Προς το περιεχόμενο

Όλες οι τιμές των νέων iPhone 11, iPhone Pro, iPhone Pro Max στην Ελλάδα και των παλιότερων μοντέλων


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, themdro είπε

Εν τω μεταξύ έχετε όλοι φαγωθεί με τα σπεκς και τις τιμές των καινούριων iPhone και να μας λέτε πόσο ακριβά και ασύμφορα είναι, ενώ όλο το παιχνίδι πλέον (και φυσικά στο μέλλον) παίζεται αποκλειστικά στο iOS, στην πώληση services και στους returning customers που η apple έχει επενδύσει.

Έχουν πάρει όλοι PhD στο Marketing, αυτοί ξέρουν καλύτερα. Η Apple λένε οι άκυροι θα χρεοκοπήσει επειδή έχει ακριβά προϊόντα. Βέβαια αυτά τα ακούμε εδώ και 8 χρόνια, αλλά γιατί δεν χρεοκοπεί δεν μας έχουν εξηγήσει, χαμένοι στον μικρόκοσμό τους... 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, themdro είπε

Συνδυάστε το αυτό με ένα iPhone 11 στα 699$ (και όχι R πλέον) και φαίνεται ξεκάθαρα που στοχεύει και γιατί η Apple έριξε 50$ κάτω το πιο επιτυχημένο μοντέλο της (top selling smartphone το πρώτο εξάμηνο του 19 με σχεδόν 27 εκ. πωλήσεις), και θα γίνει απλά ανάρπαστο.

Ξεχασες τον 1χρονο δωρεαν Apple TV+ :P

https://www.cnet.com/news/you-can-get-a-free-year-of-apple-tv-plus-if-you-buy-an-iphone-ipad-or-mac/#targetText=Those who buy a new,month for a family subscription.

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, grlv είπε

Το τεχνολογικά ανώτερα θα ήθελα να μου το εξηγήσεις όταν θα έχεις λίγο χρόνο.

Η εμπειρία χρήσης δεν έχει καμία σχέση με το customization. Η εμπειρία χρήσης είναι να του λες να κάνει κατι και να το κάνει χωρίς lag, διαφημίσεις, ζέσταμα συσκευης, τελείωμα της μπαταριας, boot loop και με ποιοτικές εφαρμογές που ανανεώνονται το ίδιο συχνά σε όλες τις πλατφόρμες. 
Το κόστος που πληρώνεις στην Apple είναι η καλύτερη υποστήριξη στο λογισμικό εφόσον κάθε Σεπτέμβρη για τουλάχιστον 6 έτη λαμβάνεις τη νέα έκδοση λειτουργικού ενώ λόγω διατήρησης τιμής εάν αποφασίσεις να το αλλάξεις οποιαδήποτε στιγμή, έχεις καλύψει τη διαφορά για νέο, σε μεγάλο ποσοστό και θα βρεις και αγοραστή που κάνει κρα. 
Χρησιμοποιώ και τις δυο πλατφόρμες χρόνια τώρα ταυτόχρονα. Τα Samsung και Xiaomi στην πορεία τα άφηνα σε ένα συρτάρι λόγω σπασμένης οθόνης και ασύμφορης επισκευής και σε κάτι τύπου LG, έπαιρνα την μητρική στα χέρια. Επίσης είναι κουραστικό για εμένα να ψάχνω κάθε φορά έναν σοβαρό launcher ή να χρησιμοποιώ την ίδια εφαρμογή σε παλαιότερη έκδοση γιατί ο κατασκευαστής δίνει προτεραιότητα πάντα στο IOS. 
 

 

4 ώρες πριν, CheOnWeb είπε

Όπως βλεπεις, ναι, γιατί το δικό τους είναι καλύτερο, μεγαλύτερο, φθηνότερο και γενικά είναι οι πιο  μάγκες και οι πιο ψαγμένοι. Όλοι οι άλλοι είμαστε κορόιδα. Εδώ μιλάς για διακοσμητικές λάμπες και σου λέει για lumen, όσο περισσότερα τόσο καλύτερα δηλαδή. Άντε βγάλε άκρη μετά. Τσάμπα προσπαθείς. 

lol αρχηγέ, το δικό μου είναι μικρότερο και αργότερο γιατί έχω iphone SE. Δεν με βολεύει το Χ και δεν αξίζει για μένα να δώσεις και τόσα χρήματα για κινητό που σε 2 χρόνια θα έχει τη μισή τιμή.

