Προς το περιεχόμενο

Νέοι επεξεργαστές Ryzen 9 3900 και Ryzen 5 3500X από την AMD


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 65
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 13/10/2019 στις 8:53 ΠΜ, b-boy_steve είπε

Επίσης κάθε βράδυ αν είναι ελεύθερος τον βάζω και για mining μαζί με τους υπόλοιπους... 

*off topic *

Αυτό με το mining πως πάει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/10/2019 στις 2:34 ΜΜ, Ntinaras είπε

εισαι υπερβολικος

κανεις φυσιολογικος ανθρωπος δε θα παιζει και θα τρεχει το render του premiere απο πισω

να πω οτι θα παιζεις και θα εχεις κανα youtube,fb, insta και καμια αλλη εφαρμογη να το καταλαβω

αλλα render?

Παιδιά ναι! Κάνω render video και παίζω και το λολακι μου για να περάσει η ώρα! Χωρίς κανένα πρόβλημα μάλιστα!!! Τώρα δεν έχω δοκιμάσει κάνα βαρύ παιχνίδι ταυτόχρονα... Αλλά είμαι σίγουρος ότι στους ιντελ ούτε pacman δεν θα τρέχει ταυτόχρονα... 😝 

Στις 13/10/2019 στις 10:33 ΜΜ, jgeorgiou είπε

Είπαμε μαζί με παιχνίδι να κάνει rendering γιατί η Ελλάδα είναι γνωστή παγκοσμίως για τους χρήστες της που έχουν την συνήθεια να κάνουν rendering όλη ημέρα. Πάντως το ΙΝΣΟΜΝΙΑ έχει γίνει "φωλιά" ρεντεράδων , δεν το ήξερα ότι στην Ελλάδα ανθίζει τόσο πολύ το επάγγελμα.

Cad / lumion χρησιμοποιώ περισσότερο... Το δεύτερο με οδήγησε στις nvidia gpu μάλιστα... Αλλά με τους παλιότερους xeon είδα μεγάλη διαφορά στην ταχύτητα ακόμα και σε προγράμματα που χρησιμοποιούν περισσότερο gpu. 

Στις 14/10/2019 στις 12:42 ΜΜ, CaptainGR10 είπε

*off topic *

Αυτό με το mining πως πάει;

Εννοείς γενικά το mining η αν κάνουν οι AMD για mining? Γιατί αν ρωτάς το δεύτερο, για monero είναι πολύ δυνατός. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, b-boy_steve είπε

 

Εννοείς γενικά το mining η αν κάνουν οι AMD για mining? Γιατί αν ρωτάς το δεύτερο, για monero είναι πολύ δυνατός. 

Εάν μπορεί να είναι ακόμα profitable το άθλημα, υπόψιν, είμαι αρκετά άσχετος 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/10/2019 στις 5:39 ΜΜ, CaptainGR10 είπε

Εάν μπορεί να είναι ακόμα profitable το άθλημα, υπόψιν, είμαι αρκετά άσχετος 

Και γω άσχετο θεωρώ τον εαυτό μου με το θέμα. Αλλά ναι είναι profitable... Το κυριότερο εκτός από το mining είναι να κάνεις και τα σωστά trades. Αλλά γενικά θέλει πολύ διάβασμα το θέμα... Επίσης πρέπει να βρεις και εταιρίες με φθηνό ρεύμα! Για χόμπι το ξεκίνησα γιατί ήμουν περίεργος και τώρα είμαι αρκετά συν! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/10/2019 στις 2:46 ΜΜ, jgeorgiou είπε

https://www.techspot.com/review/1885-ryzen-5-3600-vs-core-i5-9400f/

O 3600 κερδίζει μόνο σε 5 παιχνίδια συγκεκριμένα , σε όλα τα άλλα χάνει είναι και ακριβότερος. Ο R3600 είναι ποιο γρήγορος στις εφαρμογές , όχι στα παιχνίδια. Προσωπικά θεωρώ ότι ο R3600 έχει δίκαιη τιμή (ακριβότερη) γιατί σε όλα τα άλλα πλην παιχνιδιών είναι γρηγορότερος από I5 9400f.

Σε όποια πλατφόρμα παιχνιδιών και να μπεις και να ελέξγεις το top10 δημοφιλών παιχνιδιών αυτό που λέω είναι αυταπόδεικτο.

