Προς το περιεχόμενο

Είναι νόμιμο? Είναι η μόνη οδός?


physikoww

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο ιδιοκτήτης του διαμερισματος που νοικιάζω μου ζητησε το λογαριασμο της ΕΥΔΑΠ με την προφαση ότι έχασε την ταυτότητα του, ώστε να τον χρησιμοποιήσει για να αποδειξει "κάπου" οτι το παρων ακίνητο ειναι ιδιοκτησιας του. 
Επειδή μου χτύπησε την πόρτα 13:45 και εγώ έπρεπε να φύγω 14:00 δεν το πολυσκεφτηκα και του τον εδωσα. Ο λογαριασμος είναι και στο δικο μου αλλα και στο δικό του ονομα.
Έλα όμως που όσο το ξανασκεφτόμουν μου εκανε εντύπωση πως αυτο που μου ειπε ως επιχείρημα ήταν τελειως ατοπό. 
Δηλαδή μόνο αυτο το εγγραφο πιστοποιεί οτι το διαμερισμα είναι ιδιοκτησιας του? Άλλα έγγραφα δεν εχει στην κατοχη του για αυτην την δουλεια? Αν δεν υπαρχει τίποτα, τι θα μπορουσε να τον ήθελε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορει να βαριοταν να ψαξει η να παει να το εκτυπωσει και να στο ζητησε ποιος ξερει,συνηθως ζητανε λογαριασμο ρευματος,νερου κτλπ δεν ειναι τιποτα ανησυχητικο πιστευω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηλίθιο ακούγεται όντως, αλλά από την άλλη τι θα μπορούσε να κάνει (ο οποιοσδήποτε) μόνο με έναν λογαριασμό του νερού;

Άντε και πήρα εγώ έναν λογαριασμού νερού αλλουνού από κάτω. Τι να τον κάνω;

Θα ήταν απλά η πρώτη (ηλίθια) ιδέα που του ήρθε στο μυαλό.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, physikoww είπε

Ο ιδιοκτήτης του διαμερισματος που νοικιάζω μου ζητησε το λογαριασμο της ΕΥΔΑΠ με την προφαση ότι έχασε την ταυτότητα του, ώστε να τον χρησιμοποιήσει για να αποδειξει "κάπου" οτι το παρων ακίνητο ειναι ιδιοκτησιας του. 
Επειδή μου χτύπησε την πόρτα 13:45 και εγώ έπρεπε να φύγω 14:00 δεν το πολυσκεφτηκα και του τον εδωσα. Ο λογαριασμος είναι και στο δικο μου αλλα και στο δικό του ονομα.
Έλα όμως που όσο το ξανασκεφτόμουν μου εκανε εντύπωση πως αυτο που μου ειπε ως επιχείρημα ήταν τελειως ατοπό. 
Δηλαδή μόνο αυτο το εγγραφο πιστοποιεί οτι το διαμερισμα είναι ιδιοκτησιας του? Άλλα έγγραφα δεν εχει στην κατοχη του για αυτην την δουλεια? Αν δεν υπαρχει τίποτα, τι θα μπορουσε να τον ήθελε?

99% ήταν αυτό που είπε - μην ψάχνεις κάτι υποχθόνιο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μήπως θέλει να βγάλει κανα δάνειο στο όνομα σου; Τι κακό να σου κάνει με τον λογαριασμό νερού ρε άνθρωπε;;;

Επεξ/σία από leonidas_fs
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πρόσεξε, μπορεί αυτοί οι 5 που σε καθησυχάζουν εδώ μπορεί να είναι ο ιδιοκτήτης με 5 διαφορετικά προφίλ 😋

Επεξ/σία από kkailas
  • Like 5
  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, dis83 είπε

Γι αυτό άλλωστε τους λογαριασμούς τους στέλνουν με συστημένη αλληλογραφία. 
 

Και πόσο μάλλον η ΕΥΔΑΠ, που εκ των πραγμάτων είναι στο όνομα του ιδιοκτήτη και δεν μεταφέρεται στον ενοικιαστή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, greengr21 είπε

Μπορει να βαριοταν να ψαξει η να παει να το εκτυπωσει και να στο ζητησε ποιος ξερει,συνηθως ζητανε λογαριασμο ρευματος,νερου κτλπ δεν ειναι τιποτα ανησυχητικο πιστευω.

Οτι να ναι,φιλικά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πιο πιθανο ειναι να εχει καει η γουνα του με παλιοτερο ενοικιαστη κ να σκαρφιστηκε αυτή την ιστορια για να τσεκαρει αν πληρωνεις το νερο, χωρις να γινει αδιακριτος/αγενης/προσβλητικος(πολλοι θα το εβλεπαν σαν προσβολη το να ζητησει να δει αν πληρωνεις τον λογαριασμο).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, kallair είπε

Το πιο πιθανο ειναι να εχει καει η γουνα του με παλιοτερο ενοικιαστη κ να σκαρφιστηκε αυτή την ιστορια για να τσεκαρει αν πληρωνεις το νερο, χωρις να γινει αδιακριτος/αγενης/προσβλητικος(πολλοι θα το εβλεπαν σαν προσβολη το να ζητησει να δει αν πληρωνεις τον λογαριασμο).

Μπορει να κανει επανεκδοση λογαριασμου (λογικα θα εχει καποιον παλιο) σε καποια ΕΥΔΑΠ ή να φτιαξει λογαριασμο στο Site και να βλεπει εαν πληρωνει τους λογαριασμους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, k_w_t είπε

Μπορει να κανει επανεκδοση λογαριασμου (λογικα θα εχει καποιον παλιο) σε καποια ΕΥΔΑΠ ή να φτιαξει λογαριασμο στο Site και να βλεπει εαν πληρωνει τους λογαριασμους...

καλα δεν ειναι κ ο κανονας αυτος. προσωπικα δεν νομιζω να εχω λογαριασμο παλιο απο ενοικιαστη μου κ ουτε μου περασε στο μυαλο να μπω σε αυτη την διαδικασια αν ηθελα να τον "τσεκαρω". το να ζητησεις λογαριασμο με καποια προφαση, για μενα, ειναι ο πιο "ευγενικος" τροπος να ζητησεις να ελεγξεις καποιον για το συγκεκριμενο θεμα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...