Προς το περιεχόμενο

Το Gilette SkinGuard Sensitive είναι απίστευτο!


skiabox

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εάν αρχίσεις και ξυρίζεσαι με τις κλασικές μηχανές open comb ή closed comb , δεν υπάρχει επιστροφή...

Καμμία σχέση με τις μηχανές με τα 3-4-5 ξυραφάκια, δίνουν πιο καλό και βαθύ ξύρισμα χωρίς να ερεθίζουν το δέρμα, αλλά θέλουν λίγο εξάσκηση ιδίως οι open comb που είναι πιο επιθετικές.

Εάν τις συνδυάσεις με καλό πινέλο και σαπούνι τότε η όλη διαδικασία απογειώνεται.

Για τις τύπου πεταλούδα καλές είναι για αρχή όπως είπαν και πιο πάνω αλλά δεν ξυρίζουν τόσο βαθιά ιδίως οι φθηνές.

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κι εγώ θα υποστηρίξω παραδοσιακό ξύρισμα με safety razor. Από την πρώτη κιόλας μέρα εξαφανίστηκαν όλα τα σημάδια/σπιθουράκια/ερεθισμοί, και πλέον δεν μου έχει γυρίσει ούτε μία τρίχα.

Ήμουν για χρόνια φαν της Gilette, ξύριζα με proglide το πρόσωπο και με proshield το κεφάλι. Πλέον έχω κρατήσει μόνο το proshield για το κεφάλι, όπου ψάχνομαι για να το αλλάξω. Τα safety razors πραγματικά προσφέρουν τρομερή διαφορά στην ποιότητα ξυρίσματος.

Με έχουν βολέψει από λεπιδάκια τα Astra και τα Timor. Για pre-shave κρέμα χρησιμοποιώ την κλασική Proraso με σανταλόξυλο.

Επεξ/σία από magnam
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε γυναίκες θα φαινόταν χρήσιμη καμιά απ' αυτές που αναφέρθηκαν; Βαρέθηκα να είμαι αγκαλιά με μια κρέμα για να μην έχω ερεθισμούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, Mrs. Hyde είπε

Σε γυναίκες θα φαινόταν χρήσιμη καμιά απ' αυτές που αναφέρθηκαν; Βαρέθηκα να είμαι αγκαλιά με μια κρέμα για να μην έχω ερεθισμούς.

Σε περίπτωση που αναφέρεσαι στα safety razors, δύσκολα. Θα πρέπει να έχεις τρομερή υπομονή και να κάνεις χειρουργικές κινήσεις. Ουσιαστικά μιλάμε για ένα λεπιδάκι που το περνάς υπό γωνία για να κόψεις τις τρίχες, και όχι για τις πλαστικές μηχανές με τα προστατευτικά. Λέω πως δεν θα στο πρότεινα επειδή έχω δει τι χασάπηδες είστε οι γυναίκες όταν ξυρίζεστε. Εάν το κάνεις με προσοχή και υπομονή, μπορείς να τα βγάλεις πέρα μια χαρά με ένα safety razor και θα δεις τρομακτική διαφορά.

Όσον αφορά τις υπόλοιπες, π.χ. καμιά Gillette Fusion Pro-Shield τότε άνετα θα στις πρότεινα, θα είναι η μέρα με την νύκτα σε σχέση με τα απαράδεκτα "γυναικεία" ξυραφάκια, αλλά φυσικά κοστίζουν πολλαπλάσια χρήματα.

Σε περίπτωση που δεν θέλεις να δώσεις τα περισσότερα €€€ για μια τέτοια μηχανή/ξυραφάκι, να προτείνω την χρήση κάποιας pre-shave κρέμας και καλού αφρού ξυρίσματος. Και όχι, δεν αναφέρομαι σε αυτούς που μπορείς να βρεις σε σούπερ μάρκετ.

Και ένα μικρό tip από κάποιον που ξυρίζεται καθημερινά λόγω δουλειάς (πρόσωπο + κεφάλι): Οι περισσότερες λεπίδες δεν είναι πάντα κάτι το θετικό. Βασικά, σχεδόν ποτέ δεν είναι θετικό και προτείνω να αποφεύγονται.

