Προς το περιεχόμενο

Η AMD θα διαθέσει BIOS update για να διορθώσει την απόδοση boost των επεξεργαστών Ryzen


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, akoinonitos είπε

50% διαφορά δεν βλέπεις ούτε ανάμεσα σε 6700k και 9900k 😛

Διαβασα λιγο τα προηγούμενα σχόλια. Τυχαίνει δυστηχως να μην εχω AMD RyZen εχω εναν 2500Κ και εναν 7700Κ . Στον 7700Κ πανω σε asus strix z270itx και εναν παλιο evo 850 1tb ρε παιδια δεν κανει πανω απο 8-10 δευτερα να δω το desktop w10.  Τι ειναι αυτα που γραφουν για 20-30 δευτερα ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 169
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, johnmt2 είπε

επειδη και εγω ειχα και 7700κ και 3600χ με vega64 εχω να αναφερω πως με τον 7700κ ειχα κατα μεσο ορο 5% περισσοτερα fps

Μα σίγουρα θα είχες παραπάνω fps. Γενικά οι Intel πετάνε δεν λέει κανείς το αντίθετο. Σε θέμα marketing, τιμολογιακή πολιτική, έχουν χάσει την μπάλα! Με 3 λέξεις: η Apple των CPU!

Επίσης με stock ψύκτρες σε stress test ο 3600x σε σχέση με τον 9700k, ο 3600x είναι αρκετά θα έλεγα πιο χαμηλά στις θερμοκρασίες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

50% διαφορά δεν βλέπεις ούτε ανάμεσα σε 6700k και 9900k 😛

Εγώ είχα 90%+ και 6700κ ενός φίλου με 1070 80%+ μπορώ να στείλω και φοτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Alexandros_D είπε

Μα σίγουρα θα είχες παραπάνω fps. Γενικά οι Intel πετάνε δεν λέει κανείς το αντίθετο. Σε θέμα marketing, τιμολογιακή πολιτική, έχουν χάσει την μπάλα! Με 3 λέξεις: η Apple των CPU!

Επίσης με stock ψύκτρες σε stress test ο 3600x σε σχέση με τον 9700k, ο 3600x είναι αρκετά θα έλεγα πιο χαμηλά στις θερμοκρασίες.

στο θεμα τιμων της ιντελ συμφωνω, ο 9700κ δεν ερχεται με ψυκτρα,  γενικα δεν κρατησα συγκριτικο θερμοκρασιων αλλα ο 9700κ και ειδικα σε στοκ επειδη ειναι soldered ειναι πολυ κρυος επεξεργαστης, καμια σχεση με τον 7700κ που εψηνες αυγα πανω του 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, MikeGR7 είπε

Ναι Ισχυει αυτο, με την ιδια υδροψυξη παρατηρησα οτι 3700Χ και 9700Κ εχουν ιδιες θερμοκρασιες (80+) σε Synthetic Load.

Στον 7700Κ ειχα μια corsair υδροψυξη 2χ12 ψυγειο με 4 ανεμιστήρες δοκιμασα και μεσα και εξω. Ειχα σε stress test... Ενα online που έχουν απο 87-95 μετα απο 30 λεπτα και οταν το έκλεινα αργουσε να πεσει θεμοκρασια. Τελικα μου ειπαν να βαλω μια Noctua νομιζω U12 ? Κατι τέτοιο , πολυ ποιο αθόρυβη με το ιδιο στρες εβλεπα 84-87 και οταν το έκλεινα σε κλασματα επεφτε στους 45-50.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας μιλησουν τα στοιχεια, οπως βλεπεις εδω ο 3600 περναει 12% σε productivity τον 9600Κ αλλα ΧΑΝΕΙ 7% μεσο ορο στο Gaming.

Αρα οπως μονος σου ομολογησες ο 7700Κ ειναι ταχυτερος απο τον 9600Κ οποτε αστα κλαψτα για τον 3600...

https://www.techpowerup.com/review/amd-ryzen-5-3600/22.html

Για το οτι αυτου του βεληνεκους οι επεξεργαστες ειναι bottleneck σε 1080 σορρυ φιλε μου δεν ισχυει.

