Προς το περιεχόμενο

Οικονομικη αναβαθμιση παλιου pc - τι να κανω


Panagiotis321

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

το τροφοδοτικο παρ'ολα αυτά εχει αντεξει 6-7 χρονια μαλλον πρεπει να αλλαχθεί και αυτο:P

ddr3 4gb υποτίθεται εχω

ααα και ssd εχω 240gb Toshiba,τελος παντων ναι δεν πρόκειται να κανω κατι στο ηδη υπαρχον ας τα δωσω ότι πιασουν από το να τα χασω όλα και περνω ένα 2200gb πακετο που ναι η πιο budget επιλογή(και με καποιες προοπτικες μελλοντικης αναβαθμισης) αλλα την δουλεια του την κανει(για μενα)δεν είμαι απαιτητικος χρηστης ούτως ή αλλως ετσι όπως τρεχει τωρα οτιδήποτε θα μου φανει αρκετα καλυτερο 

Επεξ/σία από Panagiotis321
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 37
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Panagiotis321 είπε

το τροφοδοτικο παρ'ολα αυτά εχει αντεξει 6-7 χρονια μαλλον πρεπει να αλλαχθεί και αυτο:P

ddr3 4gb υποτίθεται εχω

ααα και ssd εχω 240gb Toshiba,τελος παντων ναι δεν πρόκειται να κανω κατι στο ηδη υπαρχον ας τα δωσω ότι πιασουν από το να τα χασω όλα και περνω ένα 2200gb πακετο που ναι η πιο budget επιλογή(και με καποιες προοπτικες μελλοντικης αναβαθμισης) αλλα την δουλεια του την κανει(για μενα)δεν είμαι απαιτητικος χρηστης ούτως ή αλλως ετσι όπως τρεχει τωρα οτιδήποτε θα μου φανει αρκετα καλυτερο 

 

H πιο έξυπνη επιλογή είναι

AMD R5 1600 / AMD R5 2600 καινούριος ή μεταχειρισμένος .

μια B350 με 4 slot μνήμης

8GB RAM (1 DIMM) 3000Mhz προσωρινά και αργοτερα άλλο ένα ΙΔΙΟ!

και μεταχειρισμένη κάρτα η οποία αλλάζει όποτε θες .  Οποιαδήποτε GCN από σειρά 1.0 (7000) και μετά με κανένα 40-50€ είναι ταμάμ. Πολλαπλά ταχύτερη από τις ενσωματωμένες των APUs.

 

Το τροφοδοτικο έπρεπε ήδη να έχει αλλαχθεί.

Υ.Γ. Όταν έχεις μόλις 4GB RAM είναι σαν να μην έχεις ....

Επεξ/σία από adtakhs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα το ηξερα εκει ότι εκει θα κατεληγε το θεμα  ότι πρεπει να ανεβει το budget ακομα και για τις λιγες απαιτησεις που λεω ότι εχω

βαλε και το τροφοδοτικο δηλαδή μεσα ,(επισης 4gb που λεει ότι αναγνωριζει τα 2gb το χα πει στα πρωτα ποστ)

καλα ακομα δεν ξερω τι θα κανω το μονο που εχω καταληξει σιγουρα είναι παω για am4 και πουλαω ότι και οσο είναι αυτά ,να τελειώνουμε και βλέπουμε

καλα combo αυτά που λες τωρα ανεξάρτητα ποσο θα παει ακριβως νταξει δεν είναι και πολλα μονο για τις καρτες γραφικων που λες δεν είμαι σιγουρος για τις συγκεκριμένες δεν ξερω πολλα(καλα γενικα δεν ξερω πολλα απλα για αυτές τις καρτες είναι λιγο πιο σκοταδι η φαση:P)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στα είπε με κωδικούς. 

