Προς το περιεχόμενο

Εναρξη επιχείρησης


j2k

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γεια.

Κανω κατι καλλιτεχνικες εργασιες που εχουνε μεγαλο ποσοστο κερδους

και εχουνε μεγαλο ποσοστο κερδους επειδη δεν υπαρχει ανταγωνισμος λογο της μεγαλης δυσκολιας της εργασιας(πρακτικα δεν μπορει να το κανει αλλος)

ο ογκος δουλειας ομως ειναι μικρος μεχρι στιμης οπως και ο τζιρος αλλα υπαρχει προοπτικη να ανεβει σημαντικα.

Μεχρι στιγμης με καλυπτει μια αλλη ΑΕ επιχειρηση φορολογικα δηλαδη φαινετε αυτη μπροστα και το κανει σαν φιλικη εξυπηρετηση.

Το θεμα ειναι οτι θελω να κανω κανονικη εναρξη στον καλλιτεχνικο τομεα αλλα οχι μονο θελω και για βιομηχανικη επεξεργασια υλικων κατασκευες εμποριο βιομηχανικων ειδων και οτι αλλο προκειψει.Εχω πολλα και διαφορετικα πραγματα κατα νου να κανω τα οποια ειναι και ασχετα μεταξυ τους.

Δηλαδη δεν θελω περιορισμο μονο σε ενα τομεα θελω μεγαλη ευελιξια.

Παντως σε καθε περιπτωση θα ειναι στο κατασκευαστικο/παραγωγικο/εμπορικο τομεα.

Επισης μολις οργανωθω θα κανω και εξαγωγες αρχικα σε ΕΕ και μετα ισως παγκοσμια...

Στο θεμα της στεγασης επειδη τα ενοικια ειναι φωτια και επειδη εχω μονοκατοικια με πολυ χωρο θελω να χρησιμοποιησω αυτο τον πρωτο καιρο ως εδρα γινετε?

Τι μορφης εταιρια να κανω για να εχω τη μικροτερη φορολογικη επιβαρυνση/εξοδα εναρξης και να την ανοιξω με απλες διαδικασιες και οχι πολυ γραφειοκρατια ?

Λεφτα για πεταμα δεν υπαρχουνε σε γραφειοκρατες(δικηγορους/λογιστες κτλπ) οτι χρηματα ειναι τα εχω επενδυσει εκει που πιανουνε τοπο.

Αν ειναι να φτιαχτουνε καποια χαρτια θελω να το κανω εγω οχι να το δωσω σε τριτο.

Δεν υπαρχει ουτε 1 ευρω για σπαταλη σε ανουσια πραματα

Επεξ/σία από j2k
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ειδες για να σε καλύπτει αλλος μεχρι τωρα (που ο αλλος.πληρωνει λογιστη) ποσο ευκολα ειναι?

Οχι μονο θα βρεις λογιστη (και πιθανοτατα δικηγορο για την εναρξη αναλογως της μορφης εταιρείας) αλλα θα μαθεις να συνεργαζεσαι μαζι του τακτικα για τα ΦΠΑ, ΦΜΥ και ολων των ειδων τα φορολογικά θεματα, εσοδα έξοδα και λογιστικη διαχείριση.

Ο λογιστης δεν ειναι ενας γραφειοκρατης που σου τρωει τα λεφτά σου, ειναι ενας επαγγελματίας που σε βοηθαει στο αλλο κομματι της (μελλοντικης) εταιρείας σου διοτι ουτε μια στο εκατομμύριο να καταφερεις να κανεις κατι μονος σου (εδω ακομα για την εναρξη και τυπο εταιρείας δεν γνωριζεις, που να φτασεις στα υπόλοιπα)

Μην σε παω στο ενδεχόμενο προσληψης υπαλλήλων που θα χρειαζεσαι και μισθοδοσια. Εκτος εαν κανεις παγκόσμιες εξαγωγες μονος σου!

PM me εαν εισαι Αθηνα

Επεξ/σία από Fotis_Greece
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ΕΠΕ ή ΙΚΕ είναι η πιο ασφαλής επιλογή από φορολογικής επιβάρυνσης ωστόσο όπως αναφέρει ο προλαλήσαντας θα πρέπει να συνεργάστεις και να συμβουλευτείς λογιστή

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΙΚΕ ειναι αλλα στα θεμα χρηματων που θα του φευγουν απο την τσέπη για φορους ατομικα δεν υπάρχουν τρελλές διαφορες.