Αν ηταν 1080ti το συζητουσαμε...

Δε θελω να πικαρω των 3600, φοβερος επεξεργαστακος ειναι, αλλα οχι και να διαβασει κανενας 7700Κ owner και να νομιζει οτι θα παει σε 3600 και θα "αναβαθμισει"....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Alexandros_D είπε

Μα σίγουρα θα είχες παραπάνω fps. Γενικά οι Intel πετάνε δεν λέει κανείς το αντίθετο. Σε θέμα marketing, τιμολογιακή πολιτική, έχουν χάσει την μπάλα! Με 3 λέξεις: η Apple των CPU!

Επίσης με stock ψύκτρες σε stress test ο 3600x σε σχέση με τον 9700k, ο 3600x είναι αρκετά θα έλεγα πιο χαμηλά στις θερμοκρασίες.

Οποτε συγνωμη δεν θελω να το παιξω πονηρός ... Αν θες gaming δεν παίρνεις αυτον που ειναι καλος εκει ? Και αν θες κατι για δουλειά παιρνεις τους Επαγγελματικούς Xeon πχ ?

2 λεπτά πριν, MikeGR7 είπε

Ας μιλησουν τα στοιχεια, οπως βλεπεις εδω ο 3600 περναει 12% σε productivity τον 9600Κ αλλα ΧΑΝΕΙ 7% μεσο ορο στο Gaming.

Αρα οπως μονος σου ομολογησες ο 7700Κ ειναι ταχυτερος απο τον 9600Κ οποτε αστα κλαψτα για τον 3600...

https://www.techpowerup.com/review/amd-ryzen-5-3600/22.html

Για το οτι αυτου του βεληνεκους οι επεξεργαστες ειναι bottleneck σε 1080 σορρυ φιλε μου δεν ισχυει.

Αν ηταν 1080ti το συζητουσαμε...

Δε θελω να πικαρω των 3600, φοβερος επεξεργαστακος ειναι, αλλα οχι και να διαβασει κανενας 7700Κ owner και να νομιζει οτι θα παει σε 3600 και θα "αναβαθμισει"....

Λογο του οτι εχω 2500κ και 7700κ με μια Asus strix oced 1080ti παλια αυτο που ειδα σε όλα τα παιχνιδια ειναι μια μικρη διαφορα 5-10% στα παιχνιδια που ηταν απαιτητικά και ειχα 50-70 fps (παιζω σε 3440χ1440 ) και αρκετα μεγαλη διαφορα σε παλια παιχνιδια οπως GTAV εκει ειχα πχ 110fps με τον 7700κ και 60 με τον 2500κ , χωρις οβερκλοκ κτλ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Agony είπε

Οποτε συγνωμη δεν θελω να το παιξω πονηρός ... Αν θες gaming δεν παίρνεις αυτον που ειναι καλος εκει ? Και αν θες κατι για δουλειά παιρνεις τους Επαγγελματικούς Xeon πχ ?

οι ιντελ ειναι μπροστα στο single thread performance στο gaming και στο oc, στα υπολοιπα η amd

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, MikeGR7 είπε

Ας μιλησουν τα στοιχεια, οπως βλεπεις εδω ο 3600 περναει 12% σε productivity τον 9600Κ αλλα ΧΑΝΕΙ 7% μεσο ορο στο Gaming.

Αρα οπως μονος σου ομολογησες ο 7700Κ ειναι ταχυτερος απο τον 9600Κ οποτε αστα κλαψτα για τον 3600...

https://www.techpowerup.com/review/amd-ryzen-5-3600/22.html

Για το οτι αυτου του βεληνεκους οι επεξεργαστες ειναι bottleneck σε 1080 σορρυ φιλε μου δεν ισχυει.

Αν ηταν 1080ti το συζητουσαμε...

