Προς το περιεχόμενο

Ευρωπαϊκή Ένωση: Αλλαγές στις πληρωμές με κάρτες για ασφαλέστερες ηλεκτρονικές και μη συναλλαγές


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, agamoi-thytai είπε

Μάλλον δεν κατάλαβες. Τα συστήματά δεν θέλουν τίποτα γιατί όλα γίνονται μέσω τον τραπεζών (redirect). Απλα βρήκαν την ευκαιρία κάτι λαμόγια να εκμεταλλευτούν το γεγονός. Εύκολα έβγαλες συμπέρασμα....

Αν εννοείς κάτι διαφορετικό από ηλεκτρονικό σύστημα πληρωμών, εξήγησέ μας τι εννοείς γιατί με αυτό που γράφεις στο πρώτο σου post, αυτό καταλαβαίνω.
Αν μιλάς για ηλεκτρονικές πληρωμές και διασύνδεση με την τράπεζα, λες μπαρούφες και όποιος σου είπε για "redirect", μπορείς να τον θεωρήσεις άσχετο και ενδεχομένως επικίνδυνο αν σου πουλάει τεχνικές συμβουλές.

Για να μαθαίνεις, άλλαξαν κάποια specifications στο σύστημα πληρωμών. Αν είσαι ιδιοκτήτης eshop και έχεις ηλεκτρονικό σύστημα πληρωμών σίγουρα θα σου ήρθε κάποιο ενημερωτικό email από την τράπεζα με την οποία συνεργάζεσαι μέσα στον Αύγουστο (αν όχι νωρίτερα). Αυτό συνεπάγεται πιθανές αλλαγές στην υλοποίηση της διασύνδεσης με την τράπεζα, ή με απλά λόγια μάλλον θα χρειαστεί να αλλάξει κάποια πράγματα στον κώδικα ο προγραμματιστής που σου έστησε το σύστημα.

Αν έχεις την απαίτηση το παραπάνω να γίνει τσάμπα ή με κάποιο μαγικό τρόπο να διορθωθεί μόνο του, μάλλον θα έχουν ήδη πέσει οι πωλήσεις σου κατακόρυφα, ειδικά αν οι πελάτες σου προτιμάνε τις ηλεκτρονικές πληρωμές, αφού θα τις κόβει η τράπεζα. ;)

Επεξ/σία από vadou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 64
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σε αυτούς που δυσανασχετουν  δεν έχει συμβεί να χρησιμοποιήσουν το νούμερο της κάρτας τους για να κάνουν από το εξωτερικό αγορές αξίας 400ε και να τρέχουν μετά για αμφισβήτηση συναλλαγών και να περιμένουν κάνα δίμηνο να πάρουν πίσω τα λεφτά τους. 

Μετα όμως θα φωνάζουν και θα απαιτούν αποζημίωση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/9/2019 στις 2:07 ΠΜ, gorilas13 είπε

Απλά θέλουν να μας τα ζαλίσουν για λόγους ασφαλείας, ώστε να έρθουν μετά και να πουν για να γίνει πιο εύκολα δώσε δαχτυλικά, δώσε ίριδα, δώσε DNA, βάλε το τσιπάκι (illuminati triggered).

από όταν άλλαξαν πόρτες οι τράπεζες και έχουν αυτές που πατάς το κουμπάκι, έχουν και τα δακτυλικά αποτυπώματα ολονών !
τα κουμπάκια αυτά είναι σαρωτές δακτυλικών αποτυπωμάτων και το χειρότερο είναι ότι δεν το ξέρει ο κόσμος, δεν είναι όπως με την κάμερα που σε υποχρεώνουν να έχεις τοιχοκολλημένο χαρτί ότι ο χώρος παρακολουθείτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, 1nsom-n1k είπε

από όταν άλλαξαν πόρτες οι τράπεζες και έχουν αυτές που πατάς το κουμπάκι, έχουν και τα δακτυλικά αποτυπώματα ολονών !
τα κουμπάκια αυτά είναι σαρωτές δακτυλικών αποτυπωμάτων και το χειρότερο είναι ότι δεν το ξέρει ο κόσμος, δεν είναι όπως με την κάμερα που σε υποχρεώνουν να έχεις τοιχοκολλημένο χαρτί ότι ο χώρος παρακολουθείτε.

Τι λες;🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Τι λες;🤣

το κουμπί που πατάς να ανοίξει η πόρτα είναι σαρωτής δακτυλικών αποτυπωμάτων, πριν καμιά 10αριά ή και παραπάνω χρόνια δεν είχαν κουμπιά οι πόρτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, 1nsom-n1k είπε

το κουμπί που πατάς να ανοίξει η πόρτα είναι σαρωτής δακτυλικών αποτυπωμάτων, πριν καμιά 10αριά ή και παραπάνω χρόνια δεν είχαν κουμπιά οι πόρτες.

χαχαχαχα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, 1nsom-n1k said:

δεν είναι όπως με την κάμερα που σε υποχρεώνουν να έχεις τοιχοκολλημένο χαρτί ότι ο χώρος παρακολουθείτε.

