Προς το περιεχόμενο

Internet σε νέο σπίτι


ekans

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά.. Γνωστός μου νοίκιασε νέο σπίτι και δεν του δίνουν γραμμή γιατί δεν υπάρχει διαθέσιμη.. Η ερώτησή μου είναι η εξής: ο πατέρας του μένει στα 300 μέτρα και έχει 50άρα vdsl, μπορεί να βάλει μια κεραία στο μπαλκόνι του να πιάνει internet απτό σπίτι του πατέρα του και να κάνει αναμετάδοση στο νέο του σπίτι? Και τι κεραία χρειάζεται για κάτι τέτοιο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 39
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, chios είπε

Στα 300 μέτρα με 2 tp-link cpe210 η μία να δίνει η άλλη να παίρνει θα έχει στο σπίτι του και τα 50mbps.

το νέο σπίτι είναι υψομετρικά ενα κλίκ πιο ψηλά. επίσης στο σπίτι που υπάρχει το ίντερνετ δεν έχει καθαρή οπτική επαφή, είναι μεζονέτες και είναι η τρίτη στην σειρά πίσω οπότε αρκετοί τοίχοι σπιτιών..
Η σκέψη μου είναι αν γίνεται με μία κεραία στο μπαλκόνι να παίρνω το σήμα απτό άλλο σπίτι και με ένα router να το μοιράζω στο νέο..

Επεξ/σία από ekans
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μελετησε το χωρο πρωτα.....η οπτικη επαφη ειναι το πρωτο πραγμα που θα δεις

εσυ θα δεις τι και που θα σηκωσεις-βαλεις τις κεραιες ωστε να βλεπει η μια την αλλη

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 hours ago, ekans said:

Καλησπέρα παιδιά.. Γνωστός μου νοίκιασε νέο σπίτι και δεν του δίνουν γραμμή γιατί δεν υπάρχει διαθέσιμη.. Η ερώτησή μου είναι η εξής: ο πατέρας του μένει στα 300 μέτρα και έχει 50άρα vdsl, μπορεί να βάλει μια κεραία στο μπαλκόνι του να πιάνει internet απτό σπίτι του πατέρα του και να κάνει αναμετάδοση στο νέο του σπίτι? Και τι κεραία χρειάζεται για κάτι τέτοιο?

οπτικη επαφη και Ubiquiti θα εβαζα.χωρις οπτικη επαφη το ξεχνας απλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
On 19/09/2019 at 11:42, Realakias said:

Το ξεχνάς ή αν συμφέρει σηκώνει ένα σωλήνα κάποια μέτρα για την κεραία.

μεχρι 4 μετρα αν θυμαμαι σωστα χωρις αδεια.

On 18/09/2019 at 17:18, ekans said:

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις! οπότε μάλλον το ξεχνάμε!

γινεται και με ενδιαμεσο σημειο αλλα μπλεκει αρκετα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πιθανοτατα θα βαλω fiber to home γραμμη στο σπιτι που θα μετακομισω.

θα χρειαστει ο ηλεκτρολογος να κανει διορθωτικες ενεργειες στη γραμμη τηλεφωνου η με τη παραπανω υπηρεσια ειμαστε καλυμενοι ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 hours ago, kostakiss said:

πιθανοτατα θα βαλω fiber to home γραμμη στο σπιτι που θα μετακομισω.

θα χρειαστει ο ηλεκτρολογος να κανει διορθωτικες ενεργειες στη γραμμη τηλεφωνου η με τη παραπανω υπηρεσια ειμαστε καλυμενοι ?

ποια ειναι η παραπανω υπηρεσια? το συνεργειο θα σου φερει την ινα μεχρι μεσα.το μονο που μπορει να χρειαστει να κανεις εσυ μετα αν θες βεβαια ειναι να κανεις επιστροφη την τηλεφωνια σε ολα τα πριζακια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 hours ago, poulinos said:

ποια ειναι η παραπανω υπηρεσια? το συνεργειο θα σου φερει την ινα μεχρι μεσα.το μονο που μπορει να χρειαστει να κανεις εσυ μετα αν θες βεβαια ειναι να κανεις επιστροφη την τηλεφωνια σε ολα τα πριζακια.

