Προς το περιεχόμενο

Το Red Dead Redemption 2 έρχεται στο PC τον Νοέμβριο


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 5/10/2019 στις 8:14 ΜΜ, Babis_allos είπε

Και γιατι ειναι σε θεση οι κονσολαδες να πληρωσουν για την αποκλειστικοτητα..;

Ολα στην πειρατεια αρχιζουν και τελειωνουν. Οσο μεγαλυτερη η πειρατεια σε PC και οσο λιγοτερη σε κονσολες τοσο πιο ευκολο ειναι για τις κονσολες να κανουν δελεαστικη προσφορα για την αποκλειστικοτητα. Αν δεν υπηρχε πειρατεια στα PC δεν θα μπορουσε η κονσολα να ανταγωνιστει τα πιθανα εσοδα απο PC με μια δελεαστικη προσφορα για αποκλειστικοτητα. 

Δεν ισχυουν αυτα που λες. H πειρατεια στο pc εχει σχεδον μηδαμινο αντικτυπο στα εσοδα (οπως και η πειρατεια γενικως σε οποιαδηποτε μεσο, το παραμυθι των εταιρειων οτι καποιος κατεβαζει κατι σπασμενο αρα δεν το αγοραζει αρα υπαρχει χασουρα εχει εκπεσει καιρο τωρα με μελετες και στατιστικα). Η συντριπτικη πλειοψηφια των χρηστων που κατεβαζουν κατι σπασμενο ΔΕΝ θα το αγορασουν σε περιπτωση που δεν μπορουν να το βρουν σπασμενο. Απλα θα το προσπερασουν. Το 2018 για παραδειγμα οι πωλησεις σε τιτλους σε υπολογιστη ηταν ελαχιστα πισω απο τις συνολικες αντιστοιχες πωλησεις των κονσολων και χρονο με το χρονο η ψαλιδα κλεινει, υπολογιζεται οτι μεχρι το 2020 τα κερδη απο τιτλους σε pc θα ξεπερασουν τα αντιστοιχα των κονσολων.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/10/2019 στις 8:52 ΜΜ, geo4sar είπε

Εγώ το τελείωσα στο ps4 100%  Legend of the west  και δυστυχώς ή ευτυχώς θα το πάρω και στο PC.

Αν αναρωτιούνται μερικοί γιατί δεν βγήκε πρώτα στο pc ή ταυτόχρονα . Το άρμεγμα δεν είναι και τρελή επιστήμη. Πειρατεία και πίτσες blue cheese.

Από την Steam και μετά εποχή(αλλά και με το huble bundle,gog, κ.α.) έχει μειωθεί η πειρατεία από την μεριά μου κατακόρυφα.

Όσοι δεν το εχετε παίξει, είναι ευκαιρία τώρα με καλύτερη ανάλυση ,fps, mods και άλλες αποστολές.

Κι εγω μαζί σου προτιμώ πρόσφορες steam παρα σπασμένα. Βασικά τωρα πια πρωτα το δοκιμαζω σε demo η σπασμένο και εαν μου αρέσει το αγοράζω. Το έχω κάνει πολλές φορές. To steam δεν θα μπορούσε να εχει ενα σύστημα try before you buy ας πούμε για 24 ώρες? Να σου προ πουλάει δλδ το game και μετα εσυ να ολοκληρώνεις την αγορα, εαν σου αρεσει βασικα. Έξυπνο?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, rus είπε

τσαμπα το παιρνουν οι pc users?

