Προς το περιεχόμενο

[Laptop] Hp Omen - διάφορα μοντέλα - plaisio.gr


giorgionats

Προτεινόμενες αναρτήσεις

24 minutes ago, vade23 said:

Αγόρασα το OMEN Της προσφοράς του public.

Μπορεί να μου απαντήσει κάποιος γιατι ενω το αγόρασα στις 17/09/2019 η εγγύηση φαίνεται να εχει ξεκινήσει απο 17/06/2019???

φαίνεται πως ειναι σχεδόν εδω και 3 μήνες ενεργοποιημένο.

Πάντως το μηχάνημα ήταν ή φαινόταν σφραγισμένο τουλάχιστον...

Περιμένω γνώμες σας...

Γενικά παίζουν και εγγυήσεις μέσω serial number(για να μην ψάχνεις αποδείξεις κτλ.) από την στιγμή που κατασκευάστηκε/βγήκε από το εργοστάσιο. Έτσι το δικό σου είναι από 17/6/2019 (τυχαίο θεωρώ που έκατσε με το 17/9) και με την απόδειξή σου θα πάει κανονικά από την ημερομηνία αγοράς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 204
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, vade23 είπε

Αγόρασα το OMEN Της προσφοράς του public.

Μπορεί να μου απαντήσει κάποιος γιατι ενω το αγόρασα στις 17/09/2019 η εγγύηση φαίνεται να εχει ξεκινήσει απο 17/06/2019???

φαίνεται πως ειναι σχεδόν εδω και 3 μήνες ενεργοποιημένο.

Πάντως το μηχάνημα ήταν ή φαινόταν σφραγισμένο τουλάχιστον...

Περιμένω γνώμες σας...

Είχα ακριβώς το ίδιο θέμα ,αγορά απο public.Ελεγε start day 17/6/19 τρεις μηνες πριν .Ενεργοποιήθηκε κανονικά η 2ετής εγγυηση μετα απο 3-4 ημέρες.Μην ανησυχε'ις ολα θα στρώσουν μόνα τους.Τσεκαρε κ εδω https://support.hp.com/gr-el/checkwarranty και βαλε τα στοιχεια σου πατώντας Fn+ESC

Επεξ/σία από vickjim
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, vickjim είπε

Είχα ακριβώς το ίδιο θέμα ,αγορά απο public.Ελεγε start day 17/6/19 τρεις μηνες πριν .Ενεργοποιήθηκε κανονικά η 2ετής εγγυηση μετα απο 3-4 ημέρες.Μην ανησυχε'ις ολα θα στρώσουν μόνα τους.Τσεκαρε κ εδω https://support.hp.com/gr-el/checkwarranty και βαλε τα στοιχεια σου πατώντας Fn+ESC

Αυτό ακριβώς κάνω φίλε vickjim και μου δείχνει το παρακάτω.

Να σε ρωτήσω, είχες τιποτα προβλήματα με random restarts ουδέποτε??Έστω και μια φορά?

Καταγραφή.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, stelios18120 είπε

τι εγινε ρε παιδια? τελικα προβληματικα ηταν μερικα μοντελα? γ αυτο και οι χαμηλες τιμες και οι προσφορες τον τελευταιο καιρο??

Έλα μου ντε... για να δουμε... Δικαίωμα υπαναχώρησης έχουμε για 14 εργάσιμες σωστά??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, vade23 είπε

Αυτό ακριβώς κάνω φίλε vickjim και μου δείχνει το παρακάτω.

Να σε ρωτήσω, είχες τιποτα προβλήματα με random restarts ουδέποτε??Έστω και μια φορά?

 

Κανένα random restart.Ολα καλά και  με bios update.Περίμενε κανα 2 μερες ακόμα για την εγγύση

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, vade23 είπε

Έλα μου ντε... για να δουμε... Δικαίωμα υπαναχώρησης έχουμε για 14 εργάσιμες σωστά??

βαση νομου,ναι 

τωρα τι κανει το καθε καταστημα και ποσο θα σου βγαλουν το λαδι να δεχθουν πισω ενα λαπτοπ..ειναι αλλο θεμα εδω Ελλαδα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, vickjim είπε

Κανένα random restart.Ολα καλά και  με bios update.Περίμενε κανα 2 μερες ακόμα για την εγγύση

Εδώ και περίπου 10 ημέρες μου έκανε restart 5-6 φορές όταν το ανοίγω και 30 περίπου δευτερόλεπτα αφού φορτώσουν τα Windows.

Σε καμία άλλη περίπτωση, μόνο τότε. 

Δεν μου έκανε ποτέ άλλοτε ούτε σε heavy gaming ούτε σε stress tests ούτε σε τίποτα.

Μόλις τώρα το αναβαθμιζω με το τελευταίο BIOS. Ιδωμεν...

Μόλις πέρασα το BIOS : F.16-09/05/2019

 

Επεξ/σία από vade23
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, vade23 είπε

Αγόρασα το OMEN Της προσφοράς του public.

