Προς το περιεχόμενο

Κάθισμα αυτοκινήτου για μωρό 1 έτους


mynam3

Προτεινόμενες αναρτήσεις

23 λεπτά πριν, omitziz είπε

Britax παλιά στο Τενεσι,έχουν πέσει πολύ σε ποιότητα.

Έχω joie τα οποία είναι vfm Και cybex που είναι πολύ καλό

Η γυναίκα μου έχει https://en.concord.es/products/driving/car-seats/ που είχε πάρει BF. Εντυπωσιακό με τρομερή ποιότητα.

Αυτό το concord έχουμε κι εμείς, πολύ ωραίο. Το είχα πάρει από δω σε πολύ καλή τιμή:

Infancybaby.co.uk

Ένα άλλο θέμα είναι να δεις ότι όντως το κάθισμα μπαίνει στο αυτοκίνητο, δεν αρκεί απλά το isofix δηλαδή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 53
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ψηφίζω κι εγώ rear-facing όσο πάει, το πλεονέκτημα σε ασφάλεια είναι πολύ μεγάλο.

Θέμα άνεσης κανένα, τα πόδια δεν ακούμπησαν ποτέ στο πίσω κάθισμα (μέχρι τα 3,5 τουλάχιστον που έπιασε το όριο βάρους), παράπονα δεν υπήρξαν για τον προσανατολισμό.

Για πρώτο είχαμε το Besafe Izi Combi (την προηγούμενη γενιά), εξαιρετικό αλλά ολίγον πανάκριβο.

Για δεύτερο το Maxi-Cosi Mobi XP, που είναι πρακτικα το ίδιο όσον αφορά το κάθισμα αλλά έχει αρκετή δουλειά για να μπει (και δεν μπαινοβγαίνει εύκολα με την καμία).

Και τα δύο είναι μεγάλα και δημιουργούν μια στριμοκωλίαση στους μπροστά σε μικρότερα αυτοκίνητα,  προφανώς θα υπάρχουν και πιο μαζεμένα, αλλά τα συγκεκριμένα παραμένουν άνετα και στις μεγαλύτερες ηλικίες (αφήνουν χώρο για τα πόδια του παιδιού).

Η εξυπηρέτηση από το συγκεκριμένο κατάστημα (carseat.se) ήταν άψογη και οι τιμές καλές-δε βοηθάει ότι δε μπορείς να το δεις πριν αγοράσεις, αλλά έχει πολλά που δεν υπάρχουν στην εγχώρια αγορά.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
52 λεπτά πριν, omitziz είπε

Britax παλιά στο Τενεσι,έχουν πέσει πολύ σε ποιότητα.

Έχω joie τα οποία είναι vfm Και cybex που είναι πολύ καλό

Η γυναίκα μου έχει https://en.concord.es/products/driving/car-seats/ που είχε πάρει BF. Εντυπωσιακό με τρομερή ποιότητα.

Τα έκανες crash test και έβγαλες πόρισμα ?

Μια άλλη παράμετρος που πρέπει να αναφερθεί είναι πως πλέον αναγράφουν ημερομηνία λήξεως... 

Δεν είναι σε όλες τις εταιρείες ίδια η διάρκεια ζωής και σίγουρα πρέπει να δεις και την ημερομηνία κατασκευής μην είναι πολύ παλιό αυτό που θα παρεις αν σε ενδιαφέρουν τέτοια ψιλά γράμματα 

Επεξ/σία από tounion
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, tounion είπε

Τα έκανες crash test και έβγαλες πόρισμα ?

Μια άλλη παράμετρος που πρέπει να αναφερθεί είναι πως πλέον αναγράφουν ημερομηνία λήξεως... 

Δεν είναι σε όλες τις εταιρείες ίδια η διάρκεια ζωής και σίγουρα πρέπει να δεις και την ημερομηνία κατασκευής μην είναι πολύ παλιό αυτό που θα παρεις αν σε ενδιαφέρουν τέτοια ψιλά γράμματα 

Όχι τα έκαναν ο Γερμανοί για εμένα. Εγώ μόνο κρίνω αυτό που έχω στη κατοχή μου.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού δεν τα χεις ρε φίλε τοτε ως προς τι οι ειρωνίες και τα σχόλια...

Εκφρασε την γνώμη σου για αυτά που έχεις και τέλος, αν θες να βοηθήσεις κάποιον ..

Αλλιώς βάλε στοιχεία να δούμε τι μας λες

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, tounion είπε

Αφού δεν τα χεις ρε φίλε τοτε ως προς τι οι ειρωνίες και τα σχόλια...

Εκφρασε την γνώμη σου για αυτά που έχεις και τέλος, αν θες να βοηθήσεις κάποιον ..

Αλλιώς βάλε στοιχεία να δούμε τι μας λες

4 διαφορετικά καθίσματα σε 4 διαφορετικά αυτοκινητα για ένα παιδί.

