Προς το περιεχόμενο

VIVA - τεχνική εξηπυρέτηση από τα lidl


harris84firefox

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχουμε ένα κατάστημα σε shopify και έχουν γίνει 12 επιτυχημένες πωλήσεις με την VIVA τους τελευταίους 2 μήνες. Χτες όμως έγινε κάτι πολύ περίεργο. Πελάτης πήγε να πληρώσει, η πληρωμή έγινε κανονικά και η παραγγελία δεν εμφανίστηκε ποτέ στο shopify. Κατά τύχη είδαμε μια πληρωμή στο site της viva. Μετά από τηλεφωνική επικοινωνία με τον πελάτη μας είπε ότι το site της viva κόλλησε κατά την διάρκεια της πληρωμής. Το να κολλήσει ένα site μπορεί να γίνει καμιά φορά, το αδικαιολόγητο ήταν ότι τράβηξε τα χρήματα από τον πελάτη, χωρίς να έχουμε ΚΑΜΙΑ ειδοποίηση. Δεν γίνεται κάθε μέρα να μπαίνω στο site της VIVA και να ελέγχω μήπως έχω καμία παραγγελία που δεν έχει εμφανιστεί στο shopify. Τους πήρα τηλέφωνο για να τους ενημερώσω ότι έχει πρόβλημα το σύστημά τους και με παρέπεμψαν στο github για να κάνω ερώτημα εκεί γιατί κανένας τους δεν ξέρει πως δουλεύει το σύστημά τους. Μετά από τρεις μέρες στο gitzhub, οι μόνοι αρμόδιοι για να δίνουν τεχνική υποστήριξη για τις ηλεκτρονικές συνναλαγές μέσω VIVA,  μου έδωσαν ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ.

Το κατάστημά σας έχει παραβιαστεί από HACKER

Άλλη όρεξη δεν είχε κάποιος hacker, να μπαίνει σε ηλεκτρονικά καταστήματα και να κάνει σαμποτάζ στο σύστημα συναλλαγών της VIVA. ΟΧΙ ΓΙΑ ΝΑ ΒΓΑΛΕΙ ΧΡΗΜΑΤΑ, μόνο για να κάνει την VIVA να φανεί κακή εταιρεία. 

Επειδή μπορεί να σας φαίνεται απίστευτο, ορίστε και το link από το github

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Comic maniak είπε

Μισο ρε παιδια η Viva δεν ειναι scam? Ή κανω λαθος?

Οχι είναι παλιά εταιρία και γνωστή.

Τώρα βέβαια οι ελληνικές εταιρίες δεν απέχουν και πολύ από το scam.

Ποια εταιρία για παράδειγμα έχει καλό support.

Μία στις χίλιες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από την πορεία που έχω δει μέχρι τώρα.....

Σήμερα το μεσημέρι για πάνω από 3 ώρες το ηλεκτρονικό σύστημα συναλλαγών δεν λειτουργούσε καθόλου, όποιο shop είχε την viva για συναλλαγές δεν μπορούσε να εξυπηρετήσει

Όσες φορές έχω πάρει τηλέφωνο για προβλήματα της πλατφόρμας της VIVA δεν υπάρχει κανείς να σε εξυπηρετήσει, μόνο ένας φουκαράς στο github που βλέπει παντού hacker να επιτίθενται στο σύστημα της VIVA.

Κανένας υπεύθυνος να μιλήσεις οπουδήποτε, μόνο τηλεφωνητές και το σύστημά τους γεμάτο προβλήματα.

4 λεπτά πριν, skiabox είπε

Οχι είναι παλιά εταιρία και γνωστή.

Τώρα βέβαια οι ελληνικές εταιρίες δεν απέχουν και πολύ από το scam.

Ποια εταιρία για παράδειγμα έχει καλό support.

Μία στις χίλιες;

Και εγώ την θυμόμουν σαν γνωστή εταιρεία και εκεί έκανα το λάθος. Έχει σχεδόν διπλάσια fee's από τον ανταγωνισμό, αλλά προκειμένου νόμιζα να είμαι με μια σοβαρή εταιρεία το αξίζει. Δεν μπορούσα να έχω πέσει πιο έξω. Πραγματικά αναρωτιέμαι ποιό ηλεκτρονικό κατάστημα την χρησιμοποιεί ποιά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου ειλικρινα και συγνωμη που θα το πω τοσο απολυτα αλλα συνεργαζεσαι με την viva?? απο τις πιο απαταιωνιστικες εταιριες που υπαρχουν μακραν, τι περιμενες να σου πουν? φυσικα και θα το ριξουν σε σενα μην σου κανει εντυπωσει να σε χρεωσουν και τιποτε εκτακτο για δηθεν τεχνικη υποστηριξη που σου προσεφεραν.... οι ανθρωποι την απαταιωνια την εχουν κανει επιστημη!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω να πω κάτι για να σε βοηθήσω, αλλά σαν καταναλωτής, πλέον αποφεύγω τη Viva όσο γίνεται.

Οι θεούληδες σε event που ακυρώθηκε επέστρεψαν μεν το αντίτιμο αλλά κράτησαν την προμήθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...