Δε θελω να πικαρω των 3600, φοβερος επεξεργαστακος ειναι, αλλα οχι και να διαβασει κανενας 7700Κ owner και να νομιζει οτι θα παει σε 3600 και θα "αναβαθμισει"....

Δεν θεωρείτε αναβάθμιση από τον 7700k στον 3600x με τίποτα! Οι διαφορές είναι μικρές.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, johnmt2 είπε

οι ιντελ ειναι μπροστα στο single thread performance στο gaming και στο oc, στα υπολοιπα η amd

Μια σειρά εχει η AMD για gaming και professional use ? Οι Ryzen δλδ είναι και για τα 2? Δεν τα εχει χορισμενα οπως gpu amd ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

11 λεπτά πριν, Agony είπε

Διαβασα λιγο τα προηγούμενα σχόλια. Τυχαίνει δυστηχως να μην εχω AMD RyZen εχω εναν 2500Κ και εναν 7700Κ . Στον 7700Κ πανω σε asus strix z270itx και εναν παλιο evo 850 1tb ρε παιδια δεν κανει πανω απο 8-10 δευτερα να δω το desktop w10.  Τι ειναι αυτα που γραφουν για 20-30 δευτερα ? 

Ειναι μια πικρη πραγματικοτητα της AM4 πλατφορμας που την μαθαινεις αφου δωσεις τα λεφτακια σου.

Μεσα στα windows μια χαρα μπομπες ειναι τα cpu απλα κανεις λιγο προσευχη να μπουν και οταν προκειτε να κανεις πολλες απανωτες επανεκκινησεις (π.χ για να βρεις ρολογια σε GPU ή μνημες ή λογω εγκαταστασης προγραμματων που απαιτουν restart) εχε μαζι σου Βαλεριάνες και κομπολόι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, MikeGR7 είπε

Για οποιον παρακολουθει τα σχόλια μου ηθελα να πω και δυο λογια ακομα.

Ο 3700X επαιζε με την MSI Β450 Carbon AC που ειναι και η καλυτερη υλοποιηση σε B450 αλλα δοκιμαστηκε και με ASUS TUF B450 Pro Gaming με ιδια αποτελεσματα.

Επισης πολυ συχνα εμεναν κολλημενες στο Post με αναμενο το error led του επεξεργαστη και δεν εκκινουσαν.

Ολα με τα τελευταια BIOS.

Στα θετικα για να τα λεμε ολα, η MSI επαιξε με XMP με τη μια τις Patriot 3733 που ειχα και ΔΕΝ ηταν μεσα στο QLV.

Ο 9700Κ που πηρα τωρα με την Ζ390 Gigabyte Aorus Pro δεν πηγαινε σταθερα στο XMP με τιποτα, τις ρυθμισα χειροκινητα. 

Για να τα λεμε ολα, non bdie μνημες απο τριτο τεταρτη εταιρεια της πλακας, σου επαιξαν xmp ετσι απλα σε amd και κλαιγεσαι κιολας, αν τις μαζευες λιγο με custom timings θα σου επαιζαν πολυ καλυτερα στα παιχνιδια, θα σου εκαναν και αμεσο training και δεν θα ετρωγες και τα errors/halt στο boot συχνα πυκνα.

Αντι αυτου ειπες πουλημα ολα με χασουρα, αγορα ακομα πιο ακριβου hardware και στο τελος κατεληξες να κανεις το αυτονοητο, custom timings στην μνημες, γιατι το 3733 ειτε σε intel ειτε σε amd ειναι O/C και δεν σου εγγυαται κανενας οτι θα παιξει plug n play.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ερώτηση? Αυτο με τα καπάκια στους Intel που ελεγαν οτι δεν παταγαν στο core το έφτιαξαν ? Οι Ryzen έχουν το.ιδιο θεμα ?

3 λεπτά πριν, MikeGR7 είπε

Ειναι μια πικρη πραγματικοτητα της AM4 πλατφορμας που την μαθαινεις αφου δωσεις τα λεφτακια σου.

