Προς το περιεχόμενο

O επερχόμενος Intel Core i9-10980XE (Cascade Lake-X) στις λίστες του Geekbench


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 36
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το εντυπωσιακό εδώ δεν είναι η ιντελ αλλα η διαφορά στο σκορ ανάμεσα στους 3900χ και 2950χ και σε κάνει να αναρωτιέσαι για την αξιοπιστία του. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, nickolas είπε

Πάντως το single core και στους 2 είναι παρόμοιο με των νέων Iphone.

Δεν ξέρω αν αυτό είναι για γέλια ή για κλάμματα...

οταν συγκρινεις μηλα με πορτοκαλια ενα πραμα.....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, chris_g92 είπε

Ας σταματήσουμε λίγο το κράξιμο για τα 14 nm. Από πλευράς απόδοσης φαίνεται καλός . Μένει να δούμε αν θα είναι σε προσιτή τιμή.

 

Κανεις δεν λεει οτι δεν θα ειναι γρηγορος. Ομως θα ανεβαζει αρκετη θερμοκρασια και θα ειναι ακριβος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, nickolas είπε

Πάντως το single core και στους 2 είναι παρόμοιο με των νέων Iphone.

Δεν ξέρω αν αυτό είναι για γέλια ή για κλάμματα...

Δύσκολο να ισχύει αυτό που λες. Οι επεξεργαστές των φορητών συσκευών είναι εξαιρετικά αδύναμοι. Πώς συγκρίνονται με αυτά τα θηρία των 200 βάττ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, Ιησους Χριστος είπε

Θα ανεβαζει αρκετη θερμοκρασια; XAXAXA ενω ο 3900X που ειναι 7nm δεν ανεβαζει; 

Που με ειδες να σχολιαζω ή να αναφερω ή να συγκρινω με AMD? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, nickolas είπε

Πάντως το single core και στους 2 είναι παρόμοιο με των νέων Iphone.

Δεν ξέρω αν αυτό είναι για γέλια ή για κλάμματα...

το single core είναι το ίδιο με το pc μου που κοντεύει μισή δεκαετία

https://browser.geekbench.com/v4/cpu/226592

άρα για κλάμματα 

 

βέβαια δεν έχω σε καθόλου υπόληψη το geekbench 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι φυσικα. Αμα πληρωνεις κ απειλεις για καμια εικοσαετια αυτους που πουλανε τα τσιπακια να δινουν μονο τα δικα σου στον κοσμο ΔΕΝ ΜΕΝΕΙ Κ ΚΑΝΕΝΑΣ ΑΛΛΟΣ ΝΑ ΠΟΥΛΑΕΙ, οποτε τοτε σιγουρα εχεις τα καλυτερα κ τα πιο αξιοπιστα cpus του κοσμου !!! Δεν αφηνεις κανεναν ζωντανο για να υπαρχουν αλλα cpus στην αγορα κ μετα μαζευεις ολα τα τουβλα γυρω σου να φωναζουν "ζητω" κ να πανηγυριζεις την πρωτια σου.... 

Αλλα φυσικα, αυτο ειναι "απλα η γνωμη μου" κ "ειμαι ελευθερος να πιστευω οτι θελω", κ αλλες φιλελε μπουρμπουλιθρες.... Δεν ειναι γεγονος που μυνηθηκε, εκδικαστηκε κ πληρωθηκε. Οχι. Μια γνωμη ειναι απλα.

Ουτε τα κενα σφαλειας που λενε ολα τα μιντια ανα τον κοσμο ειναι κατι να μιλαμε. Κ αυτα απλες γνωμες ειναι. Αν θελουμε τα βλεπουμε ως κενα ασφαλειας, αν θελουμε τα βλεπουμε ως απλες πιθανοτητες. Ποσες πιθανοτητες εχουμε να μας χακαρουν? Σχεδον μηδεν, σωστα? Αρα, γιατι να μας ενδιαφερει το ζητημα? Τωρα θα μου "πεις, αν εχουν κ κενα ασφαλειας, που κολλαει η τιμη στον ουρανο?" !! Αλλα κ αυτο μια γνωμη ειναι, οποτε στα μπαλονια μας ! Βεβαια, αμεσως αναρωτιομαστε κ μεις οι ιδιοι "πως ειναι τα πιο αξιοπιστα cpus με τοσα κενα ασφαλειας?", αλλα γιατι να σκεφτομαστε κ να δημιουργουμε παραπανω γνωμες ? Ας τα αφησουμε αυτα. Ψιλα γραμματα....

