Προς το περιεχόμενο

αυθαιρετη ενεργοποιηση υπηρεσιας απο την cosmote


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα, διαρκως αντιμετοπιζω διαφορες χρεωσεις απο την cosmote στο κινητο μου για τις οποιες δεν ευθυνομαι αλλα αυτη την φορα παραγινε το κακο καθως ενεργοποιηθηκε η συνδρομητικη υπηρεσια sportwire την οποια ουτε ακουστα την εχω, προφανως δεν την ενεργοποιησα εγω.

 

Θα ηθελα λοιπον να ρωτησω αν αντιμετωπιζει κανενας αλλος παρομοια θεματα με αυθαιρετες χρεωσεις απο την cosmote και αν ναι, αν υπαρχει κατι το οποιο μπορει να γινει γιαυτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 45
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το ίδιο ακριβώς συνέβη και σε εμένα μόλις τώρα .

Η μόνη υπηρεσία που ενεργοποίησα ήταν τα 10 γιγα για το τριήμερο

Και με χρέωση 3 ευρώ την εβδομάδα

Απαράδεκτο

Screenshot_2020-06-06-00-34-03-049_com.android.mms.jpg

Edit : Να σημειωθεί ότι αν πατήσετε το λινκ που έχει θέλει δύο κλικ για να διαγράφεις από την υπηρεσία και τα 3 ευρώ τα χαιρετάς εννοείται 

Επεξ/σία από Tednikea
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, Tednikea είπε

Το ίδιο ακριβώς συνέβη και σε εμένα μόλις τώρα .

Η μόνη υπηρεσία που ενεργοποίησα ήταν τα 10 γιγα για το τριήμερο

Και με χρέωση 3 ευρώ την εβδομάδα

Απαράδεκτο

Screenshot_2020-06-06-00-34-03-049_com.android.mms.jpg

Edit : Να σημειωθεί ότι αν πατήσετε το λινκ που έχει θέλει δύο κλικ για να διαγράφεις από την υπηρεσία και τα 3 ευρώ τα χαιρετάς εννοείται 

Γιατί να χαιρετήσεις τα λεφτά?

Πάρε τηλ. και κάντους άνω κάτω να στα επιστρέψουν όπως οφείλουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, Anna654 είπε

Εδω χρεωθηκα γυρω στα 150 ευρω με μηνύματα τετοια πριν ενα χρονο, ζήτησα επανυπολογισμό και εννοειται τα χρηματα δεν μου τα επέστρεψαν ποτέ. Με μηνύματα που τα ελαμβανα και χρεωνομουν χωρις εγω να εχω εγγραφεί καπου ή να εχω ζητήσει καποια συνδρομή. 

Αν αρχίσεις τις απειλές, ή όντως κάνεις, καταγγελία στους αρμόδιους φορείς τότε στα επιστρέφουν. Ή τουλάχιστον έτσι κάνουν σε όσους έχω δει κατά καιρούς που το κυνήγησαν. Τώρα αν ήσουν η εξαίρεση δεν ξέρω.

Εμένα μια φορά πάντως που μου ενεργοποίησαν πακέτο από μόνοι τους, μου τα επέστρεψαν μετά το ανάλογα κράξιμο.

Το οποίο όμως ήταν πολύ δύσκολο. Πήρα τηλέφωνο και με ρώταγε η φωνή τι ζητάω, έλεγα αλλά δεν καταλάβαινε, και δεν έλεγε με τίποτα να με συνδέσει με άνθρωπο να συνεννοηθώ παρά τις επανειλημμένες προσπάθειες. Οπότε πρόσπαθησα μέσω του τσατ της κοσμοτέ. Εκεί η υπάλληλος προσπάθησε να με βγάλει τρελό ότι εγώ το ενεργοποίησα, παρότι εκείνη την ώρα κοιμόμουν.