Μεσα στα windows μια χαρα μπομπες ειναι τα cpu απλα κανεις λιγο προσευχη να μπουν και οταν προκειτε να κανεις πολλες απανωτες επανεκκινησεις (π.χ για να βρεις ρολογια σε GPU ή μνημες ή λογω εγκαταστασης προγραμματων που απαιτουν restart) εχε μαζι σου Βαλεριάνες και κομπολόι.

Αυτο ισχυει για ολες τις μητρικες ? Δλδ ειναι θεμα chipset cpu η μενου της μητρικής ?

Σορυ αν ειναι χαζες ερωτήσεις ... Εχω χασει επισοδεια και θελω να.ξερω.

Αν.δλδ επιλέξεις μια πολυ καλή μητρικη σε ryzen θα εζει το ιδιο θεμα ?

Αν μπει ssd pciexpress boot θα κανει πάλη το ιδιο ?

Επεξ/σία από Agony
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Razor333 είπε

Για να τα λεμε ολα, non bdie μνημες απο τριτο τεταρτη εταιρεια της πλακας, σου επαιξαν xmp ετσι απλα σε amd και κλαιγεσαι κιολας, αν τις μαζευες λιγο με custom timings θα σου επαιζαν πολυ καλυτερα στα παιχνιδια, θα σου εκαναν και αμεσο training και δεν θα ετρωγες και τα errors/halt στο boot συχνα πυκνα.

Αντι αυτου ειπες πουλημα ολα με χασουρα, αγορα ακομα πιο ακριβου hardware και στο τελος κατεληξες να κανεις το αυτονοητο, custom timings στην μνημες, γιατι το 3733 ειτε σε intel ειτε σε amd ειναι O/C και δεν σου εγγυαται κανενας οτι θα παιξει plug n play.

Κάνεις άφθονες εικασιες.

Οι μνημες είχαν Hynix CJR τσιπακια τα οποια μια χαρα ειναι διπλα διπλα με τα B-die σε συχνοτητες και συμβατοτητα.

Επισης φυσικα ειχα βαλει το DRAM Calculator και ειχα ριξει και περαιτερω τα timigs απο τα recomendations που εδινε.

Τα errors και Halt στο Boot γινοταν και με το xmp απενεργοποιημενο και τις μνημες 2133.

Η καθυστερηση στην εκκινηση δεν ειχε καμια διαφορα με αλλαγες στη μνημη.

Τελος εχει πλακα που νομιζεις οτι πουλησα τον 3700Χ γιατι "δεν μου επαιζε καλα στα παιχνιδια", εγω δεν ειπα ποτε κατι τετοιο.

Καλυτερα να διαβαζεις ολα τα σχολια πριν εκφερεις αποψη αγαπητε.

Τωρα τα ειπαμε ολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, MikeGR7 είπε

Κάνεις άφθονες εικασιες.

Οι μνημες είχαν Hynix CJR τσιπακια τα οποια μια χαρα ειναι διπλα διπλα με τα B-die σε συχνοτητες και συμβατοτητα.

Επισης φυσικα ειχα βαλει το DRAM Calculator και ειχα ριξει και περαιτερω τα timigs απο τα recomendations που εδινε.

Τα errors και Halt στο Boot γινοταν και με το xmp απενεργοποιημενο και τις μνημες 2133.

Η καθυστερηση στην εκκινηση δεν ειχε καμια διαφορα με αλλαγες στη μνημη.

Τελος εχει πλακα που νομιζεις οτι πουλησα τον 3700Χ γιατι "δεν μου επαιζε καλα στα παιχνιδια", εγω δεν ειπα ποτε κατι τετοιο.

Καλυτερα να διαβαζεις ολα τα σχολια πριν εκφερεις αποψη αγαπητε.

Τωρα τα ειπαμε ολα.

Τα διαβαζω και γελαω, με ολους τους ασχετους που γραφουν και εδω και στο reddit, το γελιο παραμενει αφθονο. Κακως καμια φορα που μπαινω στο κοπο να απαντησω σε κολλημενες τυροπιτες, με συγχωρεις και καλη συνεχεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...