Προς το περιεχόμενο

P2P δανεισμός (Mintos)


Γιαούρτι

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 3/12/2019 στις 5:27 ΜΜ, gregysuper είπε

Όσο για τα χρήματα, σου βάζουν μερικά κάθε μήνα στη συγκεκριμένη περίπτωση. Θα δεις ότι λέει next payment 42 λεπτά. Γι αυτό η τελευταία πληρωμή είναι 9.65. Συνολικά 10.07 ;)

αυτό ήθελα να ρωτήσω κι εγώ. Κάνεις μια επένδυση και μετά κάθε μήνα σου βάζουν τη δόση που αναλογεί; Δε περιμένεις δηλαδή στο τέλος να τα πάρεις όλα μαζεμένα.

Εγώ έκανα την εγγραφή, έβαλα κ ένα ποσό αλλά βλέπω θέλει διάβασμα. Είναι αρκετές λεπτομέρειες που κάνουν τη διαφορά.

Επίσης δεν έχω καταλάβει τι είναι το Effective APR charged to borrowers. Πρέπει να επιλέγουμε δάνεια με χαμηλό ή υψηλό;

Το κακό είναι ότι τα δάνεια που δίνουν παίζουν σε κάτι χώρες τύπου Λετονία, Καζακστάν..... τρεχαγυρευόπουλος δηλαδή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 57
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 3/12/2019 στις 5:27 ΜΜ, gregysuper είπε

Ναι το ποσοστό θέλει κάποιες βδομάδες να αρχίσει να γίνεται "πραγματικό", τώρα δεν έχει αρκετά δεδομένα να σου βγάλει σωστή εκτίμηση για το επιτόκιο το χρόνο.

Όσο για τα χρήματα, σου βάζουν μερικά κάθε μήνα στη συγκεκριμένη περίπτωση. Θα δεις ότι λέει next payment 42 λεπτά. Γι αυτό η τελευταία πληρωμή είναι 9.65. Συνολικά 10.07 ;)

οπότε θέλεις να πεις ότι όλα είναι σωστά;

έκανα άλλη μια ίδια δοκιμαστική κίνηση με 7,5 επιτόκιο αυτή τη φορά και μου βγάζει... εδώ αναφέρει κανονικά τα 10,06€.  Στην πρώτη επένδυση μου έβαλε τόκο 0,01€. Μπήκε σε grace period όμως. Θα δούμε στο τέλος το αποτέλεσμα.

490112873_.png.414dcac2cc13f9b0beb51224debef664.png

εμένα μ ενδιαφέρει βασικά να μη χάνονται χρήματα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Το apr να κοιτατε να ειναι χαμηλο. Κατω απο 50%

2. Να διαλεγετε loan originators απο b+ και πανω

3. Buyback guarantee παντα ναι

4. Status current παντα

5. Amortization full για να πληρωνεστε καθε μηνα

6. Euro παντα 

 

Υπαρχουν εταιριες που δεν πληρωνουν τοκο οταν καθυστερει η αποπληρωμη του δανειου. Τα λεει στα στοιχεια καθε loan originator.

Γενικα μην κυνηγατε δανεια με πολυ υψηλα δανεια. Οσο υψηλοτερο επιτοκιο τοσο πιο επισφαλες. Τα κανονια βαρανε συνεχεια τελευταια. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, malmsteen1984 είπε

Υπαρχουν εταιριες που δεν πληρωνουν τοκο οταν καθυστερει η αποπληρωμη του δανειου. Τα λεει στα στοιχεια καθε loan originator.

Γενικα μην κυνηγατε δανεια με πολυ υψηλα δανεια. Οσο υψηλοτερο επιτοκιο τοσο πιο επισφαλες. Τα κανονια βαρανε συνεχεια τελευταια. 

Η eurocent και η Rapido δεν είναι που βαρέσανε κανόνι; Εκτός αν αναφέρεσαι σε αυτούς που δε πληρώνουν τα δάνεια τους.

Βασικά ο μόνος κίνδυνος είναι να βαρέσει κανόνι κάποιος loan originators (εννοείται ότι επιλέγουμε Buyback guarantee). Και μετά εντάξει, αν βαρέσει κανόνι η πλατφόρμα.

Άρα σύμφωνα με το 2 που λες, apr = 0% είναι το ιδανικό (σε σχέση με κάποιο δάνειο που έχει 200%)

Για να δούμε αν ένας Loan originator πληρώνει τόκο όσο καθυστερεί το δάνειο, πρέπει στα χαρακτηριστικά του να έχει Yes στο Interest income on delayed payments, σωστά; πχ η Dinero

Δυστυχώς απ ότι βλέπω, η Mongo που έχει rate A, δε πληρώνει τόκο σε αυτή την περίπτωση.

Το 5 με το Amortization, δε το ήξερα

ωραία, να μαζεύονται οι πληροφορίες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Γιαούρτι είπε

Η eurocent και η Rapido δεν είναι που βαρέσανε κανόνι; Εκτός αν αναφέρεσαι σε αυτούς που δε πληρώνουν τα δάνεια τους.

δες κι εδώ

όπως έγραψες κι εσύ οι χώρες που δανείζουν είναι πάρε τη μία και βάρα την άλλη. Κένυα, Φιλιππίνες, Αρμενία και δε συμμαζεύεται. Δε ξέρω αν δανείζουν και στη Βόρεια Κορέα.  

