Προς το περιεχόμενο

Γνώμες / Βοήθεια για αγορά χειμερινού μπουφάν μηχανής


βασίλης26

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παιδιά , 

"μπαίνω" κατευθείαν στο θέμα. Χρειάζομαι την βοήθεια σας , άποψη σας για αγορά χειμερινού μπουφάν μηχανής . Είμαι 29 ετών , διαθέτω ένα μηχανάκι στα 125 κυβικά και η χρήση που του κάνω είναι σχεδόν καθημερινή λόγω εργασίας και ίσως καμιά βόλτα σε κάποιο ρεπό μου ή βραδινή έξοδο μέχρι πχ Βούλα , Γλυφάδα , Κέντρο Αθήνας , Χαλάνδρι με αφετηρία από Μοσχάτο .

Αδιάβροχα , γάντια , μπαλακλάβα και ισοθερμικά έχω αλλά ψάχνω ένα ΚΑΛΟ , ΤΙΜΙΟ μπουφάν με ωραία σχεδίαση ( όχι πολλά πολλά με φερμουάρ κλπ ) να με κρατάει ζεστό το χειμώνα φορώντας από μέσα τα ρούχα της δουλειάς μου και ίσως κάποιο φλισ ζακετάκι ( ίσως ) . Έκανα μια έρευνα αγοράς και είδα από κοντά ( και τα φόρεσα ) τα παρακάτω

  • Rev'IT Lucid 
  • Rev'IT Voltiac 2
  • Rev'IT Safari 3 
  • DIFI Bologna
  • COLORI JACKET BALADER
  • Richa Phantom 2 
  • Richa Storm II
  • Dainese Knightsbridge D1 D-Dry 

Είμαι ανοιχτός σε προτάσεις και απόψεις. Μου αρέσουν και τα μπουφάν που δεν παραπέμπουν τόσο σε μπουφάν μηχανής όπως της Dainese ή το DIFI bologna. Το διαθέσιμο bugdet αυτή την στιγμή κυμαίνετε από 130€ έως 180€ με 190€ με πολύ ζόρι όμως. 

Ευχαριστώ πολύ , αναμένω τις απόψεις σας. 

Επεξ/σία από βασίλης26
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, NickTG είπε

Μέσα σε αυτά τα λεφτά υπολογίζεις και την προστασία για την πλάτη ή είναι μόνο για το μπουφάν? 

Καποια απο τα παραπανω εχουν και στην πλατη προστασια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, Dr4In είπε

Και εγω ψαχνω στα 100-150. Η Nordcap ειναι καλη εταιρεια? Βλεπω τα Nordcap Monza II και Nordcap Horizon Black

μουφα ειναι.απο καποιο καταστημα ελληνικο που τα φτιαχνουν στο πακισταν.τα ιδια και η agvpro.

δωσε αλλα 100 πηγαινε στα 250 και δες καμμια προσφορα σε σοβαρη εταιρια dainese , alpine stars..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, mp123 είπε

μουφα ειναι.απο καποιο καταστημα ελληνικο που τα φτιαχνουν στο πακισταν.τα ιδια και η agvpro.

δωσε αλλα 100 πηγαινε στα 250 και δες καμμια προσφορα σε σοβαρη εταιρια dainese , alpine stars..

Αυτη την στιγμη ειμαι πολυ περιορισμενος στο budget και να ηθελα μου ειναι αδυνατον να ξεπερασω τα 150€

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 minutes ago, mp123 said:

μουφα ειναι.απο καποιο καταστημα ελληνικο που τα φτιαχνουν στο πακισταν.τα ιδια και η agvpro.

δωσε αλλα 100 πηγαινε στα 250 και δες καμμια προσφορα σε σοβαρη εταιρια dainese , alpine stars..

 

Με αυτή τη λογική βέβαια και η Dainese τα φτιάχνει στην Κίνα. 

Πόσο καλά να είναι!? 

Προφανώς όσο ανεβαίνει κάποιος σε τιμή θα πάρει κάτι καλύτερο. Ακόμα και στην ίδια εταιρεία ισχύει αυτό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, NickTG είπε

Με αυτή τη λογική βέβαια και η Dainese τα φτιάχνει στην Κίνα. 

Πόσο καλά να είναι!? 

Προφανώς όσο ανεβαίνει κάποιος σε τιμή θα πάρει κάτι καλύτερο. Ακόμα και στην ίδια εταιρεία ισχύει αυτό. 

Σε πιστοποιημενες προστασιες τι πρεπει να προσεξω? Βλεπω καποια λενε σκετο CE αλλα CE lvl 2 αλλα EN 1621-1 και στο υλικο κατασκευης καποια γραφουν 500D αλλα 600D 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To CE είναι γενικά ότι είναι σύμφωνο με τα μέτρα τις ευρωπαϊκής ένωσης το EN είναι το πρότυπο. 

Τα level 2 παρέχουν καλύτερη προστασία. 

Δες και εδώ:

https://www.motorcyclegear.com/info_pages/faq_armor_ratings_explained.html

Αντίστοιχα τα 500D και 600D δείχνουν διάφορες στο υλικό. 

Με λίγο ψάξιμο στο Google θα τα δεις πιο αναλυτικά. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, Dr4In είπε

Αυτη την στιγμη ειμαι πολυ περιορισμενος στο budget και να ηθελα μου ειναι αδυνατον να ξεπερασω τα 150€

Οκ.τοτε απο την λιστα σου richa.το revit voltiak το ειχα παρει οταν αρχισα δεν κανει για τα κρυα.δες και macna στην τιμη αυτη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω το Nordcap Horizon Black και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Δεν καταλαβαίνεις κρύο. Φέτος θα πάμε για 4η  χρονιά μαζί. Και σου μένουν ρέστα από το budget σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, li@m είπε

Έχω το Nordcap Horizon Black και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Δεν καταλαβαίνεις κρύο. Φέτος θα πάμε για 4η  χρονιά μαζί. Και σου μένουν ρέστα από το budget σου

Καλησπέρα μπορείς να μας πεις μερικά ακόμα για το μπουφάν; Είχα πάρει κάτι γάντια nordacp αλλά βγηαν οφ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, βασίλης26 είπε

Καλησπέρα μπορείς να μας πεις μερικά ακόμα για το μπουφάν; Είχα πάρει κάτι γάντια nordacp αλλά βγηαν οφ..

Θα σου πρότεινα να πας σε ένα κατάστημα να το δεις. Μου φαίνεται για τα λεφτά του πολύ τίμιο. Είναι το πρώτο μου μπουφάν και το έχω ευχαριστηθεί. Έχει αφαιρούμενη επένδυση για τα χειμώνα. Τσέπες δεν θα σου λείψουν. Αλλά όπως σου είπα πάνε να το φορέσεις και αποφασίζεις. Πάντα όρθιος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...