Προς το περιεχόμενο

Μπλε οθόνες - Freezαρισμα ακόμα και σε Default


7nisiotis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 59
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τώρα υπάρχει άλλο θέμα ίσως δε θα περάσει τον έλεγχο της Ιντελ.... Τέλος πάντων. Πρέπει να ελέγξω και μητρική+τροφοδοσία. Αν αυτά είναι οκ τα δίνω και πάω σε κονσόλα και τέλος.😕

11 ώρες πριν, ilos είπε

Αν είστε με LM + delid καλό είναι να κάνετε τακτικά reapply (κάθε 6μηνό με χρόνο). Για πολλούς λόγους

 

Επεξ/σία από 7nisiotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, 7nisiotis είπε

Δεν θα ασχοληθώ σίγουρα ξανά στο μέλλον με overclock. Την είχα πάθει παλιά με κάρτα γραφικών και δεν ξαναπειραξα ρολόγια.

Αν και έπαιζα μέχρι 1.28, βασικά μέχρι 1.26 τους τελευταίους μήνες, μάλιστα ήταν λίγες φορές που λιτουργησε το σύστημα, ίσως το κλείσιμο των Cstates+LLC1 στην asrock του έκανε ζημιά.

Εδώ δεν ψοφάνε με suicide runs στα 1.45+, στο 1.26-1.28 θα πάθουν κάτι; Η silicon lottery τους έδινε με εγγύηση 1 χρόνο και ανάλογα το binning είχε και τα voltages, όπου έβλεπες νούμερα στο εύρος 1.35-1.42. Επίσης πολλές μητρικές με χαριτωμενιές τύπου MCE enabled by default, έδιναν 1.3-1.4.

'Η κάτι πήγε στραβά στο delid, ή ήταν ελαττωματικό κόμματι εξ'αρχής και απλά φάνηκε στην πορεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δε ξέρω παιδιά, δε ξέρω πώς θα κινηθώ τώρα σκέφτομαι εαν δε να δώσω τα υποσυστήματα να πάω Ryzen αλλά με απλές μνημες Aegis 3000 θα θέλουν αλλαγή κ αυτές. Και θα πρέπει να αγοράσω και ψυχτρα... κουρασε η ιστορία "ψαξε τι έφταιξε, τι χάλασε".

Τώρα ίσως δε φύγουν κ σε νορμάλ τιμή κ εν τέλει φύγει πολύ χρήμα άσκοπα οπότε..... Ίσως φταίει η μητρική δε ξέρω θα ρωτήσω το Αμαζον μήπως τη στείλω για έλεγχο.

Σίγουρα θα μείνω μήνες χωρίς σύστημα γιατί είναι 5ος μήνας που δεν εργάζομαι κιόλας. Κυριολεκτικά δε ξέρω πάντως απογοήτευση και σίγουρα δεν άξιζε σε καμία περίπτωση η επένδυση τόσο χρημάτων για ένα πρότζεκτ που ναυάγησε.

Επεξ/σία από 7nisiotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Zaknafein είπε

Εδώ δεν ψοφάνε με suicide runs στα 1.45+, στο 1.26-1.28 θα πάθουν κάτι; Η silicon lottery τους έδινε με εγγύηση 1 χρόνο και ανάλογα το binning είχε και τα voltages, όπου έβλεπες νούμερα στο εύρος 1.35-1.42. Επίσης πολλές μητρικές με χαριτωμενιές τύπου MCE enabled by default, έδιναν 1.3-1.4.

'Η κάτι πήγε στραβά στο delid, ή ήταν ελαττωματικό κόμματι εξ'αρχής και απλά φάνηκε στην πορεία.

μπα το κομμάτι μια χαρά ήταν (το πρώην δικό μου ήταν) και το  delid πήγε μια χαρά......ή η μητρική έδινε ότι volt ήθελε στο llc1 με τα φανταστικά bios της asrock (δεν θα ξεχάσω το bug των ραμ της Ζ370 taichi ύστερα από το bios update...και πήγε για rma και πιστώθηκε μια χαρά) ή απλά έτυχε όπως θα μπορούσε να τύχει στον καθένα....

10 ώρες πριν, ilos είπε

Αν είστε με LM + delid καλό είναι να κάνετε τακτικά reapply (κάθε 6μηνό με χρόνο). Για πολλούς λόγους

Δεν θα το έλεγα αυτό.....έχω κάνει delid σε αρκετούς cpu και δεν χρειάστηκαν τίποτα ακόμα και ύστερα από δύο χρόνια που τους άνοιξα από περιέργεια....αν δεν παρατηρήσεις κανένα κουλό στα temps δεν χρειάζονται κάτι......