Παντα αναλογως του τζιρου και των αλλαγων συντομα στην φορολογία.

Οι υπόλοιπες παραμετροι στο θεμα λογιστικης διαχειρισης και φορολογιας εταιρειας ειναι τοσοι πολλοι που δεν γίνεται τιποτα χωρις λογιστη. Υπολόγισε και την υποχρέωση για online τιμολογια απο του χρονου και εκει θα δεις!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για ΙΚΕ το σκεφτομουνα και εγω. Γιατι να παω σε ΙΚΕ αντι ΕΠΕ ?

Υπαλληλο ναι θα προσλαβω απο 1η ιανουαριου ενα(περιμενω να τελιωσει η συμβαση του)  και αργοτερα αλλους..

Αν στον υπαλληλο δινω καθαρα 1000ευρω μαζι με το μη μισθολογικο κοστος(ασφαλεια,επιδοματα,δωρα) ποσο θα μου βγαινει περιπου ?

Και να διευκρινησω κατι ειμαι σιγουρος για οτι δεν θα μπω μεσα πιστευω οτι θα παει καλα ποσο καλα δεν ξερω δεν εχω και περιουσια στο ονομα μου

δηλαδη θελω να πω δεν υφιστατε λογος να εχω ασφαλεια μη με πνιξουνε τα χρεη και μου βγαλουνε την περιουσια στο σφυρι.

Δανεικα απο τραπεζες δεν θα παρω. Αν γινετε να γλιτωσω φορους και να χασω την ασφαλεια προστασιας της περιουσιας μου εναντι χρεων προτιμω να γλιτωσω φορους.

Στο θεμα του λογιστη ασφαλως και εχω λογιστη οικογενιακο φιλο που μου κανει 1 φορα το χρονο τυπικη δηλωση

σε τετοιο στυλ λογιστη δε με νοιαζει να εχω δεν μπορω ομως να πληρωνω λογιστη-δικηγορο σε καθημερινη βαση τουλαχιστο στην αρχη γιατι πρεπει να πανε αλλου τα χρηματα..

Κατι αλλο υπαρχει τιποτα επιδοτουμενο προγραμμα για επιχειρηματικοτητα κατι τετοιο θα με ενδιεφερε να ειναι ομως κατι επιδοτουμενο οχι δανεικα

δανεικα δεν θελω ουτε τοκιζομενα ουτε ατοκα...

Επεξ/σία από j2k
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, j2k είπε

Το θεμα ειναι οτι θελω να κανω κανονικη εναρξη στον καλλιτεχνικο τομεα αλλα οχι μονο θελω και για βιομηχανικη επεξεργασια υλικων κατασκευες εμποριο βιομηχανικων ειδων και οτι αλλο προκειψει.Εχω πολλα και διαφορετικα πραγματα κατα νου να κανω τα οποια ειναι και ασχετα μεταξυ τους. θες λογιστή

Επισης μολις οργανωθω θα κανω και εξαγωγες αρχικα σε ΕΕ και μετα ισως παγκοσμια... θες λογιστή

Τι μορφης εταιρια να κανω για να εχω τη μικροτερη φορολογικη επιβαρυνση/εξοδα εναρξης και να την ανοιξω με απλες διαδικασιες και οχι πολυ γραφειοκρατια ? θες λογιστή

Λεφτα για πεταμα δεν υπαρχουνε σε γραφειοκρατες(δικηγορους/λογιστες κτλπ) οτι χρηματα ειναι τα εχω επενδυσει εκει που πιανουνε τοπο. θες λογιστή

Αν ειναι να φτιαχτουνε καποια χαρτια θελω να το κανω εγω οχι να το δωσω σε τριτο. θες λογιστή

Δεν υπαρχει ουτε 1 ευρω για σπαταλη σε ανουσια πραματα οχι μονο θες λογιστή αλλα πρεπει να βρεις και καλό λογιστή . ειναι τα πιο ουσιαστικα χρηματα που θα δωσεις

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν θεωρεις το λογιστη(οχι καποιο φιλο που κανει μια δηλωση) οτι ειναι περιττος εχεις απο χερι προβλημα.....λογιστη με εμπειρια θελεις αν προκειται να ασχοληθεις με εξαγωγικο εμποριο

