Προς το περιεχόμενο

Η AMD θα διαθέσει BIOS update για να διορθώσει την απόδοση boost των επεξεργαστών Ryzen


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θέλω να δω τι θα έγραφαν ορισμένοι αν αντιμετώπιζαν τα ίδια προβλήματα στο σύστημα τους...

Με Ryzen 5 3600 & Aorus Elite κάνει περίπου μισό λεπτό να ανοίξει το PC. Με διαφορετική κάρτα γραφικών έκανε πάνω από 65 δευτερόλεπτα!
Με default ρυθμίσεις στο bios, πειραγμένες, οτιδήποτε.

Επίσης, πέρα από αυτό, υπάρχει θέμα με τα ρεύματα. Πχ αν τρέχουν προγράμματα όπως το iCue κλπ δεν αφήνουν τον επεξεργαστή να πέσει κάτω από 1.4V (άρα βράζει και χωρίς λόγο) και ακόμα και όταν δε τρέχουν δεν πέφτει κάτω από 1.08V, οπότε άλλο ένα θέμα εδώ.

Και τέλος, αντιμετώπισα πολλές φορές τρελά post time όταν έστησα το σύστημα για πρώτη φορά και δεν είχα ιδέα τι ευθύνεται. Να γυρίζουν απλά τα ανεμηστήρια, να μην βαράει το speaker, να μην ανάβει τίποτα από LEDs κλπ. Εε άντε βγάλε άκρη τι φταίει. Είχα φτάσει σε σημείο να τα αφαιρώ όλα και να τεστάρω ένα ένα τα πράγματα χωρίς την μπαταρία πάνω. Και για όσους θεωρήσουν ότι είμαι ο μόνος, ας κάνουν μια αναζήτηση στο Google.

Προσωπικά με Intel ποτέ μα ποτέ δεν αντιμετώπισα τέτοια προβλήματα την τελευταία δεκαετία. Και όχι, δεν είμαι AMD hater, διότι αν ήμουν δεν θα πήγαινα σε Ryzen, προφανώς.

  • Like 4
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 169
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

8 λεπτά πριν, dimtsef είπε

τόσα προβλήματα έχετε αναφέρει ΜΟΝΟ σε αυτό το thread εσύ δεν ειδες κανένα οκ... περαστικα

βρε πες τα μου ενα ενα ,τοσο κοπο σου κανει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, dimtsef είπε

τόσα προβλήματα έχετε αναφέρει ΜΟΝΟ σε αυτό το thread εσύ δεν ειδες κανένα οκ... περαστικα

Aν τα 10' παραπανω στο ποσταρισμα κ τα 50 Mhz στο μπουσταρισμα χαρακτηριζονται προβληματα μαλλον καποιοι πρεπει να κανουν αναβαθμιση Bios στο (ελαφρως επιπλωμενο) ρετιρε..... 

Κανε συγκριση. Απ την μια εχεις--

α) κενα ασφαλειας,

β) υψηλες τιμες επεξεργαστη,

γ) ελλειψη αναβαθμισημοτητας λογω αλλαγων σοκετ,

δ) ελλειψη pcie4,

5) λιγοτερα lanes,

6) χαμηλοτερες ταχυτητες μνηνης,

7) παλια αρχιτεκτονικη,

8) μονολιθικη σχεδιαση,

9) υψηλες θερμοκρασιες,

10) υψηλη καταναλωση (που ειναι μη-ανακοινωσημη τις περισσοτερες φορες), 

11) οδοντοπαστες για θερμοαπαγωγιμο υλικο,

12) μαπα ψυκτρες (κ υποχρεωτικη αντικατασταση με aftermarket),

13) υψηλοτερες τιμες μητρικων (μονο λογω "ονοματος", χωρις να δικαιολογουνται απο τα προσφερομενα)

14) 14++++++++++++++++++++++++++++++++

15) μονοπωλιακες εμπορικες τακτικες,

16) ψευδεις παρουσιασεις προιοντων,

17) δυσφημιστικες καμπανιες προωθησης,

18) κενα στα νουμερα παραγωγης/ ελλειψεις στα ραφια.

 

 

Κ απ την αλλη εχουμε----

1) ελαχιστα μικροτερο ipc (για "ολιγοπυρηνες" εφαρμογες)

2) ελαχιστη διαφορα στα fps (5-10 κ αναλογα το παιχνιδι, ισως κ ανυπαρκτη)

3) 50mhz λιγοτερο boost (που θα μπορουσαμε καλιστα να το βαλουμε κ στα αρνητικα της αλλης εταιρειας)

4) 10' περισσοτερος χρονος φορτωματος λειτουργικου (αναλογα την μητρικη, τον επεξεργαστη, το bios, τον ssd, κλπ κλπ κλπ κλπ....).

