Προς το περιεχόμενο

Σε 900 εκατομμύρια συσκευές τα Windows 10


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, marios28 είπε

Η απάντηση είναι -σχεδόν με πάσα βεβαιότητα- όχι και συμφωνούμε μέχρι εδώ. Αν είχες μείνει εκεί δε θα σου έκανα παράθεση (ούτε οι άλλοι), αφού δε διαφωνούμε. Εσύ όμως υποθέτεις -μάλλον σίγουρος ακούγεσαι- ότι είναι λιγότεροι και έφερες παράδειγμα με το laptop. Εμείς δεν το ξέρουμε αν ισχύει και σου παραθέσαμε πολλές περιπτώσεις χρήσης. Μπορεί να είναι λιγότεροι, μπορεί και να μην είναι.  Πρόσθεσες ότι αυτό γίνεται για λόγους εντυπωσιασμού και επειδή τη συμφέρει (υποθέτοντας ότι οι χρήστες είναι λιγότεροι) ανακοινώνει αριθμό συσκευών.

Σ' αυτά τα δύο σου απάντησα. Σχετικά με το πρώτο... πάντα συσκευές μέτραγε (από το '15), επειδή αυτή είναι η λογική (πες τη πιο εύκολη) μέτρηση. Σχετικά με το δεύτερο... και όταν οι συσκευές ήταν λίγες σε σχέση με αυτά που ανέμενε (αφού η μετάβαση γινόταν και γίνεται με αργό ρυθμό) η MS ανακοίνωνε -περίπου κάθε εξάμηνο- το πόσες ενεργές συσκευές έχουν μεταβεί στα Windows 10. 

Τελωσπάντων... αν υπάρχει κάτι το νέο (ή το "συμφέρον") στη νέα ανακοίνωση (tweet) δεν είναι αυτό που γράφεις... αλλά το ότι έχει παραληφθεί το "ενεργές" συσκευές στα W10. Στο σημείο θα μπορούσε να πει κάποιος ότι παραλήφθηκε το επίθετο "ενεργές" επειδή τη συμφέρει.

Δέχομαι ότι έκανα λάθος διατύπωση και ήμουν απόλυτος ως προς το «λιγότεροι». Όντως, αν λάβουμε υπόψη τους πολλαπλούς χρήστες ανά άδεια, τότε μπορεί να βγαίνουν και περισσότεροι οι χρήστες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 104
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Νομίζω πως για το μέσο χρήστη τα 10ρια είναι μονόδρομος. Μεγάλη αναβάθμιση από τα 7 και τα 8 και σε σταθερότητα και σε δυνατότητες και με τεράστια υποστήριξη συσκευων. Στα 7 μένεις μόνο για πολύ συγκεκριμένο λόγο, κυρίως καποιων λίγων εφαρμογών.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Mivas (myphone) είπε

Θυμάμαι έλεγαν ότι θα συνεχιστεί η υποστήριξη των 7 με ενημερώσεις ασφαλείας, αλλά με συνδρομή, γνωρίζει κανείς κάποιο νεότερο;

Εναλλακτικά με καλό internet security system θα είμαστε καλυμμένοι?

Επίσης, είμαι με φορητό υπολογιστή 2ετίας, i7 8550u, 4core/8threads, 16GB RAM, 256GB SSD, 2TB HDD, 17'FHD IPS panel και έχω εγκατεστημένα Windows 7 Ultimate ;) Κι όλα λειτουργούν ρολόι (αυτό για όσους λένε για ασυμβατότητα) :)

Τι εννοείς; Τι τύπου σύνδεση;

Υπόψιν, τα 7άρια παραμένουν στο 30% και είναι το Νο 2 λειτουργικό, 10 χρόνια μετά την κυκλοφορία και παρά την επιθετική γραμμή της Microsoft για προώθηση των 10. Αυτό σημαίνει κάτι ;)

https://netmarketshare.com/operating-system-market-share.aspx?options={"filter"%3A{"%24and"%3A[{"deviceType"%3A{"%24in"%3A["Desktop%2Flaptop"]}}]}%2C"dateLabel"%3A"Custom"%2C"attributes"%3A"share"%2C"group"%3A"platformVersion"%2C"sort"%3A{"share"%3A-1}%2C"id"%3A"platformsDesktopVersions"%2C"dateInterval"%3A"Monthly"%2C"dateStart"%3A"2019-08"%2C"dateEnd"%3A"2019-08"%2C"segments"%3A"-1000"}

με το κινητό σου το tablet το laptop. Στα 7 δεν υπάρχει διασύνδεση μεταξύ συσκευών

 

Επεξ/σία από bazzil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, oceanborngr είπε

