Προς το περιεχόμενο

Το Gilette SkinGuard Sensitive είναι απίστευτο!


skiabox

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, ikaruga24 είπε

Παίρνω μόνο αυτό για να μην γεμίζουμε με παραθέσεις τις σελίδες. Ευχαριστώ πολύ για την πρόταση. Το θέμα των λεπίδων δεν το κατάλαβα ακόμα. Οι λεπίδες ταιριάζουν όλες με όλες τις μηχανές και είναι σαν αυτόνομες ή υπάρχουν συγκεκριμένες για την μηχανή και μάρκα που έχεις; 

Ταιριαζουν ολες, και αυτο ειναι το καλυτερο πραμα για τα ξυράφια ασφαλειας κατα τη γνωμη μου.

Εχω μονο μισο χρονο που χρησιμοποιω ξυραφια ασφαλειας, στρατος γαρ, και εχω δοκιμασει 3 διαφορετικες λεπιδες. Θα δοκιμαζα παραπανω, αλλα δεν ηξερα μαγαζια οποτε μονο οτι βρηκα στο χοντο.

Απ αυτα που δοκιμασα για αρχη θα προτεινα κατι Wilkinson sword (αν θυμαμαι καλα το ονομα) καθως ειναι πολυ ηπια ξυραφια. Τωρα που εχω μια καποια τεχνικη (δεν ειμαι καλος αλλα ουτε αρχαριος πια) η αληθεια ειναι δε με βολευει και προτιμω πιο επιθετικες λεπιδες. Μπορεις παντα να το κανεις σαν εμενα και να ξεκινησεις με τα feather, θα σου μαθουν γρηγορα την αξια του να χεις ελαφρυ χερι :P

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 69
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για καραφλα τι προτεινετε παιδες? Παιρνω τα fusion 5 (αυτα με τα 11 ή 12 ευρω τα 3 ) και καθε 1.5 μηνα θελω νεα συσκευασια!!  *Αμα φυγει αυτο το μπλε πρασινο τιρκουαζ ή οτιδηποτε χρωμα ειναι, μετα απο 2 με 3 χρησεις ( αφου εχει φυγει) το ανταλλακτικο ειναι για πεταμα! Τι προτεινετε επομενως??

* με ξυρισμα 2 φορες τη βδομαδα συνήθως 

 

Επεξ/σία από panosno1com
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, panosno1com είπε

Για καραφλα τι προτεινετε παιδες? Παιρνω τα fusion 5 (αυτα με τα 11 ή 12 ευρω τα 3 ) και καθε 1.5 μηνα θελω νεα συσκευασια!!  *Αμα φυγει αυτο το μπλε πρασινο τιρκουαζ ή οτιδηποτε χρωμα ειναι, μετα απο 2 με 3 χρησεις ( αφου εχει φυγει) το ανταλλακτικο ειναι για πεταμα! Τι προτεινετε επομενως??

* με ξυρισμα 2 φορες τη βδομαδα συνήθως 

Μηχανη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, panosno1com είπε

Για καραφλα τι προτεινετε παιδες? Παιρνω τα fusion 5 (αυτα με τα 11 ή 12 ευρω τα 3 ) και καθε 1.5 μηνα θελω νεα συσκευασια!!  *Αμα φυγει αυτο το μπλε πρασινο τιρκουαζ ή οτιδηποτε χρωμα ειναι, μετα απο 2 με 3 χρησεις ( αφου εχει φυγει) το ανταλλακτικο ειναι για πεταμα! Τι προτεινετε επομενως??

* με ξυρισμα 2 φορες τη βδομαδα συνήθως 

Σε καταλαβαίνω απόλυτα μιας κι εγώ ξυρίζω το κεφάλι. Ουσιαστικά εξαρτάται το τι ακριβώς θέλεις, παίζεις με τρεις παράγοντες: ποιότητα/βάθος ξυρίσματος, ασφάλεια, και ταχύτητα.

Λύση 1: Ξυριστική μηχανή (ακριβή μιας και οι φθηνές περνάνε χωρίς καν να αγγίξουν): Προσφέρει ασφάλεια και ταχύτητα, αλλά υστερούν κατά πολύ στο βάθος ξυρίσματος. Στις ελάχιστες περιπτώσεις που τα καταφέρνουν ικανοποιητικά εκεί, προκαλούν πάρα πολλούς ερεθισμούς.

Λύση 2: Safety razor. Κερδίζεις στην ποιότητα/βάθος, αλλά χάνεις στην ασφάλεια και στην ταχύτητα. Επίσης, πρέπει να είσαι πολύ εξοικειωμένος με την χρήση του, αλλιώς θα σφάξεις τον εαυτό σου. Και φυσικά θα σου πάρει πάρα πολύ χρόνο.

