Προς το περιεχόμενο

P2P δανεισμός (Mintos)


Γιαούρτι

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 57
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα, εγώ έκλεισα χρόνο. Δίνει ένα παθητικό 8% χωρίς διαχείριση. Έχω ρυθμίσει έναν πολύ συντηρητικό αυτόματο επενδυτή. Δεν το πολυπαρακολουθώ, γιατί δεν έχω βάλει και κανένα σοβαρό ποσό. Ως τώρα κανένα μου δάνειο δεν έχει χρεοκοπήσει, αντε λίγα μπήκαν έως και 31-60 days late.

Γενικά η φάση με τις p2p πλατφόρμες ξεφουσκώνει, υπήρχε και ένα περιστατικό με τη Viventor:

Spoiler

Η πλατφόρμα δε δέχεται πλέον νέους επενδυτές. Όλα τα δάνεια βρίσκονται σε διαδικασία εκκαθάρισης για να εισπραχθούν και να αποδοθούν τα χρήματα στους επενδυτές.

Εγώ το νιώθω οκ για μικρά ποσά, για μεγαλύτερα δεν είμαι άνετος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ είχα σταματήσει ένα διάστημα. Δεν ήταν και οι συνθήκες κατάλληλες και τώρα συνεχίζω.

Την πάτησα άσχημα με την Finko (Varks) αλλά μια στο τόσο μου επιστρέφονται χρήματα. Τώρα πόσα θα πάρω πίσω από τα συνολικά που έχασα δε ξέρω. μέχρι το 2026 βλέπουμε 😛

δε βάζω μεγάλα, θεωρώ ότι υπάρχει μεγάλο ρίσκο. 

προς το παρόν έχω μπει μέσα αλλά σιγά σιγά καλύπτω τα χαμένα. Αρκεί να μην έχουμε καμια έκπληξη και σκάσει κι άλλος LO.

Πριν είχαμε τον covid, τώρα ο πόλεμος. Γενικά ούτε τώρα η κατάσταση είναι καλή κι έχω ένα φόβο. Αλλιώς θα έριχνα μεγαλύτερα ποσά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 8 μήνες μετά...

καλησπέρα σε όλους, 

 

ασχολείται ακόμα κάποιος με το p2p? συλλέγω πληροφορίες εδώ και ένα μήνα αλλά ότι έχω διαβάσει έχει να κάνει με εμπειρίες ενός έτους και βάλε.

Οι παλαιότεροι τί λένε? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ συνεχίζω να ασχολούμαι. Είχα σταματήσει για ένα διάστημα όπως είχα γράψει και τώρα συνεχίζω κανονικά. Χαλαρά βέβαια γιατί έχει και το ρίσκο του. Το καλό είναι ότι αυτό το διάστημα (8 μήνες) κάλυψα και τη χασούρα από τη Finko (ελπίζω να πάρω κι άλλα πίσω) και είμαι στο +. Θα μπορούσα να πάω και καλύτερα αλλά για κάποιους λόγους αναγκαστηκα να τραβήξω μέρος του κεφαλαίου.

Η αλήθεια είναι ότι δεν ασχολούμαι και πολύ με την έννοια να μελετάω τις κινήσεις. Πλέον πιστεύω ότι είναι μια αξιόπιστη επένδυση με το ανάλογο ρίσκο βέβαια. 

