Προς το περιεχόμενο

Επιστήμονες του MIT δημιούργησαν τυχαία το πιο μαύρο υλικό στον κόσμο


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 hours ago, tz_aristotelis said:

Εδώ να σας δω ποιος έχει και ποιος δεν έχει oled οθόνη για να δει (η να μην δει καλύτερα) το μαύρο του απόλυτου μαύρου.

Εγώ πάντως που έχω lcd δεν το βλεπω...

Έχω εγώ, το είδα και είναι εντυπωσιακό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, xristos97 είπε

Φαντάσου την BMW στο βιντεάκι καλοκαίρι στον ήλιο με 45 βαθμούς και να μπεις μέσα...

αν ειδες το πρωτο βιντεο ολο, δειχνει οτι εκαναν δοκιμη  σε λεπτη φετα (απο μεταλο ισως ηταν) και το εβαλαν πρωτα σε υγρο νιτρικο -196 βαθμους και μετα κατευθειαν στους +300 και δεν επαθε τιποτα. επισης ειναι πληρως υδροφοβικο αρα δεν θα εχει κανενα θεμα στον ηλιο ισα ισα ειναι φοβερο μονοτικο υλικο.

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή έχετε μπερδέψει λίγο το άρθρο παιδιά. Εδώ δεν μιλάει για την αντίθεση των μόνιτορ αν καταλάβατε. Εδώ μιλάει για κάποιο υλικό που δεν αντανακλά καθόλου το φως. Καθόλου θα είναι το απόλυτο μαύρο αλλά τέλος πάντων σε μεγαλύτερο βαθμό από οτιδήποτε άλλο με τα σημερινά δεδομένα. 

Το χρώμα ενός πάνελ oled όταν είναι σβηστό δεν είναι μαύρο όπως το καταλαβαίνει ο καθένας. Όπως και της πλάσμα. Απλως σε σκοτεινό περιβάλλον όταν σβήσει έχουμε τέλεια αντίθεση. 

 

Οι oled με κάποιες επιστρώσεις στην οθόνη το καταφέρνουν καλύτερα από τις πλάσμα σε φωτεινά περιβάλλοντα και γιατί σβήνουν εντελώς τα πίξελ ξεχωριστά. 

Το vantablack είναι μια άλλη ιστορία. Λόγο ιδιότητας να μην αντανακλά το φως δημιουργεί το μαύρο χρώμα. Δεν είναι απλά μαύρο. Η ιδιότητα μη αντανάκλασης του φωτός το κάνει μαύρο β

21 λεπτά πριν, mader είπε

Χαχα διάβασα πολλα χαζά σχόλια!

πλακα έχετε! Το υλικό αυτό πάντως είναι ψιλό-άχρηστο 

Τι λες. Σε φακούς καμερών και τηλεσκόπια ειδικά σε αυτά είναι τρελή ανακάλυψη. Σε πολύ ισχυρά οπτικά τηλεσκόπια η εσωτερική επίστρωση ήταν τρελό εμπόδιο. 

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, mader είπε

πλακα έχετε! Το υλικό αυτό πάντως είναι ψιλό-άχρηστο 

Μη λέτε ότι να ναι.
Θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί πχ σε φωτοβολταϊκά που χρειάζονται οσο το δυνατόν μεγαλύτερη απορρόφηση φωτός για να είναι πιο αποδοτικά. Ή σε ένα σωρό άλλες βιομηχανικές χρήσεις. 
 

Το ότι εμείς στην καθημερινότητα μας δεν βρίσκουμε κάποια χρήση για ένα υλικό δεν σημαίνει ότι είναι και άχρηστο. Έλεος να βλέπουμε λίγο περα από τη μύτη μας. 

  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/9/2019 στις 5:15 ΜΜ, tz_aristotelis είπε

Εδώ να σας δω ποιος έχει και ποιος δεν έχει oled οθόνη για να δει (η να μην δει καλύτερα) το μαύρο του απόλυτου μαύρου.

Εγώ πάντως που έχω lcd δεν το βλεπω...

εγω που εχω lcd με καλωδιο vga αγορασμενη το 2009 τι να πω xD

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, gate1908 είπε

αν ειδες το πρωτο βιντεο ολο, δειχνει οτι εκαναν δοκιμη  σε λεπτη φετα (απο μεταλο ισως ηταν) και το εβαλαν πρωτα σε υγρο νιτρικο -196 βαθμους και μετα κατευθειαν στους +300 και δεν επαθε τιποτα. επισης ειναι πληρως υδροφοβικο αρα δεν θα εχει κανενα θεμα στον ηλιο ισα ισα ειναι φοβερο μονοτικο υλικο.

 «Το νέο υλικό απορροφάει το 99,995% του φωτός.»

Δεν είπε ο φίλος οτι παθαίνει τίποτα,αλλα ότι με τόση απορροφητικότητα στο φώς,θα ανεβάζει κ θερμοκρασία!

Στις 14/9/2019 στις 9:07 ΜΜ, LeonV12 είπε

Για να καταλάβουμε και μεις οι άσχετοι, δηλαδή όσο φως και να του ρίξεις πάνω θα φαίνεται πάντα απόλυτα μαύρο? 

Δεν είμαι σχετικός αλλά το άρθρο λέει οτι απορροφά το 99,995% του φωτός,άρα για να σου «επιστραφεί» μια εικόνα(όπως το προσωπείο στο παράδειγμα του βίντεο),φαντάζομαι θέλει πάρα πολυ φως!

Επεξ/σία από mimits
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/9/2019 στις 5:52 ΜΜ, panoskatos είπε

Το μάυρο είναι ενα , δεν υπάρχουν αποχρώσεις του μαύρου.

Τώρα αυτα που διαβάζουμε είναι αβάσιμα , εκτος αν πρόκειται για άμεση διαφήμιση της BMW !

Μπράβο ρε φιλε! Το βρήκες! Τι να μας πούνε και τα MIT γατάκια... 

Μετά τους προπονητές, τώρα έχουμε και τους επιστήμονες του καναπέ... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/9/2019 στις 5:52 ΜΜ, panoskatos είπε

Το μάυρο είναι ενα , δεν υπάρχουν αποχρώσεις του μαύρου.

Τώρα αυτα που διαβάζουμε είναι αβάσιμα , εκτος αν πρόκειται για άμεση διαφήμιση της BMW !

Άλλο το χρώμα, άλλο το υλικό, καθώς το 2ο χαρακτηρίζεται και από μια x στιλπνότητα κάθε φορά με αποτέλεσμα να φαίνεται διαφορετική η ίδια απόχρωση σε διαφορετικά υλικά.

Στις 14/9/2019 στις 9:07 ΜΜ, LeonV12 είπε

Για να καταλάβουμε και μεις οι άσχετοι, δηλαδή όσο φως και να του ρίξεις πάνω θα φαίνεται πάντα απόλυτα μαύρο? 

μάλλον ή τουλάχιστον λιγότερο συγκριτικά με ένα μαύρο gloss ή satine

 

14 ώρες πριν, mader είπε

Χαχα διάβασα πολλα χαζά σχόλια!

πλακα έχετε! Το υλικό αυτό πάντως είναι ψιλό-άχρηστο 

όπως και οι μαύρες πλάκες των ακτινογραφιών :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...