Εννοεί ποιος θα πληρώσει από την pc βιομηχανία ώστε να υπάρχουν αποκλειστικότητες

 

Και η απάντηση είναι κανένας

 

Κάτι παράξενα μου έλεγαν πριν για την υποστήριξη της Ms, καλά κρασιά τελείως αδιάφορη (εκτιμώ βέβαια ότι τα λιγοστά αξιόλογα παιχνίδια τους τα βγάζουν και στο pc και είμαι από αυτούς που τα έχω αγοράσει σχεδόν όλα καθώς δεν επιθυμώ να έχω και xbox) , από κει και πέρα οι οποίες αποκλειστικότητες πέφτουν σε υποστήριξη μεταξύ amd και Nvidia πράγμα το οποίο το βρίσκω αρκετά πιο βλαπτικό για τη βιομηχανία του gaming από ότι οι αποκλειστικότητες των κονσολών

 

Οι αποκλειστικότητες των κονσολών σου ξεκαθαριζουν ωραία και απλά "κρίμα δε θα μπορέσεις να το παίξεις ξυδακι". Η αποκλειστικότητα στην υποστήριξη των gpu σου λέει έλα δώσε μου τα λεφτά σου πάρε ενα προβληματικό προϊόν το οποίο εγώ δεν υποστηρίζω σωστά γιατί δεν έχεις το αντίστοιχο hw

Επεξ/σία από logistoulis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, blueakamah είπε

Κι εγω μαζί σου προτιμώ πρόσφορες steam παρα σπασμένα. Βασικά τωρα πια πρωτα το δοκιμαζω σε demo η σπασμένο και εαν μου αρέσει το αγοράζω. Το έχω κάνει πολλές φορές. To steam δεν θα μπορούσε να εχει ενα σύστημα try before you buy ας πούμε για 24 ώρες? Να σου προ πουλάει δλδ το game και μετα εσυ να ολοκληρώνεις την αγορα, εαν σου αρεσει βασικα. Έξυπνο?

Το έχει αυτό το Steam. Μπορείς να παίξεις μέχρι 2 ώρες ένα game και αν δεν σου αρέσει το κάνεις refund και σου επιστρέφουν τα χρήματα. Το έχω κάνει αρκετές φορές για παιχνίδια που τελικά δεν μου έκαναν το click και τα επέστρεψα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/10/2019 στις 8:06 ΜΜ, Babis_allos είπε

Και γιατι επενδυουν οι εταιρειες πρωτα στις κονσολες..;

Επειδή ειναι πολύ μεγαλύτερο το κομμάτι της πίτας στο console gaming... Εμείς οι φτωχοί master race pcades είμαστε πολύ λιγοτεροι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιτέλους! 

Καταρχάς για να είμαι ειλικρινής δεν συγκρίνεται η εμπειρία του PC σε σχέση με τις κονσόλες. Στα γραφικά και στα fps το PC υπερτερεί για μεγάλη διαφορά. Παρόλα αυτά η κονσόλα θα είναι η budget λύση για τους χρήστες του gaming.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/10/2019 στις 7:44 ΜΜ, George228Sk είπε

Ας μην κατέβαζε ο μισός πλανήτης τα pc games σπασμένα, να κυκλοφορούσε την ίδια ημερομηνία με τις κονσόλες. 

Κλασσική καραμέλα, χιλιοειπωμένη. Δυστυχώς για εσένα και ειδικά για τη Rockstar δεν ισχύει. Το αποδεικνύουν GTA τα οποια τα βγάζει μετα απο χρόνια (στο κλ@σιμο οι pc gamers) και πουλάνε σα ζεστό ψωμάκι.

Ειδικά λοιπόν για την Rockstar δεν ισχύει αυτό που λες.

Βέβαια απο την άλλη οπτική εχεις τις κονσόλες για beta testing, ενω το pc απολαμβάνει καθαρό παιχνίδι με τα βέλτιστα δυνατά γραφικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Vagosman είπε

Κλασσική καραμέλα, χιλιοειπωμένη. Δυστυχώς για εσένα και ειδικά για τη Rockstar δεν ισχύει. Το αποδεικνύουν GTA τα οποια τα βγάζει μετα απο χρόνια (στο κλ@σιμο οι pc gamers) και πουλάνε σα ζεστό ψωμάκι.

