Προς το περιεχόμενο

Το Red Dead Redemption 2 έρχεται στο PC τον Νοέμβριο


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 ώρες πριν, zaratustra είπε

Η κουβέντα για την πειρατεία είναι περσινά ξινά σταφύλια.

Πρώτον και στις κονσόλες υπήρχε (και υπάρχει) πειρατεία.

Δεύτερον, τα βαριά χαρτιά της βιομηχανίας το θέμα της πειρατείας το έχουν απορροφήσει εδώ και αρκετά χρόνια. Τα παιχνίδια που είναι να πουλήσουν, θα πουλήσουν. Και βέβαια, με τα χρόνια, αναπτύχθηκαν μηχανισμοί για την αποδοση φοβερού κέρδους με έξτρα περιεχόμενο και εσωτερική οικονομία στα video games που αφήνουν απίστευτα κέρδη. Το fortnite έβγαλε 3 billions το 2018 και διατίθεται δωρεάν.

Στο διά ταύτα. Η Rockstar είναι κολοσσός και παίζει με τους δικούς της οικονομικόυς όρους. Πέραν του ότι πουλάει το ίδιο παιχνίδι 2 φόρες στα ίδια άτομα (κάποιοι που το έχουν σε κονσόλες, θα το πάρουν και σε pc και αυτό είναι το λιγότερο), λανσάρει το ίδιο προϊόν σε άλλη πλατφόρμα, ωσάν καινούρια κυκλοφορία, σε ένα διαφορετικό οικονομικο έτος, με μια διαφορετική δυναμική απόδοσης κέρδους λόγω ταυτόχρονης διάθεσης του online και του όγκου των pc gamers που θα ασχοληθούν με αυτό. Το buzz αυτό επηρεάζει τιμή μετοχής, επενδυτές, στρατηγικές κτλ. Νομίζετε ότι όλα αυτά δεν είναι προμελετημένα;

Χέστηκε η Rockstar για την πειρατεία, ούτε καν τη λαμβάνει υπόψη της.

Είναι τέτοιος ο ανταγωνισμός με τα οικοσυστήματα τον τελευταιό καιρό, που δεν θα μου έκανε τρομερή εντύπωση αν μας έδιναν το rdr 2 για Pc δωρεάν για κανά δίμηνο, ίσα ίσα για να μας πείσει να εγκαταστήσουμε τον Rockstar launcher.

Ευχαριστουμε που μας τονιζεις αυτη την υπεροχη λυση κατα της πειρατειας. Τα Microtransactions. Τα οποια δεν εχουν επηρεασει καθολου αρνητικα την gaming εμπειρια μας, προς θεου. Ζητω η πειρατεια. Ζητω τα microtransactions ως λυση. 
 /sarcasm off

Αφηστε λοιπον exclusivities απο εταιρειες τυπου Naughty Dog και αλλων στην Sony και ας κοροϊδευετε για τα 30 fps. 1000 φορες να παιζω αυτες τις παιχνιδαρες στο ps4 μου και να μεινουν για οσο καιρο γινεται   αλωβητες σε τακτικες τυπου microtransactions για το παραμικρο. 

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1440p HDR 80-90 fps και mods. Ζω για να κατεβασω mods γι΄αυτο το παιχνιδι. Θελω να το τερματησω παιζοντας ως Woody απο το Toy Story

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, George228Sk είπε

Ας μην κατέβαζε ο μισός πλανήτης τα pc games σπασμένα, να κυκλοφορούσε την ίδια ημερομηνία με τις κονσόλες. 

Ναι ενω αν μπορουσε ο αλλος μισος πλανητης να τα κατεβασει σπασμενα στην κονσολα δεν θα το εκανε... Πως νομιζεις εκανε επιτυχια το πρωτο playstation

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, jimex είπε

Γιατί το κόστος για την ανάπτυξη του ίδιου τίτλου είναι σημαντικά μικρότερο για τις κονσόλες, σε σύγκριση με τα PC, απαιτώντας λιγότερο χρόνο. Γιατί ο αριθμός των κονσολών που μπορούν να εκτελέσουν τα πιο πρόσφατα ΑΑΑ παιχνίδια παγκοσμίως είναι κατά πολύ μεγαλύτερος από τον αντίστοιχο αριθμό PCs που χρησιμοποιούνται για παιχνίδια. 