Επεξ/σία από magnam
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, magnam.

Ωραία, ευτυχώς, απέκλεισες το safety razors, καθώς το γλυκοκοίταζα. Τζάμπα θα έδινα τα χρήματά μου - δεν είμαι της υπομονής σ' αυτό το θέμα. Θα κοιτάξω την Gillette Fusion Pro-Shield, που προτείνεις, αλλά θα ήθελα να δοκιμάσω πρώτα και την λύση τής pre-shave κρέμας και του αφρού ξυρίσματος. Έχεις να μου δώσεις μερικές προτάσεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, nemesiskp είπε

Κοίτα από μηχανές έχω την "ακριβή" Merkur 1904 και την φθηνή Feather double edge popular. 

Με κοψίματα πως πάει; Είναι για καθημερινο ξύρισμα; Αντε 1 πάρα μια ημέρα; Σε αφρό έχω αφήσει τους έτοιμους και τα gek και εδώ και 2 χρόνια χρησιμοποιώ πινέλο και σαπούνι ή κρέμα ανάλογα... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, terry308 είπε

Με κοψίματα πως πάει; Είναι για καθημερινο ξύρισμα; Αντε 1 πάρα μια ημέρα; Σε αφρό έχω αφήσει τους έτοιμους και τα gek και εδώ και 2 χρόνια χρησιμοποιώ πινέλο και σαπούνι ή κρέμα ανάλογα... 

Μια χαρα ειναι .....Εγω αφρο Gilette gel πολλα χρονια .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, anonymus73 είπε

Εάν αρχίσεις και ξυρίζεσαι με τις κλασικές μηχανές open comb ή closed comb , δεν υπάρχει επιστροφή...

Καμμία σχέση με τις μηχανές με τα 3-4-5 ξυραφάκια, δίνουν πιο καλό και βαθύ ξύρισμα χωρίς να ερεθίζουν το δέρμα, αλλά θέλουν λίγο εξάσκηση ιδίως οι open comb που είναι πιο επιθετικές.

Εάν τις συνδυάσεις με καλό πινέλο και σαπούνι τότε η όλη διαδικασία απογειώνεται.

Για τις τύπου πεταλούδα καλές είναι για αρχή όπως είπαν και πιο πάνω αλλά δεν ξυρίζουν τόσο βαθιά ιδίως οι φθηνές.

Ειναι σαν το ξυρισμα του μπαρμερη αυτα που λετε, ξυραφι βαζει και αυτος μια χρησης. Για,ποιο λογο θελετε να ξυριζεστε τοσο βαθια; Δεν εχει ιδιατερη διαφορα με τα mach3 οταν ειναι καινουργιο. Εχει διαφορα ναι, αλλα οχι οσο λετε νομιζω.

ιδεα σας ειναι, παρτε μια φωτο με mach3 και μια με ξυραφι.

2 ώρες πριν, terry308 είπε

Με κοψίματα πως πάει; Είναι για καθημερινο ξύρισμα; Αντε 1 πάρα μια ημέρα; Σε αφρό έχω αφήσει τους έτοιμους και τα gek και εδώ και 2 χρόνια χρησιμοποιώ πινέλο και σαπούνι ή κρέμα ανάλογα... 

Αυτο που ειχαν οι παππουδες που ειναι σαν χοντρο βουρτσακι με κεφαλι;

Επεξ/σία από Zerg13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει διαφορά γιατί δεν ερεθίζει το δέρμα  και δεν θέλω να ξυρίζομαι κάθe μέρα.Επίσης το overall κόστος είναι λιγότερο.

