Προς το περιεχόμενο

P2P δανεισμός (Mintos)


Γιαούρτι

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ίσως έπρεπε να ανοίξω το θέμα σε άλλη κατηγορία, αν είναι λάθος ας μετακινηθεί.

Ανοίγω αυτό το θέμα για να συζητήσουμε (ελπίζω) για τον p2p δανεισμό.

Το έμαθα σχετικά πρόσφατα και στο Insomnia υπάρχουν κάποιες σκόρπιες αναφορές αλλά δε πρόσεξα να έχει ανοίξει κανείς θέμα για συζήτηση.

Διάβασα κάποια πράγματα σε ελληνικά και ξένα sites και γενικά μου φαίνεται καλή φάση.

Λέω να ανοίξω ένα account στη mintos και να δοκιμάσω την τύχη μου με κάποιο μικρό ποσό.

Ποια η γνώμη σας; Δε μου φαίνεται σαν κάποιο είδος πυραμίδας.

Αν κάποιος ασχολείται ας μας πει μερικά πράγματα/συμβουλές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • Απαντ. 57
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 17/9/2019 στις 11:31 ΜΜ, Γιαούρτι είπε

Ίσως έπρεπε να ανοίξω το θέμα σε άλλη κατηγορία, αν είναι λάθος ας μετακινηθεί.

Ανοίγω αυτό το θέμα για να συζητήσουμε (ελπίζω) για τον p2p δανεισμό.

Το έμαθα σχετικά πρόσφατα και στο Insomnia υπάρχουν κάποιες σκόρπιες αναφορές αλλά δε πρόσεξα να έχει ανοίξει κανείς θέμα για συζήτηση.

Διάβασα κάποια πράγματα σε ελληνικά και ξένα sites και γενικά μου φαίνεται καλή φάση.

Λέω να ανοίξω ένα account στη mintos και να δοκιμάσω την τύχη μου με κάποιο μικρό ποσό.

Ποια η γνώμη σας; Δε μου φαίνεται σαν κάποιο είδος πυραμίδας.

Αν κάποιος ασχολείται ας μας πει μερικά πράγματα/συμβουλές.

Έχεις κάνει τίποτα; Κι εγώ σε φάση αναζήτησης είμαι. Έτυχε σήμερα και διάβασα για μια εγγυήτρια εταιρεία στην mintos που βάρεσε κανόνι κι όλα τα δάνεια έμειναν στον αέρα (όσα δεν αποπληρώθηκαν)... Βρήκα αυτό https://p2plending.gr/ όσον αφορά την ελληνική αγορά αλλά δεν έχω ψάξει ακόμα πληροφορίες/λεπτομέρειες... Θεωρητικά δανείζεις κάποιον όπου το δάνειο είναι εγγυημένο για να έχεις λιγότερες πιθανότητες να χάσεις τα λεφτά σου. Με χαλούν μονάχα οι τόκοι, μου φαίνονται χαμηλοί.

Πυραμίδα δεν είναι σίγουρα, περισσότερο μου κάνει σαν αετονύχηδες που σου ζητούν σάλιο για να στήσουν μαγαζί και μόλις μαζέψουν το κομπόδεμα που αποζητούν, μετά ψάξε βρες τον. Προσωπικά, δε γνωρίζω κανέναν που να έχει δανείσει... Νομίζω όμως ότι μια δοκιμή θα με πείσει. Το βέβαιο είναι ότι για να μειώσεις τον κίνδυνο χασούρας, πρέπει να διασπείρεις το κεφάλαιό σου. Νομίζω πάντως ότι καλύτερες αποδόσεις έχει το στοίχημα και πιο άμεσες πληρωμές!!! ;) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Lasombra είπε

Έχεις κάνει τίποτα; Κι εγώ σε φάση αναζήτησης είμαι. Έτυχε σήμερα και διάβασα για μια εγγυήτρια εταιρεία στην mintos που βάρεσε κανόνι κι όλα τα δάνεια έμειναν στον αέρα (όσα δεν αποπληρώθηκαν)... Βρήκα αυτό https://p2plending.gr/ όσον αφορά την ελληνική αγορά αλλά δεν έχω ψάξει ακόμα πληροφορίες/λεπτομέρειες... Θεωρητικά δανείζεις κάποιον όπου το δάνειο είναι εγγυημένο για να έχεις λιγότερες πιθανότητες να χάσεις τα λεφτά σου. Με χαλούν μονάχα οι τόκοι, μου φαίνονται χαμηλοί.

