Προς το περιεχόμενο

Αναζήτηση backpack-τσάντας


Arwindan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 λεπτά πριν, csontheline είπε

Έχε μαζί σου ένα αδιάβροχο κάλυμμα καλύτερα. 

Δηλαδη, υπαρχουν αδιαβροχα καλυμματα, προς αγορα,
που ενδεικνυται για να τυλιξεις ολοκληρο το backpack;

Εχετε να προτεινεται κανενα καλό, οντως δοκιμασμενο, για αγορα πχ μεσω σκρουτζομαγαζων;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 104
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, mindreader είπε

Εμένα γιατί μου φαίνονται τα ίδια ακριβώς; Πέρα από κάτι αδιάβροχα ειδικά σχεδιασμένα για την εκάστοτε τσάντα / σακίδιο που είναι τσιμπημένα, όλα τα υπόλοιπα είναι (και πρέπει να είναι) σχετικά φθηνά.

Σχετικά με τις τσάντες, είδα σήμερα τις

1) Delsey Quarterback Premium στα ~130€ με 10 χρόνια εγγύηση (αν και διάβασα κάποιες αρνητικές κριτικές για την εξυπηρέτηση και την αποφυγή κάλυψης). Η τιμή είναι τελική με -30% (185€ αρχική) από φυσικό κατάστημα, ενώ δεν έχω πρόβλημα να τα δώσω, μου χτυπάει που θα πάω παραπάνω και έχει αρνητικά.

2) HP Envy Urban η οποία είναι καθημερινό backpack και όχι travel. Δεν θα έδινα 80€ που την βρήκα, αλλά για 50€ αξίζει (που την είδα μόνο στο ιστορικό του bestprice).

Αν έχετε κάποια πρόταση σε αυτό το στυλ και όχι Osprey Farpoint 40 που κοίταζα αρχικά, γιατί προτιμώ να μπαίνει κάτω από το κάθισμα και να την παίρνω κάθε μέρα μαζί μου, ευπρόσδεκτη. Αφού ανέβηκε το budget, τουλάχιστον να υπάρχει και η αντίστοιχη υποστήριξη/εγγύηση για βλάβες που ΔΕΝ πρόκειται να συμβούν.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, mindreader είπε

Απλα θελω να ξερω αν εχει αγορασει κανεις κατι τετοιο, αν αξιζει τον κοπο. Πχ μπορει να σκιζεται, να μπαινει νερο, να ειναι κακης ποιοτητας κλπ. Δεν μπορεσα να βρω και reviews στο skroutz. :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά πήρα την Carpisa Outdoor 21 Go στα 40€. Δεν φαίνεται υπερβολικά καλή ποιότητα, αλλά μου άρεσαν οι χώροι, το ενσωματωμένο αδιάβροχο και τα μεγάλα φερμουάρ. Η εναλλακτική μου ήταν μία Delsey στα 130€, η οποία φαινόταν στιβαρή και είχε 10 χρόνια εγγύηση (αν και διάβασα αρνητικά για την υποστήριξη και την κάλυψη). Ο χρόνος θα δείξει αν έκανα καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 02/02/2022 at 09:19, mindreader said:

Πολυ επεξηγηματικο αρθρο.
thanks!

Ωστοσο, εστω κατ'εκτιμηση καθως καθε brand διαφερει, ποιοτητα υλικων κλπ,
θα ηταν χρησιμο αν μας ελεγαν ποση ωρα ανοχη σε βροχη εχει ενα water resistant backpack.

 

δεν νομιζω να το βρεις ποτε αυτο σε τσαντα.συνηθως δινουν αδιαβροχο καλυμα.επισης συνηθως σε waterproof θα βρεις μετρησεις. πχ. σε αδιαβροχα προιοντα οπως μεμβρανες και σκηνες θα βρεις να σου αναφερει σε Mm την αδιαβροχοποιηση και σε g,m2 Κτλ την διαπνοη. οτι ειναι κατι αδιαβροχο δεν σημαινει οτι δεν θα βαλει ποτε νερο.

https://www.snowclub.gr/site/μεμβράνες-διαπνοής-και-αδιαβροχοποί/

εδω τα υπολοιπα.

On 02/02/2022 at 11:15, csontheline said:

Έχε μαζί σου ένα αδιάβροχο κάλυμμα καλύτερα. 