Άρα εγώ που θέλω απλά έθερνετ σε κάθε δωμάτιο , το καταφέρνω με ένα switch και είναι οκ , σωστά ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 26/10/2019 at 01:25, kostakiss said:

Άρα εγώ που θέλω απλά έθερνετ σε κάθε δωμάτιο , το καταφέρνω με ένα switch και είναι οκ , σωστά ;

η οπτικη ινα αν μιλαμε για ftth θα φτασει μεχρι μεσα στο σπιτι.θα κουμπωσει σε ενα ont και το Ont με ethernet Σε ενα adsl/vdsl modem router απλα στην wan υποδοχη.απο εκει δινεις ethernet σε ολα τα δωματια αμα θες.το ιδιο και vdsl .η γραμμη (χαλκος ) μεχρι το adsl modem router και απο εκει ethernet Οπου θες αρκει να εχεις υποδομη.αν ειναι να φτιαξεις νεα καλωδιωση καλο θα ειναι να περασεις 2 utp σε καθε δωματιο και προσωπικα θα περναγα Cat6.ενα για τηλεφωνο και ενα για Internet.αν δεν θες τηλεφωνο εχεις spare ενα για internet.αν με παιρνε και οικονομικα και ηταν δικο μου το σπιτι θα ριχνα 3 σε καθε δωματιο αφου οι απαιτησεις ανεβαινουν σιγα σιγα.το καλο ειναι οτι και ενα να εχεις περασει μπορεις να περασεις τηλεφωνο και ethernet (100mbit Ομως) σε ενα καλωδιο ή να περασεις 2 x 100mbit πανω απο ενα καλωδιο.

το modem router εχει 4 ethernet.αν θες παραπανω ή θες gigabit speed αν δεν δινει το Modem router πας σε switch.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 hours ago, poulinos said:

η οπτικη ινα αν μιλαμε για ftth θα φτασει μεχρι μεσα στο σπιτι.θα κουμπωσει σε ενα ont και το Ont με ethernet Σε ενα adsl/vdsl modem router απλα στην wan υποδοχη.απο εκει δινεις ethernet σε ολα τα δωματια αμα θες.το ιδιο και vdsl .η γραμμη (χαλκος ) μεχρι το adsl modem router και απο εκει ethernet Οπου θες αρκει να εχεις υποδομη.αν ειναι να φτιαξεις νεα καλωδιωση καλο θα ειναι να περασεις 2 utp σε καθε δωματιο και προσωπικα θα περναγα Cat6.ενα για τηλεφωνο και ενα για Internet.αν δεν θες τηλεφωνο εχεις spare ενα για internet.αν με παιρνε και οικονομικα και ηταν δικο μου το σπιτι θα ριχνα 3 σε καθε δωματιο αφου οι απαιτησεις ανεβαινουν σιγα σιγα.το καλο ειναι οτι και ενα να εχεις περασει μπορεις να περασεις τηλεφωνο και ethernet (100mbit Ομως) σε ενα καλωδιο ή να περασεις 2 x 100mbit πανω απο ενα καλωδιο.

το modem router εχει 4 ethernet.αν θες παραπανω ή θες gigabit speed αν δεν δινει το Modem router πας σε switch.

τηλεφωνο αν βαλω ,θα ηθελα απλα να υπαρχει σε ενα σημειο,εννοω δεν με ενδιαφερει να εχω παντου.

 

παντου με ενδιαφερει να εχω ιντερνετ χωρις απωλειες.

το spare τι σημαινει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 hours ago, kostakiss said:

τηλεφωνο αν βαλω ,θα ηθελα απλα να υπαρχει σε ενα σημειο,εννοω δεν με ενδιαφερει να εχω παντου.

παντου με ενδιαφερει να εχω ιντερνετ χωρις απωλειες.

το spare τι σημαινει?

και ασυρματο να χρησιμοποιεις ή και ενα τηλεφωνο να χρησιμοποιησεις το λιγοτερο που θα περναγα θα ηταν δυο καλωδια utp σε καθε δωματιο.το κοστος δεν ειναι τοσο μεγαλο και εφοσον το κανεις και χαλας τους τοιχους κτλ περνας απο την αρχη 2. αν χρειαζεσαι και wifi εκει μπορεις να δωσεις με access point.αν θες παιρνεις με ethernet κιολας.

spare ειναι το αναπληρωματικο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...