Πυραμίδα δεν είναι σίγουρα, περισσότερο μου κάνει σαν αετονύχηδες που σου ζητούν σάλιο για να στήσουν μαγαζί και μόλις μαζέψουν το κομπόδεμα που αποζητούν, μετά ψάξε βρες τον. Προσωπικά, δε γνωρίζω κανέναν που να έχει δανείσει... Νομίζω όμως ότι μια δοκιμή θα με πείσει. Το βέβαιο είναι ότι για να μειώσεις τον κίνδυνο χασούρας, πρέπει να διασπείρεις το κεφάλαιό σου. Νομίζω πάντως ότι καλύτερες αποδόσεις έχει το στοίχημα και πιο άμεσες πληρωμές!!! ;) 

εντελώς συμπτωματικά άνοιξα χθες λογαριασμό στη mintos. Μένει να κάνω το verification που θέλει για να μπορέσω να καταθέσω το κεφάλαιο και να δοκιμάσω. Λογικά μέσα στο σκ, άντε Δευτέρα Τρίτη θα είμαι έτοιμος.

Το site που αναφέρεις το ξέρω. Γενικά έχω διαβάσει κάποια πράγματα, έχω ρωτήσει κάποια άλλα, αλλά δεν έχω ασχοληθεί και πολύ όμως. Και παλαιότερα είχα διαβάσει ότι είχε πέσει κανόνι.

Βασικά βλέπω με πολύ μεγάλη καχυποψία την όλη φάση, αλλά θα πάρω ένα μικρό ρίσκο. Θα βάλω ένα ποσό και θα πάω με τη λογική ότι είναι ήδη χαμένο. Το βλέπω σαν φάση ρουλέτα. Παλιά έπαιζα αλλά το έκοψα. ε τώρα θα δοκιμάσω εδώ

Τι εννοείς δε γνωρίζεις κανέναν που να έχει δανείσεις; Εννοείς κάποιον από τον κύκλο σου που να έχει ασχοληθεί με τη Mintos η κάποια παρόμοια;

Δε βλέπω να γράφει και κανένας στο θέμα άρα μάλλον δεν έχει απήχηση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, Γιαούρτι είπε

εντελώς συμπτωματικά άνοιξα χθες λογαριασμό στη mintos. Μένει να κάνω το verification που θέλει για να μπορέσω να καταθέσω το κεφάλαιο και να δοκιμάσω. Λογικά μέσα στο σκ, άντε Δευτέρα Τρίτη θα είμαι έτοιμος.

Το site που αναφέρεις το ξέρω. Γενικά έχω διαβάσει κάποια πράγματα, έχω ρωτήσει κάποια άλλα, αλλά δεν έχω ασχοληθεί και πολύ όμως. Και παλαιότερα είχα διαβάσει ότι είχε πέσει κανόνι.

Βασικά βλέπω με πολύ μεγάλη καχυποψία την όλη φάση, αλλά θα πάρω ένα μικρό ρίσκο. Θα βάλω ένα ποσό και θα πάω με τη λογική ότι είναι ήδη χαμένο. Το βλέπω σαν φάση ρουλέτα. Παλιά έπαιζα αλλά το έκοψα. ε τώρα θα δοκιμάσω εδώ

Τι εννοείς δε γνωρίζεις κανέναν που να έχει δανείσεις; Εννοείς κάποιον από τον κύκλο σου που να έχει ασχοληθεί με τη Mintos η κάποια παρόμοια;

Δε βλέπω να γράφει και κανένας στο θέμα άρα μάλλον δεν έχει απήχηση.