 

Το να βλεπεις μονο αυτο το thread κ μονο απο την πλευρα που θες εσυ, ειναι καπως μυωπικο, δεν νομιζεις??

Επεξ/σία από SilverMachine
  • Like 7
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, ulb είπε

Θέλω να δω τι θα έγραφαν ορισμένοι αν αντιμετώπιζαν τα ίδια προβλήματα στο σύστημα τους...

Με Ryzen 5 3600 & Aorus Elite κάνει περίπου μισό λεπτό να ανοίξει το PC. Με διαφορετική κάρτα γραφικών έκανε πάνω από 65 δευτερόλεπτα!
Με default ρυθμίσεις στο bios, πειραγμένες, οτιδήποτε.

Επίσης, πέρα από αυτό, υπάρχει θέμα με τα ρεύματα. Πχ αν τρέχουν προγράμματα όπως το iCue κλπ δεν αφήνουν τον επεξεργαστή να πέσει κάτω από 1.4V (άρα βράζει και χωρίς λόγο) και ακόμα και όταν δε τρέχουν δεν πέφτει κάτω από 1.08V, οπότε άλλο ένα θέμα εδώ.

Και τέλος, αντιμετώπισα πολλές φορές τρελά post time όταν έστησα το σύστημα για πρώτη φορά και δεν είχα ιδέα τι ευθύνεται. Να γυρίζουν απλά τα ανεμηστήρια, να μην βαράει το speaker, να μην ανάβει τίποτα από LEDs κλπ. Εε άντε βγάλε άκρη τι φταίει. Είχα φτάσει σε σημείο να τα αφαιρώ όλα και να τεστάρω ένα ένα τα πράγματα χωρίς την μπαταρία πάνω. Και για όσους θεωρήσουν ότι είμαι ο μόνος, ας κάνουν μια αναζήτηση στο Google.

Προσωπικά με Intel ποτέ μα ποτέ δεν αντιμετώπισα τέτοια προβλήματα την τελευταία δεκαετία. Και όχι, δεν είμαι AMD hater, διότι αν ήμουν δεν θα πήγαινα σε Ryzen, προφανώς.

 

9 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

βρε πες τα μου ενα ενα ,τοσο κοπο σου κανει?

είμαστε εντάξει τώρα η ακόμα δε βλέπεις..

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, dimtsef είπε

είμαστε εντάξει τώρα η ακόμα δε βλέπεις..

Δλδ τώρα εσύ πήρες ένα post κάποιου και το θεωρείς πρόβλημα των cpu? Να ψάξω να σου βρω προβλήματα παρόμοια με Intel? Εμείς οι υπόλοιποι ητ δεν έχουμε θέματα δλδ?

  • Like 1
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, SilverMachine είπε

9) υψηλες θερμοκρασιες,

11) οδοντοπαστες για θερμοαπαγωγιμο υλικο,

13) υψηλοτερες τιμες μητρικων (μονο λογω "ονοματος" 

15) μονοπωλιακες εμπορικες τακτικες

9) έχω 9700κ στα 5.1 με μια κοινή θνητή αεροψυκτρα σε gaming παίζει 55-65 βαθμούς 

11) πλέον είναι soldered αν μιλάς για το καπάκι το cpu

13) δες τιμές χ570 και σύγκρινε τες με ζ390 και τα ξαναλέμε 

15) όλες οι εταιρίες ονειρεύονται το μονοπώλιο 

Στα υπόλοιπα είτε συμφωνώ είτε δεν με ενδιαφέρουν 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλα εχουν να κανουν με το POST.Αν οι μνημες ειναι xmp ή καρφωτες ρυθμισεις στα timings,αν ειναι memory try it,αν ειναι ενεργοποιημενο legasy usb και αλλο ενα δεν θυμαμαι πως το λεει,virtualisation,αν εχεις εξτρα καρτες pci,σκληροι,αν εχεις dvd recorder κτλ πανω,τι usb εχεις συνδεδεμενα.Σχεδον καθε μια ρυθμιση εχει ενα αντικτυπο σε ταχυτητα.Αλλο επηρεαζει περισσοτερο αλλο λιγοτερο.Εγω εχω δει απο 40+ δευτερολεπτα ως 8 αναλογα τα παραπανω που ανεφερα.Λογικα εχει να κανει πρωτα με τις μητρικες (+bios)  μετα με τις μνημες και ολα μαζι σε σχεση με τον επεξεργαστη.

Και με διαφορετικες καρτες γραφικων ειδα μεγαλη διαφορα.