Δεν είναι συγκρίσιμο μέγεθος τα PCs με τις κονσόλες. Οι κονσόλες είναι σχεδιασμένες από την αρχή ως το τέλος για να εκτελούν παιχνίδια με ότι συνεπάγεται αυτό για το αποτέλεσμα που μπορείς να έχεις με το ίδιο κόστος. Επίσης ακολουθούν ένα εντελώς διαφορετικό εμπορικό μοντέλο.

Η πειρατεία μπορεί να πέσει στο μηδέν αν κάποια εταιρεία κρίνει ότι υπάρχει ψωμί και αξίζει να δαπανήσει χρήματα. Απλώς εκτελεί μέρος του παιχνιδιού απομακρυσμένα. Πχ. το Need for Speed του 2015, το The Crew 2, το For Honor, το Diablo III κ.α. δεν υπάρχει τρόπος να παίξεις το single player κομμάτι τους πειρατικά.

Επίσης, τα specs στις κονσόλες είναι standard, οπότε όλοι απολαμβάνουν την maximum ποιότητα και όλοι είναι ευχαριστημένοι.

15 ώρες πριν, SPANK είπε

Στο ps4 το έπαιξα λίγο και δεν με τράβηξε ίσως επειδή ειναι κονσόλα και με βολεύει keyboard και mouse οποτε τώρα στο pc θα το αγοράσω και είναι και μεσα στα χριστούγεννα κουτί βγήκε :P

Νομίζω ότι υπάρχει τρόπος να παίξεις με keyboard και mouse σε ps4 / xboxone, αλλά δεν έχεις τα υπόλοιπα πλεονεκτήματα που θα είχες στο pc (παραμετροποίηση κλπ)

1 ώρα πριν, NamelessDead είπε

1440p HDR 80-90 fps και mods. Ζω για να κατεβασω mods γι΄αυτο το παιχνιδι. Θελω να το τερματησω παιζοντας ως Woody απο το Toy Story

και εγώ ως Lucky Luke ;)

1 ώρα πριν, rus είπε

Aπ ότι βλεπω τα pc games εχουν ανεβει πολύ επιπεδο. Σε λιγο θα μοιαζουν με κινηματογραφικες ταινιες :)

Και θα υπάρχει και περισσότερος φωτορεαλισμός ειδικά στα fps.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 hours ago, spymist said:

Γιατί τις κονσόλες τις πουλάνε συγκεκριμένες εταιρείες. Και όσο πιο πολλές αποκλειστικότητες έχουν, τόσο περισσότεροι θα αγοράσουν το προϊόν τους. Επομένως λέει π.χ. η Sony, με αυτή την αποκλειστικότητα περιμένω να πουλήσω x Ps4, άρα να βγάλω y κέρδος, άρα με παίρνει να δώσω τόσα στη Rockstar.

Για τα PC ποιος να πληρώσει; Η Dell; Η Valve; Και για ποιο λόγο;

Θα μπορουσαν να στησουν exclusives η nvidia και η amd αλλα που να τους κοψει! 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακουω παιδια διαφορα οτι και καλα αργησε να βγει στο pc λογω οτι θα το κατεβαζαν σπασμενο,οτι τα πηρε η rockstar με τις κονσολες και πολλα αλλα.Το παιχνιδι το ειχαν αποκλειστικα οι κονσολες.Απο την στιγμη που το πηρανε πολλοι,τα επομενα εσοδα θα ηταν να το κυκλοφορησουν και το pc ωστε να υπαρξουν και εκει αγορες του παιχνιδιου.Εννοειται υπαρχουν συμβολαια γι αυτο το ειχαν για συγκεκριμενο χρονο αποκλειστικα οι κονσολες.Παντα παιζουν ρολο τα λεφτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Άντε πάλι η καραμέλα με την πειρατία. Πάλι καλά που μπαίνω που και που στο insomnia και διαβάζω για το πόσο κακή είναι αυτή η πειρατία... Ahoy!