Εγώ θεωρώ μεγάλο το ρίσκο και κάποια στιγμή θα γίνει το μπαμ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω προσωπικα μονο mongo και microkapital επιλεγω. Και για την τελευταια εχω ενδιασμους. Επισης διαλεγω κυριως ευρωπαικες χωρες. Οχι μονο αλλα σιγουρα οχι αφρικη κλπ

0 apr θα δεις μονο σε short term δανεια. Εγω δεν τα πλησιαζω. Ψαχνω με apr 10-50

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, malmsteen1984 είπε

Εγω προσωπικα μονο mongo και microkapital επιλεγω. Και για την τελευταια εχω ενδιασμους. Επισης διαλεγω κυριως ευρωπαικες χωρες. Οχι μονο αλλα σιγουρα οχι αφρικη κλπ

0 apr θα δεις μονο σε short term δανεια. Εγω δεν τα πλησιαζω. Ψαχνω με apr 10-50

για ποιο λόγο δε πλησιάζεις short term δάνεια;

Εμένα πάντως μου κάνουν εντύπωση κάποια δάνεια αυτού του τύπου.

Βλέπω πχ ο άλλος να δανείζεται κάτι μικροποσά <100€ (ακόμα και 16€ είχα δει από Κένυα).

Και αναρωτιέμαι, αν ο άλλος φτάνει σε σημείο να πάει σε κάποια εταιρεία για να δανειστεί ένα τέτοιο ποσό, τι πιθανότητες υπάρχουν να μπορέσει να το επιστρέψει; Πόσο μάλλον όταν βλέπεις και κάτι χώρες που δεν έχουν στον ήλιο μοίρα. Σε τι θα αποπληρώσει το δάνειο; Σε κοκοφοίνικες; 

Το κακό με τη mogo είναι ότι δε δίνει τόκο στο διάστημα των 60 ημερών όπως ειπώθηκε ενώ η micro kapital το κάνει.

Και άλλη μια σημαντική ερώτηση που έχω και μου κάνει εντύπωση.

Όλοι λένε να κάνουμε διασπορά σε δάνεια ώστε να μειώσουμε τον κίνδυνο. Αυτό το καταλαβαίνω.

Το θέμα όμως δεν είναι αν την πατήσεις από ένα δάνειο, αφού στη χειρότερη θα πάρεις τα λεφτά σου πίσω απλά μπορεί να χάσεις τόκους 2 μηνών. Το κακό είναι μη βαρέσει κανόνι κάποιος loan originator γιατί εκεί πάει..... τα έχασες. Και φαντάσου να έχεις μοιράσει το ποσό σε 10 δάνεια που ίδιου Originator. Πάνε όλα... Άρα το σωστότερο είναι να γίνεται διασπορά με βάση τον LO.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα short term δανεια τα κοβουν σιγα σιγα καποιες χωρες. Πχ αν δεις στο blog της mintos αναφερουν οτι δυο loan originators στο κοσοβο (lutecredit και monegro) εχασαν την αδεια τους. Τα πολυ υψηλα επιτοκια που χρεωνουν τους κανουν στοχους των κρατων. Γενικα προτιμω δανεια με αυτοκινητα, η επιχειρηματικα η αγροτικα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Τα κανονια που εσκασαν ηταν απο κατι μαιμου πλατφορμες... Η mintos ειναι η μεγαλυτερη και  παραλληλα σοβαρη πλατφορμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

+1 για την Mintos πολύ καλή και αξιόπιστη προτιμάω τα δάνεια αυτοκινήτου της Mongo έχουν λίγες καθυστερήσεις

Πολύ καλή και αξιόπιστη πλατφόρμα είναι της Grupeer με διάφορα είδη δανείων ( Buy back) και με 13 - 14% Μ.Ο επιτόκια λιγο υψηλότερα της Mintos

Σχετικά review Grupeer

Οι καλύτερες πλατφόρμες P2P lending 

Επεξ/σία από 2arkoudi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, 2arkoudi είπε

Τα 2 κανόνια είναι

http://envestio.com

καλά αυτή η πλατφόρμα δεν είναι ότι έσκασε ακριβώς. Απ ότι φαίνεται ήταν από τη αρχή οργανωμένη απάτη. Αφού κλείσαν server, mail ...και εξαφανιστήκαν σε μια μέρα.

Άλλο να σκάσει επειδή δε τα πάει καλά κι άλλο να ξεκινήσει σαν απάτη. 

ισχύει το κλασσικό, όσο μεγαλύτερες αποδόσεις, τόσο μεγαλύτερο ρίσκο.

εγώ ασχολούμαι λίγο με τη Mintos αλλά φοβάμαι να επενδύσω κάποιο αξιόλογο ποσό. Διότι με ψίχουλα δεν έχει νόημα να κερδίζεις 1-2€ το μήνα και δε ξέρω τι να κάνω

επίσης να κάνω μια ερώτηση σε αυτούς που ασχολούνται , θέλω να χρησιμοποιήσω το invest & access το οποίο γράφουν επενδύει αυτόματα αλλά επιλέγει LO με rating C- μέχρι A+.

Αυτό δεν αλλάζει; Εννοείται δε θα ήθελα να επενδύσω σε LO που είναι ένα σκαλοπάτι πριν να φουντάρουν (C-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...