Προς το περιεχόμενο

Τέλος εκτελωνισμού €15 για αποστολές από Κίνα με κόστος έως €22


Atropocc

Προτεινόμενες αναρτήσεις

20 λεπτά πριν, radeon9700 είπε

Παιδιά τα ΕΛΤΑ είναι χρεοκοπημένα προ λίγων ημερών σε κάποιους κόψανε τα απογευματινά εμενα κόψανε ολόκληρο υποκατάστημα των ΕΛΤΑ !!!!. Οποτε παρότι είμαστε ένας μεγάλος δήμος θα στοιβαζόμαστε όλοι στο 1 και μοναδικό πλέον κατάστημα των ΕΛΤΑ και φανταστείτε τι θα γίνετε χωρια την ταλαιπωρία να πας για αρκετούς θα χρειαστούν 2 συγκοινωνίες για να πανε.

E ο γνωστός μακάκας έλληνας πλερώνει πάντα για να όλες τις χρεοκοπίες τριτων όπως έχετε καταλάβει. Εμενα αυτό που με εξοργίζει είναι ότι έπρεπε να βγάλουν μια ανακοίνωση 2-3 μήνες νωρίτερα ότι από φεβρουάριο αλλάζει ότι ξέρατε για να λάβουμε τα μετρα μας.

Ένα καρο από εμάς θα βρεθούμε προ εκπλήξεως στα κισσέ τον ΕΛΤΑ τις επόμενες ημερες να παραλάβουμε πράγματα αξιας κάτω των 22 euro και θα πρέπει να σώσουμε τα ΕΛΤΑ με νταβατζιλίκι των 15 euro η να μην παραλάβουμε και χάσουμε τα λεφτά μας.

Άρα επειδή δεν μπορούν να κόψουν άτομα από το αεροδρόμιο (ήδη θέλει 3-4 μήνες ένας εκτελονισμός αντί για 15-20 ημέρες) σου λέει θα αυξήσουμε το κόστος εκτελωνισμού!

Nice!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πάντως, για λίγο καιρό και μέχρι να ξεπεραστεί το πρόβλημα με τον κορονοϊό θα έλεγα να μη βιάζεται κάποιος να παραγγείλει από Κίνα. Δεν είμαι σίγουρος ότι θα ήθελα να αγγίξω πακέτο πάνω στο οποίο φταρνίστηκε ή δεν ξέρω τι άλλο έκανε Κινέζος. Μπορεί ο κορονοϊός να μένει ζωντανός μέχρι και 14 μέρες μετά την επώαση του (τα πακέτα χρειάζονται πολύ περισσότερο να φτάσουν), αλλά το διακινδυνεύεις?

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο λογος που περναμε τοσα πολλα μικρα μπιχλιμπιδια ηταν η ξεφτιλα τιμες. αν ενας ανταπτορας καλωδιο οτιδηποτε ηταν ΑΝΑΓΚΗ και ΕΠΡΕΠΕ να τον αγορασουμε τοτε τον πληρωναμε και ελλαδα και τον ειχαμε επιτοπου οχι σε 1 με 1μιση μηνα

τωρα που θα ειναι ρωσικη ρουλετα το αν θα πληρωσεις 15€ για ΚΑΘΕ μπιχλιμπιδι που αγοραζεις απεξω σιγα μην ξαναπαρω (εγω τουλαχιστον) τιποτα..τα μεγαλυτερα και ακριβωτερα αντικειμενα εξαλλου θα συνεχισουμε να τα φερνουμε με τριγωνικες...και αυτο μεχρι να βρεθει νεα μεθοδος για μικροπραγματα και να χασουν και αυτη τη δουλεια τα ελτα 

 

πχ για τους παλιους : παλιοτερα φερναμε οτι βρησκαμε απο αμερικη αρκει να εγραφαν μικρη τιμη ή δωρο(ακομα παλιοτερα) οταν τα κοψανε και αυτα δε πηγε κανενας να κανει τις ιδιες αγορες απο ελλαδα απλα σταματησαμε να αγοραζουμε οτι περναμε απο αμερικα

το ιδιο θα γινει και εδω...οι σειφ τροποι θα συνεχισουν να λειτουργουν και τα ελτα θα συνεχισουν να χανουν εσοδα

ας πτοχευσουν, να εξαγοραστουν να βρεθει καποιος μαγκας να κανει συμφωνια με κινα να φερνουμε σε 10 μερες οτι γουσταρουμε να πεταξει και τους 50ριδες που βαριουνται να φερθουν στα "ΕΥΘΡΑΥΣΤΑ" οπως πρεπει