Εννοεί τις κάρτες hd 77xx και άνω, με κωδική ονομασία gcn, αρκετές από αυτές είναι ασύμφορη αγορά είτε καινε πολύ είτε δεν έχουν μεγάλη διαφορά από το ενσωματωμένο τσιπ. Πχ η 7850 πρεπει να είναι κατώτερη από gtx 1050. Μια μτχ όμως 460/470 σε καλή τιμή θα σου έρθει κουτί. 

Επεξ/σία από daredevil1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Panagiotis321 είπε

καλα το ηξερα εκει ότι εκει θα κατεληγε το θεμα  ότι πρεπει να ανεβει το budget ακομα και για τις λιγες απαιτησεις που λεω ότι εχω

βαλε και το τροφοδοτικο δηλαδή μεσα ,(επισης 4gb που λεει ότι αναγνωριζει τα 2gb το χα πει στα πρωτα ποστ)

καλα ακομα δεν ξερω τι θα κανω το μονο που εχω καταληξει σιγουρα είναι παω για am4 και πουλαω ότι και οσο είναι αυτά ,να τελειώνουμε και βλέπουμε

καλα combo αυτά που λες τωρα ανεξάρτητα ποσο θα παει ακριβως νταξει δεν είναι και πολλα μονο για τις καρτες γραφικων που λες δεν είμαι σιγουρος για τις συγκεκριμένες δεν ξερω πολλα(καλα γενικα δεν ξερω πολλα απλα για αυτές τις καρτες είναι λιγο πιο σκοταδι η φαση:P)

οι καρτες του τυπου 78/79 σειρα ειναι πεταμενα λεφτα αυτη την εποχη.  αν ειναι να βαλεις καρτα πανω στον 2200g βαλε μια 1050ti μεταχειρισμενη. σχεδον μεσα στο μπατζετ σου ειναι. ο 2200G εχει παραπανω αποδοση απο οποιoδηποτε fx οποτε η καλυτερη επιλογη, εφοσον το μπατζετ ειναι πολυ σφιχτο, ειναι ο 2200g.

το τροφοδοτικο αν ειναι καλη μαρκα,  δε χρειαζεται να αλλαχθει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα ένα σετάκι ryzen 2200g με μητρική και ραμ μεταχειρισμένο θα με ενδιέφερε για να δώσω ακόμα λιγότερα αλλά βλέπω ούτε πολλά υπάρχουν(σε αγγελίες) ούτε είναι σε τόσο καλές τιμές (δεδομένο πόσο κάνουν καινούργια) εν το μεταξύ νταξει με ryzen 2200g μια καρτουλα με κάπως πιο καλή δύναμη μπορεί να μπει και μετά αλλά ακόμα και τα ενσωματωμένα θα μου ναι οκ ,μην ξεχνιεστε δεν δίνω παραπάνω γιατί δεν θέλω και σαν χρήση όχι μόνο σαν budget από αυτά που έχω τώρα και όπως τρέχουν έτσι όπως είναι το μηχάνημα θα ναι αρκετή η διαφορά ούτως ή άλλως, gt 610 1gb έχω και δεν θέλω κάτι τρομερό ,ακόμα και κάτι απλό εμένα θα με καλύψει και θα φανεί μεγάλη διαφορά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με vega 8 με dual channel μνημες 2933 θα δεις μεγάλη διαφορά από την gt610 που λογικά τώρα δεν θα παίζει τίποτα μετά το 2012. Είναι πολλές γενιές μπροστά από την παλιά κάρτα που έχεις τώρα., σε επιδόσεις σχεδόν ίδια με την geforce 650/750/1030

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αυτό λέω μια χαρά θα ναι και αν θέλω στο μέλλον βάζω μια κάρτα ,τώρα αυτή ένα lol παίζει και έτσι όπως είναι μαντάρα όλο το σύστημα και αυτό δεν το παίζει τέρμα , φταίει και η ραμ μου που δεεν ,    καλά και αυτός ο fx 8350 με την δικιά του ψυκτρα οκ κανεί την δουλειά της αλλά από θόρυβοοο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...