Προς το περιεχόμενο

Συμβατότητα Μητρικής-Κάρτας Γραφικών


vpmavrothalassitis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους.

Θα ήθελα να αντικαταστήσω την κάρτα γραφικών μου με μία μεγαλύτερου μεγέθους αλλά λόγο των λιγοστών μου γνώσεων επάνω στο θέμα θα ήθελα να σιγουρευτώ ότι μπορεί η μητρική να δεχτεί την αναβάθμιση αυτή.

Η μητρική είναι η συγκεκριμένη: https://www.gigabyte.com/Motherboard/GA-H81M-DS2-rev-10/sp#sp. Και η κάρτα που φοράει είναι μία NVIDIA GeForce 210 1GB.

Ευχαριστώ προκαταβολικά για την όποια απάντηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γεια σου φίλε μου.

Η μητρική σου έχει pcie θύρα οπότε μπορείς να βάλεις ότι κάρτα θέλεις αρκεί να είναι pcie, μόνο κοίτα αν χωράει στο κουτί σου μήπως χρειάζεσαι low profile καρτα .

 

 

images.jpeg

Επεξ/σία από roulis37
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτω κάτω λέει Micro ATX 22.7cm x 17cm.

Νμζ αν ψάξεις για την κάρτα που σε ενδιαφέρει θα λέει και τις διαστάσεις της. Βέβαια είναι και θέμα κουτιού πόσο χώρο από την μητρική σου αφήνει από δεξιά.

Σε αυτό το μήκος μην κοιτάζεις καν θηρία όπως rtx2080 που ρωτουσες σε προηγούμενο νήμα. Είναι αρκετά ογκώδεις για το σύστημα σου που φαντάζομαι πως είναι μικρό. 

Μια καλή λύση είναι η 570 4gb ή 560 4gb. Δεν γνωρίζουμε βέβαια και το budget σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/9/2019 στις 6:40 ΜΜ, vpmavrothalassitis είπε

Καλησπέρα σε όλους.

Θα ήθελα να αντικαταστήσω την κάρτα γραφικών μου με μία μεγαλύτερου μεγέθους αλλά λόγο των λιγοστών μου γνώσεων επάνω στο θέμα θα ήθελα να σιγουρευτώ ότι μπορεί η μητρική να δεχτεί την αναβάθμιση αυτή.

Η μητρική είναι η συγκεκριμένη: https://www.gigabyte.com/Motherboard/GA-H81M-DS2-rev-10/sp#sp. Και η κάρτα που φοράει είναι μία NVIDIA GeForce 210 1GB.

Ευχαριστώ προκαταβολικά για την όποια απάντηση.

Εγώ σε ένα Dell Optiplex 745 SFF έχω μία MSI GT 710 2GB και χωράει στο χιλιοστό. Το θέμα όμως δεν είναι η μητρική, αλλά το μέγεθος του κουτιού.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/9/2019 στις 5:08 ΜΜ, roulis37 είπε

Γεια σου φίλε μου.

Η μητρική σου έχει pcie θύρα οπότε μπορείς να βάλεις ότι κάρτα θέλεις αρκεί να είναι pcie, μόνο κοίτα αν χωράει στο κουτί σου μήπως χρειάζεσαι low profile καρτα .

images.jpeg

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Το κουτί είναι Midi μεγέθους, οπότε θα κοιτάξω οι διαστάσεις της κάρτας να είναι μέσα στα όρια. 

Η ερώτηση μου πιο πολύ έγινε γιατί είδα στα specs της μητρικής το <<Maximum shared memory of 1 GB>> και δεν ήξερα το πραγματικό του νόημα.

Από ότι κατάλαβα πρέπει να προσέξω η κάρτα να είναι PCi Express, GDDR3 και τις διαστάσεις της. Σωστά;

Στις 15/9/2019 στις 5:48 ΜΜ, tonkpils είπε

Κάτω κάτω λέει Micro ATX 22.7cm x 17cm.

Νμζ αν ψάξεις για την κάρτα που σε ενδιαφέρει θα λέει και τις διαστάσεις της. Βέβαια είναι και θέμα κουτιού πόσο χώρο από την μητρική σου αφήνει από δεξιά.

Σε αυτό το μήκος μην κοιτάζεις καν θηρία όπως rtx2080 που ρωτουσες σε προηγούμενο νήμα. Είναι αρκετά ογκώδεις για το σύστημα σου που φαντάζομαι πως είναι μικρό. 

Μια καλή λύση είναι η 570 4gb ή 560 4gb. Δεν γνωρίζουμε βέβαια και το budget σου.