για αυτο και οι τσαντες δινουν αδιαβροχο καλυμα που συνηθως ειναι απο μη διαπνεον υλικο που θα αντεξει μεγαλη βροχη

On 02/02/2022 at 11:25, mindreader said:

Δηλαδη, υπαρχουν αδιαβροχα καλυμματα, προς αγορα,
που ενδεικνυται για να τυλιξεις ολοκληρο το backpack;

Εχετε να προτεινεται κανενα καλό, οντως δοκιμασμενο, για αγορα πχ μεσω σκρουτζομαγαζων;

οι περισσοτερες ορειβατικες εταιρειες δινουν μεσα αδιαβροχο καλυμμα ή μπορεις να το αγορασεις και ξεχωριστα απο την ιδια την εταιρεια.αλλα θα βρεις και third party για οποιαδηποτε τσαντα αναλογως τα λιτρα που ειναι.η Polo πχ το εχει fixed απο κατω μεσα σε θηκουλα.

On 02/02/2022 at 13:35, mindreader said:

Πανω κατω τα ιδια ειναι ολα απλα θα προτιμουσα να παρω παντα κατι απο καποιο ορειβατικο καταστημα και λιγο πιο επωνυμο.

On 02/02/2022 at 19:39, csontheline said:

Εμένα γιατί μου φαίνονται τα ίδια ακριβώς; Πέρα από κάτι αδιάβροχα ειδικά σχεδιασμένα για την εκάστοτε τσάντα / σακίδιο που είναι τσιμπημένα, όλα τα υπόλοιπα είναι (και πρέπει να είναι) σχετικά φθηνά.

Σχετικά με τις τσάντες, είδα σήμερα τις

1) Delsey Quarterback Premium στα ~130€ με 10 χρόνια εγγύηση (αν και διάβασα κάποιες αρνητικές κριτικές για την εξυπηρέτηση και την αποφυγή κάλυψης). Η τιμή είναι τελική με -30% (185€ αρχική) από φυσικό κατάστημα, ενώ δεν έχω πρόβλημα να τα δώσω, μου χτυπάει που θα πάω παραπάνω και έχει αρνητικά.

2) HP Envy Urban η οποία είναι καθημερινό backpack και όχι travel. Δεν θα έδινα 80€ που την βρήκα, αλλά για 50€ αξίζει (που την είδα μόνο στο ιστορικό του bestprice).

Αν έχετε κάποια πρόταση σε αυτό το στυλ και όχι Osprey Farpoint 40 που κοίταζα αρχικά, γιατί προτιμώ να μπαίνει κάτω από το κάθισμα και να την παίρνω κάθε μέρα μαζί μου, ευπρόσδεκτη. Αφού ανέβηκε το budget, τουλάχιστον να υπάρχει και η αντίστοιχη υποστήριξη/εγγύηση για βλάβες που ΔΕΝ πρόκειται να συμβούν.

 

Η osprey οπως και η north face βγαζουν και πιο μικρα σακιδια.

On 02/02/2022 at 20:24, mindreader said:

Απλα θελω να ξερω αν εχει αγορασει κανεις κατι τετοιο, αν αξιζει τον κοπο. Πχ μπορει να σκιζεται, να μπαινει νερο, να ειναι κακης ποιοτητας κλπ. Δεν μπορεσα να βρω και reviews στο skroutz. :(

Εχω χρησιμοποιησει σε βουνα 2 φορες το ενσωματομενο της τσαντας και δεν ειχα θεμα. το ενα polo το αλλο της gregory. και πολυς κοσμος εχει χρησιμοποιησει της osprey.ολα αυτα ηταν Fixed στο σακιδιο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

καλησπέρα παιδιά και εγώ σε αναζήτηση ενός καλού backpack.
budget κοντά στα 100 ευρώ.

αυτό που έχω τώρα είναι ένα HP Odyssey Backpack 15.6" https://www.skroutz.gr/s/7863588/HP-Odyssey-Backpack-15-6-Black-Blue.html 

Η χρήση που κάνω είναι κάθε μέρα ποδια μετρο και το ανάποδο με 15αρι λαπτοπ πάντα , φορτιστή ποντίκι (ενσήμαρτο) μαζί και καποιο τετράδιο και συνήθως ημερολόγιο. το παραπάνω με έχει κουράσει αρκετά στους ώμους  δεν νομίζω ότι είναι και πολύ ανατομικό και νιώθω πως όσο καλοκαιριάζει θα είναι και χειρότερα τα πράγματα και απο άποψη ιδρώτα κλπ κλπ..