Μπορεί να μου απαντήσει κάποιος γιατι ενω το αγόρασα στις 17/09/2019 η εγγύηση φαίνεται να εχει ξεκινήσει απο 17/06/2019???

φαίνεται πως ειναι σχεδόν εδω και 3 μήνες ενεργοποιημένο.

Πάντως το μηχάνημα ήταν ή φαινόταν σφραγισμένο τουλάχιστον...

Περιμένω γνώμες σας...

Εχεις δικιο φιλε vade για το συγκεκριμενο ζητημα με την εγγυηση που αναφερεις. Προσωπικα εχω κανει απ την 1η ημερα τις ενεργειες που περιγραφουν στο site τους, ωστε να διορθωθει η χρονικη διαρκεια της εγγυησης, και ενω τους εστειλα φωτογραφια την αποδειξη και μου εστειλαν απαντηση επιβεβαιωτικη οτι διορθωθηκε το προβλημα, παρ ολα αυτα εξακολουθει και στο hp assistant αλλά και στο site τους να μου εμφανιζει το μηχανημα οτι εχει 22 μηνες εγγυηση. Εχω μιλησει παντως και με εκπροσωπο τους και μου ειπε οτι δε θα υπαρξει κανενα απολυτως θεμα. Οπως και να χει θα ξανα επικοινωνησω για καλο και για κακο.

Απο κει και περα, στο προβλημα που αναφερεις με τα restart, οχι ουτε εγω συναντησα κανενα τετοιο προβλημα. Ενα θεμα που υπηρξε ηταν με καποια drivers (directx/ framework.net) που δε μου επετρεπαν να παιξω καποια παιχνιδια λογω κακης εγκαταστασης. Τελικα εκανα μια επανεγκατασταση του λογισμικου σε συννενοηση με τους τεχνικους και απο τοτε το λαπτοπ δεν εχει εμφανισει το παραμικρο, αρα πιθανολογω οτι ειχε γινει εξ αρχης κακο σεταρισμα. Θα σου προτεινα να του κανεις και εσυ ενα φορματ μεσω του recovery που εχει το λαπτοπ σου, και αν συνεχισει το προβλημα το γυριζεις πισω σαν doa (Στο τηλεφωνο μου ειπε οτι εχεις αρκετες μερες περιθωριο απο την αγορα να ζητησεις αντικαστασταση με αλλο ιδιο μηχανημα).

Στο αλλο θεμα μας, με τις θερμοκρασιες και τα σχετικα, θεωρειτε απαραιτητο το να μπει κόφτης? μεχρι τωρα, χωρις βαρια χρηση, το λαπτοπ δεν ανοιγει ανεμιστηρες σχεδον ποτέ, και γενικα δε βλεπω καποιο προβλημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 27/9/2019 στις 2:32 ΜΜ, geophi είπε

Πήρα το HP Omen 17 - cb0011nv με τον I7-9750H και την GTX-1660i. Μέχρι στιγμής όλα καλά, έκανα όλες τις αναβαθμίσεις, όμως το HP Assistant δεν μου εμφανίζει bios update και το μηχάνημα έχει την F06 έκδοση. Έχει τύχει σε άλλον? Διστάζω να κατεβάσω το αρχείο από το τελευταίο bios γιατί υποθέτω ότι θα το εμφάνιζε μόνο του το Update. Μήπως το απέσυραν προσωρινά λόγω προβλημάτων?

Σε ότι αφορά τις προσφορές εκτιμώ ότι οι τιμές είναι πολύ καλές συγκρίνοντας και με τις τιμές στο εξωτερικό. Διάλεξα το cb0011nv γιατί ήθελα το καινούργιο "σασί" για το οποίο διάβασα καλές κριτικές για την ψύξη. Επίσης πολύ βασικό που έχει 16GB RAM, γιατί τα 8GB είναι πολύ λίγα. Η GTX-1660i πολύ καλή αλλά αν η προσφορά είχε panel 144hz και την RTX 2060 και ήταν κάτω από τα 1200 ευρώ τότε θα μιλούσαμε για το ιδανικό laptop.

μην το πας στο v16 που το προσφερει η σελιδα της HP. Εχει προβλημα τουλαχιστον σε αλλους 6 (μαζι με εμενα). Δες https://h30434.www3.hp.com/t5/Gaming-Notebooks/My-Hp-Omen-screen-dimmed-immediately-after-the-last-BIOS/m-p/7248812#M21360. Θα το επιστρεψω γιατι εχασα το revert bios αλλα απο ότι λεει ο φιλος εκει, ακομα και με το παλιο bios δεν συνηλθε

Επεξ/σία από ngkr012
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 ώρες πριν, geophi είπε

Ξέρεις αν το NVDIA GeForce Experience αξίζει να το ενεργοποιήσω ή θα κάνει άνω κάτω τους drivers?

Δεν το ενεργοποίησα μέχρι στιγμής.