Casual χρηστης PC για browsing, παιχνιδια και καμια ταινια που και που δεν εχει κανενα λογο να μην παει στα 10, ακομη κι αν το PC του ξεκινησε με 7αρια. Για επαγγελματικη χρηση ειναι λιγο περιπλοκα τα πραγματα. Στη δουλεια εχουμε 6 PC, ολα με Windows 7 ακομη λογω παλαιοτητας αλλα επειδη τρεχουν προγραμματα οπως το UI της βασης δεδομενων και τα φορολογικα ειναι pain in the ass να ξανασεταριστουν - καπου μια ωρα ανα μηχανημα- οποτε δεν εχουμε μπει στον κοπο να φαμε ενα Σαββατο η μια Κυριακη πρωι να τα αλλαξουμε. Συν το εξτρα τιμολογιο της εταιριας που μας υποστηριζει.

Καλο ειναι να προχωραμε παντως γενικα, δε μπορω να καταλαβω το κολλημα με τα 7 και τα XP, ειδικα σε ενα φορουμ υποτιθεται τεχνολογικο.

Νομίζω έχει ειπωθεί 500 φορές (αλλά μαγικά σβήνονται αυτά τα σχόλια..) άμα δεν είχαν μαμήσει το θέμα privacy δεν θα υπήρχε τόσο "κόλλημα" με τα 7.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Win 10, στα 2 τελευταία patch μία δεν είχα gpu και την άλλη keyboard-mouse, και δεν μιλάμε για παλιό υπολογιστή, στην δουλειά μετά από κάθε patch χάνουμε επαφή με το πολυμηχάνημα-φωτοτυπικό μάρκας kyocera το οποίο μάλιστα θέλει drivers χειροκίνητα , κάθομαι σε όλα τα hp μπρίκια και τους περνάω, αυτός ο τύπος πρώην εργαζόμενος στην ms λέει τι είναι λάθος αλλά σιγά μην ρίξει η εταιρεία χρήμα να το φτιάξει. Δυστυχώς είναι το πιο δημοφιλές λειτουργικό και είμαι υποχρεωμένος να το χρησιμοποιώ.

Κατά τα άλλα έχουν φτιάξει τα πάντα, κάπως έτσι...........

Windows10PLAEN-640x353.png.8fbe441c8ac3f869b76deddf6f405ab6.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, cpc464 είπε

Win 10, στα 2 τελευταία patch μία δεν είχα gpu και την άλλη keyboard-mouse, και δεν μιλάμε για παλιό υπολογιστή, στην δουλειά μετά από κάθε patch χάνουμε επαφή με το πολυμηχάνημα-φωτοτυπικό μάρκας kyocera το οποίο μάλιστα θέλει drivers χειροκίνητα , κάθομαι σε όλα τα hp μπρίκια και τους περνάω, αυτός ο τύπος πρώην εργαζόμενος στην ms λέει τι είναι λάθος αλλά σιγά μην ρίξει η εταιρεία χρήμα να το φτιάξει. Δυστυχώς είναι το πιο δημοφιλές λειτουργικό και είμαι υποχρεωμένος να το χρησιμοποιώ.

Κατά τα άλλα έχουν φτιάξει τα πάντα, κάπως έτσι...........

imageproxy.php?img=&key=1845fd3b90269583Windows10PLAEN-640x353.png.8fbe441c8ac3f869b76deddf6f405ab6.png

Δεν έχει άδικο αλλά αυτό είναι το πέναλτι αν θέλεις κάθε 6 μήνες καινούργιο feature set. Η προηγούμενη λογική ήταν περίπου κάθε 3 χρόνια.  Σε 3 χρόνια έχεις αρκετό χρόνο να τελειοποιήσει τον κώδικα,  σε 6 μήνες θέλεις τηλεμετρια για να πιάσεις όλα τα πιθανά configuration.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, studiokristo είπε

Νομίζω πως για το μέσο χρήστη τα 10ρια είναι μονόδρομος. Μεγάλη αναβάθμιση από τα 7 και τα 8 και σε σταθερότητα και σε δυνατότητες και με τεράστια υποστήριξη συσκευων. Στα 7 μένεις μόνο για πολύ συγκεκριμένο λόγο, κυρίως καποιων λίγων εφαρμογών.

Τα 10 πιο σταθερά από τα 7. Μάλιστα.

Πραγματικά, μη γράφετε ό,τι να 'ναι, δεν αντέχεται. Έλεος.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
12 hours ago, Mivas (myphone) said:

Θυμάμαι έλεγαν ότι θα συνεχιστεί η υποστήριξη των 7 με ενημερώσεις ασφαλείας, αλλά με συνδρομή, γνωρίζει κανείς κάποιο νεότερο;

Όχι για ιδιώτες αν δεν κάνω λάθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μυαλουδάκι μου λέει ότι ότι η Microsoft έχει καταραστεί τα win 7 περισσότερο από όσο όλοι μας τα 10.

