Προς το περιεχόμενο

Αναζήτηση στο google, απορία


Conan2046

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω μια απορία για το πως να ψάχνω αυτό που θέλω στο google περιορίζοντας τα άσχετα αποτελέσματα.

Θέλω π.χ να μάθω πως λειτουργούν τα ενεργειακά κουφώματα ή τι διαφορά έχουν οι σκελετοί ποδηλάτων κλπ έλα όμως που το google υποθέτει φροντίζει να εμφανίζει πρώτα τις σελίδες αυτών που τα πουλάνε, το ίδιο μπορεί να συμβαίνει για χίλια δυο πράγματα άλλα λιγότερο άλλα περισσότερο. Νομίζω ότι συνέβαινε και παλαιότερα αλλά πλέον σε μένα τουλάχιστον είναι εμφανέστερο. Υπάρχει κάποιος τρόπος όπως μπορείς να εξαιρέσεις συγκεκριμένες ιστοσελίδες να εξαιρείς από τα αποτελέσματα της αναζήτησης ότι αφορά πωλήσεις αυτού που αναζητάς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανε την αναζητηση σου πιο συγκεκριμενη προσθετοντας λεξεις

Αντι για 'ενεργειακα κουφωματα' βαλε 'ενεργειακα κουφωματα πως λειτουργουν'

η 

'σκελετοι ποδηλατων τυποι'

κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, haga είπε

Μπορείς να αλλάξεις μηχανή αναζήτησης στον σελιδοδείκτη σου.

Σωστό κι αυτό, αλλά δυστυχώς καμία μηχανή αναζήτησης δεν έχει την πληρότητα που έχει η google.

Να παραμείνω στα ενεργειακά κουφώματα για χάρην παραδείγματος. Έστω ότι δημιουργώ ένα μπλογκ και κάνω ένα άρθρο για την σημασία τα τζάμια να φτιάχνονται από άμμο ποταμίσια και όχι θαλάσσης (τώρα το σκέφτηκα μην το ψάχνετε), το οποίο είναι και μοναδικό στο είδος του. Έστω ότι το μπλογκ μου γενικά εμφανίζεται στα αποτελέσματα αναζήτησης και όποιος ενδιαφέρεται για το συγκεκριμένο θέμα μπορεί να το βρει με μια σχετική αναζήτηση. 

Έστω ότι εγώ παρατάω το μπλογκ, το οποίο σιγά σιγά εξαφανίζεται από τα αποτελέσματα, ακόμα και αν το άρθρο παραμένει μοναδικό στο είδος του το google δεν θα το εμφανίσει.

Επεξ/σία από Conan2046
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θέλεις να σου περιορίζει τα αποτελέσματα και να είναι σχετικά στις λέξεις που βάζεις βάλε  " στην αρχή και στο τέλος. Δηλ. "σκελετοί ποδηλάτων" 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...