Οι κονσόλες είχαν το exclusivity. Τι δεν καταλαβαίνετε μερικοί; Για ποια πειρατία γράφετε; Πριν αρχίσετε να γράφετε τις αρλούμπες σας διαβάστε και κανένα άρθρο, ψαχτείτε λίγο. Είπαμε, εσείς οι κατά κόρον κονσολάδες είσαστε κολλημένοι ώρες-ώρες αλλά όχι και έτσι... Οι κονσόλες πληρώνουν για το exclusivty αλλιώς δεν θα αγόραζε κανείς κονσόλα. Στο PC ποιά εταιρία θα πληρώσει;;;  Επίσης, πειρατία υπήρχε, υπάρχει και μάλλον θα υπάρχει ΚΑΙ στις κονσόλες. Ούτε αυτό το γνωρίζατε προφανώς ή κάνετε πως δεν το γνωρίζετε. Μπείτε λίγο στις αγγελίες του insomnia και δείτε πόσες κονσόλες πουλάνε ''σπασμένες'' με CFW. Τέλος, έχω στην κατόχη μου και ένα καλό PC αλλά και PS4 Pro. To PS4 το αγόρασα για να παίξω τα καταπληκτικά exclusives της Sony που λογικά δεν θα μπορέσω να τα παίξω ποτέ στο PC όπως το GoW, Uncharted, The Last of Us, Bloodborne, Kingdom Hearts, Days Gone κ.τ.λ. 

Τώρα, όσον αφορά το παιχνίδι, είναι ένα από τα καλύτερα αυτής της γενιάς. Το έχω αγορασμένο στο PS4 αλλά θα γίνει σίγουρη αγορά και στο PC μιας και το έπαιξα ελάχιστα στο PS4 (το loading δεν παλεύεται με τίποτα). Απλώς τέτοιου μεγέθους game ήθελα να το έχω και σε retail μορφή και μάλιστα αγόρασα την collectors edition. 

Επεξ/σία από maniacos93
  • Like 3
  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, maniacos93 είπε

Άντε πάλι η καραμέλα με την πειρατία. Πάλι καλά που μπαίνω που και που στο insomnia και διαβάζω για το πόσο κακή είναι αυτή η πειρατία... Ahoy!

Οι κονσόλες είχαν το exclusivity. Τι δεν καταλαβαίνετε μερικοί; Για ποια πειρατία γράφετε; Πριν αρχίσετε να γράφετε τις αρλούμπες σας διαβάστε και κανένα άρθρο, ψαχτείτε λίγο. Είπαμε, εσείς οι κατά κόρον κονσολάδες είσαστε κολλημένοι ώρες-ώρες αλλά όχι και έτσι... Οι κονσόλες πληρώνουν για το exclusivty αλλιώς δεν θα αγόραζε κανείς κονσόλα. Στο PC ποιά εταιρία θα πληρώσει;;;  Επίσης, πειρατία υπήρχε, υπάρχει και μάλλον θα υπάρχει ΚΑΙ στις κονσόλες. Ούτε αυτό το γνωρίζατε προφανώς ή κάνετε πως δεν το γνωρίζετε. Μπείτε λίγο στις αγγελίες του insomnia και δείτε πόσες κονσόλες πουλάνε ''σπασμένες'' με CFW. Τέλος, έχω στην κατόχη μου και ένα καλό PC αλλά και PS4 Pro. To PS4 το αγόρασα για να παίξω τα καταπληκτικά exclusives της Sony που λογικά δεν θα μπορέσω να τα παίξω ποτέ στο PC όπως το GoW, Uncharted, The Last of Us, Bloodborne, Kingdom Hearts, Days Gone κ.τ.λ. 

Τώρα, όσον αφορά το παιχνίδι, είναι ένα από τα καλύτερα αυτής της γενιάς. Το έχω αγορασμένο στο PS4 αλλά θα γίνει σίγουρη αγορά και στο PC μιας και το έπαιξα ελάχιστα στο PS4 (το loading δεν παλεύεται με τίποτα). Απλώς τέτοιου μεγέθους game ήθελα να το έχω και σε retail μορφή και μάλιστα αγόρασα την collectors edition. 