Προτιμώ αυτό το 1000ρι να το δώσω για 8-core και 32 ram σε macbook,  που θα ήθελες και εσύ αν θυμάμαι καλά για να μην κάνεις τη δουλειά σου σε windows.

Anyway, το σχόλιο για τις λάμπες στα κορόιδα από πάνω αφορούσε λάμπες διακοσμητικές. Σόρρυ αλλά υπάρχουν και διακοσμητικές λάμπες με 8πλάσια ένταση φωτισμού.

Είναι σα να λέμε ότι με 5000 ευρώ παίρνεις ένα ipad 1st generation από  πορσελάνη και με 1000 ένα ipad pro 2018. Εσύ ποιο θα πάρεις δηλαδή?

Ε οι άλλοι πήραν το 1st  generation  που είναι από πορσελάνη αλλά 8 φορές πιο αργό και 5 φορές πιο ακριβό.

Τα σέβη μου στα κοροίδα. "Δείξε μου το φίλο σου να σου πω ποιος είσαι" αμφότεροι αυτοί τη φορά :P

Επεξ/σία από winmac
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, winmac είπε

Anyway, το σχόλιο για τις λάμπες στα κορόιδα από πάνω αφορούσε λάμπες διακοσμητικές. Σόρρυ αλλά υπάρχουν και διακοσμητικές λάμπες με 8πλάσια ένταση φωτισμού.

Είναι σα να λέμε ότι με 5000 ευρώ παίρνεις ένα ipad 1st generation από  πορσελάνη και με 1000 ένα ipad pro 2018. Εσύ ποιο θα πάρεις δηλαδή?

Ε οι άλλοι πήραν το 1st  generation  που είναι από πορσελάνη αλλά 8 φορές πιο αργό.

Τα σέβη μου στα κοροίδα. "Δείξε μου το φίλο σου να σου πω ποιος είσαι" αμφότεροι αυτοί τη φορά :P

Αποτυγχάνετε να καταλάβετε ότι τα specs (πες το ταχύτητα, lumen, whatever) πολλές φορές ΔΕΝ έχουν την ίδια βαρύτητα σε σχέση με το design. 

Αν η ΙΔΙΑ λάμπα σχεδιαστικά ήταν 2ης γενιάς με περισσότερα lumen, προφανώς και θα με ενδιέφερε να πάρω αυτήν. Επειδή όμως ΔΕΝ με ενδιαφέρει να φωταγωγήσω ούτε το ΟΑΚΑ, αλλά ούτε και την Αγια Σοφιά, αν ΠΡΟΤΙΜΟΥΣΑ το design της πρώτης γενιάς επειδή το δεύτερο δεν μου άρεσε το ίδιο, αλλά είχε περισσότερα lumen, εγώ προσωπικά θα αγόραζα το παλιό. 

Πραγματικά μπορεί ΕΓΩ να είμαι ο παράξενος και το κοροϊδο, αλλα καλώς ή κακώς το design για κάποιους ανθρώπους είναι πολύ σημαντικό. 

Αν για εσάς όλους δεν είναι, δεν καταλαβαίνω γιατί ασχολείστε και καθόλου με Apple, λάμπες ή ακόμα και Bo Concept καναπέδες (για τους οποίους έχει μαλλιάσει η γλώσσα μου εδώ και 6-7 μήνες).... Πάρτε ένα κινέζικο με τα μισά λεφτά και καλύτερες δυνατότητες, πάρτε έναν ΙΚΕΑ καναπέ 15 θέσεων με τα λεφτά που κάνει ένας 3θεσιος BoC., βάλτε και μια LED λαμπούλα απτο πράκτικερ να  κάνετε τη δουλειά σας και εξοικονομήστε λεφτά να τα κάνετε ότι γουστάρετε. 