Γενικά το έπαιξα σκληρός, είπα ότι θα κρατήσω το όνομα της υπαλλήλου που μιλούσα και την συνομιλία, ότι απαιτώ την επιστροφή του ποσού και ότι αν δεν γίνει θα προχωρήσω σε επώνυμη καταγγελία σε όλους τους αρμόδιους φορείς. Μου είπε ότι θα πει σε ένα υπεύθυνο να επικοινωνήσει μαζί μου το ίδιο απόγευμα, και μου έκλεισε την συνομιλία στα μούτρα πριν προλάβω να τελειώσω τις προειδοποιήσεις (!)

Εννοείται πως απολύτως κανένας δεν με πήρε τηλέφωνο το απόγευμα, δεν πιστεύω να είχατε την παραμικρή ελπίδα ότι θα γίνει αυτό.

Την άλλη μέρα μετά από αρκετά τηλέφωνα έπιασα επιτέλους γραμμή να μιλήσω με κανονικό υπάλληλο, όπου μια ευγενέστατη τύπισσα μου είπε ότι ασφαλώς και θα μου τα επιστρέψει, και μου έδωσαν και δωράκι για συγγνώμη, κάτι λίγα Mb αν θυμάμαι καλά.

Αυτό που κατάλαβα από το περιστατικό, είναι πως αν πάρεις τηλέφωνο πρώτη φορά σε γράφουν στα @@ τους, αλλά αυτό καταγράφεται στο σύστημα, και αν ξαναπάρεις τότε καταλαβαίνουν ότι δεν θα σταματήσεις και στα επιστρέφουν.

Επεξ/σία από cthulhucarbide
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, cthulhucarbide είπε

Αν αρχίσεις τις απειλές, ή όντως κάνεις, καταγγελία στους αρμόδιους φορείς τότε στα επιστρέφουν. Ή τουλάχιστον έτσι κάνουν σε όσους έχω δει κατά καιρούς που το κυνήγησαν. Τώρα αν ήσουν η εξαίρεση δεν ξέρω.

Εμένα μια φορά πάντως που μου ενεργοποίησαν πακέτο από μόνοι τους, μου τα επέστρεψαν μετά το ανάλογα κράξιμο.

Το οποίο όμως ήταν πολύ δύσκολο. Πήρα τηλέφωνο και με ρώταγε η φωνή τι ζητάω, έλεγα αλλά δεν καταλάβαινε, και δεν έλεγε με τίποτα να με συνδέσει με άνθρωπο να συνεννοηθώ παρά τις επανειλημμένες προσπάθειες. Οπότε πρόσπαθησα μέσω του τσατ της κοσμοτέ. Εκεί η υπάλληλος προσπάθησε να με βγάλει τρελό ότι εγώ το ενεργοποίησα, παρότι εκείνη την ώρα κοιμόμουν.

Γενικά το έπαιξα σκληρός, είπα ότι θα κρατήσω το όνομα της υπαλλήλου που μιλούσα και την συνομιλία, ότι απαιτώ την επιστροφή του ποσού και ότι αν δεν γίνει θα προχωρήσω σε επώνυμη καταγγελία σε όλους τους αρμόδιους φορείς. Μου είπε ότι θα πει σε ένα υπεύθυνο να επικοινωνήσει μαζί μου το ίδιο απόγευμα, και μου το έκλεισε την συνομιλία στα μούτρα πριν προλάβω να τελειώσω τις προειδοποιήσεις!

Εννοείται πως απολύτως κανένας δεν με πήρε τηλέφωνο το απόγευμα, δεν πιστεύω να είχατε την παραμικρή ελπίδα ότι θα γίνει αυτό.

Την άλλη μέρα μετά από αρκετά τηλέφωνα έπιασα επιτέλους γραμμή να μιλήσω με κανονικό υπάλληλο, όπου μια ευγενέστατη τύπισσα μου είπε ότι ασφαλώς και θα μου τα επιστρέψει, και μου έδωσαν και δωράκι για συγγνώμη, κάτι λίγα Mb αν θυμάμαι καλά.