Η αλήθεια είναι ότι δε φαίνεται να έχει... Είναι και ψιλολογικό... Προσωπικά, δε με νοιάζει να χάσω λεφτά αν μια επένδυση δεν αποδόσει, μέσα στο παιχνίδι είναι, να τα δώσω όμως σε κάποιον αετονύχη, τούτο θα με χαλούσε. Επίσης, οι αποδόσεις είναι γελοίες στο 3%, επιμένω ότι ένα ματς στο στοίχημα να ανοίξει το σκορ δίνει μεγαλύτερη απόδοση. Θεωρητικά, για να πεις ότι έχεις ένα "αξιόμαχο" έσοδο, πρέπει να ακουμπήσεις μερικά χιλιάρικα... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Lasombra είπε

Επίσης, οι αποδόσεις είναι γελοίες στο 3%, επιμένω ότι ένα ματς στο στοίχημα να ανοίξει το σκορ δίνει μεγαλύτερη απόδοση. Θεωρητικά, για να πεις ότι έχεις ένα "αξιόμαχο" έσοδο, πρέπει να ακουμπήσεις μερικά χιλιάρικα... 

δεν έχω ασχοληθεί, απλά έχω διαβάσει. Αλλά νομίζω οι αποδόσεις δεν είναι μόνο τόσο. Παίζει στα 10% (ετήσιο). Με εγγύηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να καταλαβω,η λογικη ειναι οτι δανειζεις κοσμο με ιντερνετ και ελπιζεις αυτοι να στα επιστρεψουν?Επισης απο οτι καταλαβαινω θεωρητικα ειναι καλυτερο να δανειζεις ενα χ ποσο σε πολλους γιατι ετσι μειωνεται ο κινδυνος να φας ακυρο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Shadows είπε

Για να καταλαβω,η λογικη ειναι οτι δανειζεις κοσμο με ιντερνετ και ελπιζεις αυτοι να στα επιστρεψουν?Επισης απο οτι καταλαβαινω θεωρητικα ειναι καλυτερο να δανειζεις ενα χ ποσο σε πολλους γιατι ετσι μειωνεται ο κινδυνος να φας ακυρο?

Ισχύει ότι δανείζεις σε κόσμο μέσω μιας πλατφόρμας. Επίσης μπορείς να δανειστείς. Θεωρητικά, μπορείς να δανειστείς και να την κάνεις με ελαφρά αλλά θα μπεις σε μαύρη λίστα (υποθέτω). Αν διαθέτεις ένα χ ποσό, ναι είναι καλύτερο να το κατατμήσεις σε πολλούς δανειολήπτες ώστε αν ένας βαρέσει κανόνι (και δεν υπάρχει εγγύηση από την πλατφόρμα), να μειώσεις λίγο τη χασούρα από τους τόκους που θα πάρεις από τους υπόλοιπους... 

40 λεπτά πριν, kleo1 είπε

δεν έχω ασχοληθεί, απλά έχω διαβάσει. Αλλά νομίζω οι αποδόσεις δεν είναι μόνο τόσο. Παίζει στα 10% (ετήσιο). Με εγγύηση

Την τελευταία φορά (πριν κάμποσους μήνες) που είχα ξαναρίξει μια ματιά, μόνο οι πολύ χαμηλές αποδόσεις ήταν εγγυημένες, αποδόσεις κοντά στο 10% ήταν pure gambling... Και δεν ενέπνεαν εμπιστοσύνη... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο την σελιδα του Mintos 

* By investing in a loan, investors are buying claim rights against a borrower based on the assignment agreement. Neither Mintos nor the loan originator is responsible for a borrower failing to service the loan, including for late payments. In the case that a borrower is unable to repay the loan, investors may lose some or all of their invested capital.

Δεν καταλαβαινω ομως τι αποτρεπει τον καθενα απλα να μαζευει λεφτα και να την κανει ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Shadows είπε

Απο την σελιδα του Mintos 

* By investing in a loan, investors are buying claim rights against a borrower based on the assignment agreement. Neither Mintos nor the loan originator is responsible for a borrower failing to service the loan, including for late payments. In the case that a borrower is unable to repay the loan, investors may lose some or all of their invested capital.

