Προς το περιεχόμενο

Θερμοστάτης


acmegr7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους,

Μιας και αρχίζει να χειμωνιάζει, λέω να κάνω την αρχή με το θέμα του θερμοστάτη. 

Ψάχνω να βρω θερμοστάτη "συμβατό" με το Home Assistant. Στον έναν όροφο έχω τον nest γιατί ήταν ο μόνος που είχα βρει με τη δυνατότητα να μπορώ να τον τοποθετώ σε όποιο δωμάτιο ήθελα, αλλά στον άλλο όροφο θα προτιμούσα κάτι φτηνότερο που απλά θα μου επιτρέπει να το ελέγχω μέσω ΗΑ. 

Καμία πρόταση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εχω  τους hysen αλλα πρεπει να ειναι απο τα τελευταια  μοντελα γι αυτο δεν θελω να σε  παρω στο λαιμο μου αν θες δοκιμασε ecobee η netatmo που εχουν components για το home assistant, υπαρχουν oi Βeok , Floureon  και Beca Energy που εχουν ιδιες εφαρμογες αλλα πρεπει να κανεις καποια διαδικασια για να τα βαλεις μεσα στο home assistant επισης https://community.home-assistant.io/t/wifi-thermostat-beok-floureon-beca-energy-component/48519/13

Επεξ/σία από kama28
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω την αλήθεια σκεφτόμουν μήπως έβρισκα καμία φτηνή φτηνή λύση από κινεζομάγαζο. Ιδανικά μάλιστα να τον ελέγχω τοπικά με zigbee ώστε να αποφύγω φαινόμενα "ασυμβατότητας" στο μέλλον. 

Θα το ψάξω λίγο ακόμα στο forum του HA και αν δε βρω κάτι με βλέπω για τον netatmo που πρότεινες. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  1. 4 ώρες πριν, acmegr7 είπε

    Να πω την αλήθεια σκεφτόμουν μήπως έβρισκα καμία φτηνή φτηνή λύση από κινεζομάγαζο. Ιδανικά μάλιστα να τον ελέγχω τοπικά με zigbee ώστε να αποφύγω φαινόμενα "ασυμβατότητας" στο μέλλον. 

    Θα το ψάξω λίγο ακόμα στο forum του HA και αν δε βρω κάτι με βλέπω για τον netatmo που πρότεινες. 

    εγω εχω τους hysen στην ελλαδα εχουν 50-60 ευρω αλλα ειναι μεση λυση δεν ειναι zigbee μπορεις να πας σε tuya λυσεις , το home assistant λατρευει την tuya  εφαρμογη smart life δες εδω 

  2. https://www.zipy.gr/p/ali/tuya-alexa-programmable-wifi-central-air-conditioner-thermostat-temperature-controller-2-pipe-4-pipe-3-speed-fan-coil-unit/32964429796/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/9/2019 στις 5:20 ΜΜ, kama28 είπε
  1. εγω εχω τους hysen στην ελλαδα εχουν 50-60 ευρω αλλα ειναι μεση λυση δεν ειναι zigbee μπορεις να πας σε tuya λυσεις , το home assistant λατρευει την tuya  εφαρμογη smart life δες εδω 

  2. https://www.zipy.gr/p/ali/tuya-alexa-programmable-wifi-central-air-conditioner-thermostat-temperature-controller-2-pipe-4-pipe-3-speed-fan-coil-unit/32964429796/

Καλημέρα,
Το σεταρισμα να φανταστώ είναι με custom component?

Αν δε κάνω λάθος είχα διαβάσει ότι μετά από κάποιο update του ΗΑ υπήρχε πρόβλημα με τους συγκεκριμένους θερμοστάτες. Μπορεί βέβαια και να το μπερδεύω με άλλον.  Εσύ πως τον έχεις συνδέσει; Είσαι στην 0.99;

Να φανταστώ τον 2P with wifi έχεις;

Thx!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, acmegr7 είπε

Καλημέρα,
Το σεταρισμα να φανταστώ είναι με custom component?

Αν δε κάνω λάθος είχα διαβάσει ότι μετά από κάποιο update του ΗΑ υπήρχε πρόβλημα με τους συγκεκριμένους θερμοστάτες. Μπορεί βέβαια και να το μπερδεύω με άλλον.  Εσύ πως τον έχεις συνδέσει; Είσαι στην 0.99;

Να φανταστώ τον 2P with wifi έχεις;

Thx!

εγω τον δικο μου ακομα δεν τον εχω συνδεσει γιατι οταν τον πειρα δεν ειχε  την δυνατοτητα ρυθμισης χρονου με κουμπι αλλα εσωτερικα απο την εφαρμογη  και το λεω αυτο γιατι με αυτο το κουμπι μπαινει στις προχωρημενες ρυθμισεις ( advanced settings ) γενικα οι κινεζικοι θερμοστατες αυτου του ειδους δεν ειναι και ο καλυτεροι στην συνδεσιμοτητα αν θες δοκιμασε tuya που εχει  component με ευκολη συνδεση αν παθουν κατι οι δικοι μου εκει θα παω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλημέρα, 

Εγώ ακολούθησα μια πιο φθηνή λύση (2-7€) απλά χρειάζεται ένα μικρό ηλεκτρολογικό χειρουργείο.

