Προς το περιεχόμενο

Οδηγός για την αντιμετώπιση της απάτης με τα 5ψήφια.....


Green Dragon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θέλω να ακολουθήσω τα βήματα από τον "οδηγό αντιμετώπισης της απάτης" , αλλά δεν ξέρω με ακρίβεια το ποσό που με χρέωσαν. Είναι γύρω στα 5€ και έχω κινητό με κάρτα. Πρέπει να πάω σε κάποιο κατάστημα cosmote; Και αν πάω θα με εξυπηρετήσουν και θα μου εκδόσουν τις χρεώσεις που έγιναν? Επίσης σε αστυνομικό τμήμα για να υποβάλλω μήνυση στη Dimoco ποιο θα είναι το κόστος? Διάβασα ότι κατήργησαν το παράβολο των 50€

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Knicks77 είπε

Θέλω να ακολουθήσω τα βήματα από τον "οδηγό αντιμετώπισης της απάτης" , αλλά δεν ξέρω με ακρίβεια το ποσό που με χρέωσαν. Είναι γύρω στα 5€ και έχω κινητό με κάρτα. Πρέπει να πάω σε κάποιο κατάστημα cosmote; Και αν πάω θα με εξυπηρετήσουν και θα μου εκδόσουν τις χρεώσεις που έγιναν? Επίσης σε αστυνομικό τμήμα για να υποβάλλω μήνυση στη Dimoco ποιο θα είναι το κόστος? Διάβασα ότι κατήργησαν το παράβολο των 50€

Είναι υποχρεωμένοι στην Cosmote να σου εκδώσουν λογαριασμό, όπου θα φαίνονται και θα σου δείξουν τις χρεώσεις. Επίσης την ημερομηνία που ήρθαν τα sms και τον πενταψήφιο αριθμό που τα έστειλε.

Στο αστυνομικό τμήμα μπορείς να κάνεις μήνυση δωρεάν. Όπως σωστά γράφεις, έχει καταργηθεί το παράβολο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Παρακολουθουσα καιρο και το αλλο θρεντ που κλειδωσε χωρις να εχω πεσει θυμα.

Κατεβασα ενα παιχνιδι απο το app store και 3 ωρες μετα μου εσκασε μηνυμα απο VEOO 54970.

Ισως απο τις διαφημίσεις που σκανε στο game παιζεται κατι,φυσικα δεν πατησα σε καμοια,αλλα θεωρω δεν ηταν τυχαιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/12/2019 στις 2:18 ΜΜ, Xacti είπε

1 ώστε να αποσταλεί στη βουλή γνωρίζοντας ότι είναι στην πρόθεσή του σημερινού κυβερνόντος κόμματος (Σεπτ 2019) να φέρουν νόμο –όπως και έκαναν μέσα στο καλοκαίρι που μας πέρασε, σχετικό με την προστασία των πολιτών από δικτυακές και τηλεπικοινωνιακές απάτες. 

Τι αλλαξε αφου γραφουν οτι ακομη λαμβανουν τετοια sms? Ποιος ειναι ο νομος π λες?

Οταν κατεβαζεις app κτλ συμφωνεις στους ορους που εχουν...Οπως και η πωληση προσωπικων στοιχειων...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Νεώτερα από το μέτωπο της ΕΕΤΤ

Σήμερα συζητήθηκε στην Ολομέλεια της ΕΕΤΤ, εκτός των άλλων, και το θέμα 12 της περιβόητης τροποποίησης του Κώδικα δεοντολογίας των ΥΠΠ, χωρίς να γνωρίζουμε την απόφαση, αλλά πρέπει να είναι η αποδοχή της εισήγησης.

Το σημερινό ΕΘΝΟΣ θεωρεί ότι η Ολομέλεια αποφάσισε την τροποποίηση, αλλά θα περιμένουμε λίγες μέρες για να δούμε και το ΦΕΚ. Επίσης Ο Ελεύθερος Τύπος, ο ΣΚΑΙ και πολύ γρήγορα θα πολλαπλασιαστούν οι ενημερώσεις.

Επεξ/σία από makfil
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, makfil είπε

Νεώτερα από το μέτωπο της ΕΕΤΤ

Σήμερα συζητήθηκε στην Ολομέλεια της ΕΕΤΤ, εκτός των άλλων, και το θέμα 12 της περιβόητης τροποποίησης του Κώδικα δεοντολογίας των ΥΠΠ, χωρίς να γνωρίζουμε την απόφαση, αλλά πρέπει να είναι η αποδοχή της εισήγησης.

Το σημερινό ΕΘΝΟΣ θεωρεί ότι η Ολομέλεια αποφάσισε την τροποποίηση, αλλά θα περιμένουμε λίγες μέρες για να δούμε και το ΦΕΚ. Επίσης Ο Ελεύθερος Τύπος, ο ΣΚΑΙ και πολύ γρήγορα θα πολλαπλασιαστούν οι ενημερώσεις.

Tα πιο πολλά media μεταδίδουν ότι αποφασίστηκαν οι αλλαγές, για παράδειγμα, εδώ η κάλυψη στα google News.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...

Δεδικασμένο.. άρα απολύτως υπεύθυνες οι Εταιρίες κινητής.

https://www.lawspot.gr/nomika-nea/apozimiosi-apo-etaireia-kinitis-tilefonias-gia-paronomes-hreoseis-sms-apo-pentapsifioys

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά και είναι υπεύθυνες.
Και αυτό το έχει επισημάνει και ο ΣτΚ στην ΕΕΤΤ χρόνια τώρα, αφού μεγάλο μερίδιο από τις αυθαίρετες χρεώσεις καταλήγουν στις εταιρίες κινητής.
Μάλιστα έχουν προχωρήσει παραπέρα και συνεργάζονται "στενά" με αρκετές ΥΠΠ.
Απ όσο καταλαβαίνω μια τέτοια περίπτωση αφορά η υπόθεση παραπάνω και γι αυτό ο πάροχος δεν μπόρεσε να κρυφτεί πίσω από δικαιολογίες.

Το προκλητικό είναι ότι αφού ο κανονισμός τροποποιήθηκε και απαιτεί εξερχόμενο sms πλέον και επιπρόσθετα οι περισσότεροι συνδρομητές έχουν ενεργοποιήσει φραγή προς τέτοιες υπηρεσίες μέσω της εφαρμογής, αυτά δεν φαίνεται να άλλαξαν κάτι και το πάρτι αρπαγής χρημάτων των συνδρομητών συνεχίζεται όπως ανέφεραν πρόσφατα αρκετοί σε άλλο θέμα.
Πλέον είναι έκθετες οι εταιρίες που συνεχίζουν τέτοιες πρακτικές.
Αγωγές για αποζημιώσεις και να δούμε μετά ποιος "θα κάνει το παγόνι".

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...