Προς το περιεχόμενο

Τέλος εκτελωνισμού €15 για αποστολές από Κίνα με κόστος έως €22


Atropocc

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, marjel είπε

Μια ενημέρωση για αυτούς που έτυχε να πληρώσουν το 15, μετά από επικοινωνία που είχα με τα ΕΛΤΑ θα πάρουν πίσω τα π@π@...ια τους (sorry για την γλώσσα αλλά με το κράτος που έχουμε). Βέβαια από το τελωνείο που ρώτησα ούτε φωνή ούτε ακρόαση!

Έπρεπε είτε να το αφήσουν στο ταχυδρομείο για 15 μέρες μέχρι να τρέξουν οι εξελίξεις, ή να πληρώσουν με κάρτα ώστε να υπάρχει δυνατότητα chargeback. Όποιος πλήρωσε μετρητά άντε γεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, Dead-Poet είπε

Είναι αδύνατον οι τελωνειακοί υπάλληλοι να επικολλούν την πράσινη ετικέτα σε ΚΑΘΕ πακετάκι/φακελάκι, γιατί απαιτεί πολύ χρόνο αν γίνει για όλα, δηλαδή πολύ προσωπικό, και οι τελωνειακοί δεν είναι τόσο πολλοί (σε πλήθος). Το χαρτάκι (θα πρέπει να) το κολλάει το ΕΛΤΑ/ΓΕΤΑ, και ακριβώς ΕΚΕΙ είναι το σημείο όπου μπορεί να γίνει η ματσακονιά και να μπει το χαράτσι, ή να αιτιολογηθεί (ως "παροχή υπηρεσίας εκτελωνισμού").

Ουφ

Εαν επιλεγει για ελεγχο (δηλαδη αν δεν περασει ελευθερα η με πρασινη ετικετα) και μετα τον ελεγχο βρεθει οτι χρηζει ατελειας θα ειναι υποχρεωμενοι να κολλανε πρασινη ετικετα τελωνειακως ελευθερου αντικειμενου. Σε αντιθεση με αυτο που ηθελαν να εφαρμοστει δηλαδη να κολλανε κιτρινη ετικετα τελωνειακως ελευθερου η οποια ειχε χρεωση παρουσιας τελωνειου 15 ευρα.

Ποσες φορες θα το πουμε ρε παιδια?

Τι αριθμο ετικετων θα κολλησουν ειναι αδιαφορο!

Επεξ/σία από kosutasu22
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/2/2020 στις 5:26 ΜΜ, papp0us είπε

Τα LO είναι καινούργια, αυτό που είχα βρει εγώ ηταν παλιό :P

Τα LL και LO είναι κάτα βάσην tracking number της υπηρεσίας epacket του China post. Είναι registered εννοείτε

 

22 ώρες πριν, kokos198 είπε

Έλαβα και γώ το ίδιο μήνυμα με έναν φίλο ποροηγούμενος ακριβώς από τον ίδιο υπάλληλο...Δεν ξέρω καν τι εννοεί. Πρόκειται για κινέζικα παπούτσια αξίας περί των 18 ευρώ. 

Screenshot_20200218-221806_Samsung Internet.jpg

Εμένα φίλε αυτό που με προβληματίζει στο δέμα σου είναι ότι ενώ χρησιμοποίησαν το PostNord (Σουηδικό ταχυδρομείο) για να σου στείλουν το δέμα οι Κινέζοι, αυτό το 'τσάκωσαν' στο ΓΕΤΑ και το πήραν πρέφα ότι δεν είναι από Σουηδία. Οπότε πρακτικά φαίνεται μόνο το Bpost (Belgium Post) να είναι ο 'ασφαλέστερος' τρόπος παράκαμψης του τελωνειου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, nikosgiann78 είπε

Τα LL και LO είναι κάτα βάσην tracking number της υπηρεσίας epacket του China post. Είναι registered εννοείτε

Εμένα φίλε αυτό που με προβληματίζει στο δέμα σου είναι ότι ενώ χρησιμοποίησαν το PostNord (Σουηδικό ταχυδρομείο) για να σου στείλουν το δέμα οι Κινέζοι, αυτό το 'τσάκωσαν' στο ΓΕΤΑ και το πήραν πρέφα ότι δεν είναι από Σουηδία. Οπότε πρακτικά φαίνεται μόνο το Bpost (Belgium Post) να είναι ο 'ασφαλέστερος' τρόπος παράκαμψης του τελωνειου

Δεν έχει σημασία η μεταφορική. Αυτό που έχει σημασία είναι αν το tracking ξεκινάει από Ευρώπη, ή αν είναι συνέχεια ενός Κινέζικου logistics number.

Και στη Belgium Post μου έχει τύχει αρκετές φορές να μπει τελωνείο.