Δεν καταλαβαινω ομως τι αποτρεπει τον καθενα απλα να μαζευει λεφτα και να την κανει ?

Πρεπει να κανω εγγραφη σα δανειοληπτης για να ξερω ακριβως... Νομιζω ζητουν καποια "διαπιστευτηρια" ή περνας απο ενα ειδος "ανακρισης", δεν ειμαι βεβαιος... Μπορεις παντως να την κανεις, δε νομιζω ομως να μπορεις να την ξανακανεις... Πρεπει να παιζει "τειρεσιας"... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή χρησιμοποιώ κι εγώ το mintos, θα τσοντάρω στην συζήτηση.

Η φάση του είναι, πως υπάρχουν εταιρείες που δίνουν δάνεια. Αυτές συνεργάζονται με πλατφόρμες p2p σαν το μιντος, με σκοπό να χουν περισσότερα λεφτά να δώσουν παραπάνω δάνεια.

Προφανώς το risk management τους είναι πολύ πιο λάσκα από μια τράπεζα, άρα πολύ πιο πιθανό να μην τους δώσουν τα λεφτά τους πίσω οι τύποι που τους δίνουν χρήματα.

Όμως, πάνω κάτω όλα τα loan στο μιντος έχουν buyback guarantee, δηλαδή αν αυτός που πήρε το δάνειο δεν το αποπληρώσει, θα σου δώσουν αυτοί τα λεφτά.

Τα λεφτά τα χάνεις δηλαδή, αν φαληρίσει η εταιρεία (loan originator) , όπως έγινε ήδη μια φορά και ίσως και τώρα μια δεύτερη (?).

Ξανά ΟΜΩΣ, υπάρχουν πολλοί loan originators, οπότε αν μοιράσεις τις επενδύσεις σε αρκετά μέρη, δεν θα σ επηρεάσει ιδιαίτερα αν φαληρίσει μία. Το πραγματικό ρίσκο είναι αν παιχτεί οικονομική κρίση, πόσες θ αρχίσουν να πέφτουν...

Φυσικά οι εταιρείες βγάζουν λεφτά γιατί χρεώνουν στον δανειολήπτη μεγαλύτερο επιτόκιο απ αυτό που σου δίνουν εσένα! 😋

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Στις 16/11/2019 στις 4:23 ΠΜ, gregysuper είπε

Όμως, πάνω κάτω όλα τα loan στο μιντος έχουν buyback guarantee, δηλαδή αν αυτός που πήρε το δάνειο δεν το αποπληρώσει, θα σου δώσουν αυτοί τα λεφτά.

Τα λεφτά τα χάνεις δηλαδή, αν φαληρίσει η εταιρεία (loan originator) , όπως έγινε ήδη μια φορά και ίσως και τώρα μια δεύτερη (?).

άλλος τρόπος δεν υπάρχει να χάσεις λεφτά;

άνοιξα ένα λογαριασμό και τώρα διαβάζω διάφορες πληροφορίες σχετικά με το πως λειτουργεί.

Και για να κάνω μια δοκιμή πως λειτουργεί επένδυσα σήμερα 10 ολόκληρα ευρώ σε ένα δάνειο αυτοκινήτου (8%) που θα έληγε σε 1 μήνα και στο τέλος θα έπαιρνα 10,07€. Μπαίνω πριν λίγο στην πλατφόρμα και βλέπω τα 10€ στον λογαριασμό μου και απ ότι κατάλαβα το δάνειο είχε αποπληρωθεί πρόωρα. οπότε έληξε άδοξα η επένδυση μου

Οκ λέω θα δοκιμάσω άλλη επένδυση να μάθουμε τον τρόπο λειτουργίας. Βρίσκω άλλο ένα δάνειο αυτοκινήτου (8%) , με τα ίδια χαρακτηριστικά. Loan Originator Α, buyback guarantee, λήξη σε ένα μήνα και βλέπω να αναφέρει ότι στο τέλος θα πάρω 9,65€.