Ειδικά λοιπόν για την Rockstar δεν ισχύει αυτό που λες.

Βέβαια απο την άλλη οπτική εχεις τις κονσόλες για beta testing, ενω το pc απολαμβάνει καθαρό παιχνίδι με τα βέλτιστα δυνατά γραφικά.

Το gta v ήταν άριστο port, δεν γινόταν καλύτερο και ειδικά για ένα τόσο πολύπλοκο παιχνίδι και εύχομαι το ίδιο να ισχύσει και για το rdr

 

Αλλα μη λέμε ότι οι κονσόλες έχουν τις beta εκδόσεις γιατί θα γελάνε και τα πλακάκια

Ναι μεν έχουν βελτιωθεί πολύ τα πράγματα, αλλά παιχνίδι που να μην παίζεται για μήνες ή πολύ απλά να έχει αφεθεί τελείως στην τύχη του δε νομίζω ότι έχουν στις κονσόλες με την ίδια συχνότητα που έχει συμβεί στα pc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, tsibosp είπε

Δεν ισχυουν αυτα που λες. H πειρατεια στο pc εχει σχεδον μηδαμινο αντικτυπο στα εσοδα (οπως και η πειρατεια γενικως σε οποιαδηποτε μεσο, το παραμυθι των εταιρειων οτι καποιος κατεβαζει κατι σπασμενο αρα δεν το αγοραζει αρα υπαρχει χασουρα εχει εκπεσει καιρο τωρα με μελετες και στατιστικα). Η συντριπτικη πλειοψηφια των χρηστων που κατεβαζουν κατι σπασμενο ΔΕΝ θα το αγορασουν σε περιπτωση που δεν μπορουν να το βρουν σπασμενο. Απλα θα το προσπερασουν. Το 2018 για παραδειγμα οι πωλησεις σε τιτλους σε υπολογιστη ηταν ελαχιστα πισω απο τις συνολικες αντιστοιχες πωλησεις των κονσολων και χρονο με το χρονο η ψαλιδα κλεινει, υπολογιζεται οτι μεχρι το 2020 τα κερδη απο τιτλους σε pc θα ξεπερασουν τα αντιστοιχα των κονσολων.

Σαν να με περιέγραψες!

Uncharted, Last of Us, God of War κλπ, φαντάζομαι ότι είναι παιχνιδάρες, αλλά αδιαφορώ παντελώς, έχω 3.000 παιχνίδια να παίξω στο PC μου δε θα μου λείψουν 20 τίτλοι ώστε να δώσω τόσα λεφτά για την πάρτη τους. Έδωσα 1,5k για να χτίσω το τερατάκι μου, έβαλα και το πειρατικό μου καπέλο και περνάω τέλεια ;)

Btw, έπαιζα Witcher 3 με όλα Ultra και mods κλπ στα ~120fps για κανά εξάμηνο. Και μετά πήγα σε σπίτι φίλου και το βάλαμε στο PS4 του. Ειλικρινά ήταν σαν να έπαιζες άλλο παιχνίδι. Για μένα unplayable, ειδικά αν σκεφτείς ότι πρέπει να ξοδέψω τόσα λεφτά για κονσόλα και για να το αγοράσω αυθεντικό!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, akefaloskavalaris είπε

Σαν να με περιέγραψες!

Uncharted, Last of Us, God of War κλπ, φαντάζομαι ότι είναι παιχνιδάρες, αλλά αδιαφορώ παντελώς, έχω 3.000 παιχνίδια να παίξω στο PC μου δε θα μου λείψουν 20 τίτλοι ώστε να δώσω τόσα λεφτά για την πάρτη τους. Έδωσα 1,5k για να χτίσω το τερατάκι μου, έβαλα και το πειρατικό μου καπέλο και περνάω τέλεια ;)

Btw, έπαιζα Witcher 3 με όλα Ultra και mods κλπ στα ~120fps για κανά εξάμηνο. Και μετά πήγα σε σπίτι φίλου και το βάλαμε στο PS4 του. Ειλικρινά ήταν σαν να έπαιζες άλλο παιχνίδι. Για μένα unplayable, ειδικά αν σκεφτείς ότι πρέπει να ξοδέψω τόσα λεφτά για κονσόλα και για να το αγοράσω αυθεντικό!