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά να επικεντρωθούμε σε ουσιαστικά ποστς; Μερικοί έχετε μονοπωλήσει το τόπικ, έχουν αρχίσει και αναμασώνται τα ίδια και τα ίδια σε καφενειακό επίπεδο (γκρίνιες, ευχολόγια, αναθέματα κλπ) και αρχίζει και κουράζει. Το θέμα σίγουρα θα γιγαντωθεί τις επόμενες ημέρες, το ίδιο και το τόπικ. Αυτοσυγκρατηθείτε λίγο να παραμείνουμε στα ειδησεογραφικά, πρακτικά και οργανωτικά. Δε βοηθάμε αλλιώς.

Επεξ/σία από DownUNDERground
  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, Orestis_G είπε

Λοιπόν, για να ξεκαθαρίσω μερικά πράγματα, γιατί πολλοί ακόμα μπερδεύονται:

1) Τι αφορά αυτό το τέλος;

Αυτό το τέλος είναι χρέωση των ΕΛΤΑ, που αφορά σε διαχειριστικό κόστος, και είναι τέλος εκτελωνισμού. ΔΕΝ είναι φόρος, ΦΠΑ, δασμός κ.λπ, αλλά χρέωση υπηρεσίας.

2) Σε ποια δέματα επιβάλλεται;

Επιβάλλεται σε ΟΛΑ τα δέματα που θα περάσουν από τελωνειακό έλεγχο, είτε τους επιβληθούν φόροι/δασμοί, είτε όχι. ΔΕΝ θα επιβληθεί σε αυτά που δεν θα περάσουν από έλεγχο (τελωνειακώς ελεύθερα).

Με άλλα λόγια, αν κάποιος ανήκει στους γκαντέμηδες που το δέμα τους αξίας κάτω των 22 ευρώ θα επιλεγεί δειγματοληπτικά για έλεγχο, θα μπει το 15άρι.

Άρα, μην πατάτε στη νομοθεσία περί δασμολογικών επιβαρύνσεων κ.λπ, γιατί το 15άρι ΔΕΝ επιβάλλεται από το κράτος και ΔΕΝ είναι δασμός


@Bomber-21 Ακόμα κι αυτά που χαρακτηρίζονται τελωνειακώς ελεύθερα τρώνε κάποιες μέρες σε αναμονή παρουσίασης στο τελωνείο. Δεν λέει τίποτα αυτό...εγώ είχα 3 δέματα 10 μέρες τελωνείο και ήλθαν ελεύθερα

τα ΕΛΤΑ ειναι υπο τον ελεγχο του δημοσιου οποτε κ οτι κανει αποτελει κρατικη πολιτικη και ΝΑΙ δεν το λενε δασμο αλλα δασμος ειναι μην κρυβομαστε πισω απο το δαχτυλο μας κ μαλιστα δασμος παρανομος

το οτι επιβαλλεται random σε δεματα κατω των 22 ευρω η στα τελωνειακος  ελευθερα δεν ειναι ουτε καθησυχαστικο ουτε νομιμο ,δεν ξερουμε καν νομιζω οτι δεν σκοπευουν να το κανουν κανονα

γενικοτερα αν δεν εισαι των ΕΛΤΑ δεν καταλαβαινω καν την λογικη υπερασπισης τους

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, nachilleas είπε

Πάντως, για λίγο καιρό και μέχρι να ξεπεραστεί το πρόβλημα με τον κορονοϊό θα έλεγα να μη βιάζεται κάποιος να παραγγείλει από Κίνα. Δεν είμαι σίγουρος ότι θα ήθελα να αγγίξω πακέτο πάνω στο οποίο φταρνίστηκε ή δεν ξέρω τι άλλο έκανε Κινέζος. Μπορεί ο κορονοϊός να μένει ζωντανός μέχρι και 14 μέρες μετά την επώαση του (τα πακέτα χρειάζονται πολύ περισσότερο να φτάσουν), αλλά το διακινδυνεύεις?