Λύση 3: Έτοιμα ξυραφάκια παραγωγής. Είναι η πιο safe επιλογή μιας και καλύπτει όλους τους παράγοντες σε ικανοποιητικό βαθμό. Βέβαια κοστίζει, και εξακολουθεί να έχει όλα τα μειονεκτήματα του ετοιματζίδικου "πλαστικού" ξυρίσματος που αναφέραμε και νωρίτερα. Από προσωπική δοκιμή σχεδόν όλων των ξυραφιών που κυκλοφορούν, η καλύτερη επιλογή για το κεφάλι ήταν η Gillette Fusion Pro-Shield.

 

Όπως προανέφερα, λόγω χρόνου κυρίως, έχω μείνει με την Pro-Shield για το κεφάλι, αλλά ψάχνομαι για να την αλλάξω και να τελειώσω για τα καλά με αυτή την μορφή ξυρίσματος. Σκέφτομαι σοβαρά το Skull Shaver, αν και δεν είναι ό,τι πιο φθηνό για να πειραματιστεί κανείς μαζί του, μιας και η πλήρης έκδοση φτάνει σχετικά άνετα τα 100€ εάν θυμάμαι καλά.

3 λεπτά πριν, Zerg13 είπε

Μηχανη.

Ελάχιστες φέρνουν τα επιθυμητά αποτελέσματα στο κεφάλι, αλλά ακόμη κι εάν τα καταφέρουν, πολλές φορές προκαλούν ερεθισμούς και γυρίζουν τρίχες. Θέλει πολύ ψάξιμο για να βρεις κάποια καλή. Και να την βρεις, όμως, δεν νομίζω να κάνει για καθημερινή χρήση. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Zerg13 είπε

Καθημερινα ξυριζεις το κεφαλι σου; Ο Lex Luthor εισαι; 😎

Στην χειρότερη μέρα-παρά-μέρα. Αλλά το πρόσωπο κάθε μέρα. Χαχαχα, όχι, απλώς και λόγω ιδιότητας, εφόσον πρέπει να είμαι ξυρισμένος, είμαι ξυρισμένος. Τα "φαίνεται λίγη τριχούλα" και τα συναφή δεν τα ανέχομαι καθόλου. Συν ότι αισθητικά δεν μου αρέσουν. 😛 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, panosno1com είπε

Για καραφλα τι προτεινετε παιδες? Παιρνω τα fusion 5 (αυτα με τα 11 ή 12 ευρω τα 3 ) και καθε 1.5 μηνα θελω νεα συσκευασια!!  *Αμα φυγει αυτο το μπλε πρασινο τιρκουαζ ή οτιδηποτε χρωμα ειναι, μετα απο 2 με 3 χρησεις ( αφου εχει φυγει) το ανταλλακτικο ειναι για πεταμα! Τι προτεινετε επομενως??

* με ξυρισμα 2 φορες τη βδομαδα συνήθως 

Αδερφέ μην κάνεις το κεφάλι με λεπίδα. Πάρε μια μηχανή balding της wahl.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά την καλύτερη δουλειά έκανα όταν άφησα μούσι. Έχει καταντήσει επιστήμη το ξύρισμα 😁

Μόνο το κάτω κεφάλι πλέον, με τις πράσινες body grooming της Gillette, είχα πάρει πολλές σε προσφορά και με τον ρυθμό που ξυρίζομαι κρατάνε ακόμα, ευχαριστημένος είμαι. Κάποιος που να χρησιμοποιεί άλλη μάρκα για να έχω υπόψιν όταν μου τελειώσουν τα άλλα; Ηλεκτρικές μηχανές grooming τις αποκλείω, έχω κόψει τα @@ μου με τέτοια παλιότερα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/10/2019 στις 7:32 ΠΜ, Son^Goku είπε

Αδερφέ μην κάνεις το κεφάλι με λεπίδα. Πάρε μια μηχανή balding της wahl.

Mήπως εμπιπτει στην λύση 1 που ποσταρε παραπανω ο ετερος μαλλιάς? :D :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...

Ωραίο θέμα με πολύ χρήσιμες πληροφορίες! Εγώ δεν ξυρίζομαι, αλλά παίρνω τις γραμμές σε μάγουλα και λαιμό. Σκεφτόμουν τη φαλτσέτα, όμως βλέπω ότι υπάρχουν διάφορες επιλογές. Τι θα μου προτείνατε;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...