Κοιτα μην κοροιδευομαστε και γω πειρατευω στο pc. Εχω ενα pc που τρεχει ακομα καλα τουλαχιστον τα παντα σε 1440p/60fps . Ο ουσιαστικος λογος που κατεβαζω αντι να αγοραζω ειναι γτ δεν υπαρχει μεταπωληση τιτλων στον υπολογιστη. Στο PS4 που ουσιαστικα το εχω για τα exclusive αγοραζω κατι 60 ευρω μολις βγει και με ενδιαφερει το λιωνω σε 1-2 βδομαδες το εχω τελειωσει και το μεταπωλω κανα 40αρι και μ βγαινει ουσιαστικα γυρω στα 20 ευρω, σαν να το ειχα νοικιασει περιπου. Βεβαια αυτοι ειναι και οι τιτλοι που ουσιαστικα ασχολουμαι καθως εχω 7-8 τιτλους ισως και παραπανω στον υπολογιστη οι οποιοι με κοιτανε, τους κοιταω και γω και δεν πολυασχολουμαι ιδιαιτερα, αυτος ειναι και ο λογος που δεν αγοραζω πλεον στον υπολογιστη τιτλους, παιζω ελαχιστα. Τωρα δεν εχω καταληξει αν δεν ασχολουμαι γτ δεν με ποναει η τσεπη μου και ειναι τσαμπα η πραγματικα οσο περνουν τα χρονια βαριεμαι και παιζω πολυ συγκεκριμενα πραγματα( εκτος απο dota και κανα bf1 για κανα μισαωρο αντε και κανα mtg arena που οι 2/3 ειναι free2play τιτλοι). Μην φανταζεσαι ειναι παιχνιδαρες, ουσιαστικα τα exclusive της SONY ειναι ο λογος που ασχολουμαι ακομα με το αθλημα, τα multiplats δλδ η κυρια μαζα στο pc δεν με κραταει καθολου εκτος φυσικα απο κανα Witcher οπως ειπες , το επερχομενο Cyberpunk 2077 και κανα 2-3 αλλα τα τελευταια 3-4 χρονια. Δλδ τα ξεκιναω και γυρω στη μεση τα παραταω τα ξαναρχιζω μετα απο κανα 3μηνο θυμαμαι γτ τα ειχα παρατησει και μετα τα κανω uninstall.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tsibosp είπε