Εάν κάποιος βαριέται την όλη ιεροτελεστία του ξυρίσματος με κλασικές μηχανές τότε μπορεί να παραμείνει στις μηχανές τύπου mach 3 κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, Zerg13 είπε

Ειναι σαν το ξυρισμα του μπαρμερη αυτα 

Αυτο που ειχαν οι παππουδες που ειναι σαν χοντρο βουρτσακι με κεφαλι;

Ναι αυτό 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκληρα γενια και ευαισθητη επιδερμιδα,ξυρισμα μερα παρα μερα με mach3.Δοκιμασα απο περιεργεια safety razor...η mach3 εχει πεταχτει στα σκουπιδια. Razorock german slant ξυραφι με proraso ασπρο σαπουνι-κρεμα,ξυριζω και το κεφαλι,λιγο ελαφρυ χερι μονο,δεν θελει πιεση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, anonymus73 είπε

Έχει διαφορά γιατί δεν ερεθίζει το δέρμα  και δεν θέλω να ξυρίζομαι κάθe μέρα.Επίσης το overall κόστος είναι λιγότερο.

Εάν κάποιος βαριέται την όλη ιεροτελεστία του ξυρίσματος με κλασικές μηχανές τότε μπορεί να παραμείνει στις μηχανές τύπου mach 3 κτλ

Μερα παρα μερα ξυριζομαι και εγω. Η αληθεια ειναι οτι το ξυρισμα του μπαρμπερη ειναι μηδεν κοκκινιλες. Αλλα και με το mach3 δεν εχω τιποτα φοβερο. Ελαχιστα εως τιποτα. Που εξαφανιζονται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εγώ κάνω χρήση τους (αυτά και τα proglide της gilette) παλιά όσο δεν είχα θέματα ακόμη και με safety razors ξυριζόμουν τώρα που εχω θεματακι σοβαρό μια φορά στης δύο βδομάδες και μόνο με αυτά... και ας κοστίζουν ... γιατί ότι άλλο δοκίμασα ποιο πολλά μετά έσκασα στην κορτιζονη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, Mrs. Hyde είπε

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, magnam.

Ωραία, ευτυχώς, απέκλεισες το safety razors, καθώς το γλυκοκοίταζα. Τζάμπα θα έδινα τα χρήματά μου - δεν είμαι της υπομονής σ' αυτό το θέμα. Θα κοιτάξω την Gillette Fusion Pro-Shield, που προτείνεις, αλλά θα ήθελα να δοκιμάσω πρώτα και την λύση τής pre-shave κρέμας και του αφρού ξυρίσματος. Έχεις να μου δώσεις μερικές προτάσεις;

Να 'σαι καλά!

Σχετικά με τις pre-shave, έχω δοκιμάσει μία μόνο κρέμα  η οποία μου ταίριαξε γάντι και έκτοτε δεν έχω αλλάξει, συνεπώς δεν έχω μεγάλη εμπειρία για να σε κατατοπίσω. Χρησιμοποιώ αυτή, αλλά όπως μπορείς να δεις υπάρχουν πολλά είδη (κρέμα, τζελ, λάδι κτλ.), οπότε προτείνω να διαβάσεις τις ιδιαιτερότητες του κάθε προϊόντος καθώς και αξιολογήσεις, μιας και η επιδερμίδα σου μπορεί να απαιτεί κάτι διαφορετικό.

Όσον αφορά τον αφρό, ανοίγεις μεγάλη κουβέντα. Για αρχή αυτό που έχεις στο μυαλό σου, δηλαδή ένα κουτάκι που πατάς το κομβίο και πετάει αφρό, το ξεχνάμε για λίγο. Τον αφρό τον φτιάχνεις εσύ, είτε απευθείας στο δέρμα που θέλεις να ξυρίσεις, είτε πρώτα σε ένα μπολάκι. Υλικά που χρησιμοποιούνται για την παραγωγή του αφρού υπάρχουν πολλά, από στερεά σαπούνια μέχρι και κρέμες ή τζελ. Η λογική πίσω από την παρασκευή του αφρού είναι η εξής: βουτάς το βουρτσάκι σε ζεστό νερό*, το τινάζεις και με αυτό ανακατεύεις μικρή ποσότητα κρέμας/σαπουνιού σε ένα μπολάκι. Σιγά-σιγά θα δεις πως δημιουργείται αρκετή ποσότητα "αφρού" την οποία και απλώνεις με το βουρτσάκι στην περιοχή που θέλεις να ξυρίσεις. Προσωπικά θα πρότεινα κρέμα και όχι σαπούνι, κυρίως για λόγους λειτουργικότητας. Υπάρχουν πολλές κρέμες εκεί έξω με διάφορα χαρακτηριστικά η κάθε μία. Θα πρότεινα την Cella. Χρειάζεται να ακολουθήσεις μια λιγάκι πιο ιδιαίτερη διαδικασία παραγωγής αφρού με την συγκεκριμένη, αλλά τα αποτελέσματα τόσο κατά την διάρκεια, όσο και μετά από το ξύρισμα είναι το λιγότερο εξαιρετικά.