 Τι συγκρινεις τωρα ρε μεγαλε...ξερεις τι λες? Μηπως εχεις πιει τιποτα? καθεσαι και λες για επεξεργαστη που εχτες ειναι στα 100% usage σε παιχνιδια που κυκλοφορησαν πριν 2 και 3 χρονια? Το σαπακι που αμα εισαι στο game και ανοιξεις και κανενα discord μαζι, θα πεθανει? Δεν εχετε να πειτε τιποτα αλλο παρα μονο csgo kai fortnite και aco και GTA. Αν μπορουσατε θα μας λεγατε και grid1. Αντε παρτε τους και πατε κανενα lol rank μπας και δικαιολογησεται την υπαρξη τους, και αμα βαρεθειται ελατε στο battfield V να σας γλεντισουμε ενω θα κλαιτε για τα spikes σας. Πεταμενα λεφτα ρεεε. καθεσαι και μας λες τον 9400 τωρα....που οτι και να παιξει πρεπει να βαζεις τα γραφικα στο low και να καταστρεφεις την καρτα γραφικων σου με το μπουκαλι που θα τρωει. Εδω ενας 2600 που εχει τα διπλα θρεντς και παλι παει στο 60%. Αλλα αμα εισαι κολημενος, και το core to duο ειναι πιο καλο απο τον ryzen....ετσι απλα γιατι ειναι ιντελ. Μας διχνεις κατι βιντεακια που ανεβαζει ο καθε καμμενος χωρις να δινει κανενα σοβαρο info. Εσυ το ειδες το μηχανημα οτι ειναι οντως 3600? Μηπως ειδες τι ψυξη φοραει και αν εχει καλο airflow το κουτι του? Μηπως ειδες abient temps? Αααα ναι δεν εχει σημασια οταν το ενα πισι την ωρα που παιζει το εβαλαν μπροστα στην σομπα. Σωπα αδερφε λεφτα θα παρει το παλικαρι, γιατι να τα κανει αυτα!Ευκολο παντως μεγαλε να γραφεις οτι γουσταρεις στο  afterburner. Οπως και ευκολο να κανεις εναν επεξεργαστη να σερνεται για να φανει o αλλος οτι πεταει. Αλλα αυτα περνανε σε εκεινους που δεν ξερουν απο πισι. Παντως οτι και να πειτε παραμενεται γραφικοι και ακυροι. Ο κοσμος πλεον ξερει , οι ρυζεν κυκλοφορησαν αρκετα, ολο και καποιος σε καθε παρεα θα εχει εναν ρυζεν οποτε δεν εχει αναγκη τα βιντεο απο τα αμερικανακια για να καταλαβει αν αξιζει ο 9400 ή ο ryzen. Tα λεφτα του δεν τα εχει για χαρισμα και για πεταμα σε κανεναν. Ειτε ειναι ιντελα ειτε amd ειτε πετσινος αυτος. Οταν γλυτωνει ο αλλος κατοσταρες ευρω για να φτιαξει ενα μηχανημα να κανει την κ@υλ@ του στο game, και βλεπει οτι θα τον βγαλει αξιοπρεπεστατα το μηχανηματακι ανετα για 4-5 χρονια, και δεν ειναι σε προπερσινο παιχνιδι στο 100% usage, τοτε φιλε ΣΤΑ ΠΑΠΑΡΙΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΟΙ ΣΥΧΝΟΤΗΤΕΣ ΤΗΣ ΙΝΤΕL ΚΑΙ ΤΟ ΤΙ FPS ΛΕΕΙ ΤΟ AFTERBURNER. Αυτα ομως για τον πολυ τον κοσμο. Οχι για τα αρωστακια που ολη μερα κοιτανε μην χαθει κανενα Ηz και κανενα fps, και τους πεσει το γοητρο! Βεβαια καλα ειναι που εχουμε και μερικους να μας λενε ο 9400 τουμπανο. Τι λες τωρα....τα αστεια και το γελια τα χρειαζομαστε στην ζωη μας. Συνεχιστε ετσι. Θα χαρω να ακουσω  τις δηλωσεις σας και για τον  8100. Μην τον ξεχασεται....επεξεργαστης τουμπανο. Και αυτος καλυτερος απο ryzen. Και μην ξεχασεις να φτιαξεις και βιντεακι με το bench φυσικα. Βαλε και για μουσικη " θα ανεβω σε μια μπανανια"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...