Σόρρυ ρε τυπε αλλά δεν είμαι φτωχός σαν και εσένα. Λείπει το britax γιατί το έχω στο εταιρικό που είναι βόλτα με την σύζυγό

 

20191004_183459-756x1008.jpg

20191004_184049-756x1008.jpg

20191004_184445-756x1008.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, mynam3 είπε

Σε αμάξι που ΔΕΝ έχει υποδοχή για isofix, τι γίνεται; Μπαίνουν αυτά ή θα πάρω κάποιο τσάμπα;

Μπαίνουν αυτά που είναι χωρίς isofix. Για μικρές ηλικίες είναι μια χαρά. Μετά τα 3 που δεν έχει ζώνες το καθίσματακι δεν είναι και και καλύτερο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αυτοκίνητο χωρίς isofix δεν ξέρω αν θα έβαζα το παιδί μέσα. Μιλάμε για πριν το 2000 με ότι κι αν σημαίνει αυτό για το όχημα και την παθητική ασφάλεια του. Θα κοίταζα τουλάχιστον μήπως μπορεί να μπει isofix, σε κάποια έμπαινε εκ των υστέρων με σχετικά χαμηλό κόστος.

Στο θέμα μας, εγώ έχω αυτό https://www.uberkids.com/eu/good-baby-vaya-i-size-child-car-seat-1410711/?sku=GDB618000079&istCompanyId=37dca0b5-f08f-460a-9189-9153d7108287&istFeedId=b9ff17e0-1a2f-4169-bb0c-0c815ad88867&istItemId=willmlxxx&istBid=t&gclsrc=aw.ds&&gclid=CjwKCAjw29vsBRAuEiwA9s-0B-QZ8csxyXxhtL4ke82loj8561a8M-X_z7z9X8ONwEPOwzJqKNXrXxoCGyMQAvD_BwE/ που στην Ελλάδα το φτηνότερο στο skroutz είναι στα 500 ευρώ. Το είχα πάρει από uberkids 360 συν τα μεταφορικά έφτασε 400. Τώρα το βλέπω 306 αλλά δεν ξέρω και με το Brexit τι παίζει με το κατάστημα. Το συγκεκριμένο ήταν στα καλύτερα ratings στο adac και είναι με περιστρεφόμενο μηχανισμό αλλά μέχρι 4 ετών. Μειονεκτήμα το μεγάλο βάρος, όταν το αλλάζω αυτοκίνητο έχει δυσκολία, 16 κιλά βλέπεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το πρόβλημα είναι ότι το αυτοκίνητο είναι παλιό, όχι το isofix . Το isofix έχει να κάνει με την ευκολία σύνδεσης και σωστής πρόσδεσης του καθίσματος (δεν σε αφήνει να κάνεις λάθος) άρα μόνο έμμεσα έχει να κάνει με την ασφάλεια. Ένα σωστά δεμένο στο αυτοκίνητο κάθισμα είναι το ίδιο ασφαλές είτε είναι isofix είτε όχι. 

+1 για τα joie, ασφαλή και ποιοτικά με καλές τιμές. 

Επεξ/σία από tsiro7
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ένα μικρό bump, ψάχνουμε για καθισματάκι(α) για μωρό 1 μηνός, στο δικό μου αυτοκίνητο δε με νοιάζει τόσο ο χώρος (Ford Focus MKIV, η καμπίνα είναι απλά τεράστια), έχω ένα θέμα με το Ibiza (MKIII) της συζύγου, το οποίο αφενός δεν έχει Isofix, αφετέρου πίσω δεν είναι και τόσο ευρύχωρο...

το budget δε θα είναι μικρό, αλλά ιδανικά δε θα ήθελα να δώσουμε και 1000€ για 2 καθισματάκια...

εξετάζεται και το ενδεχόμενο να πάρουμε ένα τώρα και ίσως ένα αργότερα (ομάδα 1 + πάνω), εξάλλου λίγο η κατάσταση, λίγο ότι η σύζυγος δε γυρνάει άμεσα στη δουλειά, φαντάζομαι ότι θα μπορούμε να κάνουμε τη δουλειά μας με ένα για φέτος

έχουμε κάποια πρόταση πλην των ανωτέρω ;

Επεξ/σία από AristidisZ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, AristidisZ είπε

ένα μικρό bump, ψάχνουμε για καθισματάκι(α) για μωρό 1 μηνός, στο δικό μου αυτοκίνητο δε με νοιάζει τόσο ο χώρος (Ford Focus MKIV, η καμπίνα είναι απλά τεράστια), έχω ένα θέμα με το Ibiza (MKIII) της συζύγου, το οποίο αφενός δεν έχει Isofix, αφετέρου πίσω δεν είναι και τόσο ευρύχωρο...

το budget δε θα είναι μικρό, αλλά ιδανικά δε θα ήθελα να δώσουμε και 1000€ για 2 καθισματάκια...