<< Αξίζει να σημειωθεί ότι δεν υπάρχουν επαρκή στοιχεία για τον νέο κοροναϊό. Ομως σύμφωνα με τη «The Mercury News», μελέτες για τους συγγενείς κοροναϊούς των SARS και MERS έδειξαν ότι (οι ιοί) επιβιώνουν μόνο για λίγες ώρες στις επιφάνειες αντικειμένων. >>

https://www.economistas.gr/editorial/23391_koronaios-mporei-na-metadothei-meso-dematon-apo-tin-kina

Νομίζω ότι το να φοβόμαστε μήπως έρθει ο ιός με το ταχυδρομείο είναι αστείο και δικαιολογείται μόνο λόγο άγνοιας.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
50 λεπτά πριν, Aurumnus είπε

Μαζεμένοι οι φορείς που μπορούμε να κάνουμε καταγγελία. Καλό θα είναι να κάνουμε σε όλους.

ΕΕΤΤ
Διαδικασία υποβολής αιτήματος /καταγγελίας

Στην καταγγελία στην ΕΕΤΤ είναι απαραίτητη και η επισύναψη αντιγράφου ταυτότητας (ίσως και στον Συνήγορο του Καταναλωτή), αλλιώς δεν την παίρνουν υπόψη τους.


Συνήγορος του Καταναλωτή
Οδηγίες Υποβολής Αναφοράς


Γενική Γραμματεία Καταναλωτή
Υποβολή Καταγγελίας


Ευρωπαϊκή Ένωση
https://www.eccgreece.gr/el/european-consumer-center-greece/
Πώς να υποβάλετε καταγγελία σε επίπεδο ΕΕ


Κινεζική Πρεσβεία (Κάποιοι από εμάς θα στείλουμε email και εκεί, όσοι πιστοί προσέλθετε)
Στοιχεία Επικοινωνίας

[email protected]
[email protected]

Οικονομικό και Εμπορικό Τμήμα Πρεσβείας
[email protected]
[email protected]


Καλό θα είναι να γίνει προώθηση του συγκεκριμένου ζητήματος, της αγανάκτησης και των καταγγελιών σε ΜΜΕ, ιστοσελίδες, Blogs, κτλ.


Παραθέτω και δύο πρότυπα καταγγελιών που κυκλοφορούν στα forum.


Όσοι έχετε και άλλες ιδέες/παρατηρήσεις, γράψτε το αν είναι να εμπλουτίσω την ανάρτηση.

Επίσημη επιστολή και "Καλησπέρα"; Σοβαρά τώρα;

16 λεπτά πριν, jackess είπε

ο λογος που περναμε τοσα πολλα μικρα μπιχλιμπιδια ηταν η ξεφτιλα τιμες. αν ενας ανταπτορας καλωδιο οτιδηποτε ηταν ΑΝΑΓΚΗ και ΕΠΡΕΠΕ να τον αγορασουμε τοτε τον πληρωναμε και ελλαδα και τον ειχαμε επιτοπου οχι σε 1 με 1μιση μηνα

τωρα που θα ειναι ρωσικη ρουλετα το αν θα πληρωσεις 15€ για ΚΑΘΕ μπιχλιμπιδι που αγοραζεις απεξω σιγα μην ξαναπαρω (εγω τουλαχιστον) τιποτα..τα μεγαλυτερα και ακριβωτερα αντικειμενα εξαλλου θα συνεχισουμε να τα φερνουμε με τριγωνικες...και αυτο μεχρι να βρεθει νεα μεθοδος για μικροπραγματα και να χασουν και αυτη τη δουλεια τα ελτα 

πχ για τους παλιους : παλιοτερα φερναμε οτι βρησκαμε απο αμερικη αρκει να εγραφαν μικρη τιμη ή δωρο(ακομα παλιοτερα) οταν τα κοψανε και αυτα δε πηγε κανενας να κανει τις ιδιες αγορες απο ελλαδα απλα σταματησαμε να αγοραζουμε οτι περναμε απο αμερικα

το ιδιο θα γινει και εδω...οι σειφ τροποι θα συνεχισουν να λειτουργουν και τα ελτα θα συνεχισουν να χανουν εσοδα

ας πτοχευσουν, να εξαγοραστουν να βρεθει καποιος μαγκας να κανει συμφωνια με κινα να φερνουμε σε 10 μερες οτι γουσταρουμε να πεταξει και τους 50ριδες που βαριουνται να φερθουν στα "ΕΥΘΡΑΥΣΤΑ" οπως πρεπει

Έχοντας εμπειρία και από άλλες χώρες, και ο 20άρης (που θα παίρνει και 400 ευρώ), δεν θα σου κάνει διαφορετική δουλειά.
Πόσο μάλλον στην Ελλάδα που ο ωχαδερφισμός είναι νοοτροπία.