Χρησιμοποιώ έναν DHT-22,  που έχει δεκαδικά ψηφία στην θερμοκρασία, τοποθετημένο στο κέντρο του σαλονιού (οπότε με 1€ λύνω το μισό θέμα του θερμοστάτη)

Και για έλεγχο του καλοριφέρ, έτρεξα ένα καλώδιο ρεύματος, το οποίο συνδέεται στις 2 άκρες παράλληλα στον υπάρχοντα θερμοστάτη. (δλδ, ενώνοντας τις 2 άλλες άκρες του καλωδίου, ανάβει το καλοριφέρ διατηρώντας το υπάρχον manual functionality του θερμοστάτη).

Αυτό το καλώδιο πάει σε ένα απλό relay που βρίσκεται εκεί κοντά.

Στην περίπτωσή μου, είχα πρόσβαση στον τοίχο πίσω από το θερμοστάτη, οπότε έτρεξα το καλώδιο από κει μέχρι το ρελέ και δεν φαίνεται τίποτα.

Εναλλακτικά, αν υπάρχει ρεύμα / πρίζα εκεί κοντά, θα μπορούσε κανείς να χρησιμοποιήσει και ένα sonoff basic με αυτό το hack που το μετατρέπει σε ξηρή επαφή (αν αυτός είναι ο όρος).

Οπότε, έχω ένα Simple-thermostat στο home assistant, το οποίο δέχεται ως θερμοκρασία το dht22 και heat το διακόπτη του καλοριφέρ. Συγχρόνως, λειτουργεί κανονικά ο θερμοστάτης όπως ήταν.

Αν θέλετε Photos ή configuration στη διάθεσή σας.

 

Συνήθη disclaimers και αποποίηση οποιασδήποτε ευθύνης:

Μη δώσετε ρεύμα στο θερμοστάτη από την πρίζα (στη λύση του Sonoff) γιατί είναι πολύ πιθανό να είναι διαφορετική φάση και να κάψετε τα πάντα

Τέλος, μην παίζετε με ρεύματα αν δεν ξέρετε τι κάνετε, αν δεν είναι απόλυτα σαφές τι εξηγώ, είναι 220 και θα σκοτωθείτε.

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Καλησπέρα, 

ενδιφερομαι να αγοράσω θερμοστάτη nest 3rd gen . 
αν τον έχει και τον χρησιμοποιεί κάποιος θα ήθελα μερικές πληροφορίες! 
απο αυτά που διάβασα χρειάζεται το link το οποίο μπαίνει στη θέση του παλιού θερμοστάτη και πάνω σε αυτό συνδέεται το ring. 
Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω είναι αν μπορεί να μπει αλλου στο χώρο το ring και να πάρει ρεύμα από μια πριζα πχ για να μην είναι δίπλα δίπλα (πχ να τοποθετηθει ασύρματα σε άλλο δωμάτιο );

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, tasos_7 είπε

Καλησπέρα, 

ενδιφερομαι να αγοράσω θερμοστάτη nest 3rd gen . 
αν τον έχει και τον χρησιμοποιεί κάποιος θα ήθελα μερικές πληροφορίες! 
απο αυτά που διάβασα χρειάζεται το link το οποίο μπαίνει στη θέση του παλιού θερμοστάτη και πάνω σε αυτό συνδέεται το ring. 
Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω είναι αν μπορεί να μπει αλλου στο χώρο το ring και να πάρει ρεύμα από μια πριζα πχ για να μην είναι δίπλα δίπλα (πχ να τοποθετηθει ασύρματα σε άλλο δωμάτιο );

Καλησπέρα. 

Ναι μπορεί. Εγώ έβαλα ένα "κουτί" εκεί που ήταν ο παλιός θερμοστάτης και το στρογγυλό το έβαλα στο υπνοδωμάτιο. τροφοδοτείται ξεχωριστά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, tasos_7 είπε

Ρεύμα από μια πριζα του έδωσες ; Η από καλώδιο κατευθείαν στον τοίχο; 

Στο στρογγυλό από πρίζα. είναι micro usb αν θυμάμαι καλά.

Στο "κουτί" από το τοίχο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα θετικά του είναι ότι είναι όμορφος και ότι μπορείς να το μετακινήσεις και να το βάλεις σε όποιο δωμάτιο θες. Εγώ για αυτό το είχα πάρει. Για να μπει στο δωμάτιο του τότε νεογέννητου.  Οικονομία δε μπορώ να σου πω αν κάνει, παρά μόνο ότι ανοίγει και κλείνει ανάλογα με το αν κάποιος είναι σπίτι ή όχι. Αυτό θα μπορούσε να γίνει και με οποιονδήποτε άλλο έξυπνο θερμοστάτη μέσω του Home Assistant. 

Γενικά θεωρώ ότι είναι ακριβός (τον είχα πάρει πάνω από 300€ αν θυμάμαι καλά).

Αν σε ενδιαφέρει μεταχειρισμένος, ευχαρίστως τον πουλάω!!! :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Δημιουργία νέου...