11 ώρες πριν, Psycho_Warhead είπε

Το κλείσιμο των c states δεν κάνει ζημιά, είναι power management και είναι για να κάνεις οικονομία στην κατανάλωση που δεν το θες για performance PC. Στο delid δεν ξέρω αν παίχτηκε κάποια στραβή, ίσως απλά να ήταν η μοίρα του συγκεκριμένου επεξεργαστή να κλατάρει σε αυτό το χρονικό διάστημα. Κατά τα άλλα μέχρι 1.35v με normal temps δεν προκαλούν ζημιά στα Intel CPU.

Psycho παίζεις με τέρμα  full Llc στην asus?

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, BabisTs είπε

μπα το κομμάτι μια χαρά ήταν (το πρώην δικό μου ήταν) και το  delid πήγε μια χαρά......ή η μητρική έδινε ότι volt ήθελε στο llc1 με τα φανταστικά bios της asrock (δεν θα ξεχάσω το bug των ραμ της Ζ370 taichi ύστερα από το bios update...και πήγε για rma και πιστώθηκε μια χαρά) ή απλά έτυχε όπως θα μπορούσε να τύχει στον καθένα....

 

LLC1 στην Asrock είναι το πιο σφικτό ή το πιο χαλαρό; Αν είναι το πιο σφικτό, παίζει να βάραγε 1,4+ αλλά και πάλι δεν φτάνει για να το ψοφίσει έτσι το τσιπάκι... οπότε μάλλον είναι περίπτωση "shit happens".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Zaknafein είπε

LLC1 στην Asrock είναι το πιο σφικτό ή το πιο χαλαρό; Αν είναι το πιο σφικτό, παίζει να βάραγε 1,4+ αλλά και πάλι δεν φτάνει για να το ψοφίσει έτσι το τσιπάκι... οπότε μάλλον είναι περίπτωση "shit happens".

το πιο σφικτό bro.....αν και πιστεύω ότι έχει θέματα με το bios η asrock μου φαίνεται γενικά.....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τέλος πάντων, ας διαγραφεί το θέμα γιατί δεν βγαίνει πουθενά, και δε βοηθάει και κάποιον. Έτυχε σε σπάνια περίπτωση ή μπορεί το τροφοδοτικό χίλια δυο να είχαν θέμα, μπορεί και το ρεύμα του σπιτιού μου ποιος ξερει. Ταλαιπωρία και περίεργο περιστατικό 1 στις 10.000 να γίνει από ότι διαβάζω σε διάφορα ποστ στο νετ. Παρακαλώ να διαγραφεί και όταν κι αν έχω κάτι νεότερο θα το αναφέρω σε κάποιο νέο θέμα πιο οργανωμένα. 

Επεξ/σία από 7nisiotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, 7nisiotis είπε

Τέλος πάντων, ας διαγραφεί το θέμα γιατί δεν βγαίνει πουθενά, και δε βοηθάει και κάποιον. Έτυχε σε σπάνια περίπτωση ή μπορεί το τροφοδοτικό χίλια δυο να είχαν θέμα, μπορεί και το ρεύμα του σπιτιού μου ποιος ξερει. Ταλαιπωρία και περίεργο περιστατικό 1 στις 10.000 να γίνει από ότι διαβάζω σε διάφορα ποστ στο νετ. Παρακαλώ να διαγραφεί και όταν κι αν έχω κάτι νεότερο θα το αναφέρω σε κάποιο νέο θέμα πιο οργανωμένα. 

Δεν υπάρχει λόγος να διαγραφεί ακομή και αν ειναι σπάνια περίπτωση , καθώς μπορεί καποιος φίλος να βρεί πληροφορίες σχετικές με το θέμα που θα τον βοηθήσουν ειτε έμμεσα ειτε άμεσα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κρίμα φίλε για την ταλαιπωρία σου 

το  heatspreader ήταν κολλημένο πάλι η το είχες έτσι? 

σε αυτήν την περίπτωση μήπως το παρακανες με το σφίξιμο του block και έγινε ζημιά στο die? έστω και μη ορατή.

το μόνο που σου μένει να κανεις είναι κλείσιμο με μαυρη κόλα όπως ειπώθηκε και το στέλνεις στην ιντελ 

άπλα άσε ένα κενό στο σημείο που δείχνω στην φώτο για να ειναι σαν στοκ 

 

 βεβαία αν μπουν σε διαδικασία να τον ανοίξουν θα το καταλάβουν οτι ειχε μπει lm γιατί το heatspreader εσωτερικά θα έχει υποστεί διάβρωση, άλλα δεν χάνεις τίποτα να τον στειλεις, έχω διαβάσει κατά καιρούς οτι έχει αλλάξει cpu που ήταν delid.

Optimized-IMG_4853.JPG.fba0799d33619a4eedb219bbee4c6ceb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Στο 6.

Όχι τέρμα δηλαδή....Thanx για την απάντηση....αυτό ήθελα να μάθω....μιας και ήμουν σίγουρος.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...