γενικά και δεν αναφερόμουν μόνο σε εσένα προσωπικά και σε αυτά που έγραψες.

Πέρα από αυτό, όσο αναφορά τη νεολαία, κι εκεί έχουμε μεγάλο μερίδιο ευθύνης εμείς οι "ώριμοι" ως... γονείς. Τα παιδιά κοιτάζουν πρώτα τους γονείς στο σπίτι τους για κατεύθυνση. Αν δεν την βρουν εκεί, στρέφονται στα... social media και σε άλλα μέσα. Και δεν εννοώ να πάρεις έναν ήδη έφηβο και να αρχίσεις να του εξηγείς πράγματα. Πρέπει να πάρει την "κατεύθυνση" από μικρό παιδί. Αλλιώς το τρένο έφυγε...

Η υπεφορολογία που λες, η χώρα και η οικονομία γενικότερα, είναι μια πολύ μεγάλη συζήτηση που δεν μπορούμε να την κάνουμε στο παρόν θέμα... 

Επεξ/σία από D.Luffy
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εαν καθόμασταν και μιλάγαμε θα καταλάβαινες αυτα που λεω και εγω εσενα και σίγουρα ειμαστε στο ιδιο μήκος κύματος.

Αλλα στον γραπτό λογο δε μπορείς να κατεβάζεις σεντόνια σκέψης παρα μονο λιγα απο δω και εκει για αυτο και δε βγαινει εύκολα άκρη.

Ας πω και το κλείνω εδώ.

Ολα έχουν εξελιχθεί εκτός απο την δημόσια παιδεία σε ολο τον κόσμο (τον περισσότερο) και αυτό γιατι οι υπεύθυνοι δεν θελουν ανθρώπους με παιδεία άρα και ικανότητα ορθολογικής σκέψης,αλλα χρήσιμους ηλίθιους.

Το παιδι να το μαθει ο γονιός,ποιος γονιός;αυτος που ειναι ταγαρι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...