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Το κουτί είναι Midi μεγέθους, οπότε θα κοιτάξω οι διαστάσεις της κάρτας να είναι μέσα στα όρια. 

Η ερώτηση μου πιο πολύ έγινε γιατί είδα στα specs της μητρικής το <<Maximum shared memory of 1 GB>> και δεν ήξερα το πραγματικό του νόημα.

Από ότι κατάλαβα πρέπει να προσέξω η κάρτα να είναι PCi Express, GDDR3 και τις διαστάσεις της. Σωστά;

1 ώρα πριν, Τέρης Α. είπε

Εγώ σε ένα Dell Optiplex 745 SFF έχω μία MSI GT 710 2GB και χωράει στο χιλιοστό. Το θέμα όμως δεν είναι η μητρική, αλλά το μέγεθος του κουτιού.

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Το κουτί είναι Midi μεγέθους, οπότε θα κοιτάξω οι διαστάσεις της κάρτας να είναι μέσα στα όρια. 

Η ερώτηση μου πιο πολύ έγινε γιατί είδα στα specs της μητρικής το <<Maximum shared memory of 1 GB>> και δεν ήξερα το πραγματικό του νόημα.

Από ότι κατάλαβα πρέπει να προσέξω η κάρτα να είναι PCi Express, GDDR3 και τις διαστάσεις της. Σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

1.Η κάρτα να χωράει πρώτα από όλα στο κουτί σου.

2.Η μνήμη της κάρτας μπορεί να είναι ότι θέλεις gddr5 η ότι άλλο πάρεις.

(δεν νομίζω να πάρεις καμία κάρτα τέρας να θέλεις τροφοδοτικό,για αυτό δεν το αναφέρω. Απλά κοίτα να έχεις τα κατάλληλα καλώδια στο psu για την παροχή της κάρτας με ρευμα)

3.Τώρα σε αυτό που ρωτάς:  <<Maximum shared memory of 1 GB>> δεν σε απασχολεί καν γιατί έχεις ξεχωριστή κάρτα γραφικών. 

Επεξ/σία από roulis37
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, vpmavrothalassitis είπε

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Το κουτί είναι Midi μεγέθους, οπότε θα κοιτάξω οι διαστάσεις της κάρτας να είναι μέσα στα όρια. 

Η ερώτηση μου πιο πολύ έγινε γιατί είδα στα specs της μητρικής το <<Maximum shared memory of 1 GB>> και δεν ήξερα το πραγματικό του νόημα.

Από ότι κατάλαβα πρέπει να προσέξω η κάρτα να είναι PCi Express, GDDR3 και τις διαστάσεις της. Σωστά;

Λάθος (όπως λέει και ο Κυρίτσης). Το Maximum shared memory of 1 GB αφορά το πόση μνήμη μπορούν να χρησιμοποιήσουν τα ενσωματωμένα γραφικά της μητρικής από τη μνήμη του συστήματος (ραμ). Επίσης, DDR3 είναι η ραμ της μητρικής και δεν έχει σχέση με την κάρτα γραφικών της pci-e. GDDR2,3,5 είναι η μνήμη που χρησιμοποιεί η pci-e κάρτα γραφικών.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, roulis37 είπε

1.Η κάρτα να χωράει πρώτα από όλα στο κουτί σου.

2.Η μνήμη της κάρτας μπορεί να είναι ότι θέλεις gddr5 η ότι άλλο πάρεις.

(δεν νομίζω να πάρεις καμία κάρτα τέρας να θέλεις τροφοδοτικό,για αυτό δεν το αναφέρω. Απλά κοίτα να έχεις τα κατάλληλα καλώδια στο psu για την παροχή της κάρτας με ρευμα)

3.Τώρα σε αυτό που ρωτάς:  <<Maximum shared memory of 1 GB>> δεν σε απασχολεί καν γιατί έχεις ξεχωριστή κάρτα γραφικών. 

Όχι σε καμία περίπτωση δεν ενδιαφέρομαι για κάποια τεράστια κάρτα γραφικών, και γιαυτό δεν παίζει πρόβλημα τροφοδοσίας. Απλά που και που θέλω να παίζω κανένα game όπως F1 και Euro Truck Simulator π.χ.  Στους ελέγχους για τα requirements συνεχώς το πρόβλημα μου είναι η κάρτα γραφικών και γιαυτό λέω να βάλω μία οικονομική σχετικά 4gb για να μπορώ να κάνω τη πλάκα μου. Τα υπόλοιπα του συστήματος είναι ένας  Intel Core i5 4460 @ 3.20GHz, RAM 12,0GB, Windows 7 Ultimate 64-bit και πάνω από 130GB ελεύθερα στον SSD. Οπότε με μία μεγαλύτερη κάρτα γραφικών νομίζω θα είμαι καλά. 