Αυτό που κατάλαβα από το περιστατικό, είναι πως αν πάρεις τηλέφωνο πρώτη φορά σε γράφουν στα @@ τους, αλλά αυτό καταγράφεται στο σύστημα, και αν ξαναπάρεις τότε καταλαβαίνουν ότι δεν θα σταματήσεις και στα επιστρέφουν.

Καταλαβα. Μιλησα τοτε με ανώτερο στελεχος της cosmote που με διαβεβαίωσε πως θα γινει επανυπολογισμός και θα μου επιστρέφονταν και θα ελαμβανα ενημέρωση. Σε ηχογραφημένη συνομιλία υποτίθεται. Εντωμεταξυ ουτε ενημέρωση έλαβα ουτε επιστροφη. 

Επεξ/σία από Anna654
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και η πλάκα είναι ότι η ΕΕΤΤ πριν 2-3 μήνες λέει ότι πήρε απόφαση ο καταναλωτής να ενημερώνεται και με δικό του έγγραφο μήνυμα να απαντά αν επιθυμεί να του στέλνονται τέτοια μηνύματα. 

Απλά αλητείες θα πω όπως έλεγα και τότε ότι η ΕΕΤΤ δεν με έπειθε ούτε με πείθει.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και αυτη οπως και οι υπολοιπες εταιριες κινητης στην Ελλαδα ειναι για κλαματα, προσωπικα εστειλα μηνυμα μεσω της φορμας που εχουν στο site και απο Δευτερα θα τους αρχισω στα τηλεφωνα. Δεν ειναι τα 3 ευρω το θεμα, ειναι οτι καθε φορα φινεται το ιδιο

 

Αναρωτιεμαι ποσα ατομα δεν πηραν χαμπαρι οτι εγγραφηκαν παρα την θεληση τους σε συνδρομητικη υπηρεσια και θα βλεπουν καθε μηνα να χρεωνεται ο λογαριασμος τους για μια υπηρεσια που δεν χρησιμοποιησαν ποτε? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λίγοι θα το καταλάβουν και μάλλον όσοι αντιδρούν, αυτοι θα βρουν μια κάποια λύση. 

Είναι ακριβως αυτό που λέτε κι εσείς, δεν είναι τα 3 ευρώ, όσο κι αμελητέο να το θεωρησουμε, είναι ακριβως αυτή η επαναλαμβανόμενη τακτική όχι μονο αυτής της εταιρίας αλλά και των αλλων. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κι εγώ χρεώθηκα με το ίδιο τρόπο. Τελείως εξαπάτηση. Σελίδα pop up μέσω άλλης στον chrome. Ούτε που πάτησα τίποτα και μου τσίμπησε το 3ευρο.

Επεξ/σία από rufous
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι έγινε ρε παιδιά 4 κρούσματα μέσα σε μερικές ώρες; Όλες από την SPORTWIRE είναι;
Πάντως το 1256 είναι τηλεφωνικό κέντρο της Cosmote. Το έχουμε δει και στο παρελθόν η cosmote να συνεργάζεται με τέτοιες υπηρεσίες.
Αυτά για όσους λένε πως οι πάροχοι δεν έχουν ευθύνη και πρόκειται για "τρίτες υπηρεσίες".

Υποτίθεται ότι είχε λυθεί το θέμα με τις ΥΠΠ πέρσι με τον νέο κανονισμό της ΕΕΤΤ που απαιτούσε εξερχόμενο sms από τον χρήστη.
Απαιτήστε από τον πάροχο να σας διαγράψει από την συνδρομή χωρίς καμία δική σας ενέργεια.
Εκτός από το να διεκδικήσετε τα χρήματά σας πίσω κάντε και καταγγελίες στον ΣτΚ και την ΕΕΤΤ επώνυμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο χθες που προσπαθω να μιλησω με την εξυπηρετηση πελατων δεν ειχα καμια τυχη μιας και δεν μου απαντανε ποτε, οποτε εριξα την καταγγελια μου, τωρα το να γινει κατι με αυτο πολυ αμφιβαλω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...