To σουηδικό tracking που έδωσε ο συμφορουμίτης είναι συνέχεια από logistics της Cainiao.

http://parcelsapp.com/en/tracking/LP00162142586423

Ασήμαντα όλα αυτά... καθώς η αξία είναι κάτω από 22. Στέλνει τα αποδεικτικά και ξεμπερδεύει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, marjel είπε

Μια ενημέρωση για αυτούς που έτυχε να πληρώσουν το 15, μετά από επικοινωνία που είχα με τα ΕΛΤΑ θα πάρουν πίσω τα π@π@...ια τους (sorry για την γλώσσα αλλά με το κράτος που έχουμε). Βέβαια από το τελωνείο που ρώτησα ούτε φωνή ούτε ακρόαση!

Αυτό ήταν αναμενόμενο.

Ότι πληρώσεις «από λάθος», «εκ παραδρομής», «χωρίς δική σου υπαιτιότητα/ευθύνη», κτλ στο κράτος... πάνε τα χρήματα.

Γι' αυτό και με προβληματίζουν τα 12€ Επανεξέτασης Δασμών.
Σε περίπτωση που δικαιώνεσαι, αν και όταν θα στα επιστρέψουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Π

18 ώρες πριν, KalishBioloid είπε

Δεν έχει σημασία η μεταφορική. Αυτό που έχει σημασία είναι αν το tracking ξεκινάει από Ευρώπη, ή αν είναι συνέχεια ενός Κινέζικου logistics number.

Και στη Belgium Post μου έχει τύχει αρκετές φορές να μπει τελωνείο.

To σουηδικό tracking που έδωσε ο συμφορουμίτης είναι συνέχεια από logistics της Cainiao.

http://parcelsapp.com/en/tracking/LP00162142586423

Ασήμαντα όλα αυτά... καθώς η αξία είναι κάτω από 22. Στέλνει τα αποδεικτικά και ξεμπερδεύει.

Το ξέρω ότι είναι συνέχεια ενός tracking number της Cainiao. Το tracking ειναι Σουηδικό που του έδωσαν. Οι τελωνειακοί δεν τα πιάνουν από εκεί. Βλέπουν απλά ότι το δέμα έχει πάνω του customs declaration . Ένα δέμα πραγματικά απεσταλμένο από Σουηδία, ποτέ δεν θα έφερε πάνω του τελωνειακή δήλωση.

Έχεις κάποιο tracking από Bpost (από αυτά που πήρες φίλε) που έπεσε σε τελωνειακό έλεγχο; Αν θέλεις, στείλ' το προσωπικά να το δω. Γιατί όσες φορές πήρα κάτι με Bpost, ποτέ δεν ελέγχθηκε στο τελωνείο. Και αυτό το καταλαβαίνεις από το εξής απλό: Όταν τα δέματα τα κάνουν άφιξη στην χώρα προορισμού, αμέσως μετά (όταν ελέγχονται από το τελωνείο) γίνεται έξοδος από Γ.Ε.Τ.Α. (ΚΑΤ) προς την κεντρική διανομή Αθηνών. Όταν το δέμα δεν ελέγχεται από το τελωνείο, ή έξοδος γίνεται από το ΚΑΤ σκέτο (όχι Γ.Ε.Τ.Α-ΚΑΤ)!!! Πάντα, όσα registered δέματα έπαιρνα με Bpost γίνονταν έξοδος από το ΚΑΤ (σκέτο), και δεν περνούσαν καν το Γ.Ε.Τ.Α., οπότε δεν ελέγχονταν. Βέβαια, σε όλα είχε γίνει export customs clearance πριν, οπότε τα δέματα δεν έφερναν καν custom declaration πάνω τους γιατί πρακτικά ήδη είχαν γίνει 'Βέλγικα"!!!

Επεξ/σία από nikosgiann78
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, nikosgiann78 είπε

Έχεις κάποιο tracking από Bpost (από αυτά που πήρες φίλε) που έπεσε σε τελωνειακό έλεγχο; Αν θέλεις, στείλ' το προσωπικά να το δω.

Έχει όνομα παραλήπτη το tracking... ελπίζω η φώτο να σου κάνει.

track.th.jpg

Θυμάμαι περίμενα 2 βδομάδες να παραλάβω και ήταν άφαντο. Ξαφνικά μου ήρθε mail απ'το τελωνείο για αποδεικτικά, χωρίς να δώσει update στο tracking.