Για το βουρτσάκι, υπάρχουν επίσης πολλά είδη (με τρίχες ασβού, τρίχες χοίρου, ή συνθετικές). Το τι ακριβώς ταιριάζει σε εσένα εξαρτάται από την επιδερμίδα σου, καθώς και του τι είδους υλικό χρησιμοποιείς για την παρασκευή αφρού. Όπως και να έχει, για αρχή ένα οποιοδήποτε θα κάνει καλή δουλειά, αρκεί να μην είναι κανένα απαράδεκτο με πλαστικές τρίχες από τα σούπερ μάρκετ που πιο πιθανό είναι να σε ερεθίσει παρά να σου απλώσει αφρό.

Για μετά το ξύρισμα προτείνω balm ή κάποιο στυπτικό after-shave ώστε να μην σε αγγίζουν πλέον τα κοψίματα (αν και με την παραπάνω μέθοδο και προσεκτικό ξύρισμα κατά 99% έχεις ξεχάσει τι σημαίνει κόψιμο).

 

 

Γενικότερα, η επιτυχία αλλά και η μεγάλη διαφορά στο ξύρισμα βρίσκεται στις λεπτομέρειες. Ορίστε χονδρικά ένας μπούσουλας:
 

1. Έχουμε δύο μπολάκια με ζεστό νερό*. Στο ένα τοποθετούμε το ξυραφάκι, και στο άλλο το πινέλο/βουρτσάκι μας. Βρέχουμε επαρκώς με ζεστό νερό* την περιοχή που επιθυμούμε να ξυρίσουμε. Περιμένουμε λίγο ώστε το ζεστό νερό* να ανοίξει τους πόρους του δέρματος.

2. Επαλείφουμε το pre-shave μας στην νωπή πλέον περιοχή αυτή. Δεν χρειάζεται τεράστια ποσότητα υλικού, θέλουμε απλώς να περάσει το υλικό από όλη την περιοχή που θέλουμε να ξυρίσουμε, δημιουργώντας ουσιαστικά μια λεπτή επίστρωση που θα βοηθήσει το ξυραφάκι μας να γλιστρήσει πιο εύκολα, καθώς θα προστατεύει και το δέρμα μας, διατηρώντας το ενυδατωμένο.

3. Παρασκευάζουμε τον αφρό μας με τον τρόπο που αναφέραμε πιο πάνω χρησιμοποιώντας το πινέλο/βουρτσάκι μας, και τον απλώνουμε πάνω μας με αυτό. Δεν θέλουμε υπερβολικά πολύ αφρό ώστε να μπουκώνει το ξυραφάκι, ούτε ελάχιστο ώστε να μην φτάνει καν να καλύψει τον πόρο του δέρματος. Επιδίωξή μας κι εδώ είναι να δημιουργήσουμε μία λεπτή στρώση πάνω από το δέρμα μας. Ουσιαστικά το ξυραφάκι θα γλιστράει πάνω στην pre-shave (1η) στρώση, και θα κόβει τις τρίχες που έχουν εγκλωβιστεί στην (2η) στρώση του αφρού.