αποτι καταλαβαινω δεν εχεις ουτε αφμ...........με μετρητα συναλλαγες λιγοι κανουν οποτε θες και λογαριασμο σε τραπεζα οψεως.......γιατι αν κανεις συναλλαγες με μαυρα καποια στιγμη θα

εχεις θεμα....για ιδρυση εταιρειας οποιασδηποτε μορφης θες ενα δικηγορο της δουλειας για να τα πας σε τραπεζα για το λογ/σμο.........πρεπει να γραφτεις στο μητρωο εξαγωγεων ....δεν μπορω να

καταλαβω το αντικειμενο απο αυτα που λες για να σου πω οτι για να κανεις εξαγωγη παγκοσμιως πρεπει να εισαι και στο εμπορικο επιμελητηριο γιατι αν δεν εισαι δεν σου θεωρουν βιβλια και να

εχεις σχεση και με εκτελωνιστη αν προκειται για εμπορευμα που συσκευαζεται σε κουτια η οτι αλλο....... 

ολα αυτα  να τα εχεις  δρομολογησει ωστε να εισαι ετοιμος σε ολα με τη 1 2020............3 μηνες εχεις.....

ευχομαι καλη αρχη αλλα λογιστη ,δικηγορο αμεσα.............και ετοιμασε ενα μικρο κομποδεμα για τα πρωτα εξοδα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εξαγωγες δε θελω τωρα μετα απο 1-2 χρονια. Τωρα με ενδιαφερει η εγχωρια αγορα.

Ναι τον λογιστη και ειδικα το δικηγορο θεωρω οτι τους εχει επιβαλει ο στρατος κατοχης (δημοσιο) για να μου κανει τη ζωη δυσκολη και να με βαζει σε αχρειαστα εξοδα ειναι απο τα επαγγελματα που πληρωνονται χωρις να παραγουνε εργο η και αν ακομα παραγουνε εργο ειναι αμελητεο σε σχεση με αυτα που περνουνε.

Ας πουμε στο μυαλο μου τους εχω καταταξει στους χαραμοφαηδες και παθαινω αλεργια οταν ακουω οτι πρεπει να εχω σχεση μαζι τους.

 

Ας το αφησουμε ομως αυτο περι δικηγορων και λογιστων και ας παμε στην ουσια...

Οπως ποσο ειναι το συνολικο εργασιακο κοστος(μαζι με ασφαλειες/επιδοματα/δωρα κτλπ) ανα χρονο για τον εργοδοτη για ενα μισθο καθαρο 1000ευρω το μηνα οπως και ποσο ειναι τελικα η συνολικη φορολογια μετα απο ολα τα καπελα και τις προσαυξησεις σε μια ΙΚΕ πχ.

Κατι αλλο που με απασχολει ειναι οτι εχω εξοπλισμο μεγαλης αξιας για αυτα που κανω και καπως πρεπει να τον βαλω στην εταιρια

τον θεμα ειναι οτι αυτο τον εξοπλισμο τον εχω παρει με αποδειξεις αγορας σαν ιδιωτης (εχω πληρωσει φπα) υπαρχει οικονομικος τροπος

να τα βαλω στην εταιρια η μπορω να τον χρησιμοποιω στην εταιρια και να μην ειναι παγιο περιουσιακο της εταιριας ?(με δεδομενο οτι πρακτικα κανεις δεν θα το ψαξει αυτο)

 

 

 

Επεξ/σία από j2k
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, j2k είπε

Εξαγωγες δε θελω τωρα μετα απο 1-2 χρονια. Τωρα με ενδιαφερει η εγχωρια αγορα.

Ναι τον λογιστη και ειδικα το δικηγορο θεωρω οτι τους εχει επιβαλει ο στρατος κατοχης (δημοσιο) για να μου κανει τη ζωη δυσκολη και να με βαζει σε αχρειαστα εξοδα ειναι απο τα επαγγελματα που πληρωνονται χωρις να παραγουνε εργο η και αν ακομα παραγουνε εργο ειναι αμελητεο σε σχεση με αυτα που περνουνε.

Ας πουμε στο μυαλο μου τους εχω καταταξει στους χαραμοφαηδες και παθαινω αλεργια οταν ακουω οτι πρεπει να εχω σχεση μαζι τους.

Ας το αφησουμε ομως αυτο περι δικηγορων και λογιστων και ας παμε στην ουσια...