Τα bios προσπαθωντας να χωρεσουν τους καινουργιους επεξεργαστες και να αυξησουν το compatibility με μνημες και ολα τα αλλα μαλλον γιναν λιγο περισσοτερο μπαχαλο απο οτι θα επρεπε

Ειναι ενοχλητικο (ψυχολογικα περισσοτερο) να εχεις τελευταιας τεχνολογιας πραγματα και να εχεις αργο post αλλα εκτος απο ακραιες περιπτωσεις βιασυνης και ελλειψης αλλης επιλογης δεν νομιζω οτι ειναι σοβαρο θεμα

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Mhlogiatros είπε

Να εχεις σκασει για μητρικη πολυ παραπανω απο τον επεξεργαστη και να κολαει  στα RGB φωτακια αυτο και αν  ειναι προβλημα :P 

Δεν υπάρχουν μόνο τα RGB φωτάκια στις μητρικές. Προτού κάνεις τον έξυπνο πάνε ψάξου λίγο πρώτα.
Και το τι κάνει ο άλλος με τα χρήματα του καλό θα ήταν να μην σε απασχολεί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, SilverMachine είπε

γ) Τα χρονια των floppy που τραβαγαμε βασανιστηρια ολοι, ειχαμε Intel Inside.... Το ξεχασες?

Υπήρχε am486dx2-66 . Ήταν και ο τελευταίος καλός επεξεργαστής της amd.

Παλιότερα υπήρχαν  am386.

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, ulb είπε

Δεν υπάρχουν μόνο τα RGB φωτάκια στις μητρικές. Προτού κάνεις τον έξυπνο πάνε ψάξου λίγο πρώτα.
Και το τι κάνει ο άλλος με τα χρήματα του καλό θα ήταν να μην σε απασχολεί.

 Την X570 Aorus Elite (rev. 1.0) εχεις ; Νο offence με ενδιαφερει με ποια gpu και μνημες καθυστερει  . Ultra fast boot και φωτισμο δε χρησιμοποιω γενικα γιαυτο αστειευομαι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για οποιον παρακολουθει τα σχόλια μου ηθελα να πω και δυο λογια ακομα.

Ο 3700X επαιζε με την MSI Β450 Carbon AC που ειναι και η καλυτερη υλοποιηση σε B450 αλλα δοκιμαστηκε και με ASUS TUF B450 Pro Gaming με ιδια αποτελεσματα.

Επισης πολυ συχνα εμεναν κολλημενες στο Post με αναμενο το error led του επεξεργαστη και δεν εκκινουσαν.

Ολα με τα τελευταια BIOS.

Στα θετικα για να τα λεμε ολα, η MSI επαιξε με XMP με τη μια τις Patriot 3733 που ειχα και ΔΕΝ ηταν μεσα στο QLV.

Ο 9700Κ που πηρα τωρα με την Ζ390 Gigabyte Aorus Pro δεν πηγαινε σταθερα στο XMP με τιποτα, τις ρυθμισα χειροκινητα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Mhlogiatros είπε

 Την X570 Aorus Elite (rev. 1.0) εχεις ; Νο offence με ενδιαφερει με ποια gpu και μνημες καθυστερει  . Ultra fast boot και φωτισμο δε χρησιμοποιω γενικα γιαυτο αστειευομαι 

Σωστά. Είχα προσωρινά πάνω μια GTX 460 και με το που την άλλαξα από τα ~67secs έπεσε στα ~35 και τώρα παίζει περίπου στα ~25 με Ultra Fast Boot (δεν είμαι σίγουρος αν ευθύνεται αυτό βέβαια). Τώρα θα μου πεις είναι παλιά, κάποια ασυμβατότητα παίζει κλπ. Προφανώς, απλά όταν το κάνει με την GTX460 και δε το κάνει με μια GT440 που δοκίμασα δε ξέρω τι να πω :P

Ούτε εγώ χρησιμοποιούσα Ultra Fast Boot κλπ αλλά τώρα ψάχνομαι καθώς οι χρόνοι που είχα πριν ήταν τραγικοί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, johnmt2 είπε

9) έχω 9700κ στα 5.1 με μια κοινή θνητή αεροψυκτρα σε gaming παίζει 55-65 βαθμούς 

11) πλέον είναι soldered αν μιλάς για το καπάκι το cpu

13) δες τιμές χ570 και σύγκρινε τες με ζ390 και τα ξαναλέμε 

15) όλες οι εταιρίες ονειρεύονται το μονοπώλιο 

Στα υπόλοιπα είτε συμφωνώ είτε δεν με ενδιαφέρουν 

55°C-65°C σε gaming, οκ το δέχομαι. είδες όμως ότι είσαι στα gaming με τέτοιες θερμοκρασίες στο 30%-60% CPU usage;

Κάνε ένα stress test και πες μας θερμοκρασία στα 100% CPU usage.

Γιατί για την συγκεκριμένη CPU πολλοί διαμαρτήρονται για 90°C-95°C στα 100% CPU.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...