Κοιτα μην κοροιδευομαστε και γω πειρατευω στο pc. Εχω ενα pc που τρεχει ακομα καλα τουλαχιστον τα παντα σε 1440p/60fps . Ο ουσιαστικος λογος που κατεβαζω αντι να αγοραζω ειναι γτ δεν υπαρχει μεταπωληση τιτλων στον υπολογιστη. Στο PS4 που ουσιαστικα το εχω για τα exclusive αγοραζω κατι 60 ευρω μολις βγει και με ενδιαφερει το λιωνω σε 1-2 βδομαδες το εχω τελειωσει και το μεταπωλω κανα 40αρι και μ βγαινει ουσιαστικα γυρω στα 20 ευρω, σαν να το ειχα νοικιασει περιπου. Βεβαια αυτοι ειναι και οι τιτλοι που ουσιαστικα ασχολουμαι καθως εχω 7-8 τιτλους ισως και παραπανω στον υπολογιστη οι οποιοι με κοιτανε, τους κοιταω και γω και δεν πολυασχολουμαι ιδιαιτερα, αυτος ειναι και ο λογος που δεν αγοραζω πλεον στον υπολογιστη τιτλους, παιζω ελαχιστα. Τωρα δεν εχω καταληξει αν δεν ασχολουμαι γτ δεν με ποναει η τσεπη μου και ειναι τσαμπα η πραγματικα οσο περνουν τα χρονια βαριεμαι και παιζω πολυ συγκεκριμενα πραγματα( εκτος απο dota και κανα bf1 για κανα μισαωρο αντε και κανα mtg arena που οι 2/3 ειναι free2play τιτλοι). Μην φανταζεσαι ειναι παιχνιδαρες, ουσιαστικα τα exclusive της SONY ειναι ο λογος που ασχολουμαι ακομα με το αθλημα, τα multiplats δλδ η κυρια μαζα στο pc δεν με κραταει καθολου εκτος φυσικα απο κανα Witcher οπως ειπες , το επερχομενο Cyberpunk 2077 και κανα 2-3 αλλα τα τελευταια 3-4 χρονια. Δλδ τα ξεκιναω και γυρω στη μεση τα παραταω τα ξαναρχιζω μετα απο κανα 3μηνο θυμαμαι γτ τα ειχα παρατησει και μετα τα κανω uninstall.  

Εντωμεταξύ συζητάμε για το ότι όσοι δεν έχουν κονσόλα χάνουν τα console exclusives.

Οι κονσολάδες δεν χάνουν ΟΛΑ τα Strategy και τα First Person Shooters? 

Επανέρχομαι στο αρχικό μου point, δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να στηρίζουμε τις κονσόλες όταν ξεκάθαρα οι εταιρείες που φτιάχνουν τα exclusives το κάνουν γιατί ξέρουν ότι αλλιώς δεν θα πουλήσουν μία. Και τώρα που το μέλλον του gaming είναι το cloud gaming θα γελάσει και το παρδαλό κατσίκι.

Υ.Γ. Το να παίζεις First Person Shooters με χειριστήριο δεν είναι μαγκιά, είναι αυτοταπείνωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, akefaloskavalaris είπε

Εντωμεταξύ συζητάμε για το ότι όσοι δεν έχουν κονσόλα χάνουν τα console exclusives.

Οι κονσολάδες δεν χάνουν ΟΛΑ τα Strategy και τα First Person Shooters? 

Επανέρχομαι στο αρχικό μου point, δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να στηρίζουμε τις κονσόλες όταν ξεκάθαρα οι εταιρείες που φτιάχνουν τα exclusives το κάνουν γιατί ξέρουν ότι αλλιώς δεν θα πουλήσουν μία. Και τώρα που το μέλλον του gaming είναι το cloud gaming θα γελάσει και το παρδαλό κατσίκι.

Υ.Γ. Το να παίζεις First Person Shooters με χειριστήριο δεν είναι μαγκιά, είναι αυτοταπείνωση.

Ναι ειναι καθαρα θεμα προτιμησεων γενικα. Πχ το GOW ειναι οτι καλυτερο εχω παιξει τα τελευταια χρονια, οπως πιστευω οτι θα ειναι και το last of us part 2 σε λιγους μηνες. Δλδ ειναι μερικοι τιτλοι που ειναι system sellers, τοσο απλα. Πλεον οπως παει το θεμα , χανουν λιγα πραγματα οι κονσολαδες μιας και το 90% των τιτλων βγαινουν και εκει, εκτος απο μερικα indies που ειναι μεν διαμαντακια αλλα παραμενουν indies.Προσωπικα απο μερικους multiplatform τιτλους της σειρας βλ Tomb Raider (που θεωρω οτι κατεστρεψε ολοσχερως το franchise και οι τυποι απλα εφτιαξαν ενα Uncharted με βυζγια) προτιμω χιλιες φορες 1 god of war και 1 uncharted σε 1080p /30fps (και αμα τα κρατησουν).  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...