Προς το περιεχόμενο

Το Facebook φέρνει Oculus Go apps και βελτιωμένο Passthrough στο Oculus Quest


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εκτός από την ανακοίνωση του Oculus Link, που «μετατρέπει» το Quest VR headset σε ένα… Rift ουσιαστικά με την χρήση ενός καλωδίου USB-C, το Facebook από το συνέδριο Oculus Connect 6 προχώρησε και σε άλλες ενδιαφέρουσες ανακοινώσεις.

Η εταιρεία πρόκειται να φέρει στο Oculus Quest το χαρακτηριστικό Oculus Passthrough+ -με αυτό το δεύτερο «χτύπημα» η εταιρεία, υποστηρίζουν κάποιοι, ότι σχεδόν απαξίωσε το Rift S- το οποίο δίνει τη δυνατότητα στον χρήστη να έχει μία στερεοσκοπική εικόνα του εξωτερικού κόσμου. Το Rift S ήδη διαθέτει το συγκεκριμένο χαρακτηριστικό, και για το Quest αποτελεί μία πολύ σημαντική βελτίωση σε σύγκριση με την δισδιάστατη έκδοση του Passthrough που υποστηρίζεται σήμερα. Ο χρήστης θα μπορεί να ενεργοποιήσει το χαρακτηριστικό όποτε το επιθυμεί με το Passthrough «on demand», μία δυνατότητα που θα διατεθεί προς το τέλος της χρονιάς, ώστε ο χρήστης να μπορεί να έχει μία εικόνα για τον περιβάλλοντα χώρο καθώς παίζει τα αγαπημένα του παιχνίδια όποτε εκείνος το επιθυμεί.

Πέρα από το Passthrough+, το Facebook ανακοίνωσε ότι πρόκειται να φέρει τίτλους Oculus Go στο Quest, ξεκινώντας με 50 apps από την ερχόμενη εβδομάδα. Επίσης, ο χρήστης που θα προχωρήσει στην αγορά του Quest θα έχει τη δυνατότητα να αναβαθμίσει τις εφαρμογές που αγόρασε στο Go στις εκδόσεις τους για το Quest (το Facebook είπε ότι η συγκεκριμένη προσφορά θα ισχύσει μέχρι το τέλος της χρονιάς). Λαμβάνοντας υπόψη τα νέα χαρακτηριστικά και τις δυνατότητες (όπως το finger tracking) που έρχονται στο Quest, η Oculus φαίνεται πως έχει εστιάσει στο να καταστήσει το Quest, το βασικό headset για τις εμπειρίες εικονικής πραγματικότητας που προσφέρει.

Engadget


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, leonproniknidis είπε

Πω πω... τι τους έπιασε ξαφνικά με το Quest? Τρελό. 

Και όμως ειναι το μοναδικό που θα αγόραζα τώρα αν ήθελα να πάω σε vr ακόμη και αν μπορώ να αγοράσω τα πολύ ακριβότερα , το moblity που σου δίνει το quest για εμένα ειναι το σημαντικότερο και ειμαι σίγουρος οτι δεν υστερεί και πολύ σε σχέση με τα υπόλοιπα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, leonproniknidis είπε

Πω πω... τι τους έπιασε ξαφνικά με το Quest? Τρελό. 

αυτο ειναι το μελλον ομως, ενα vr που θα λειτουργει πρωτιστως αυτονομα, χωρις περιττα καλωδια και περιφερειακα και για οποιον θελει, θα συνδεεται και με pc. η λογικη λεει οτι στην επομενη εκδοση τους, το quest 2 θα ειναι πιο ακριβο απο το pc-only rift, αν εχουν ομοια σπεκ αναλυσης, refresh rate κλπ.

αν καταφερουν στις επομενες γενιες περαν των επιδοσεων να μικρυνουν το μεγεθος και το βαρος, τοτε θα γινει πραγματικα mainstream

Επεξ/σία από duende
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, duende είπε

αυτο ειναι το μελλον ομως, ενα vr που θα λειτουργει πρωτιστως αυτονομα, χωρις περιττα καλωδια και περιφερειακα και για οποιον θελει, θα συνδεεται και με pc. η λογικη λεει οτι στην επομενη εκδοση τους, το quest 2 θα ειναι πιο ακριβο απο το pc-only rift, αν εχουν ομοια σπεκ αναλυσης, refresh rate κλπ.

αν καταφερουν στις επομενες γενιες περαν των επιδοσεων να μικρυνουν το μεγεθος και το βαρος, τοτε θα γινει πραγματικα mainstream

Ναι το ξέρω. Ήδη το 2 είναι ίδιο με μικρές διαφορές από το S. Αλλά μετά το link καπάκι και αυτό...για αυτό λέω τι τους έπιασε. 

18 ώρες πριν, SPANK είπε

Και όμως ειναι το μοναδικό που θα αγόραζα τώρα αν ήθελα να πάω σε vr ακόμη και αν μπορώ να αγοράσω τα πολύ ακριβότερα , το moblity που σου δίνει το quest για εμένα ειναι το σημαντικότερο και ειμαι σίγουρος οτι δεν υστερεί και πολύ σε σχέση με τα υπόλοιπα

Φίλος που έχει το rift το δοκίμασε και μου είπε καμία σχέση με το rift κατά πολύ ανώτερο. Εννοείται ότι αυτή τη στιγμή είναι ότι καλύτερο υπάρχει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...