Επεξ/σία από non-serviam
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, johnannis είπε

<< Αξίζει να σημειωθεί ότι δεν υπάρχουν επαρκή στοιχεία για τον νέο κοροναϊό. Ομως σύμφωνα με τη «The Mercury News», μελέτες για τους συγγενείς κοροναϊούς των SARS και MERS έδειξαν ότι (οι ιοί) επιβιώνουν μόνο για λίγες ώρες στις επιφάνειες αντικειμένων. >>

https://www.economistas.gr/editorial/23391_koronaios-mporei-na-metadothei-meso-dematon-apo-tin-kina

Νομίζω ότι το να φοβόμαστε μήπως έρθει ο ιός με το ταχυδρομείο είναι αστείο και δικαιολογείται μόνο λόγο άγνοιας.

Εννοείται ότι σπεύδουν όλοι να καθησυχάσουν. Το ίδιο άρθρο όμως που παραθέτεις αναφέρει: "ο κίνδυνος για τη μετάδοση του κοροναϊού μέσω μιας τέτοιας αποστολής είναι χαμηλός», "υπάρχει ένα πάρα πολύ μικρό ρίσκο διασποράς του από προϊόντα ή συσκευασίες που αποστέλλονται ",   “Για να διασφαλίσουμε το κοινό, θα κάνουμε “διπλές – απολυμάνσεις”. Αναλογιζόμενοι τον τεράστιο τζίρο που κρύβεται πίσω από αυτές τις αγορές και την οικονομική καταστροφή σε παγκόσμιο επίπεδο, θεωρείς ότι κάποιος θα ισχυριζόταν το αντίθετο? Δεν είμαι από αυτούς που πανικοβάλλονται με το παραμικρό, αλλά για παν ενδεχόμενο (...κανείς δεν ξέρει πως θα μεταλλαχθεί ο ιός), δεν θα διακινδύνευα μια αγορά αυτή τη χρονική συγκυρία από Κίνα. Ο καθένας είναι όμως ελεύθερος να πράξει όπως θέλει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, narta είπε

Καλα κατσε να ξυπνησουν με εκατονταδες email για το ιδιο θεμα και η ταυτοτητα θα ειναι το τελευταιο που τους απασχολει

Επισης το θεμα ειναι να ενημερωθουν και οι κυριοι χαμενοι της υποθεσης aka Κινεζοι

Δίκιο έχεις αλλά μετά απο ένα σημείο γίνεται αυτοματοποιημένα.

Εγώ πάντως μίλησα και με τους πωλητές που περιμένω κάτι δέματα και τους ενημέρωσα.

Καλό θα ήταν να γίνει απο όλους. Να μιλήσουν και με τους πωλητές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ σκέφτομαι να δω τι θα κάνω θα μιλήσω μαζί τους από την μια σκέφτομαι να ακυρώσω τις παραγγελίες αλλά από την άλλη δεν ξέρω αλλά αυτό πού ξέρω είναι ότι 15€ δεν πρόκειται να δώσω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, non-serviam είπε

Επίσημη επιστολή και "Καλησπέρα"; Σοβαρά τώρα;

Έχοντας εμπειρία και από άλλες χώρες, και ο 20άρης (που θα παίρνει και 400 ευρώ), δεν θα σου κάνει διαφορετική δουλειά.

Επέτρεψε μου να έχω μια γνώμη μιας και συνεργάζομαι με περισσότερες απο 10 εταιρίες κούριερ και πολλές μεταφορικές. Τα ελτά αν και οι πιο φθηνοί είναι με διαφορά οι χειρότεροι.

Εταιρίες που δεν θα ονοματίσω, έχουν κάμερες στα βαν για να επιβεβαιώνουν οτι δε κακομεταχειρίζονται τα δέματα.

Απο ελτά έχουμε λάβει (και εγώ προσωπικά) ουκ ολίγες φορές χτυπημένα κουτιά, σκισμένα, τρυπημένα κλπ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερώτηση που έχω απορία για όσους γνωρίζουν πχ από AliExpress πως μπορούμε να καταλάβουμε η αν φυσικά γίνεται ότι ένα δέμα πχ από Κίνα ενδέχεται να σταματήσει να εκτελωνιστή δεν ξέρω πως γίνεται σε κάποια άλλη χώρα και από εκεί να έρθει Ελλάδα χωρίς να πληρώσουμε κατι?