Σέλα ποδηλάτου ήταν... οριακά πάνω απο 20ευρώ. Ίσως πίστεψαν ότι αν είχε μεταφορικά έξοδα θα ξεπερνούσε τα 22.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, KalishBioloid είπε

Έχει όνομα παραλήπτη το tracking... ελπίζω η φώτο να σου κάνει.

track.th.jpg

Θυμάμαι περίμενα 2 βδομάδες να παραλάβω και ήταν άφαντο. Ξαφνικά μου ήρθε mail απ'το τελωνείο για αποδεικτικά, χωρίς να δώσει update στο tracking.

Σέλα ποδηλάτου ήταν... οριακά πάνω απο 20ευρώ. Ίσως πίστεψαν ότι αν είχε μεταφορικά έξοδα θα ξεπερνούσε τα 22.

Καταρχήν το tracking που φαίνεται πάνω είναι από Bpost unregistered (που τα unregistered δεν ελέγχονται τουλάχιστον μέχρι στιγμής στο τελωνείο)!!! Δεύτερον, κράτησες μήπως φώτο από το δέμα; Λογικά πρέπει να φαινόταν αποστολέας και παραλήπτης μόνο, χωρίς να έχει custom declaration πάνω ετικέτα! Και αυτό γιατί ... στις 11 Ιουνίου έχουν κάνει Export customs clearance (εκάθάριση τελωνείου κατά την εξαγωγή)!!! Η έγινε κάποιο λάθος και δεν θυμάσαι καλά αν ήταν αυτό το δέμα ή κάτι έγινε λάθος στο τελωνείο. Είναι πρακτικά κάτι σαν την αποστολή PDM του bangood.

Επεξ/σία από nikosgiann78
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά επειδή το θέμα έχει πάρει διαστάσεις και έχει φτάσει τις 100+ σελίδες, δεν μπορώ να βρω την απάντηση στο αρχικό θέμα "Τέλος εκτελωνισμού €15 για αποστολές από Κίνα με κόστος έως €22".

Πιο συγκεκριμένα, έχω δύο δέματα:

1) Δέμα από Κίνα αξίας περίπου 16ε με δωρεάν shipping, Που ξεκίνησε απο Κίνα πριν λίγες μέρες.

2) Δέμα από ΗΠΑ αξίας 20ε και 5ε μεταφορικά, ξεκίσε πριν λίγες μέρες επίσης.

Δεν μπορώ να καταλάβω αν θα πληρώσω κάτι παραπάνω (δλδ τελωνείο) στην παραλαβή. Παλιότερα κάτω από 22ε το γλίτωνες, πείτε μου τι συμβαίνει τώρα.

Για να αποφευχθούν ερωτήσεις σαν τη δική μου αν το δει ο δημιουργός του θέματος ας μεταφέρει την απάντηση και στο πρώτο ποστ. Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Kingster είπε

Παιδιά επειδή το θέμα έχει πάρει διαστάσεις και έχει φτάσει τις 100+ σελίδες, δεν μπορώ να βρω την απάντηση στο αρχικό θέμα "Τέλος εκτελωνισμού €15 για αποστολές από Κίνα με κόστος έως €22".

Πιο συγκεκριμένα, έχω δύο δέματα:

1) Δέμα από Κίνα αξίας περίπου 16ε με δωρεάν shipping, Που ξεκίνησε απο Κίνα πριν λίγες μέρες.

2) Δέμα από ΗΠΑ αξίας 20ε και 5ε μεταφορικά, ξεκίσε πριν λίγες μέρες επίσης.

Δεν μπορώ να καταλάβω αν θα πληρώσω κάτι παραπάνω (δλδ τελωνείο) στην παραλαβή. Παλιότερα κάτω από 22ε το γλίτωνες, πείτε μου τι συμβαίνει τώρα.

Για να αποφευχθούν ερωτήσεις σαν τη δική μου αν το δει ο δημιουργός του θέματος ας μεταφέρει την απάντηση και στο πρώτο ποστ. Ευχαριστώ.

Το 1ο θα έρθει κανονικά χωρίς χρεώσεις και για το 2ο υπάρχουν πολλές πιθανότητες να μην χρεωθείς , αν έρθει γρήγορα. Αν αργήσει και διώξουν τα δέματα που έχουν μαζευτεί μπορεί να το σταματήσουν αφού η αξία CIF είναι πάνω από 22€.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Kingster είπε

Α για την αξία CIF υπολογίζεται ως αξία προιόντος + μεταφορικά. Άρα 20+5=25ε > 22 και κανονικά θα πληρώσω τελωνείο έτσι;

Κανονικά ΝΑΙ, αλλά αυτή την περίοδο και μετά την περιπέτεια της 3/2/20 διώχνουν δέματα αβέρτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Gkats16819 είπε

Πακετο με USPS με πληρωμενο import charges 30€ θα πληρωσω κατι επιπλεον;;;

Θεωρητικά, όχι, αλλά με τις courier ποτέ δεν ξέρεις.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...