Προς το περιεχόμενο

Έπεσε η ασφάλεια του ρολογιού (ΔΕΔΔΗΕ)


Ihavetheanswers

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μιας και άρχισε σιγά σιγά η ψύχρα (κάτω από 15 βαθμούς το πρωί...) είπα να δοκιμάσω αν δουλεύει ο θερμοπομπός που έχω σπίτι. 

Είδα ότι το καλώδιο ήταν ταλαιπωρημένο (με κολλητική ταινία κλπ...) αλλά επειδή είμαι και εγώ ταλαιπωρημένος λέω ας το δοκιμάσω... Η συσκευή δεν φαίνεται πολύ παλιά πάντως. 

Με το που το βάζω στην μπρίζα γίνεται ένα ΤΣΑΦ και πέφτει το ρεύμα στο σπίτι (έκλεισαν τα φώτα κλπ). Πολύ απογοήτευση... Το βγάζω αμέσως απ'την μπρίζα. Γενικά με το θέμα του ρεύματος έχω πρόβλημα, νιώθω πολύ άτυχος.

Κοιτάω τον πίνακα και ήταν μόνο μια ασφάλεια κάτω (όταν λέω ασφάλεια εννοώ διακόπτης). Ο γενικός δεν είχε πέσει όμως. Αν θυμάμαι καλά έχει ένα φως δίπλα στον γενικό το οποίο ήταν όμως κλειστό. Ανέβασα τον διακόπτη που είχε πέσει και δεν άναψε τίποτα.

Την ψυλλιάστηκα αμέσως... Κατεβαίνω κάτω και είχε πέσει ο διακόπτης στο ρολόι του ΔΕΔΔΗΕ.

 

Ερώτημα: τι κάνω τώρα; Παίρνω τηλ ΔΕΔΔΗΕ; Ηλεκτρολόγο; Σηκώνω τον διακόπτη μόνος μου; 

 

Btw είναι 100% προσβάσιμος ο διακόπτης.    

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σηκώνεις τον διακόπτη μόνος σου. Αν δεν το πιάνει το "χέρι" του κουτιού, σπας την σφραγίδα, το ανοίγεις, γυρίζεις την ασφάλεια. Παίρνεις τηλέφωνο και ΔΕΔΔΗΕ και αναφέρεις τι έκανες, ζητώντας να φτιάξουν το κουτί ώστε α μπορείς να επαναφέρεις την ασφάλεια χωρίς να χρειαστεί ν' ανοίξεις το κουτί.

Επεξ/σία από spectaculator
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκιμάζεις να επαναφέρεις εξωτερικα την ασφαλεια αν εχει ένα σαν κοκκινο μοχλο  εκτος του κουτιου στη βαση του .

Αλοιως φωναζεις ΔΕΔΔΗΕ στο 11500 ή 2144023100 (αστικη χρεωση)

 

ΠΟΤΕ δεν ανοιγουε το κουτι του μετρητη

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...