Αν σκεφτείται λίγο, τα τελευταία 5 (και βάλε ) χρόνια της δημιουργεί προβλήματα στη "φυσική" αντικατάσταση με το μικρό του αδερφάκι (βλέπε αλλαγή χρονοδιαγράμματος και πιθανή ζημία εκατομυρίων από την ξεροκεφαλιά των χρηστών να μην πανε στα  8, 8.1, 10) διότι τα 7αρια για τους απλους χρηστες ειναι αυτο που λέμε it just works και για τους power users bloatware free, με αποτέλεσμα να χρησιμοποιεί κολπάκια και φακελάκια κάτω από το τραπέζι για να πείσει εταιρίες hardware ότι ο γερόλυκος ΔΕΝ πρέπει να υποστηρίζεται πλέον και ας έχει τόσο μεγάλο ποσοστό χρήσης(όμοια κατάσταση με xp - vista).Κάπως έτσι λοιπόν η γνωστή τακτική planned obsolescence ξαναβρίσκει το δρόμο της. 

Εν τέλει τη μάχη θα την κερδίσει η micro όμως πολυυύ αργότερα από ότι θα ήθελε (δείχνοντας σημάδια  αδυναμίας  κ κόπωσης)

Ίσως είναι καλύτερα έτσι.Ίσως να πεισθουν περισσότεροι (μαζί και εγώ) για λειτουργικά ανοιχτού κώδικα

Υ.Γ ήμουν καλό παιδάκι και δεν ανέφερα τπτ για telemetry, statistics, ads (..Ουπς)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτό που οι μισοί εδώ μέσα γκρινιάζουν γιατί με κάθε update χαλάει και κάτι με ξεπερνάει. 

Και με ξεπερνάει γιατί, οι ίδιοι θεωρούνται τεχνικοί (ή έστω  αναλαμβάνοντας το πόστο του computer guy σε κάθε γραφείο), και δεν μπορούν να αντιληφθούν ότι η κάθε εταιρεία δεν δείχνει ενδιαφέρον να αναβαθμίσει τους drivers για το κάθε μηχάνημα της ανάλογα και με τις αλλαγές της Microsoft. Για αυτό και τα πρόβληματα, συνήθως με κάρτες γραφικών και διάφορα περιφερειακά. Όσο είναι στο χέρι της Microsoft έχει προχωρήσει πάρα πολύ την συμβατότητα και την διασύνδεση των υπηρεσιών της, αλλά στα υπόλοιπα οι τρίτοι κατασκευαστές την κρατάνε πίσω (Χαρακτηριστικό παράδειγμα το Mail and Calendar όπου διαβάζει κατευθείαν τις επαφές και τα mail απο το People με συγχρονισμό σε gmail κλπ, ενώ στο outlook για πολλούς και διάφορους λόγους που έχουν να κάνουν με εταιρικό περιβάλλον και τρίτους κατασκευαστές και developers δεν μπορείς να κάνεις ούτε .vcf εισαγωγή με ευκολία). 

Τα 10αρια είναι το καλύτερο, πιο εύκολο και ευχάριστο λειτουργικό με διαφορά. Οι περίσσοτεροι (που είστε λιγότεροι βασικά) κουνήστε λίγο το ποντίκι να πάει στην αναζήτηση και όλα θα τα βρείτε. Και MS-DOS υπάρχει και Control Panel. 

Hint: Δούλευα service σε μεγάλο κατάστημα και έχω διάφορους να καταριούνται την ώρα και τη στιγμή που έκαναν αναβάθμιση στα W10 επειδή τους χάλαγαν διάφορα. Όταν όμως το φέρνανε και τους έδειχνες την λύση σου λέγανε "αααααα εκεί ήταν? κοίτα να δείς". Μια χαρακτηριστική φώναζε γιατί έκανε αναβάθμιση και δεν δούλευε το touchpad. Το ότι είχε νύχι δύο μέτρα, και ακούμπαγε στο touchpad και επειδή καταχωρούσε δύο κινήσεις δεν δούλευε δεν της πέρασε απο το μυαλό. Αλλά να κράξει ήξερε. 

Επεξ/σία από Agmourk
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/9/2019 στις 12:59 ΜΜ, eko13 είπε

Να πω την μαύρη μου αλήθεια προτιμώ τα 7... Τα δεκαριά μου φαίνονται σαν αντίπαλος του αντροηντ... Στα 7 ήθελες 6 πράγματα και ήξερες που θα τα βρεις. Στα 10 σου δίνει 8 πράγματα αλλά είναι οδησσεια μέχρι να τα βρεις.  