Εμένα μου ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΕ να κάψω τα λεφτά μου όπως γουστάρω, ή θα μου κόψετε το χαρτζιλίκι....? 

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

100 ευρω διαφορα το νεο με το παλιο αρκει να εισαι λιγο αφηρημενος η λιγο ασχετουλης για να μπερδεψεις τα κουτια και να κλαις με μαυρο δακρυ για 365 μερες σερι κορδονι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 minutes ago, winmac said:

Anyway, το σχόλιο για τις λάμπες στα κορόιδα από πάνω αφορούσε λάμπες διακοσμητικές. Σόρρυ αλλά υπάρχουν και διακοσμητικές λάμπες με 8πλάσια ένταση φωτισμού.

Αν βγουν λάμπες με εκατονταπλάσια ενταση, θα κάνεις το σπίτι γήπεδο; Έτσι, επειδή μπορείς;

51 minutes ago, winmac said:

Είναι σα να λέμε ότι με 5000 ευρώ παίρνεις ένα ipad 1st generation από  πορσελάνη και με 1000 ένα ipad pro 2018. Εσύ ποιο θα πάρεις δηλαδή?

Αν θέλω πορσελάνινο θα πάρω το πρώτο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν θες το καλύτερο, που θα λεγε και ο Φώτης, το πλερώνεις.

Antutu γλέντι
Geekbench γλέντι
Οθόνη λογικά A+
Κάμερα λογικά κορυφή
και έπεται συνέχεια.
 

  • Like 1
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, polaki είπε

Αποτυγχάνετε να καταλάβετε ότι τα specs (πες το ταχύτητα, lumen, whatever) πολλές φορές ΔΕΝ έχουν την ίδια βαρύτητα σε σχέση με το design. 

Αν η ΙΔΙΑ λάμπα σχεδιαστικά ήταν 2ης γενιάς με περισσότερα lumen, προφανώς και θα με ενδιέφερε να πάρω αυτήν. Επειδή όμως ΔΕΝ με ενδιαφέρει να φωταγωγήσω ούτε το ΟΑΚΑ, αλλά ούτε και την Αγια Σοφιά, αν ΠΡΟΤΙΜΟΥΣΑ το design της πρώτης γενιάς επειδή το δεύτερο δεν μου άρεσε το ίδιο, αλλά είχε περισσότερα lumen, εγώ προσωπικά θα αγόραζα το παλιό. 

Πραγματικά μπορεί ΕΓΩ να είμαι ο παράξενος και το κοροϊδο, αλλα καλώς ή κακώς το design για κάποιους ανθρώπους είναι πολύ σημαντικό. 

Αν για εσάς όλους δεν είναι, δεν καταλαβαίνω γιατί ασχολείστε και καθόλου με Apple, λάμπες ή ακόμα και Bo Concept καναπέδες (για τους οποίους έχει μαλλιάσει η γλώσσα μου εδώ και 6-7 μήνες).... Πάρτε ένα κινέζικο με τα μισά λεφτά και καλύτερες δυνατότητες, πάρτε έναν ΙΚΕΑ καναπέ 15 θέσεων με τα λεφτά που κάνει ένας 3θεσιος BoC., βάλτε και μια LED λαμπούλα απτο πράκτικερ να  κάνετε τη δουλειά σας και εξοικονομήστε λεφτά να τα κάνετε ότι γουστάρετε. 

Εμένα μου ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΕ να κάψω τα λεφτά μου όπως γουστάρω, ή θα μου κόψετε το χαρτζιλίκι....? 

To deisgn είναι θεμιτό. Για αυτό άλλωστε γίνετε και κράξιμο στην Apple, όπου κάποια πράγματα έχουν χαλάσει σε design, ή τουλάχιστον σε εργονομία (πχ headphone jack)

Όσοι παίρνουμε Apple παίρνουμε για να έχουμε ωραίο design και μια συσκευή που λειτουργεί day 1 χωρίς να χρειάζεται χίλιες 2 παραμετροποιήσεις, όπως ό,τι άλλο στην αγορά.