Με budget το πολύ στα 150e έχετε να μου προτείνετε κάτι;

1 ώρα πριν, Τέρης Α. είπε

Λάθος (όπως λέει και ο Κυρίτσης). Το Maximum shared memory of 1 GB αφορά το πόση μνήμη μπορούν να χρησιμοποιήσουν τα ενσωματωμένα γραφικά της μητρικής από τη μνήμη του συστήματος (ραμ). Επίσης, DDR3 είναι η ραμ της μητρικής και δεν έχει σχέση με την κάρτα γραφικών της pci-e. GDDR2,3,5 είναι η μνήμη που χρησιμοποιεί η pci-e κάρτα γραφικών.

Όχι σε καμία περίπτωση δεν ενδιαφέρομαι για κάποια τεράστια κάρτα γραφικών, δεν παίζει πρόβλημα τροφοδοσίας. Απλά που και που θέλω να παίζω κανένα game όπως F1 και Euro Truck Simulator π.χ.  Στους ελέγχους για τα requirements συνεχώς το πρόβλημα μου είναι η κάρτα γραφικών και γιαυτό λέω να βάλω μία οικονομική σχετικά 4gb για να μπορώ να κάνω τη πλάκα μου. Τα υπόλοιπα του συστήματος είναι ένας  Intel Core i5 4460 @ 3.20GHz, RAM 12,0GB, Windows 7 Ultimate 64-bit και πάνω από 130GB ελεύθερα στον SSD. Οπότε με μία μεγαλύτερη κάρτα γραφικών νομίζω θα είμαι καλά. 

Με budget το πολύ στα 150e έχετε να μου προτείνετε κάτι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, vpmavrothalassitis είπε

Με budget το πολύ στα 150e έχετε να μου προτείνετε κάτι;

Ενδιαφέρεστε για καινούρια ή μεταχειρισμένη;

3 ώρες πριν, tonkpils είπε

RX570 4gb. Έκλεισε το θέμα. 

Σας βλέπω απόλυτο και θέλω να σας ρωτήσω: η GTX 1060 με τιμές από 120-150 ευρώ έχουν κακές επιδόσεις;

(Φιλικά πάντα)!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για την 1060 6g να φανταστώ μιλάς ναι είναι καλύτερη κάρτα 10-13% δεν είπε κανείς το αντίθετο, και ούτε κοιτάμε μάρκα απλά θέλουμε το καλύτερο στην φθηνότερη τιμή για των φίλο μας.

Και πάντα όλες η γνώμες είναι σεβαστές και παντα χρήσιμες..

Επεξ/σία από roulis37
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Τέρης Α. είπε

Ενδιαφέρεστε για καινούρια ή μεταχειρισμένη;

Για καινούρια. Ο μόνος λόγος όμως είναι ότι δεν έχω άποψη για τις μεταχειρισμένες. Φοβάμαι μη πάνε στράφι τα χρήματα που θα δώσω. 

Ξανά λέω. Δεν είμαι και πολύ γνώστης της όλης φάσης. Τώρα αρχίζω να ασχολούμαι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εδώ είναι η λύση μέσα στο budget σου και καινούρια.

https://www.skroutz.gr/s/11722006/MSI-Radeon-RX-570-4GB-Armor-OC.html

Αν θέλεις άλλη μια λύση λίγο πιο αργή αλλά πολύ υπέρ ότι δεν θέλει ρεύμα από τροφοδοτικό την βάζεις μέσα και είσαι έτοιμος.

https://www.skroutz.gr/s/10504692/MSI-GeForce-GTX1050-Ti-4GB-OC.html

Επεξ/σία από roulis37
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, roulis37 είπε

Εδώ είναι η λύση μέσα στο budget σου και καινούρια.

https://www.skroutz.gr/s/11722006/MSI-Radeon-RX-570-4GB-Armor-OC.html

Αν θέλεις άλλη μια λύση λίγο πιο αργή αλλά πολύ υπέρ ότι δεν θέλει ρεύμα από τροφοδοτικό την βάζεις μέσα και είσαι έτοιμος.

https://www.skroutz.gr/s/10504692/MSI-GeForce-GTX1050-Ti-4GB-OC.html

Ευχαριστώ πολύ όλους σας για τον χρόνο σας και την βοήθεια γενικότερα. Κατέληξα στην GTX 1050.

Και πάλι ευχαριστώ για την βοήθεια!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...