Ποσα ps4 (που δεν εχουν μεινει κολημενα σε παναρχαιο firmware ) και xb1 υπαρχουν με cfw? Το μονο αυτης της γενιας που εχει σπασει ειναι το switch και αυτο στις day one κονσολες μετα το1 revision τελος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, primeragt είπε

Ποσα ps4 (που δεν εχουν μεινει κολημενα σε παναρχαιο firmware ) και xb1 υπαρχουν με cfw? Το μονο αυτης της γενιας που εχει σπασει ειναι το switch και αυτο στις day one κονσολες μετα το1 revision τελος.

Δεν το γνωρίζω και δεν νομίζω να υπάρχει επίσημη έρευνα για να απαντήσουμε με σιγουριά. Πάντως πολλά/αρκετά/λίγα δεν παίζει ρόλο. Η πειρατία υπάρχει και στις κονσόλες όπως και να 'χει. Και όπως έγραψε και ένα παλικάρι πιο πάνω, το PS1 πως νομίζετε ότι πούλησε τόσο και έγινε γνωστό; Τουλάχιστον εδώ στην Ελλάδα η πλειοψηφία των κατόχων PS1 πειρατικά τα είχανε τα περισσότερα games με εξαιρέσεις μόνο μερικών τίτλων.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, maniacos93 είπε

Δεν το γνωρίζω και δεν νομίζω να υπάρχει επίσημη έρευνα για να απαντήσουμε με σιγουριά. Πάντως πολλά/αρκετά/λίγα δεν παίζει ρόλο. Η πειρατία υπάρχει και στις κονσόλες όπως και να 'χει. Και όπως έγραψε και ένα παλικάρι πιο πάνω, το PS1 πως νομίζετε ότι πούλησε τόσο και έγινε γνωστό; Τουλάχιστον εδώ στην Ελλάδα η πλειοψηφία των κατόχων PS1 πειρατικά τα είχανε τα περισσότερα games με εξαιρέσεις μόνο μερικών τίτλων.  

Nαι αλλα μιλαμε για σημερινα δεδομενα με παραδειγματα 20-30ετιας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, maniacos93 είπε

Δεν το γνωρίζω και δεν νομίζω να υπάρχει επίσημη έρευνα για να απαντήσουμε με σιγουριά. Πάντως πολλά/αρκετά/λίγα δεν παίζει ρόλο. Η πειρατία υπάρχει και στις κονσόλες όπως και να 'χει. Και όπως έγραψε και ένα παλικάρι πιο πάνω, το PS1 πως νομίζετε ότι πούλησε τόσο και έγινε γνωστό; Τουλάχιστον εδώ στην Ελλάδα η πλειοψηφία των κατόχων PS1 πειρατικά τα είχανε τα περισσότερα games με εξαιρέσεις μόνο μερικών τίτλων.  

Δεν έχει νόημα να μιλάμε για πειρατεία στις κονσόλες, είναι ανέκδοτο

 

Αλλά το ίδιο ισχύει και για τα πισι πλέον, δεν υπάρχει ιδιαίτερο νόημα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 λεπτά πριν, primeragt είπε

Nαι αλλα μιλαμε για σημερινα δεδομενα με παραδειγματα 20-30ετιας.

Άντε, ας μην υπολογίσουμε το παράδειγμα αφού έτσι θέλεις (αν και νομίζω ότι δεν διαφέρουν και πολλοί οι gamers με αυτούς της εποχής του '90). Ας περάσουμε στο ζουμί. Πειρατία υπάρχει και στι κονσόλες, είτε λίγο είτε πολύ. 

Επεξ/σία από maniacos93
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και μην ξεχνάμε και το xbox 360 που έκανε τις περισσότερες πωλήσεις(στη γενιά του) μόνο και μόνο επειδή μπορούσες να το "σπάσεις"

Επεξ/σία από jedimani7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...