Απλά ήδη γίνεται πολύς λόγος πχ για το design με τις κάμερες, notch κλπ. Προσωπικά εμένα δεν με αφορά και μια χαρά θεωρώ το design των νέων iphone, αλλά πολλούς ίσως τους ενοχλεί.

Χωρίς να έχω χειριστεί σε καθημερινή βάση κινητά πάνω από 5" αυτό που έχω δει και με χαλάει μόνο στο iphone X είναι η εργονομία του στη χρήση με το 1 χέρι, που μερικά πράγματα είναι δύσκολο ή όχι τόσο εργονομικό να τα κάνεις με το 1 χέρι (πχ θες reachability για τα πάνω πάνω app icons). Αντίθετα, στο android τα πράγματα είναι πιο εύκολα καθώς μπορείς να βάλεις όλα τα app icons εκεί που θες κλπ. Οπότε αν και το android έχει πράγματα να μάθει από το ios, σίγουρα και η Apple μπορεί να δει τι κάνουν άλλες εταιρείες και είναι πιο εργονομικό, αφου΄η εργονομία ήταν κάτι που ανέκαθεν τη χαρακτηρίζει.

 

Τι έγινε με BoConcept? Καλύτερα να πάρεις έστω και εκθεσιακό boconcept από ότι IKEA.  Το ίδιο και κουζίνα γιατί θα κλαίς αν βάλεις προσόψεις IKEA. Βέβαια κάποια άλλα πράγματα και έπιπλα που έχουν είναι value for money και δεν χαλάνε.

1 ώρα πριν, maxx71 είπε

100 ευρω διαφορα το νεο με το παλιο αρκει να εισαι λιγο αφηρημενος η λιγο ασχετουλης για να μπερδεψεις τα κουτια και να κλαις με μαυρο δακρυ για 365 μερες σερι κορδονι

έχουν άλλα χρώματα. Όσο άσχετος και να είναι κανείς θα διαλέξει το χρώμα που του αρέσει οπότε μπορεί να πάρει και το προηγούμενης γενιάς αν του αρέσουν τα χρώματα όπως προκύπτει και από τα σχόλια:

1 ώρα πριν, CheOnWeb είπε

Αν βγουν λάμπες με εκατονταπλάσια ενταση, θα κάνεις το σπίτι γήπεδο; Έτσι, επειδή μπορείς;

Αν θέλω πορσελάνινο θα πάρω το πρώτο. 

Τώρα αν είναι τόσο άσχετος για να πάρει samsung εκεί θα κλαίει για 5 χρόνια αφού δεν θα παίρνεις τις αναβαθμίσεις που θα έπαιρνε αν ήταν ios. Αλλά τουλάχιστον θα λειτουργεί ως μάτι κουζίνας τόσο που ζεσταίνονται τα s10 :P

Επεξ/σία από winmac
  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, winmac said:

Αλλά τουλάχιστον θα λειτουργεί ως μάτι κουζίνας τόσο που ζεσταίνονται τα s10 :P

Άλλος έχει το όνομα, άλλος έχει τη χάρη; 😄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, CheOnWeb είπε

Άλλος έχει το όνομα, άλλος έχει τη χάρη; 😄

Σε μαγαζί που το είδα ήταν ζεστό ομολογουμένως. Δεν ξέρω βέβαια αν έφταιγε η φόρτιση.

Πάντως σε αυτό το μέγεθος οθόνης το S10e μου φάνηκε πιο εργονομικό από το iphone X για one hand use,  λόγω του ότι ρυθμίζεις τη θέση των  app icons.

Τώρα βέβαια στα notifications κλπ έβγαζε διαφημίσεις οπότε και να μην ζεμάταγε, δεν...

Anyway, απλά λέμε πως ούτε το ios είναι τέλειο και μάλιστα εργονομικό (όπως αρμόζει στην Apple) αφού υπάρχει κάτι στο οποίο το android είναι καλύτερο στις συσκευές αυτού του μεγέθους 5-6"

Επεξ/σία από winmac
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, winmac είπε

Τι έγινε με BoConcept? Καλύτερα να πάρεις έστω και εκθεσιακό boconcept από ότι IKEA.  Το ίδιο και κουζίνα γιατί θα κλαίς αν βάλεις προσόψεις IKEA. Βέβαια κάποια άλλα πράγματα και έπιπλα που έχουν είναι value for money και δεν χαλάνε.