Οπως ποσο ειναι το συνολικο εργασιακο κοστος(μαζι με ασφαλειες/επιδοματα/δωρα κτλπ) ανα χρονο για τον εργοδοτη για ενα μισθο καθαρο 1000ευρω το μηνα οπως και ποσο ειναι τελικα η συνολικη φορολογια μετα απο ολα τα καπελα και τις προσαυξησεις σε μια ΙΚΕ πχ.

Κατι αλλο που με απασχολει ειναι οτι εχω εξοπλισμο μεγαλης αξιας για αυτα που κανω και καπως πρεπει να τον βαλω στην εταιρια

τον θεμα ειναι οτι αυτο τον εξοπλισμο τον εχω παρει με αποδειξεις αγορας σαν ιδιωτης (εχω πληρωσει φπα) υπαρχει οικονομικος τροπος

να τα βαλω στην εταιρια η μπορω να τον χρησιμοποιω στην εταιρια και να μην ειναι παγιο περιουσιακο της εταιριας ?(με δεδομενο οτι πρακτικα κανεις δεν θα το ψαξει αυτο)

Με πορδες δεν βάφονται αυγά.Ο επαγγελματίας φαίνεται και απο τους συνεργάτες του .Με τα μυαλά που δείχνεις στα γραπτά σου.............

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, j2k είπε

Εξαγωγες δε θελω τωρα μετα απο 1-2 χρονια. Τωρα με ενδιαφερει η εγχωρια αγορα.

Ναι τον λογιστη και ειδικα το δικηγορο θεωρω οτι τους εχει επιβαλει ο στρατος κατοχης (δημοσιο) για να μου κανει τη ζωη δυσκολη και να με βαζει σε αχρειαστα εξοδα ειναι απο τα επαγγελματα που πληρωνονται χωρις να παραγουνε εργο η και αν ακομα παραγουνε εργο ειναι αμελητεο σε σχεση με αυτα που περνουνε.

Ας πουμε στο μυαλο μου τους εχω καταταξει στους χαραμοφαηδες και παθαινω αλεργια οταν ακουω οτι πρεπει να εχω σχεση μαζι τους.

Ας το αφησουμε ομως αυτο περι δικηγορων και λογιστων και ας παμε στην ουσια...

Οπως ποσο ειναι το συνολικο εργασιακο κοστος(μαζι με ασφαλειες/επιδοματα/δωρα κτλπ) ανα χρονο για τον εργοδοτη για ενα μισθο καθαρο 1000ευρω το μηνα οπως και ποσο ειναι τελικα η συνολικη φορολογια μετα απο ολα τα καπελα και τις προσαυξησεις σε μια ΙΚΕ πχ.

Κατι αλλο που με απασχολει ειναι οτι εχω εξοπλισμο μεγαλης αξιας για αυτα που κανω και καπως πρεπει να τον βαλω στην εταιρια

τον θεμα ειναι οτι αυτο τον εξοπλισμο τον εχω παρει με αποδειξεις αγορας σαν ιδιωτης (εχω πληρωσει φπα) υπαρχει οικονομικος τροπος

να τα βαλω στην εταιρια η μπορω να τον χρησιμοποιω στην εταιρια και να μην ειναι παγιο περιουσιακο της εταιριας ?(με δεδομενο οτι πρακτικα κανεις δεν θα το ψαξει αυτο)

 

Δηλαδή αυτές τις ερωτήσεις ποιος περιμένεις να στις απαντήσει; 

Δεν ξέρω αν σου έχει περάσει από το μυαλό αλλά τις απαντήσεις τις έχουν οι χαραμοφάηδες που ανέφερες.

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, j2k είπε

Εξαγωγες δε θελω τωρα μετα απο 1-2 χρονια. Τωρα με ενδιαφερει η εγχωρια αγορα.

Ναι τον λογιστη και ειδικα το δικηγορο θεωρω οτι τους εχει επιβαλει ο στρατος κατοχης (δημοσιο) για να μου κανει τη ζωη δυσκολη και να με βαζει σε αχρειαστα εξοδα ειναι απο τα επαγγελματα που πληρωνονται χωρις να παραγουνε εργο η και αν ακομα παραγουνε εργο ειναι αμελητεο σε σχεση με αυτα που περνουνε.

Ας πουμε στο μυαλο μου τους εχω καταταξει στους χαραμοφαηδες και παθαινω αλεργια οταν ακουω οτι πρεπει να εχω σχεση μαζι τους.