Τι διάολο γίνεται τώρα; Τι βλακεία έκανα, δε καταλαβαίνω. Αντί να κερδίζω χάνω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιθανώς να το πήρες από το secondary market, οπου μπορείς να πουλάς/αγοράζεις δάνεια με premium/discount... Δηλαδή αν έχεις ένα δάνειο κ θες να το πουλήσεις σ' άλλον στο μιντος το βάζεις αγγελία και μπορείς να πεις ότι θέλω πχ το 2% των χρημάτων. 

Δεν μου χει τύχει να μ εξαφανίσει λεφτά, πάνε στο overview και δες το μεσαίο τετράγωνο που λέει από τι κέρδισες/έχασες λεφτά για να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, gregysuper είπε

Πιθανώς να το πήρες από το secondary market, οπου μπορείς να πουλάς/αγοράζεις δάνεια με premium/discount... Δηλαδή αν έχεις ένα δάνειο κ θες να το πουλήσεις σ' άλλον στο μιντος το βάζεις αγγελία και μπορείς να πεις ότι θέλω πχ το 2% των χρημάτων. 

Δεν μου χει τύχει να μ εξαφανίσει λεφτά, πάνε στο overview και δες το μεσαίο τετράγωνο που λέει από τι κέρδισες/έχασες λεφτά για να δεις.

Από primary market το αγόρασα.

στο overview δε καταλαβαίνω γιατί εμφανίζει αυτό το περίεργο ποσοστό.

Spoiler

overview.png.ddcf4dfef658751c78a9315e8dfed5f0.png

στο current investments μου εμφανίζει αυτό:

Spoiler

1208077947_CurrentInvestments.png.5e12722019662fc3e2414e57ce00fa32.png

στα χαρακτηριστικά του δανείου:

Spoiler

loan.png.de81ded40060ff41f85f53207aef8fdb.png

 

και στο assignment (pdf)

Spoiler

 

4. Number of the Lease Agreement: RNT03102018/0029RENT_LT

5. Composition of the Claim:

5.1. the part of the Debt (PA): EUR 9.65

5.2. forfeit: 0.01% from the delayed payment amount of the Debt comprising the Claim per each day of delay.

5.3. number of remaining Lease Installments (#): 1

5.4. date of previous Lease Installment payment: 2019-11-29

6. Claim Price (CP): EUR 10.00

7. Profit (P): 8.00% per annum

8. Term of the Lease Agreement: 03.01.2020.

9. Buyback obligations if delay of Lessee’s Payments: Yes

 

PAYMENT SCHEDULE

Date      -             Amount

03.01.2020    -    € 9.65

 

δε βρίσκω λόγο να συμβαίνει αυτό, πράγμα που σημαίνει ότι δεν έχω κατανοήσει κάποια πράγματα.

 

Μάλλον πρέπει να βρω κάποιο φόρουμ που να ασχολείται με το p2p lending (mintos) γιατί εδώ δε βλέπω ιδιαίτερο ενδιαφέρον, Αν ξέρετε κανένα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτα υπαρχουν χρονια σε Αγγλια και ΗΠΑ και σε γενικες γραμμες ειναι ΟΚ και μπορεις να εχεις καποια κερδη

Για μενα το προβλημα ειναι οτι δεν θελω να ρισκαρω μεγαλα ποσα σε κατι τετοιο γιατι η διαφανεια ειναι μηδενικη και επομενως αφου δεν ρισκαρω δεν προκειται να εχω σοβαρο εισοδημα απο αυτη την ιστορια , ταυτοχρονα βλεπω οτι η Mintos διαφημιζει πως παιρνει πραμα απο Τουρκια, οπου η οικονομια παει κατα διαολου

Ειχα βρει μια τσεχικη εταιρεια,bondster 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι το ποσοστό θέλει κάποιες βδομάδες να αρχίσει να γίνεται "πραγματικό", τώρα δεν έχει αρκετά δεδομένα να σου βγάλει σωστή εκτίμηση για το επιτόκιο το χρόνο.

Όσο για τα χρήματα, σου βάζουν μερικά κάθε μήνα στη συγκεκριμένη περίπτωση. Θα δεις ότι λέει next payment 42 λεπτά. Γι αυτό η τελευταία πληρωμή είναι 9.65. Συνολικά 10.07 ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...