Ασε κ τις οδοντοπαστες για θερμοαγωγημο υλικο !! Αυτο κ αν ειναι μια γνωμη απλα!!! Ακομα κ οι ιδιοι που κριτικαραν το γεγονος δεν λεγαν να κολλησουν σε ενα ονομα !! Αλλοι το λεγαν οδοντοπαστα, αλλοι κινεζικη παστα, αλλοι φτηνιαρικο υλικο, αλλοι κολλα, αλλοι μαρμελαδα !! Ουτε κ οι ιδιοι δεν ξεραν πως να το πουν !! Γιατι λοιπον να το συζηταμε? Κατι ηταν. Τωρα, τι ηταν ειναι απλα κ αυτο θεμα γνωμης/ αποψης. 

Αλλα το οτι η Ιντελ βγαζει τα καλυτερα, τα γρηγοροτερα, τα πιο αξιοπιστα, τα πιο απροβληματιστα, τα πιο ομορφα κ τα πιο τρελα cpus ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΨΗ ΑΛΛΑ Η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ !!!! ΝΑΙ!!! Κ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΑΔΕΧΤΟΥΜΕ ΟΛΟΙ !!!! ΤΩΡΑ !!! (μπρος !!! ξεκινηστε τις παραδοχες !!! αντε μην αρχισουν να πεφτουν οι ψιλες λεμε!!)

 

ΥΓ. Για οσους εχουν ακομα τα μαλλια τους κ τα μυαλα τους παρολα τα ποσταρισματα στο τοπικ, δινω δυο λινκς για τις radeon που ερχονται. RX 5300, RX 5500 κ  RX 5600 μολις ετοιμαζονται να βγουν. 

ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΝΕΑ - αλλα κ αυτο η αποψη μου μονο ειναι !!! (λολ) 

https://www.notebookcheck.net/AMD-s-Radeon-RX-5500-and-RX-5600-series-rumored-to-launch-before-the-NVIDIA-GeForce-GTX-1650-Ti-prior-to-October-15.435105.0.html

https://www.tomshardware.com/news/amd-b550-chipset-radeon-rx-5300-xt-gpu,40457.html

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, coffeex είπε

18 cores vs 32 cores  🤔

It's all about the money και αυτή την στιγμή η Intel επιλέγει ακόμα να πουλάει 2000$ τον 18/36. Στην καινούρια πλατφόρμα που πρακτικά είναι rebranded η παλιά, ίσως ρίξει τις τιμές και τον φέρει κοντά στα επίπεδα που θα παίζει ο 24/48 zen 2, κάτι μου λέει πάλι δεν θα έχει και πολλές ελπίδες και μιλάω γενικά όχι για το geekbench.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Στην προηγούμενη γενιά Ο 16πυρηνος αρχίζει από 1500 ευρώ, άρα ο συγκεκριμένος δεν νομίζω να είναι φθηνότερος,  εάν δεν πέσουν οι τιμές δεν βλέπω να πουλαει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, GBorb είπε

Κανεις δεν λεει οτι δεν θα ειναι γρηγορος. Ομως θα ανεβαζει αρκετη θερμοκρασια και θα ειναι ακριβος. 

Θα το δούμε . Απλά δεν μου αρέσει να πέφτει κράξιμο για ένα προϊόν που δεν το είδαμε ακόμα στην αγορά .  Μπορεί και να αξίζει θα φανεί .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, petasis είπε

Δύσκολο να ισχύει αυτό που λες. Οι επεξεργαστές των φορητών συσκευών είναι εξαιρετικά αδύναμοι. Πώς συγκρίνονται με αυτά τα θηρία των 200 βάττ;

Μιλάμε για Single core.

Επίσης μιλάμε για 14nm vs 7nm (...2ης γενιάς μάλιστα)

Τέλος μιλάμε για περίπτωση όπου η ίδια εταιρεία σχεδιάζει και το hardware και το software οπότε η συνεργασία μεταξύ τους είναι η καλύτερη δυνατή.

Οπότε αν τα βάλεις όλα κάτω σε multicore τα τσιπ αυτά της intel είναι περίπου 4 φορές πιο γρήγορα άρα διαίρεσε 200/4 πάμε στα 50W. Μετά διαίρεσε πάλι δια 4 λόγω διαφοράς 14 με 7 nm άρα πάμε στα 12.5 Watt και η υπόλοιπη διαφορά είναι ο καλύτερος σχεδιασμός software/hardware της Apple και γιατί τα κάνει όλα μόνη και γιατί οι αρχιτεκτονικές είναι νεότερες.

Είναι πιθανό τα τσιπ της Apple να χτυπάνε 4W ή και 6W peak για περιορισμένα χρονικά διαστήματα, αν και δε νομίζω παρατεταμένα (σε παιχνίδι πχ) να τραβάνε πολύ περισσότερο από 2-3W.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...