εχω δει αυτό που μου άρεσε εμφανησιακά https://www.skroutz.gr/s/5976953/Thule-Crossover-Backpack-32L-Αδιάβροχη-Τσάντα-για-Laptop-17-σε-Μαύρο-χρώμα.html?from=account_favorites
 και μου άρεσαν και οι χώροι του.

αλλά μετά είδα και σε κάτι πιο ας πούμε business  (αν και δεν έχω κάποιο ας πούμε επίσημο dresscode) το οποίο είναι αυτό με μικρότερο χώρο αλλά ίσως βολεύει και σε άλλες περιστάσεις εκτός δουλειάς.
https://www.skroutz.gr/s/10838953/Wenger-Reload-Τσάντα-Πλάτης-για-Laptop-16-σε-Μαύρο-χρώμα.html#specs

γενικά ταξίδια δεν κάνω πολλά και αν χρειαστεί μπορώ να πάρω και το hp.

Έχετε κάποια  πρόταση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ξέρω ότι είναι εκτός budget αλλά η τζαντα είναι ότι καλύτερο υπάρχει 

Έχει  φτιαχτεί για μηχανόβιους όποτε μιλάμε για τζαντα που την φοράς πολλές ώρες ξεκούραστα χαρείς το σύστημα quadlock που φέρνει όλο βάρος στο στήθος .

Η τζαντα είναι 100% αδιάβροχη (δοκιμασμένο από εμένα με πολύ βροχή πάνω στην μηχανή και δεν πέρασε σταγόνα μέσα ) συν ότι είναι ιδανικό backpack για 3ημερες εξορμήσεις μιας και χωράει αρκετά πράγματα 

η ποιότητα κατασκευής είναι απίστευτη και αυτο φαίνεται απο τα 10 χρόνια εγγύησης που δίνει η εταιρία,

Στα αρνητικά είναι ότι και άδεια η τζαντα είναι βαριά.

https://kriega.com/riderpacks/max28

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, dimitrisx93 είπε

Το ξέρω ότι είναι εκτός budget αλλά η τζαντα είναι ότι καλύτερο υπάρχει 

Έχει  φτιαχτεί για μηχανόβιους όποτε μιλάμε για τζαντα που την φοράς πολλές ώρες ξεκούραστα χαρείς το σύστημα quadlock που φέρνει όλο βάρος στο στήθος .

Η τζαντα είναι 100% αδιάβροχη (δοκιμασμένο από εμένα με πολύ βροχή πάνω στην μηχανή και δεν πέρασε σταγόνα μέσα ) συν ότι είναι ιδανικό backpack για 3ημερες εξορμήσεις μιας και χωράει αρκετά πράγματα 

η ποιότητα κατασκευής είναι απίστευτη και αυτο φαίνεται απο τα 10 χρόνια εγγύησης που δίνει η εταιρία,

Στα αρνητικά είναι ότι και άδεια η τζαντα είναι βαριά.

https://kriega.com/riderpacks/max28

καλησπέρα την είδα , 
φαίνεται πολύ καλή αλλά ναι είναι εκτός μπατζετ μου.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dimitrisx93 είπε

Το ξέρω ότι είναι εκτός budget αλλά η τζαντα είναι ότι καλύτερο υπάρχει 

Έχει  φτιαχτεί για μηχανόβιους όποτε μιλάμε για τζαντα που την φοράς πολλές ώρες ξεκούραστα χαρείς το σύστημα quadlock που φέρνει όλο βάρος στο στήθος .

Η τζαντα είναι 100% αδιάβροχη (δοκιμασμένο από εμένα με πολύ βροχή πάνω στην μηχανή και δεν πέρασε σταγόνα μέσα ) συν ότι είναι ιδανικό backpack για 3ημερες εξορμήσεις μιας και χωράει αρκετά πράγματα 

η ποιότητα κατασκευής είναι απίστευτη και αυτο φαίνεται απο τα 10 χρόνια εγγύησης που δίνει η εταιρία,

Στα αρνητικά είναι ότι και άδεια η τζαντα είναι βαριά.

https://kriega.com/riderpacks/max28

 

 

Sorry, αλλά δεν είναι ό,τι καλύτερο υπάρχει. Μπορεί να είναι καλή για εσένα, καλή για τα λεφτά της, ή ό,τι άλλο, αλλά ΟΧΙ ό,τι καλύτερο υπάρχει. Ακόμα και οι Yeti τσάντες έχουν καλύτερα μοντέλα από αυτή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, DrKo είπε

Sorry, αλλά δεν είναι ό,τι καλύτερο υπάρχει. Μπορεί να είναι καλή για εσένα, καλή για τα λεφτά της, ή ό,τι άλλο, αλλά ΟΧΙ ό,τι καλύτερο υπάρχει. Ακόμα και οι Yeti τσάντες έχουν καλύτερα μοντέλα από αυτή. 