Δεν έγινε κάτι με Bo Concept, απλά πολλές φορές στην απέλπιδα προσπάθεια μου να τους πω ότι το design κάποιος το πληρώνει, αναφέρομαι σε καναπέδες. Που μπορείς να κάνεις "τη δουλειά σου" με έναν ΙΚΕΑ, αλλά όταν ο Bo Concept έχει ένα "α" design, αυτό και θα το πληρώσεις τριπλά και τετραπλά χρήματα, αλλά θα σου κρατήσει και πολύ περισσότερο. Δεν μπορεί να συγκριθεί ο ένας με τον άλλο, τέλος, και δεν μπορούμε να συγκρίνουμε το οποιοδήποτε iphone με ένα κινητό 200€.. 

Δεν είναι χαζός λοιπόν όποιος από ΕΠΙΛΟΓΗ διαλέγει ένα ακριβότερο προϊόν, ειδικά τώρα στην εποχή του internet που όλοι μπορούμε να ψάξουμε τί ακριβώς θέλουμε και πόσο ακριβώς κοστίζει ώστε αν επιλέξουμε ώριμα. 

Επεξ/σία από polaki
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, grlv είπε

Το τεχνολογικά ανώτερα θα ήθελα να μου το εξηγήσεις όταν θα έχεις λίγο χρόνο.

Η εμπειρία χρήσης δεν έχει καμία σχέση με το customization. Η εμπειρία χρήσης είναι να του λες να κάνει κατι και να το κάνει χωρίς lag, διαφημίσεις, ζέσταμα συσκευης, τελείωμα της μπαταριας, boot loop και με ποιοτικές εφαρμογές που ανανεώνονται το ίδιο συχνά σε όλες τις πλατφόρμες. 
Το κόστος που πληρώνεις στην Apple είναι η καλύτερη υποστήριξη στο λογισμικό εφόσον κάθε Σεπτέμβρη για τουλάχιστον 6 έτη λαμβάνεις τη νέα έκδοση λειτουργικού ενώ λόγω διατήρησης τιμής εάν αποφασίσεις να το αλλάξεις οποιαδήποτε στιγμή, έχεις καλύψει τη διαφορά για νέο, σε μεγάλο ποσοστό και θα βρεις και αγοραστή που κάνει κρα. 
Χρησιμοποιώ και τις δυο πλατφόρμες χρόνια τώρα ταυτόχρονα. Τα Samsung και Xiaomi στην πορεία τα άφηνα σε ένα συρτάρι λόγω σπασμένης οθόνης και ασύμφορης επισκευής και σε κάτι τύπου LG, έπαιρνα την μητρική στα χέρια. Επίσης είναι κουραστικό για εμένα να ψάχνω κάθε φορά έναν σοβαρό launcher ή να χρησιμοποιώ την ίδια εφαρμογή σε παλαιότερη έκδοση γιατί ο κατασκευαστής δίνει προτεραιότητα πάντα στο IOS. 
 