Ας το αφησουμε ομως αυτο περι δικηγορων και λογιστων και ας παμε στην ουσια...

Οπως ποσο ειναι το συνολικο εργασιακο κοστος(μαζι με ασφαλειες/επιδοματα/δωρα κτλπ) ανα χρονο για τον εργοδοτη για ενα μισθο καθαρο 1000ευρω το μηνα οπως και ποσο ειναι τελικα η συνολικη φορολογια μετα απο ολα τα καπελα και τις προσαυξησεις σε μια ΙΚΕ πχ.

Κατι αλλο που με απασχολει ειναι οτι εχω εξοπλισμο μεγαλης αξιας για αυτα που κανω και καπως πρεπει να τον βαλω στην εταιρια

τον θεμα ειναι οτι αυτο τον εξοπλισμο τον εχω παρει με αποδειξεις αγορας σαν ιδιωτης (εχω πληρωσει φπα) υπαρχει οικονομικος τροπος

να τα βαλω στην εταιρια η μπορω να τον χρησιμοποιω στην εταιρια και να μην ειναι παγιο περιουσιακο της εταιριας ?(με δεδομενο οτι πρακτικα κανεις δεν θα το ψαξει αυτο)

Δεν είναι προφανές ότι όλες αυτές τις ερωτήσεις που κάνεις θα έπρεπε να τις κάνεις σε λογιστή; Τι δεν καταλαβαίνεις;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παρακαλω πολυ να σταματησει η οποιαδηποτε συζητηση περι δικηγορων και λογιστων...

Αν ξερει καποιος και θελει απαντησει επι της ουσιας εχει καλως..

Το στερεοτυπο τραβα σε λογιστη δικηγορο παρακαλω να το σταματησουμε... το ξερω και δεν θελω αλλες ιδιου τυπου απαντησεις.

Επεξ/σία από j2k
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, j2k είπε

Παρακαλω πολυ να σταματησει η οποιαδηποτε συζητηση περι δικηγορων και λογιστων...

Αν ξερει καποιος και θελει απαντησει επι της ουσιας εχει καλως..

Το στερεοτυπο τραβα σε λογιστη δικηγορο παρακαλω να το σταματησουμε... το ξερω και δεν θελω αλλες ιδιου τυπου απαντησεις.

Δεν υπάρχει ΚΑΝΕΝΑΣ τρόπος να ανοίξεις ΕΠΕ ή ΙΚΕ και να μην έχεις λογιστή!

https://www.oenet.gr/τελευταία-νέα/φορολογικά-οικονομικά/item/31923-τι-βιβλία-τηρούν-οι-εταιρείες-ποιοι-λογιστές-τα-υπογράφουν

Επεξ/σία από lmak
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ξερω ειπαμε και δεν θελω αλλες απαντησεις περι λογιστων να επαναλαμβανουνε το ιδιο πραμα...

Για αυτα που ρωτησα αν ξερει καποιος κατι και θελει να το πει εχει καλως αλλιως ας προσπερασει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγαινε σε μια ΔΟΥ και πες τους ότι θες να κάνεις έναρξη επιχείρησης. Θα λάβεις απάντηση "μίλα με τον λογιστή σου". Κάνε σαφέστερη την ερώτησή/απορία σου και 

ίσως σε καθοδηγήσει ο υπάλληλος της ΔΟΥ. Ρωτάς ειδικά πράγματα σε φόρουμ μη ειδικών και περιμένεις ικανοποιητική απάντηση. Ρωτα στο taxheaven, νομίζω δίνουν 

μιαν απάντηση δωρεάν. Το να κάνεις έναρξη επιχείρησης στη White Africa που ζούμε δεν είναι το απλούστερο πράγμα στον κόσμο, προσωπικά έκανα έναρξη σε ΔΟΥ μόνος 

μου αλλά ήταν πολύ απλό, έναρξη για ασφαλιστής έκανα και πάλι βρέθηκα μετά από 2 χρόνια να χρωστώ εισφορές του πρώτου χρόνου γιατί δεν έλαβα ποτέ ειδοποίηση. 

Δεν έχω καταλάβει στο ελάχιστο τι είναι αυτό που επιθυμείς να κάνεις αλλά δε μου μοιάζει εφικτό, τουλάχιστον όχι με τους όρους σου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...