Εξαρτάται ο καθένας πως προσδιορίζει το καλό , εγώ προσωπικά δεν έχω φορέσει τζαντα πιο ξεκούραστη από την συγκεκριμένη και έχω δοκιμάσει πολλές.

Γιαυτο υπάρχουν και πολλές τσάντες για όλα τα γούστα και ανάγκες .

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dimitrisx93 είπε

Εξαρτάται ο καθένας πως προσδιορίζει το καλό , εγώ προσωπικά δεν έχω φορέσει τζαντα πιο ξεκούραστη από την συγκεκριμένη και έχω δοκιμάσει πολλές.

Γιαυτο υπάρχουν και πολλές τσάντες για όλα τα γούστα και ανάγκες .

 

 

Ναι, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι η συγκεκριμένη είναι ό,τι καλύτερο υπάρχει γενικά. Μπορεί να είναι για εσένα η καλύτερη τσάντα, αλλά ΟΧΙ ό,τι καλύτερο υπάρχει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, modechristo_13 είπε

καλησπέρα παιδιά και εγώ σε αναζήτηση ενός καλού backpack.
budget κοντά στα 100 ευρώ.

αυτό που έχω τώρα είναι ένα HP Odyssey Backpack 15.6" https://www.skroutz.gr/s/7863588/HP-Odyssey-Backpack-15-6-Black-Blue.html 

Η χρήση που κάνω είναι κάθε μέρα ποδια μετρο και το ανάποδο με 15αρι λαπτοπ πάντα , φορτιστή ποντίκι (ενσήμαρτο) μαζί και καποιο τετράδιο και συνήθως ημερολόγιο. το παραπάνω με έχει κουράσει αρκετά στους ώμους  δεν νομίζω ότι είναι και πολύ ανατομικό και νιώθω πως όσο καλοκαιριάζει θα είναι και χειρότερα τα πράγματα και απο άποψη ιδρώτα κλπ κλπ..

εχω δει αυτό που μου άρεσε εμφανησιακά https://www.skroutz.gr/s/5976953/Thule-Crossover-Backpack-32L-Αδιάβροχη-Τσάντα-για-Laptop-17-σε-Μαύρο-χρώμα.html?from=account_favorites
 και μου άρεσαν και οι χώροι του.

αλλά μετά είδα και σε κάτι πιο ας πούμε business  (αν και δεν έχω κάποιο ας πούμε επίσημο dresscode) το οποίο είναι αυτό με μικρότερο χώρο αλλά ίσως βολεύει και σε άλλες περιστάσεις εκτός δουλειάς.
https://www.skroutz.gr/s/10838953/Wenger-Reload-Τσάντα-Πλάτης-για-Laptop-16-σε-Μαύρο-χρώμα.html#specs

γενικά ταξίδια δεν κάνω πολλά και αν χρειαστεί μπορώ να πάρω και το hp.

Έχετε κάποια  πρόταση?

Τσέκαρε τα backpack από Ortlieb, ίσως το velocity να σε καλύπτει. Γενικά η εταιρεία βγάζει άριστα πράγματα, με καλή εγγύηση/σέρβις και είναι φτιαγμένα Ευρώπη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, modechristo_13 είπε

γενικά αν θέλετε πείτε μου 4-5 τοπ μαρκες για να τσεκάρω αυτές.

Ευχαριστώ

Έχω μια fjallraven raveν  4 χρόνια . Δεν έχει κάνει Κιχ σε ραφές και φερμουάρ. Μπαίνω κάθε εβδομάδα σε αεροπλάνο εδώ ναι 4 χρόνια και με έχει βγάλει ασπροπροσωπο. Στα πλαϊνά πολλές φορές βάζω από ένα μεγάλο μπουκάλι νερό και πηγαίνω. Την έχω ξεφτιλισει στα βάλε βγάλε και δεν έχει πάθει τίποτα. Όσον αφορά το στυλ έχω δει πολλούς κουστούματους να την έχουν στην πλάτη τους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...