εξετάζεται και το ενδεχόμενο να πάρουμε ένα τώρα και ίσως ένα αργότερα (ομάδα 1 + πάνω), εξάλλου λίγο η κατάσταση, λίγο ότι η σύζυγος δε γυρνάει άμεσα στη δουλειά, φαντάζομαι ότι θα μπορούμε να κάνουμε τη δουλειά μας με ένα για φέτος

έχουμε κάποια πρόταση πλην των ανωτέρω ;

Για μωρο 1 μηνα δεν σας κανει το αυγο?

Το αυγο του καροτσιου με 2 βασεις, μια για ισοφιξ και μια απλη νομιζω ειναι καλυτερη επιλογη.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, AristidisZ είπε

ένα μικρό bump, ψάχνουμε για καθισματάκι(α) για μωρό 1 μηνός, στο δικό μου αυτοκίνητο δε με νοιάζει τόσο ο χώρος (Ford Focus MKIV, η καμπίνα είναι απλά τεράστια), έχω ένα θέμα με το Ibiza (MKIII) της συζύγου, το οποίο αφενός δεν έχει Isofix, αφετέρου πίσω δεν είναι και τόσο ευρύχωρο...

το budget δε θα είναι μικρό, αλλά ιδανικά δε θα ήθελα να δώσουμε και 1000€ για 2 καθισματάκια...

εξετάζεται και το ενδεχόμενο να πάρουμε ένα τώρα και ίσως ένα αργότερα (ομάδα 1 + πάνω), εξάλλου λίγο η κατάσταση, λίγο ότι η σύζυγος δε γυρνάει άμεσα στη δουλειά, φαντάζομαι ότι θα μπορούμε να κάνουμε τη δουλειά μας με ένα για φέτος

έχουμε κάποια πρόταση πλην των ανωτέρω ;

Εγώ και στα 2 πήρα το joei every stage fx. Είναι 0-36. είναι και για isofix και για ζώνη. Προσοχή όμως όταν είναι γυρισμένο να κοιτάει πίσω είναι μόνο για ζώνη. Για μπροστά είναι και για τα 2.

Γενικά είμαι ικανοποιημένος. 

https://www.skroutz.gr/s/17657707/Joie-Every-Stage-Fx-Coal-Grey.html

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, imr είπε

Για μωρο 1 μηνα δεν σας κανει το αυγο?

Το αυγο του καροτσιου με 2 βασεις, μια για ισοφιξ και μια απλη νομιζω ειναι καλυτερη επιλογη.

 

Το αυγό που τον έφερα σπίτι ήταν δανεικό και δεν μου εμπνέει ιδιαίτερη εμπιστοσύνη…

15 ώρες πριν, nemesiskp είπε

Εγώ και στα 2 πήρα το joei every stage fx. Είναι 0-36. είναι και για isofix και για ζώνη. Προσοχή όμως όταν είναι γυρισμένο να κοιτάει πίσω είναι μόνο για ζώνη. Για μπροστά είναι και για τα 2.

Γενικά είμαι ικανοποιημένος. 

https://www.skroutz.gr/s/17657707/Joie-Every-Stage-Fx-Coal-Grey.html

 

Το είδα αυτό, είναι καλή λύση 

Είναι εύκολο στο βάλε βγάλε ; (εννοώ όταν δένεται με τη ζώνη)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κάθισμα ή το μωρό εννοείς; Το κάθισμα είναι γενικά βαρύ και ογκώδες δεν είναι για μέσα έξω στο αμάξι. Το βάζεις και το αφήνεις εκεί. 

Για το μωρό, όταν κοιτάει πίσω (άρα το κάθισμα είναι δεμένο με ζώνη) εμποδίζει λίγο η ζώνη που το κρατάει (το κάθισμα) αλλά όχι κάτι τρελό. Ειδικά αν έχεις ψηλό αμάξι δεν θα σε εμποδίζει. Απλά πρέπει να βάλεις τα χέρια πάνω από την ζώνη να πιάσεις το μωρό και όχι από κάτω. Συνήθεια, εγώ πλέον το κάνω στα τύφλα. Φαντάζομαι όλα που κρατάνε με ζώνη το ίδιο μειονέκτημα έχουν. 

Όταν κοιτάει μπροστά είτε με ζώνη είτε με isofix είναι αστείο να βάζεις και να βγάζεις το παιδί. 

Γενικά φαίνεται ποιοτικ και έχει πλενομενα υφάσματα. Στα αρνητικά ότι δεν έχει αξιολογηθεί από adac όπως αλλά, αλλά η Joei γενικά είναι καλή εταιρία. 

Υπάρχουν και βίντεο που σου δείχνουν πως γίνεται η τοποθέτηση. 

 

ΥΓ πρόσεχε μην την πατήσεις και πάρεις το every stage ΣΚΈΤΟ χωρίς το fx. Πήγα να την πάθω. Η διαφορά τους είναι ότι δεν έχει isofix. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...