Εμείς δεν παρακολουθούμε τίποτα! :P
Επίσης σου λέει να μη φοράς γυαλιά για να σκανάρουν την ίριδα! 😎 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

"Η Τράπεζα της Ελλάδος, αναγνωρίζοντας την πολυπλοκότητα των απαιτούμενων αλλαγών στην κατηγορία των συναλλαγών με κάρτες σε περιβάλλον e-commerce και λαμβάνοντας υπόψη τη φύση και τον αριθμό των εμπλεκόμενων μερών (σχήματα καρτών, πάροχοι υπηρεσιών πληρωμών, πάροχοι υπηρεσιών πληροφορικής, έμποροι, χρήστες υπηρεσιών πληρωμών), θα παράσχει σε όλους τους εμπλεκόμενους φορείς μία σύντομη, σταδιακή και ελεγχόμενη περίοδο προσαρμογής στις συγκεκριμένες απαιτήσεις πέραν της προθεσμίας της 14.9.2019. Η περίοδος προσαρμογής αφορά αποκλειστικά και μόνο την κατηγορία των συναλλαγών με κάρτες σε περιβάλλον e-commerce."

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα σήμερα αγορά με Revolut και το έξτρα βήμα ταυτοποίησης δεν με καθυστέρησε πάνω από 5 δευτερόλεπτα. Απλά άνοιξα την εφαρμογή και πάτησα confirm για τη συναλλαγή. 

Μιλάμε για ελάχιστη καθυστέρηση, η οποία αυξάνει αρκετά την ασφάλεια των ηλεκτρονικών αγορών. Αν οι ελληνικές τράπεζες το εφαρμόσουν το ίδιο αποτελεσματικά, είμαι 100% υπερ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/9/2019 στις 2:15 ΠΜ, CheOnWeb είπε

Κάνει online αγορές ο παππούς; Αν ναι, δεν νομίζω να τον δυσκολέψει το SMS. Αν όχι, τότε αρκεί το PIN. 

 

Δεν νομίζω να κατάλαβες το πρόβλημα. Ο πεθερός μου πήγε να ανανεώσει τη χρεωστική του κάρτα και αρνούνται να την ανανεώσουν εάν δεν παρουσιάσει κινητό τηλέφωνο στο όνομα του.

Θα μας σπάσουν τα @@ !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, sv398 said:

Δεν νομίζω να κατάλαβες το πρόβλημα. Ο πεθερός μου πήγε να ανανεώσει τη χρεωστική του κάρτα και αρνούνται να την ανανεώσουν εάν δεν παρουσιάσει κινητό τηλέφωνο στο όνομα του.

Θα μας σπάσουν τα @@ !

Πώς να το καταλάβω, αφού δεν το έγραψες;
Αν δεν έχει κινητό είναι όντως πρόβλημα. Πες τους ότι τη θέλει μόνο για επί τόπου αγορές σε POS με PIN, αλλιώς θα περνάει 3 φορές την ημέρα για αναλήψεις και ενημέρωση! 😁 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, sv398 είπε

Δεν νομίζω να κατάλαβες το πρόβλημα. Ο πεθερός μου πήγε να ανανεώσει τη χρεωστική του κάρτα και αρνούνται να την ανανεώσουν εάν δεν παρουσιάσει κινητό τηλέφωνο στο όνομα του.

Θα μας σπάσουν τα @@ !

Τώρα το είδες εσύ αυτό? Πριν 2 χρόνια αρνήθηκαν να ανοίξουν νέο λογαριασμό μισθοδοσίας στην Τράπεζα Πειραιώς στην σύζυγο γιατί δεν είχε κινητό τηλέφωνο στο όνομα της…

Βρε δεν έχω… με το ζόρι …?

Επεξ/σία από bromiaris
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι υποχρεωτικό το κινητό, αλλά στην Eurobank τώρα τον Ιούνιο που ζητούσαν ταυτοποίηση στοιχείων τους έφτανε ένα τηλέφωνο μόνο να επικαιροποιηθει από τα 3 (κινητό, σταθερό, τηλέφωνο εργασίας).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με σχεδόν 10 έτη σε IT τραπεζών έχω μία απορία, δεν έφτανε ο κωδικός verified by visa / mastercard secure code?, επίσης θα μπορούσε να φτιαχτεί σύστημα που να μην επιτρέπει συναλλαγές χωρίς ειδική άδεια με βάση τον κωδικό χώρας συναλλαγής,  επίσης πώς θα υλοποιήσουν οι τράπεζες όλο αυτό το έργο?, εδώ τουλάχιστον μέχρι το 18 που είχα ακόμα επαφές ξέρω ότι ακόμα δούλευαν windows xp!!!, και όταν ρώτησα σαν πελάτης τι κάνουν σχετικά με την παύση υποστήριξης-ενημερώσεων ασφαλείας από την microsoft μου τα αναμάσαγαν.

Δεν τους μπορώ ποια, θα πηγαίνω να παίρνω το μηνιάτικο σαν τους παππούδες με το βιβλιάριο και θα κάνω όλες τις συναλλαγές μου cash.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, cpc464 είπε

Δεν τους μπορώ ποια, θα πηγαίνω να παίρνω το μηνιάτικο σαν τους παππούδες με το βιβλιάριο και θα κάνω όλες τις συναλλαγές μου cash.

Καλη τυχη με αυτο, πες μας πως πηγε τελικα! 😁

Σε χτεσινες συναλλαγες μου σε διαφορα καταστηματα με Αpple Pay->Revolut->NFC δεν μου ζητησε καποια εξτρα επιβεβαιωση για να ολοκληρωσω τις πληρωμες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...