αν όλα πάνε όπως τα υπολογίζω, από το νέο έτος θα ρίξω κι άλλο χρήμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα πρόσφατη εμπειρία μέχρι που άρχισε να ζητάει αποκλειστικά διαβατήριο η Mintos οπότε και τράβηξα όλα τα χρήματα που είχα. Αν δεν παίζεις σε περίεργες χώρες και δάνεια χωρίς εξασφάλιση είναι ακόμα μια safe καλή επιλογή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω ειμαι επενδυτης εδω και 1 χρονο. Εχω ενα κεφαλαιο 25.000€ με μεση αποδοση 12.2%, μηδεν defaulted loans & μεσο μηνιαιο εισοδημα 250€. Επισης συμμετεχω στην PeerBerry και την EstateGuru ενω κανω σταδιακη εξοδο απο την Twino λογω ανεπαρκων πληροφοριων σχετικα με τις επενδυσεις μου και κακο app. Απο την εμπειρια μου, μονο με την EstateGuru αισθανομαι ασφαλης λογω collaterals και ολα τα υπολοιπα ειναι ξεκαθαρα οππορτουνιστικα στοιχηματα based on my risk appetite.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, asdfnikos είπε

Είχα πρόσφατη εμπειρία μέχρι που άρχισε να ζητάει αποκλειστικά διαβατήριο η Mintos οπότε και τράβηξα όλα τα χρήματα που είχα. Αν δεν παίζεις σε περίεργες χώρες και δάνεια χωρίς εξασφάλιση είναι ακόμα μια safe καλή επιλογή.

δηλαδή πλέον εγγραφή με ταυτότηα δεν γίνεται? υποχρεωτικά διαβατήριο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχα βαλει ενα μικροποσο στην Grupeer πριν χρονια, τοτε ητανε στις πρωτες προτινομενες του χωρου μαζι με μιντος, bondora, κλπ

Η εν λογω εταιρια αποδειχθηκε τεραστια απατη και πολυς κοσμος κλαιει τα λεφτα του. Επομενως εφοσον μια απο τις τοπ 5 εκεινεης της εποχης φαλιρησε και δεν ειδαμε φραγκο πισω, δηλαδη ειχαμε 100% απωλεια κεφαλαιου, τοτε κατι επιτοκια κραχτες του 8, 10, 13 % με τετοιον κινδυνο και με τετοιον πληθωρισμο, μαλλον ειναι κοροιδια. 

Προσωπικα θα εμπαινα με επιτοκιο πανω απο 50% και αυτο υπο σκεψη

19 ώρες πριν, Express83 είπε

Εγω ειμαι επενδυτης εδω και 1 χρονο. Εχω ενα κεφαλαιο 25.000€ με μεση αποδοση 12.2%, μηδεν defaulted loans & μεσο μηνιαιο εισοδημα 250€. Επισης συμμετεχω στην PeerBerry και την EstateGuru ενω κανω σταδιακη εξοδο απο την Twino λογω ανεπαρκων πληροφοριων σχετικα με τις επενδυσεις μου και κακο app. Απο την εμπειρια μου, μονο με την EstateGuru αισθανομαι ασφαλης λογω collaterals και ολα τα υπολοιπα ειναι ξεκαθαρα οππορτουνιστικα στοιχηματα based on my risk appetite.

25.000 ειναι σχεςτικα μεγαλο κεφαλαιο, ελπιζω να ειναι εντος του risk appetite σου, εχω διαβασει πολλες τραγικες ιστοριες με την grupeer με κοσμο που εχασε μεγαλα κεφαλαια:

https://www.trustpilot.com/review/www.grupeer.com

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το μόνο σίγουρο με 50% θα φώναζε απο μακρυά αν και νομίζω ο ancher το ανέφερε ειρωνικά σχολιάζοντας τα περί grupeer.

από την άλλη τα επιτόκια καταθέσεων κοροϊδία ξεκάθαρη, η αποταμίευση απλά χασούρα... χωρίς ρίσκο τι άλλο μένει? έντοκα γραμμάτια... ίσως(?) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/12/2022 στις 3:38 ΜΜ, archer100 είπε

Προσωπικα θα εμπαινα με επιτοκιο πανω απο 50% και αυτο υπο σκεψη

Με επιτόκιο 50% εγώ δε θα 'μπαινα για κανένα λόγο, εκτός κι αν έριχνα κάνα μικροποσό για τζογάρισμα. :P

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...