Το μόνο που πρόλαβα ήταν να απεγκαταστήσω το McAfee

10 ώρες πριν, Seaman72 είπε

Είναι λογικό ότι σε gaming η gpu θα πηγαίνει τέζα. Αλλιώς δεν έχει νόημα. Βέβαια και σε μένα οι θερμότητες πηγαίνουν στο θεό. Για συνήθεις εργασίες, η cpu στο idle, με τη μπάρα της μπαταρίας αριστερά δουλεύει μια χαρά. Επίσης με λίγο διάβασμα μάλλον διαπιστώνω ότι τεχνικά η ψύξη CPU και GPU βασίζεται σε κοινή συνεχόμενη ψύκτρα κάτω από τους αεραγωγούς, οπότε η μία μεταφέρει στην άκρη. Λύση λογικά μπορεί να δοθεί με ενιαίο undervolting της cpu και της ram (1,100mv για αρχή και βλέποντας) μέσω throttlestop. Με λίγο ψάξιμο στο νετ υπάρχουν σχετικοί οδηγοί. (δεν είναι δύσκολο).

1,100mv ?

22 ώρες πριν, Seaman72 είπε

Μην το κλειδώνεις στο 99%. Είναι σαν να λες ότι δεν χρειάζεται το boost της CPU. Πολύ βάρβαρο μέτρο. Υπάρχει και η μέση κατάσταση Όταν είσαι στο ρεύμα και παίζει τσίτα ο επεξεργαστής, αριστερό κλικ στη μπαταρία και τράβηγμα στην μπλε μπάρα προς τα αριστερά. Έτσι  έχεις και χαμηλότερο idle και boost

Για καθημερινή χρήση είναι η ιδανική ρύθμιση κατά τη γνώμη μου.

Όταν θέλεις να παίξεις, αλλάζεις power plan.

Επεξ/σία από opinion
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, christs είπε

 

Στο αλλο θεμα μας, με τις θερμοκρασιες και τα σχετικα, θεωρειτε απαραιτητο το να μπει κόφτης? μεχρι τωρα, χωρις βαρια χρηση, το λαπτοπ δεν ανοιγει ανεμιστηρες σχεδον ποτέ, και γενικα δε βλεπω καποιο προβλημα.

Στα παιγνίδια εμένα ανεβάζει επικίνδυνα ψηλα ,έχω δει 91 βαθμούς επεξεργαστή.Του έκανα σήμερα undervolt με το throttlestop και ηρέμισαν όλα με max 82-83 και οι ανεμιστήρες να δουλεύουν με αυξομείωση και οχι συνεχόμενα στο φουλ.Νομίζω οτι ενα UV το χρειάζονται στα παιγνιδια.Στην απλή χρήση εννοειται οτι είναι και ησυχο και δροσερό.(17-cv00016)

Επίσης πάνω σε μια απλή βάση με ανεμιστήρα πάει στους 74-75

Επεξ/σία από vickjim
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς μου ξέφυγε ο άσος (θα πάρω κανένα στο λαιμό μου με μαύρη οθόνη). -0,100mv. Τσεκάρεις σταθερότητα και δοκιμάζεις αν χρειαστεί μετά επόμενες μειώσεις κατά -0,010. Καθώς όλες οι cpu κατασκευαστικά δεν μπορεί να συμπεριφέρονται με τον ίδιο ακριβώς τρόπο έχουν λίγο αυξημένο το βολτάζ για να παίζουν σίγουρα όλες καλά. Η συνήθης πάντως και ασφαλής μείωση είναι -0.100 με -0,125. Το undervolting γίνεται άφοβα και δεν επηρεάζει τη μακροζωία του επεξεργαστή. 

Το δικό μου (15άρι) μέχρι τώρα δεν έχει κάνει κιχ. Κανένα restart  ή οτιδήποτε άλλο προβληματικό.

Το experience το ενεργοποίησα στην προσπάθειά μου να δω μήπως εμφανιστεί κάποια ρύθμιση για την igpu ή  για G-Sync  (άνθρακες ο θησαυρός), αλλά δεν νομίζω ότι χρησιμεύει σε κάτι. Κάποιον πιθανό και να τον τον ενοχλεί, γιατί βγάζει στην οθόνη πεδία για να κάνεις preent scren και άλλα καλούδια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο HP Omen 17 - cb0011nv που πήρα κατέβασα το Core Temp και είδα ότι η θερμοκρασία της cpu όταν έπαιζα το Borderlands 2 πήγε max 99 oC. Το laptop το έχω επάνω σε βάση. Σε κατάσταση idle η θερμοκρασία της cpu παίζει μέχρι από 40-60 οC. Τί προτείνετε να κάνω για την θερμοκρασία? Τι πρόγραμμα χρησιμοποιείτε για να δείτε θερμοκρασίες κατά την διάρκεια του gaming? Είδα πιο πάνω τους φίλους να λένε για undervolting με το throttlestop αλλά είναι εύκολο για κάποιον που δεν έχει εμπειρία ή θα τα κάνω χειρότερα?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...