Να προσθέσω εδώ ότι το εξόχως αλμυρό/φθηνό iPhone 11 έρχεται με 5w φορτιστή ενώ στα τελευταία μοντέλα της Samsung και της Huawei και η αντίστροφη φόρτιση αγγίζει πλέον υψηλές ταχύτητες. Καλά κάνει η Apple και δίνει 5 με 6 χρόνια υποστήριξη προσωπικά θα ήθελα και  τρίτο χρόνο αν και με τα ίδια λεφτά θα έχω αγοράσει σε 5 με 6 χρόνια δύο Android μοντέλα. Άσε που τα χαρακτηριστικά των ενημερώσεων μπορείς να τα βρεις μέσω εφαρμογών καθόσον τα Android ουσιαστικά δε χρειάζονται root. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οταν περνεις την μπαταρια με τους ταχυφορτιστες της πλακιτσας που σου δινουν στο πακετο συνηθως στο χερι στο 6μηνο και πεφτει ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ galaxy και note που ειχα ανεξαιρετως, ΣΕ ΟΛΑ,  τουλαχιστον 20-40% σε μικρο διαστημα κρατηστε τους τοσο ποιοτικοι που ειναι για εσας.Μια ζωη το ιδιο προβλημα με ολα τα android τηλεφωνα που ειχα η αισθητη πτωση της μπαταριας μετα απο ενα ευλογο διαστημα. Τουλαχιστον με το XS Max τον πληρωσα και η μπαταρια μετα απο ενα χρονο μολις πριν 3 μερες πηγε στο 98%.. Και δεν καταλαβαινω καν οτι εχει πεσει καθολου φυσικα. Μεσολαβησε καλοκαιρακι με υψηλες θερμοκρασιες και λιωσιμο της μπαταριας απο 1 μηνα ταξιδι και συνεχομενες φωτογραφιες και βιντεο 4k.. Και δεν ξεμεινα ποτε απο μπαταρια σημειωτεον. Ουτε χρειαστηκε να κανω ΜΙΑ ΦΟΡΑ ενα restart γιατι κολλησε το κινητο μου ή να κανει μονο του. Ουτε μια φορα.. Ουτε υπερθερμανθηκε η high end συσκευη μου απο την πολυ χρηση καλοκαιριατικα και να περιμενω να κρυωσει για να μπορεσω να την χρησιμοποιησω ξανα..  Παιζει σε 1 χρονο χρησης να εχει κανει 2 CTD ολα και ολα σε xsmax και ipad pro.. Αυταααα.. Προβληματα που ειχα ΠΑΝΤΑ με τις ναυαρχιδες σε android σε αλλες λιγοτερο σε αλλες περισσοτερο..

Ωραια τα review στην αρχη που ολα ειναι μελι γαλα στην συσκευη, αλλα την φετα που τρως συνηθως μετα απο ενα διαστημα αν μενεις σε στοκ καταστασεις με ενημερωσεις που δεν την περιγραφουν ευκολα ουτε αυτοι που βγαζουν βιντεακια "Tαδε android phone 6 months later".. 

Θα αρχισω παλι στα 40+ custom rom και debloating καθε τρεις και λιγο για να κανω τα αυτονοητα και να ρισκαρω εγγυησεις  ή να περιμενω αν εχω τον high end Κινεζο να δω τι θα γινει με τον Γουγλη ενω εχω πληρωσει μια περιουσια. 

Ξαναλεω.. Ειναι μεγαλο πραγμα να μπορεις να βασιζεσαι στο κινητο σου οτι η εμπειρια χρησης θα παραμεινει οπως day 1 χωρις να χρειαστει να επεμβεις εσυ. Ειναι μεγαλο πραγμα να βασιζομαι οτι τα προιοντα της ιδιας της εταιρειας δουλευουν απροσκοπτα μεταξυ τους και δεν εχουν θεματα που βρισκεις καθημερινα στο android και χρειαζονται updates συνεχομενα ή ακομη χειροτερα επεμβασεις με custom flash απο 3rd party για να δουλεψουν σωστα ή πολυ απλα ΔΕΝ δουλευουν σωστα γιατι το s/w ειναι απλα αστειο απο την μαμα εταιρεια που τα συνοδευει οσο high end και να ειναι.. Αυτα ειναι πραγματα που αντιμετωπισα πολλες φορες με διαφορες εταιρειες στο android περιβαλλον και ειναι ενας απο τους λογους που δεν ξαναπερνω note φετος γιατι ξερω οτι σιγουρα θα συναντησω τα ιδια προβληματα οπως πριν 1 και 2 και 5 και 10 χρονια πριν. Απλα καλυτερευει λιγο η κατασταση αυτο συμβαινει. 

Να εχω π.χ smartwatch galaxy και να κολλαει τις μισες φορες με galaxy κινητο και να χρειαζεται reboot ή η συσκευη ή το ρολοι καθε τρεις και λιγο γιατι κολλησε.. Αν ειναι δυνατον προιοντα της ιδιας εταιρειας να μην δουλευουν  σωστα μαζι.. H να περνω τα galaxy buds και να μου μενουν στο χερι στο διμηνο.