 

Στις 26/9/2019 στις 1:54 ΜΜ, PeterMay είπε

Βάζω πλώρη σε αναβάθμιση του δεύτερου συστήματος σε 6700k. Το πόσες φορές χρειάστηκα να κάνω re install τα 10αρια από τότε που πήρα το καινούργιο tower, παίζει να είναι περισσότερες απο τότε που έπαιζα με τα Windows 98 μέχρι τα 7. Χαζά errors (το πληκρτ/ποντίκι δεν λειτουργούσε σε safe mode των 10 οπότε μόνο άνοιγε ή έκλεινε ο υπολογιστής) και full crash για ψίλου πήδημα (απεγκατάσταση drivers nvidia) . Ποιά στα 10άρια είναι μόνο τα 2-3 παιχνίδια ,που εν τέλει δεν αξίζει να τα αγκίζω.

Blender, Unreal, Vegas, Photoshop, Dev, Visual Studio, Ταινίες, Μουσικές, παιχνίδια της προκοπής, office, convertors, browsers, και σοβαρές εφαρμογές/αρχεία βρίσκονται στα 7άρια και δεν το κουνάνε από εκει...

Μπορεί να λένε ότι τα Linux αυτό και τα Linux το άλλο, αλλά όντως σαν τα 7αρια δεν έχει. Δεν χρησιμοποιώ linux γιατί μου βγαίνει η παναγία για να τρέξουν τα προγράμματα που θέλω κάθε φορά, οπότε και έστησα ένα μηχάνημα με Windows 7 64bit (AMD Phenom 2 X4 965, 8GB), μόνο για Blender, Unreal και Unity και η αλήθεια είναι ότι είναι αρκετά γρηγορότερο από το μηχάνημα που τρέχει 10άρια (i5 8400, 16GB), παρότι έχω αφαιρέσει ότι σαβούρα έχουν μέσα τα 10άρια που δεν την χρειάζομαι. Πάλι βαριά είναι, ενώ σε κάθε update κάνουμε τον σταυρό μας μήπως πετάξει κανένα νέο bug. Οπότε τα 10άρια τα έχω μόνο για gaming πλέον και τα 7άρια θα παραμείνουν όπως είναι, ακόμη και αν δεν ενημερώνονται από την MS.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, bazzil είπε

με το κινητό σου το tablet το laptop. Στα 7 δεν υπάρχει διασύνδεση μεταξύ συσκευών

Εδώ λίγο σε έχασα... Μπορεί να συνδεθεί είτε με Bluetooth, είτε με καλώδιο με συσκευές με Android, WindowsPhone, Symbian και Sailfish που έχω δοκιμάσει. Και με tablet με Windows 8.1 RT. Εννοείς κάτι άλλο; Στην δουλειά έχουμε πάντως κάποια με 10άρια, κάποια με 7άρια...

13 ώρες πριν, ThReSh είπε

Όχι για ιδιώτες αν δεν κάνω λάθος.

Δηλαδή μόνο για εκδόσεις Enterprise κλπ? Γενικά, υποθέτω ότι με Internet Security παραμένουμε καλυμμένοι στο θέμα της ασφάλειας και μετά το 20...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
2 hours ago, Mivas (myphone) said:

Δηλαδή μόνο για εκδόσεις Enterprise κλπ?

Λογικά και pro, αλλά νομίζω ότι θα θέλει συνενόηση-συμβόλαιο με MS. Δεν θα βγάζει updates μόνο και μόνο επειδή έχει κάποιος πχ Enterprise.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Mivas (myphone) είπε

Εδώ λίγο σε έχασα... Μπορεί να συνδεθεί είτε με Bluetooth, είτε με καλώδιο με συσκευές με Android, WindowsPhone, Symbian και Sailfish που έχω δοκιμάσει. Και με tablet με Windows 8.1 RT. Εννοείς κάτι άλλο; Στην δουλειά έχουμε πάντως κάποια με 10άρια, κάποια με 7άρια...

Δηλαδή μόνο για εκδόσεις Enterprise κλπ? Γενικά, υποθέτω ότι με Internet Security παραμένουμε καλυμμένοι στο θέμα της ασφάλειας και μετά το 20...

Εννοώ πως οτι έχεις στο desktop το βρίσκεις στο laptop. Οχι να συνδέσεις το κινητό και να το βλέπεις σαν usb stick. Πχ η εφαρμογή your phone σου επιτρέπει να χειρίζεσαι το κινητό απ τον υπολογιστή. Μεγάλη ευκολία. και σύντομα θα κάνεις και κλήσεις. Με ένα λογαριασμο στη microsoft συνδέεις όλες τις συσκευές μεταξύ τους. Οτι εχεις στο ένα το εχεις παντου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...