Προς το περιεχόμενο

Ώρα για αναβάθμιση (;)


Mitsos_The_Great

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας. Είμαι σε σκέψεις να κάνω αναβάθμιση στο PC αλλά τους τελευταίους μήνες έχω μείνει λίγο πίσω για το τι παίζει και κατά πόσο αξίζει. Το setup είναι αυτό της υπογραφής μου.

Μια αναβάθμιση της κάρτας γραφικών δεν είναι πιστεύω ιδανική μιας και ο 6700k δεν μπορεί να τραβήξει τις σημερινές κάρτες όπως είναι και λογικό.

Το ερώτημά μου είναι αν αξίζει να γίνει αναβάθμιση σε CPU/Mobo/GPU/PSU για τα games που έρχονται και με την προυπόθεση ότι θα είμαι καλλυμένος για 3-4 χρόνια όπως με τον 6700K.

Αξίζει λοιπόν να γίνει κάτι τέτοιο στην υπάρχουσα σειρά intel ή αναμένεται νέα σειρά σύντομα ας πούμε και αξίζει να περιμένω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, TheMechanic1 είπε

1080p/60hz και δεν είσαι καλυμμένος με 1070 και 6700Κ?? Σε τι κολλάει? Έκτός αν θέλεις να αλλάξεις κ οθόνη...

Θα αλλαχθεί οθόνη (1440p ή ανώτερη). Ξέχασα να το αναφέρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάνω από 1440p σίγουρα μην πας, γιατί καταρχάς δεν έχει νόημα για gaming και επιπλέον μετά δεν θα σου φτάνει ούτε 2080ti για να μπορείς να παίζεις με υψηλά settings. 

Γενικά για να φύγεις από τον 6700Κ και 1070 και να πας σε κάτι καλό ωστέ να έχει νόημα η αλλαγη, θα πρέπει να διαθέσεις αρκετά χρήματα. Επίσης σίγουρα θα σου κόβουν fps και οι μνημες που είναι στα 2400. Αν μπεις στη λογική αναβάθμισης αυτού του συστήματος, θέλεις σχετικά υψηλό budget. Εσύ πόσα περίπου θες να διαθέσεις?

Μπορείς πάντως να δοκιμάσεις να αλλάξεις μόνο κάρτα γραφικών για αρχή, και βλέπεις πως θα πάει. Ο 6700Κ δεν είναι κακός επεξεργαστής, ειδικά σε μεγάλες αναλύσεις. 

Επεξ/σία από TheMechanic1
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μενα οταν θα πας για αναβαθμιση ξεκινα πρωτα απο την οθονη στην αναλυση και τα hz που θελεις και μετα θα κοιταξεις για το υπολοιπο συστημα. Κυριως GPU και ισως και για επεξεργαστη αν και σε 2Κ/4Κ αναλυσεις νομιζω ακομη κραταει αρκετα καλα ο 6700κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε 1440p 60/75Ηz η 1070 ακόμα κρατάει όπως και ο 6700Κ. Mε μια 5700ΧΤ θα είσαι σίγουρα όμως καλυμμένος για καιρό. Αν πας όμως σε 144Ηz τότε  χρειάζεσαι την 2080 και από cpu δοκιμάζεις να ανέβεις άλλα 400ΜΗz με μια καλή ψύκτρα. Aν τότε δεις ότι σε φρενάρει ο 6700Κ, τότε η πιο λογική αναβάθμιση θα ήταν ένας 3700Χ. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα σας. Κάνω αυτή την αναβάθμιση με σκοπό να κρατήσω το PC άλλα 3+ χρόνια όπως τώρα με τον 6700Κ. Δεν ξέρω εάν στο μέλλον θα έχω την ευκαιρία να αναβαθμίσω και ήδη με ενοχλεί και το μικρόβιο της αναβάθμισης. ΔΕΝ έχω θέμα με τον 6700Κ, απλά μου δώθηκε η ευκαιρία να κάνω αναβάθμιση πουλώντας και θα πουλήσω το παρών σύστημα (mobo, cpu, cooler, ram, gpu) και βάζοντας επιπλέον 1.200-1.300ε.

Οθόνη 144hz, 1440p ή ανώτερη.

Οπότε σε αυτά τα χρήματα θα ήθελα ένα Case όμορφο και ταυτόχρονα πρακτικό το cable management, CPU (σκεφτόμουν 9900K μιας και χρησιμοποιώ προγράμματα μετατροπής και θα αξιοποιώ τους πυρήνες), GPU (RTX 2070 ή 5700xt), RAM, μια αξιόλογη μητρική με RGB φωτισμό. Μ2 SSD 500GB το λιγότερο  και μια aftermarket υδρόψυξη. 

100ε παραπάνω ή παρακάτω μας παίρνει. 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μείνε στα 75Hz 1440p γιατί στα 144Hz χρειάζεσαι πολύ παραπάνω budget.

52 λεπτά πριν, Mitsos_The_Great είπε

χρησιμοποιώ προγράμματα μετατροπής και θα αξιοποιώ τους πυρήνες

όπως;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

οθόνες https://www.skroutz.gr/comparelists/43?compare=10630680%2C12263378 θα συνιστούσα την acer αλλά αν δεν σε παίρνει οικονομικά πας στην άλλη που είναι καλή για τα λεφτά της

και τα υπόλοιπα 

spacer.png

υπολόγισε και +20-30€ τα μεταφορικά αναλόγως τα καταστήματα που θα επιλέξεις. Αν σε παίρνει οικονομικά (αν πουλήσεις υπάρχον hardware) πήγαινε στον 3700Χ αν και πιστεύω ότι ο 3600 σε καλύπτει πλήρως.

Επεξ/σία από tanasen01
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για 1440p/144Hz θα πας 2080super. Να πάρεις gaming οθόνη μην πάρεις "αργή 60/75Hz" γιατί θα χάσεις πολύ σε εμπειρία και θα το μετανιώσεις. Τα 60/75Hz είναι για msoffice & video όχι για gaming

Αν το θες για gaming το pc να δώσεις περισσότερα λεφτά στην vga από την cpu & m/b.

ΥΓ

Αν δεν έχεις αρκετά λεφτά βάλε σε πρώτη φάση 2080super & 27"/1440p/144Hz gaming monitor

Η εμπειρία που θα γευτείς στο gaming θα σε κάνει να αναθεωρήσεις πολλά που αν δεν έχεις σχετική εμπειρία δεν φαντάζεσαι.  Θα έχεις ένα μικρό μπουκαλάκι από τρέχουσα cpu αλλά θα είναι περιορισμένο και σε 2η φάση θα αλλάξεις και το υπόλοιπο σύστημα.

Επεξ/σία από jgeorgiou
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...