Καταλαβετε λοιπον οτι οπως προαναφερθηκε και το ξερετε και αρκετοι απο εσας αλλα δεν θελετε να το παραδεχτειτε, οτι στην Apple ενα μεγαλο μερος της υπεραξιας που πληρωνεις περα απο τα premium της συσκευης ειναι το εκπληκτικο s/w που τις συνοδευει. Σχολια οπως πολυ απλο και βαρετο ειναι απλα αστεια. Το πολυ απλό οταν δουλευει τελεια στα παντα και παντα θα το εφτιαχναν ολοι αν μπορουσαν. Εδω ενα UI της προκοπης δεν μπορουν να φτιαξουν καποιες φορες και αναγκαζεσαι να επεμβεις με 3rd party solutions.

Αν θελετε να δειτε multitasking και pip και λοιπα χρειαζεστε μεγεθος οθονης ακομη απορω πως ασχολειστε με τετοιες λειτουργιες σε μια οθονιτσα 5 και 6 ιντσων.. Δεν σας βγαινουν τα ματακια; Παρτε ενα ipad και δειτε πως γινεται το κολπο με το "απλο" λειτουργικο του..  

Δεν εχουμε τον χρονο κυριως και την διαθεση μετα απο τοσα χρονια ασχολιας με smartphones και λειτουργικα να καθομαστε να κανουμε αυτη την δουλεια ακομη και εμεις που ξερουμε. Μαθαμε να εκτιμαμε το γεγονος οτι κατι δουλευει ΤΕΛΕΙΑ για τα λεφτα που δωσαμε και οχι οποτε του καπνισει. 

Ουτε γινεται ενα λειτουργικο που ειναι φτιαγμενο για τοσες συσκευες να δουλεψει σωστα σε ολες οπως το iOS που ειναι κομμενο και ραμμενο για τις συσκευες που υποστηριζει. 

Μην ξεχνατε οτι ο περισσοτερος κοσμος ΔΕΝ ξερει να κανει αυτα που κανουμε εμεις στα τεχνολογικα φορα για να διορθωσει τα οποια κακως κειμενα. Και οταν η εμπειρια χρησης θα του σπασει τα νευρα μετα απο λιγο καιρο να το χεσει και το 3x και το 5x optical zoom (που βρισκει και σε μια καμερουλα της πλακας σε 20x) και να την χεσει και την πολλη μνημη και ολα τα εξτρα gimmick οταν δεν δουλευουν σωστα ή οταν δεν εχει SoC που ειναι σωστα δομημενα αρχιτεκτονικα με πολυ λανθανουσα μνημη εκει που χρειαζεται και μοιραζει πονο αριστερα και δεξια). Η Apple για να βαλει κατι στις συσκευες της το περναει απο 40 κυματα. Το Airpower το ακυρωσε προσφατα γιατι πολυ απλα δεν εφτασε τα standard αποδοσης που ηθελε.. Κανεις δεν ειναι τελειος αλλα τουλαχιστον ξερεις οτι τα στανταρντ αποδοσης και ποιοτητας ειναι ΠΑΝΤΑ στο υψηλοτερο ραφι εδω και το πακετο δεν θα απογοητευσει ποτε ακομη και αν για πολλους δεν ειναι το κορυφαιο.

No thanx .. Μονο το note θα σκεφτομουν παλι αν εφευγα γιατι ειναι το μονο high end κινητο που με συγκινει στο συνολο του περα απο τα iPhone πλεον, αλλα και με SD που το θελω και οχι τον αστειο Exynos δεν βρισκω ευκολα πρεπει να παραγγελνω απο εξω ή να παρω απο εξω οποτε εδω στα σιγουρα και με ενημερωσεις για τα παντα και με κορυφαιο SoC που ειναι εδω που τα λεμε και το κυριο κομματι μιας high end συσκευης. Ησυχο το κεφαλι μου

 

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
  • Like 6
  • Thanks 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...