Πχ κάνουμε αγορά από Κίνα αλλά φαίνεται ότι στάλθηκε πχ από κάποια χώρα τις ευρωπαϊκής Ένωσης. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@seseji Δεν έχεις καταλάβει κάποια πράγματα, νομίζω:

1) Δεν υπερασπίστηκα σε καμία περίπτωση τα ΕΛΤΑ. Αν πας στη σελίδα 7, θα δεις ότι είμαι ο πρώτος που έγραψα και ανέβασα καταγγελία, την οποία έχω ήδη στείλει στον συνήγορο του καταναλωτή και στην ΕΕΤΤ

2) Τα ΕΛΤΑ είναι επιχείρηση. Το κράτος έχει το 90% όντως, αλλά και πάλι είναι επιχείρηση.

3) Το τέλος εκτελωνισμού δεν είναι δασμός, αλλά παροχή υπηρεσίας όπως έγραψα και πιο πάνω. Τέτοια τέλη χρεώνουν και οι άλλες εταιρείες (και μάλιστα αρκετές σε πολύ υψηλότερη τιμή)

4) Στα τελωνειακώς ελεύθερα δεν θα επιβληθεί το εν λόγω τέλος, θα επιβληθεί σε αυτά τα οποία θα μπουν δειγματοληπτικά για έλεγχο.

5) Σαφώς και θεωρώ ότι είναι μεγάλο νταβατζηλίκι, για να μην πω και χειρότερα, να επιβάλλεις χαράτσι σε δέμα το οποίο κανονικά θα ήταν τελωνειακώς ελεύθερο.

Από εκεί και πέρα, πρέπει να ξέρουμε για τι ακριβώς μιλάμε, γιατί αν αρχίσεις και στέλνεις καταγγελίες για δασμούς κ.λπ, πιθανότατα θα φας άκυρο, γιατί είσαι εκτός θέματος.

 

@dinos234 Αν κατάλαβα τι λες, απλώς αν προσγειωθεί το αεροπλάνο από Κίνα, προφανώς θα φανεί ότι ο σάκκος ήλθε από Κίνα...

 

@non-serviam Ας μου απορρίψουν την καταγγελία για την προσφώνηση. Τα μεταξωτά βρακιά μας μαράνανε!

Επεξ/σία από Orestis_G
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, non-serviam είπε

Επίσημη επιστολή και "Καλησπέρα"; Σοβαρά τώρα;

Έχοντας εμπειρία και από άλλες χώρες, και ο 20άρης (που θα παίρνει και 400 ευρώ), δεν θα σου κάνει διαφορετική δουλειά.
Πόσο μάλλον στην Ελλάδα που ο ωχαδερφισμός είναι νοοτροπία.

Το διόρθωσα.

9 λεπτά πριν, dinos234 είπε

Μια ερώτηση που έχω απορία για όσους γνωρίζουν πχ από AliExpress πως μπορούμε να καταλάβουμε η αν φυσικά γίνεται ότι ένα δέμα πχ από Κίνα ενδέχεται να σταματήσει να εκτελωνιστή δεν ξέρω πως γίνεται σε κάποια άλλη χώρα και από εκεί να έρθει Ελλάδα χωρίς να πληρώσουμε κατι?

Πχ κάνουμε αγορά από Κίνα αλλά φαίνεται ότι στάλθηκε πχ από κάποια χώρα τις ευρωπαϊκής Ένωσης. 

Ρώτα εδώ για το συγκεκριμένο

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, kosutasu22 είπε

Απο την ελλειψη ανταγωνισμου τα χανουν?

Ας διωξουν τους διευθυνταδες, τους μανατζαρεους, τους συμβουλους και λοιπους καλοφαγαδες και ας παψουν να δινουν κομματια διαχειρησης σε ιδιωτες και θα μειωθει δραμματικα. Επισης οι δημοσιες επιχειρησεις μπορουν να ειναι μονο ζημιογονες γιατι το κερδος ειναι κοινωνικο, λογικο ειναι να πληρωνει το κρατος. Στην πραγματικοτητα ομως δεν ειναι ουτε ζημιογονα τα ελτα, τα εκαναν ζημιογονα οσο χρειαζεται στη "δημιουργικη λογιστικη" τους ωστε να δικαιολογησουν ενδεχομενη ιδιωτικοποιηση.

έχεις δίκιο όπως και την Ολυμπιακή για να την πάρουν ιδιώτες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...