4. Ξυριζόμαστε αυστηρά και μόνο με μία φορά και δεν στρίβουμε κάθε τρεις και λίγο το ξυραφάκι κάνοντας 8άρια πάνω στο δέρμα μας, ή παίρνοντας στροφές σαν τον Γιώργη όπου κάνει γωνίες το σώμα μας. Προσπαθούμε να μην περάσουμε δεύτερη φορά πάνω από περιοχή που ήδη ξυρίσαμε (τουλάχιστον όχι χωρίς να βάλουμε ξανά αφρό). Σε περίπτωση που χρησιμοποιούμε safety razor θα πρέπει πρώτα να βρούμε την κατάλληλη γωνία υπό την οποία κόβονται καλύτερα οι τρίχες, καθώς επίσης προσπαθούμε με μία κίνηση να ξυρίσουμε όσο πιο μεγάλη περιοχή μπορούμε (εν ολίγοις αποφεύγουμε την κλασική χασάπικη τεχνική του ξυρίζω δύο εκατοστά, σηκώνω ξυραφάκι, ξαναξυρίζω δύο εκατοστά, ξανασηκώνω ξυραφάκι κτλ.).

5. Ξεπλένουμε με ζεστό νερό και καθαρίζουμε τα υλικά μας. Σκουπίζουμε το νερό από την περιοχή που ξυρίσαμε ταμπονάροντας και όχι τρίβοντας.

6. Τοποθετούμε το after-shave υλικό μας.

7. Βάζουμε τα καλά μας και πάμε να θαμπώσουμε τον κόσμο με την υπέροχη και ξυρισμένη επιδερμίδα μας!

 

Tip: Κάθε ξυραφάκι έχει και διαφορετικές κοπτικές δυνατότητες. Κάθε εταιρία αναγράφει με μια συγκεκριμένη μονάδα μέτρησης το πόσο κοφτερή είναι η λεπίδα της, αν και καλό θα ήταν να μην δίνουμε σημασία σε αυτή την τιμή μιας και ο καθένας την υπολογίζει διαφορετικά (π.χ. άλλος στο δεύτερο ξύρισμα που θεωρητικά είναι η μέγιστη κοπτική δυνατότητα του ξυραφιού, άλλος αμέσως μόλις παραχθεί στο εργοστάσιο, άλλος στα 10 ξυρίσματα κτλ.). Το θέμα είναι πως θεωρητικά όλα τα ξυραφάκια πρέπει να περνάνε από δερμάτινο λουρί ώστε να γίνονται κοφτερά. Επειδή πρακτικά κανείς δεν θα το κάνει αυτό (πέραν από ελάχιστους με safety razors και φαλτσέτες), καλό θα ήταν όσοι χρησιμοποιούν ξυραφάκια με μηχανές της παραγωγής (π.χ. gillette), να περνάνε και ανάποδα το ξυραφάκι (με την φορά δηλαδή που δεν κόβει) προσεκτικά από την περιοχή που μόλις ξύρισαν. Έτσι, το ξυραφάκι σας παραμένει κοφτερό και αυξάνεται η διάρκεια ζωής του.

*Όταν λέω ζεστό νερό, εννοώ αρκετά ζεστό αλλά όχι να κοχλάζει. Το καυτό νερό δημιουργεί προβλήματα τόσο στην επιδερμίδα μας, όσο και στα υλικά μας που έρχονται σε επαφή με αυτό.

Μπορεί να φαίνονται περιττά όλα αυτά, αλλά η διαφορά είναι χαοτική!

Υ.Γ. Σε καμία περίπτωση δεν διαφημίζω το συγκεκριμένο κατάστημα του οποίου παρέθεσα τα link. Απλώς απ' όσο γνωρίζω το συγκεκριμένο είναι το μόνο που διαθέτει τέτοια γκάμα ξυριστικών προϊόντων και σε αρκετά καλές τιμές. Επίσης, τα παιδιά εκεί είναι υπερεξυπηρετικά  και σε βοηθούν στα πάντα. Εάν κάποιος γνωρίζει και έχει να προτείνει κάποιο άλλο τέτοιο μαγαζί, παρακαλώ να το κάνει!

Επεξ/σία από magnam
  • Like 7
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια μαλακία και μισή είναι, όπως και οι περισσότεροι αφροί και after shave της Gillette. Και στο λέει πρωην Procterάς αυτό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...